شاید برای شما مفید باشد بیوپسی بیضه

بیوپسی بیضه

حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد مشکلات ناباروری که در بین بانوان و زوجین اتفاق می‌افتد ناباروری در مردان است. این بیماری بسیار شایع است و باعث می‌شود که ناباروری صورت بگیرد افراد زیادی در سطح جهان به این بیماری مبتلا هستند و با کاهش اسپرم و فقدان اسپرم رو به رو هستند. همچنین باعث می‌شود …

حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد مشکلات ناباروری که در بین بانوان و زوجین اتفاق می‌افتد ناباروری در مردان است.

این بیماری بسیار شایع است و باعث می‌شود که ناباروری صورت بگیرد افراد زیادی در سطح جهان به این بیماری مبتلا هستند و با کاهش اسپرم و فقدان اسپرم رو به رو هستند.

همچنین باعث می‌شود که نقص و مشکلات ویژه و زیادی به وجود بیاید که باعث ضایعات انسدادی و به از بین بردن اسپرم و به ناباروری مبتلا می شود.

به عبارت دیگر نمونه برداری از بیضه یکی از روش ‌هایی است که نشان می دهد که آیا تعداد اسپرمی که در این مایع وجود دارد به اندازه است یا نه.

همچنین سطح هورمون این افراد را می سنجد و بررسی می کنند که آیا آبی که از آلت تناسلب مرد خارج می شود دارای خاصیت اسیدی است یا خیر.

لازم به ذکر است روش های مختلف برای تشخیص فقدان اسپرم در مردان وجود دارد و با استفاده از مدل های خاص صورت می گیرد.

بنابراین این روش یکی از روش‌ هایی است که با بی‌حسی موضعی انجام می گیرد. در ادامه شما را با عمل بیوپسی بیضه و نمونه برداری از بیضه ها و شرایط انجام آن آشنا می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر متن زیر را با دقت بخوانید.

عمل بیوپسی بیضه چیست؟

عمل بیوپسی بیضه چیست؟
عمل بیوپسی بیضه چیست؟

نمونه برداری از بیضه ها همان بیوپسی بیضه است که در ان تکه کوچکی از بیضه را بر می دارند که فرایند تشکیل اسپرم را بررسی کند همچنین لوله های منی که در تخم های مرد وجود دارد را بررسی می کند.

این بررسی حدود 65 روز زمان می برد تا تمام قسمت های اسپرم را مورد بررسی قرار دهند.

با استفاده از نمونه های مختلف عدم وجود سلول را بررسی می‌کند با استفاده از روش آی وی اف و روش های کمک های بارداری بسیاری از بیماری های ناباروری در مردان را از بین می ‌برند و به فرد این کمک را می کنند که لذت پدر و مادر شدن را تجربه کند.

مطالعه بیشتر:  اختلال ارگاسم چیست؟

نمونه برداری از بیضه، روش قطعی تشخیص آزواسپرمی

یکی دیگر از روش های قطعی که برای تشخیص بیضه ها و ناباروری صورت می‌گیرد آزواسپرمی می ‌باشد که در واقع این مشکل تا حدود زیادی رفع می ‌شود و مجاری ادرار و مجاری انتقال اسپرم را بررسی می کند و اختلالات ژنتیکی را می‌ سنجد.

این روش بسیار خوبی است و اهمیت زیادی دارد.

تعداد اسپرم های باروری را نشان می دهند. امکان تشخیص سرطان را دارد.

در واقع با استفاده از روش iui و ivf صورت می‌گیرد که باعث از بین رفتن فقدان دوطرفه لوله منی در مرد می ‌شود. همچنین نقاط مختلف بیضه را مورد بررسی قرار می‌ دهند.

در آن میزان قسمت های که اسپرم زیاد یا کم است را بررسی می کند این روش بسیار پرکاربرد است و افرادی که به ناباروری دچار هستند از آن استفاده می کنند.

شرایط انجام نمونه برداری از بیضه

در اغلب نمونه‌ برداری ها از بیضه قدرت باروری مرد را می ‌سنجند مثلاً اگر اسپرم وجود نداشته باشد علت آن را می سنجند همچنین به تمام هورمون های بدن می پردازد روش های مختلف برای این کار وجود دارد.

گرفتن اسپرم از بیضه برای آی وی اف

گرفتن اسپرم از بیضه برای آی وی اف
گرفتن اسپرم از بیضه برای آی وی اف

نمونه برداری از بیضه ها یکی از روش‌های خوب است که به انجام آزمایش های مختلف برای پیدا کردن نقص در بیضه ها صورت می گیرد.

در این روش با استفاده از آی وی اف صورت می گیرد افرادی که اسپرم در مایع منی آنها وجود ندارد و همچنین توان جنسی ندارند و زود انزالی هستند.

با استفاده از این روش مورد درمان قرار می گیرد همچنین نقاط مختلف دستگاه تناسلی را با استفاده از لوله های بررسی می‌کند.

همچنین آنها را زیر میکروسکوپ می گذارند در واقع به انسداد لوله های مجاری انزالی می ‌پردازند و از طریق آن به مسائل ژنتیکی انسانی و انزال معمولی می ‌پردازند.

مطالعه بیشتر:  خود مراقبتی پیش از بارداری

البته به مشکلات ادراری و فرد می ‌پردازند و تولید اسپرم را در نقاط مختلف انجام می ‌دهند امروزه این نمونه ‌برداری در مردان به صورت چهار قسمت صورت می گیرد.

در هر یک از قسمت‌ های بیضه نمونه برداری صورت می‌گیرد و سپس نمونه های منجمد را مورد بررسی قرار می ‌دهند و آن را با لقاح مصنوعی ترکیب می‌کنند و به این نتیجه می ‌رساند که آیا مرد توان بارور شدن دارد یا نه.

نکات و مراقبت های قبل از نمونه برداری از بیضه

نقاط مختلفی را قبل از نمونه برداری از بیضه ها باید انجام دهد مثلاً هر نوع خونریزی، آلرژی ‌های دارویی، داروهایی که مورد مصرف است، انواع کیست ها، انواع بیماری هایی که دارد را باید به پزشک بگوید.

همچنین باید قبل از عمل تمام موهای زائد در قسمت شکم و دستگاه تناسلی را از بین ببرد نمونه گیری اسپرم از بیضه ‌ها روش‌های مختلفی دارد یکی از آنها روش:

  1. Pesa
  2. Tesa
  3. Mese

است که در ادامه به معرفی این روش ها می پردازیم.

روش PESA یا دریافت اسپرم با سوزن مخصوص

با استفاده از سوزن مخصوص به کار می‌رود و باعث گرفتن نقص آسیب مادرزادی می گردد.

عفونت‌ها را از مجاری ادرار و لوله های اسپرم خارج می سازد. همچنین استفاده از این روش معمولاً با استفاده از آزمایش صورت می‌گیرد و فرد باید ناشتا باشد و با استفاده از بی ‌حسی موضعی بدون نیاز به بیهوشی صورت می‌گیرد.

با استفاده از سوزن انسولین ماده‌ ای را به داخل بیضه ها تزریق می‌کند و سپس تحویل آزمایشگاه می‌ دهد و مشخص می کند که آیا اسپرم می تواند بارور شود یا خیر.

در صورتی که آزمایش منفی باشد باید از روش‌ های دیگر استفاده شود معمولا این روش ابتدایی ترین روش برای دریافت اسپرم است.

روش TESA یا استخراج اسپرم از بیضه

از دیگر روش هایی که به صورت مستقیم صورت می گیرد این روش است.

یکی از روش های تکنیکی است که باعث جمع ‌آوری اسپرم ها مختلف از بیضه ها می گردد و با استفاده از اتاق عمل صورت می‌گیرد در واقع قسمتی از بیضه را سوراخ می کند و سپس لوله را وارد آن می کند و به آرامی اسپرم خارج می‌کند محل بیضه ها بخیه می زند.

مطالعه بیشتر:  وزن گیری مادر در دوران بارداری

روش TESE یا عمل جراحی بیوپسی بیضه

این روش به صورت سرپایی صورت می‌گیرد. معمولاً در صبح زود انجام می شود. به همراه یک سوزن انجام می شود و بعد از سه ساعت وضعیت فرد مشخص می گردد.

دفعات این عمل بسیار زیاد است و در چند روز صورت می‌گیرد.

با داروهای متناسبی قسمت بیضه را بی حس می کند و قسمت کوچکی از ان را برمی دارند.

در محیط‌های مختلف آن را کشت می کند همچنین به بررسی باروری مرد می‌پردازند.

اگر اسپرم بیش از حد کوچک باشد به این نتیجه می‌رسد که فرد توانایی بارور شدن ندارد.

با دادن داروهایی به فرد این عمل را آنقدر تکرار می کند تا مطمئن شود که فرد بارور می ‌شود.

کاندیدای مناسب جراحی بیضه

کاندیدای مناسب جراحی بیضه
کاندیدای مناسب جراحی بیضه

افراد مختلف این کار را انجام می ‌دهند و همچنین افرادی هستند که مایع اسپرم بسیار کمی دارند و عوامل مادر زنده ژنتیک مشکلات هورمونی سوختگی تا بشه.

تشعشعات بیماری سرطان عوامل ژنتیکی و غیره باعث ایجاد عفونت هایی می شود.

بنابراین افراد زیادی به این بیماری مبتلا می‌شود افرادی که درد در قسمت بیضه و آلت تناسلی خود دارند بهترین افرادی هستند که باید این روش را انجام دهد

مراقبت های بعد از عمل بیوپسی بیضه

بعد از عمل بیوپسی بیضه باید یک سری از عوامل را انجام داد مثلاً از لباس‌ های تنگ استفاده نکنید داروهای مسکن و آنتی بیوتیک مصرف کنید.

به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت استراحت مطلق کنید تا ۲۷روز یا سه هفته از رابطه جنسی خودداری نمایید قسمت بیضه ها را شستشو نکنید از مصرف آسپرین تا ۱۰ روز خودداری کنید.

انجماد بافت بیضه پس از نمونه برداری

اسپرم ها را بعد از این که قسمتی از آن را برداشتن منجمد می کنند و در مدل های مختلف در دماهای مختلف را بررسی قرار می ‌دهند.

بنابراین افرادی که به شیمی درمانی و پرتودرمانی انجام می ‌دهد.

اما ممکن است در معرض ناباروری قرار بگیرند همچنین آنها را استریل می کند و به قطعات کوچکتر تبدیل می‌کند سپس به دمای مخصوص می‌رساند.

عوارض احتمالی بیوپسی بیضه

عمل بیوپسی هر نوع عمل است که عوارض مختلف برای فرد دارد. ممکن است تا مدت ها دچار خونریزی عفونت‌ هایی شود.

درد و تورم بسیار زیادی را تحمل کند. تغییر رنگی در مایع منی و بیضه هایش اتفاق بیفتد همچنین ممکن است مایع منی که خارج می ‌شود با خون همراه باشد.

بنابراین جای نگرانی نیست از عوارض اصلی این عمل به حساب می ‌آید اگر هر یک از عوامل زیر مشاهده کردید حتماً به پزشک اطلاع دهید

  • درد شدید
  •  تورم شدید
  •  تب بالای ۳۸ درجه
  • خونریزی داخلی
  •  حالت تهوع

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر