شاید برای شما مفید باشد آیا امکان بارداری دختر باکره وجود دارد؟

آیا امکان بارداری دختر باکره وجود دارد؟

این سوالی است که برای خیلی از افراد پیش می آید، که آیا امکان بارداری بدون پاره شدن پرده بکارت وجود دارد؟ هر چند اغلب بارداری­ها از طریق رابطه جنسی و دخول رخ می­دهند، ولی در برخی موارد مشاهده شده که بارداری بدون دخول و علی­رغم باکره بودن دختر اتفاق افتاده. هرچند که حاملگی یک …

این سوالی است که برای خیلی از افراد پیش می آید، که آیا امکان بارداری بدون پاره شدن پرده بکارت وجود دارد؟

هر چند اغلب بارداری­ها از طریق رابطه جنسی و دخول رخ می­دهند، ولی در برخی موارد مشاهده شده که بارداری بدون دخول و علی­رغم باکره بودن دختر اتفاق افتاده. هرچند که حاملگی یک فرآیند پیچیده است، ولیکن بهتر است دختران باکره و حتی زوجینی که قصد داشتن فرزند را ندارند نسبت به این موضوع توجه لازم را داشته باشند.

بارداری در چه شرایطی رخ می‌دهد؟

معمولا برای اینکه بارداری اتفاق بیفتد، باید اسپرم با تخمک لقاح پیدا کرده و در رحم لانه­گزینی کنند. در این فرآیند بعد از انزال مرد، تعداد بسیار زیادی اسپرم (بین 20 تا 400 میلیون اسپرم) آزاد می­شود. برای اینکه خانمی باردار شود باید مقداری از مایع منی مرد وارد واژن و رحم زن شود. همه­ی اسپرم‌ها دارای اندامی حرکتی به نام تاژک هستند که می‌توانند از دهانه واژن وارد فضای رحم و بعد از آن وارد لوله فالوپ شوند ودر آنجا با تخمک آزاد شده لقاح پیدا کنند. محیط رحم نیز باید برای حرکت اسپرم­ها مساعد باشد، زمانی که خانم از نظر جنسی تحریک می­شود، رحم مایع لزجی مانند سفید تخم مرغ به نام منی را درون محیط واژن ترشح می­کند که شرایط برای حرکت اسپرم فراهم می­شود. زمانی که اسپرم از دهانه رحم عبور می­کند، مایع منی که در اطراف واژن وجود دارد، باعث افزایش سرعت حرکت اسپرم‌ها به سمت تخمک شده و احتمال بارداری بدون دخول افزایش می­یابد.

طبق مطالعات و آزمایش­هایی که انجام شده، عمر اسپرم‌ها در درون بدن زن بین 48 تا 72 ساعت است، ولی عمر اسپرم در بیرون از بدن فقط تنها دقیقه است، که این مساله می­تواند احتمال بارداری را افزایش دهد.

مطالعه بیشتر:  دیابت بارداری

درصورتی که تمامی این پروسه­های فیزیولوژی با موفقیت طی شوند تا بتوانند اسپرم را به تخمک برسانند وسپس آن­ها را وارد مرحله تقسیم سلولی کنند بارداری رخ خواهد داد.

برای بارداری چه شرایطی لازم است؟

برای بارداری چه شرایطی لازم است؟
برای بارداری چه شرایطی لازم است؟

برای اینکه خانمی باردار شود باید یک سری شرایط مهیا باشد که در پایین به آنها اشاره می­کنیم:

 1. سالم بودن مایع منی: منی از نظر رنگ، حجم و غلظت شرایط نرمال و مطلوبی را باید داشته باشد
 2. سلامت اسپرم‌ها: شکل اسپرم، زنده بودن آن، سرعت حرکت و نچسبدن اسپرم­ها به یکدیگر

حرکت و سرعت اسپرمها نیز به چند گروه تقسیم بندی می­شوند: اسپرم­های گرید A دارای سرعت بالا و پیشرونده هستند؛ اسپرم­های گرید B دارای سرعت پایین و پیشرونده هستند؛ اسپرم گرید C فقط متحرک است و بدون پیشروی و اسپرم گرید D هیچگونه تحرک و پیشروی ندارد.

 1. محیط واژن از نظر قلیایی بودن، عدم وجود آنتی­بادی­های ضد اسپرم و عدم ابتلا به عفونت باید مناسب باشد.
 2. محیط رحم باید برای بروز حاملگی آماده و مناسب باشد
 3. مشکلی در لوله های فالوپ وجود نداشته باشد و بدون انسداد و سالم باشند.
 4. تخمک برای باروری آماده باشد.

چنانچه در هر کدام از مواردی که در بالا گفته شد مشکلی ایجاد شود درصد وقوع بارداری و انجام لقاح کمتر می‌شود. همانطور که بالاتر گفته شد فضای واژن باید از نظر Ph، میزان قلیایی مناسبی داشته باشد تا برای حفظ اسپرم­ها مناسب باشد. هر چقدر که انزال در عمق واژن و نزدیک به دهانه­ی رحم باشد احتمال وقوع بارداری بیشتر است. با دورتر شدن فاصله انزال، امکان کاهش کیفیت و آسیب دیدن اسپرمها افزایش می­یابد و احتمال بارداری کمتر می­شود. همچنین اسپرم در محیط خارج از واژن عمر بسیار کوتاه حدوداً چند دقیقه­ای دارد، با وجود تمامی این عوامل، امکان رخ دادن بارداری بدون دخول بسیار کم است، ولی با توجه به انواع گریدبندی انواع اسپرم از نظر سرعت و حرکت که در بالا عنوان شد، چنانچه اسپرم‌ها از گرید A  باشند و نیز محیط واژن قلیایی باشد، این امکان وجود دارد که اسپرم بتواند به محیط رحم برسد هرچند درصد وقوع آن بسیار کم یا نامحتمل باشد. بنابراین توصیه می­شود که برای پیشگیری از وقوع بارداری ناخواسته بدلیل اهمیت و عواقب آن از هر گونه تماس جنسی، حتی بیرونی و بدون دخول اجتناب نمایید.

مطالعه بیشتر:  سرطان سینه

چنددرصد احتمال دارد که بارداری بدون دخول اتفاق بیفتد؟

با بررسی‌هایی که محققان انجام داده­اند، احتمال وقوع بارداری بدون دخول خیلی کم بوده و تقریباً کمتر از ده درصد می­تواند باشد. ولی نکته مهم این است که در هر صورت این احتمال وجود دارد.

راه های پیشگیری از بارداری دختر باکره

راه های پیشگیری از بارداری دختر باکره
راه های پیشگیری از بارداری دختر باکره

توصیه­های پیشگیرانه برای جلوگیری از بارداری بدون دخول، در مورد دخترانی که در دوران عقد به سر می­برند  نیز همان توصیه‌هایی است که برای پیشگیری از بارداری می­شود، که در ادامه به چند مورد اشاره می­شود:

 • ساده‌ترین روش برای جلوگیری از بارداری دختر باکره این است که از ریختن مایع منی مرد بر روی واژن یا اطراف دهانه واژن جلوگیری کنید تا اسپرم‌ها شانسی برای ورود به داخل واژن نداشته باشند.
 • استفاده کردن از کاندوم در زمان برقراری رابطه جنسی هم می­تواند از بروز بارداری جلوگیری کند، و هم اینکه احتمال ابتلا به برخی از بیماری‌های مقاربتی را کاهش دهد.

هنگامی که مرد یا زن در زمان برقراری رابطه جنسی بدون دخول، از کاندوم استفاده نمایند، احتمال وقوع بارداری بدون دخول خیلی کم و حتی صفر خواهد بود.

 • استفاده از قرص‌های ضدبارداری و یا قرص­های اورژانسی نیز در مواقعی که رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید، احتمال بارداری بدون دخول را نزدیک به صفر می­رساند.
 • سعی کنید در زمان برقراری رابطه جنسی، اطراف پرده بکارت را پاک کنید تا از ورود مایع منی جلوگیری شود. زیرا اگر انزال در نزدیکی پرده بکارت اتفاق بیفتد و یا به هر طریقی اسپرم با مایع منی در اطراف دهانه مهبل تماس پیدا کند، به دلیل اینکه اسپرم­ها متحرک هستند، امکان ورود اسپرم از طریق منافذ پرده بکارت به داخل رحم و احتمال رخ دادن بارداری بدون دخول وجود دارد. حتی چنانچه زمانی رابطه مقعدی برقرار شود، به خاطر کم بودن فاصله بین مقعد با پرده بکارت، احتمال ورود اسپرم به دهانه واژن در اثر انزال در اطراف مقعد وجود دارد.
 • هرچند اسپرم مدت زمان کوتاهی را می­تواند در خارج از بدن زنده بماند، اما اگر بتواند در این مدت زمان کوتاه از پرده بکارت عبور کند احتمال بروز بارداری وجود دارد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که بارداری در زمان تخمک­گذاری رخ می­دهد و تخمک باید آماده باروری و لقاح باشد. چنانچه نزدیکی در زمانی غیر از زمان تخمک‌گذاری انجام شود، امکان بارداری خیلی کم است.
مطالعه بیشتر:  راه های تقویت میل جنسی در آقایان

نتیجه‌گیری

ما در این مقاله به بررسی موضوع “آیا بارداری دختر باکره ممکن است؟ “پرداختیم. متوجه شدیم که هر چند باردار شدن فرآیند پیچیده­ای است و برای این امر نیاز است که موارد زیادی لحاظ شود، اما با وجود تمام این شرایط، امکان بارداری بدون دخول در دختر باکره حتی با درصد احتمال خیلی کم هم وجود دارد. فقط باید این موضوع را در نظر داشته باشید که تنها شرط لازم برای بارداری رسیدن مایع منی مرد به واژن است. بنابراین داشتن هرگونه رابطه­ی محافظت نشده­ای می­تواند احتمال بارداری را افزایش دهد.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر