شاید برای شما مفید باشد اسپرم ضعیف و راه های درمانی که نمیدانید

اسپرم ضعیف

اسپرم ضعیف به طور کلی باید گفت که در ۵۵ درصد موارد اسپرم ضعیف و کم تحرک باعث ناباروری در مردان است و یکی از شایع ترین مشکلات در مردان به حساب می‌آید. از هر ۲۶ مرد یک یا دو نفر از آن رنج می ‌برد عواملی مثل افزایش وزن، رژیم غذایی نامناسب، خوردن غذاهای …

اسپرم ضعیف

به طور کلی باید گفت که در ۵۵ درصد موارد اسپرم ضعیف و کم تحرک باعث ناباروری در مردان است و یکی از شایع ترین مشکلات در مردان به حساب می‌آید.

از هر ۲۶ مرد یک یا دو نفر از آن رنج می ‌برد عواملی مثل افزایش وزن، رژیم غذایی نامناسب، خوردن غذاهای چرب و همچنین استراحت نکردن می توانند تعداد اسپرم‌ ها را تحت تاثیر قرار دهند و باعث می ‌شود که اختلالاتی در بدن افراد شکل بگیرد.

مطالعات نشان می ‌دهد که اکثر افراد که از این بیماری رنج می ‌برد اعتماد به نفس خود را از دست داده اند و نمی توانند رابطه جنسی برقرار کنند.

در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با عوامل موثر و سلامت اسپرم و همچنین علائم ضعیف بودن اسپرم آشنا کنیم برای اطلاعات بیشتر به شما پیشنهاد می کنیم که متن زیر را تا انتها بخوانید.

عوامل مؤثر بر سلامت اسپرم ها

اسپرم ضعیف
اسپرم ضعیف

عوامل مختلفی در به وجود آمدن و سلامت اسپرم اثر می‌گذارند یکی از آنها تعداد اسپرم است.

تعداد نرمال اسپرم در هر نمونه ای از مایع منی که در آن اسپرم وجود دارد حدود ۱۵ میلیون است.

اگر از این حد کمتر شود یک وضعیت غیر عادی به حساب می آید و منجر به ناباروری مرد می ‌شود. تقریباً ۹۰ درصد مشکلات ناباروری که در مردان وجود دارد ناشی از تعداد کم اسپرم است.

همچنین امروز با بالارفتن علم پزشکی بسیاری از این بیماری ها درمان شده است.

تحرک اسپرم یعنی قابلیت جابجایی خود در واژن زن بهترین حرکت است و در زمان تخمک گذاری در لوله فالوپ منجر به ایجاد نطفه ی‌شود و جنین را به وجود می آورد.

بنابراین اگر در هر رابطه ی جنسی حدود ۴۵ درصد مایع منی وارد واژن شود ناباروری از بین می رود بنابراین تحرک اسپرم یکی از عوامل مهم است.

مطالعه بیشتر:  درمان خانگی سنگ کلیه

شکل اسپرم یکی دیگر از عواملی است که بر سلامت اسپرم ها اثر گذار هستند شکل طبیعی اسپرم به گونه‌ای است که دارای شکل بیضی است و دمی در انتهای آن وجود دارد اگر تغییر شکلی در این اسپرم ها رخ دهد منجر به ناباروری می شود.

علائم ضعیف بودن اسپرم چیست؟

ضعیف بودن اسپرم می تواند باعث کم شدن میل جنسی و به وجود آمدن مشکلات جنس شود افرادی که اسپرمشان کم است باعث اختلال نعوظ می شود و در غده های بیضه آنها درد احساس می کنند.

همچنین در بدنشان تعادل هورمونی ندارند و به کاهش مو‌ صورت منجر می شود.

همچنین عواملی مثل تورم درد باعث برآمدگی بیضه ها می شود که قدرت اسپرم را کم می کند.

افرادی که به مشکلات پروستات مبتلا می‌ شوند و سرطان خاصی را داشته اند احتمال اینکه اسپرم آنها کم باشد بسیار زیاد است.

بنابراین در اکثر افرادی که اسپرم آنها ضعیف است تمایل به برقراری جنسی و حریص بودن نسبت به شریک جنسی وجود ندارد.

افرادی که دچار ضعیفی اسپرم هستند خود و شریک جنسیشان از این موضوع رنج می‌ برند بهتر است هنگامی که با این مسئله مواجه شدند حتماً به پزشک مراجعه کنند.

چرا اسپرم ضعیف می شود؟

اسپرم ضعیف
اسپرم ضعیف

در برخی از افراد دلیلی مشخص وجود ندارد عوامل زیر باعث ضعیف شدن اسپرم می شود.

از جمله این موارد می ‌توان به عدم تعادل هورمونی، مشکلات ژنتیکی، وجود مشکلات ساختاری در شکل دستگاه تناسلی، عفونت گاه دستگاه تناسلی، وجود سرطان پروستات، واریکوسل، انجام عمل جراحی، گرم شدن بیش از حد بیضه ها، مصرف دخانیات، سیگار کشیدن و مشروبات الکلی، مصرف برخی از داروها برای درمان پسوریازیس، ضربه وارد آمده به بیضه ها، بیماری های مختلف مثل دیابت و نارسایی کلیه و کبد و عمل قلبی، قرار گرفتن در معرض انواع سم ها مثل سم مس، اکسید اتلین جیوه رادیواکتیو ها، بیضه نزول نکرده، تنش جسمی، تنش ذهنی، استرس، اضافه وزن، بلوغ زودرس و بلوغ دیررس، عمل ترمیم فتق و آلودگی هوا همه با همه در به وجود آمدن اسپرم ضعیف نقش دارند.

مطالعه بیشتر:  ختنه حلقوی

علل ناباروری در مردان

علل ناباروری بسیار مختلف است و باعث می شود که در کیفیت و کمیت اسپرم اثرگذار باشد که یکی از آنها کم بودن تعداد اسپرم و مشکلات مربوط به تحرک و شکلی اسپرم است.

  •  اسپرم با غلظت بیش از حد مایع منی
  •  کم بودن مایع منی
  • سفت بودن مایع منی

روش های تقویت اسپرم ضعیف

اسپرم ضعیف
اسپرم ضعیف

روش های تقویت اسپرم ضعیف بسیار زیاد است.

یکی از این روش ها تغییر سبک رژیم غذایی است و بهتر است افراد از فست فود استفاده نکنند زیرا باعث می ‌شود که بر کیفیت اسپرم تاثیر بگذارد.

همچنین عوامل ممکن است سطح تستسترون را تحت تاثیر قرار دهند و به تقویت اسپرم منجر شود.

باید از حمام کردن با آب داغ پرهیز نمود زیرا دمای بدن مردان بسیار بالا است و اگر آب داغ بر روی آلت تناسلی آنها ریخته شود باعث می شود که تعداد زیادی از اسپرم ها از بین برود بنابراین افرادی که با آب سرد حمام می کنند ۵۰ درصد در مایه منی آنها اسپرم رشد می کند.

استرس را کم کنید یکی از عوامل خطرساز اسپرم استرس است.

باعث می شود که حالت تدافعی در بدن به وجود بیاید.

سیگار را ترک کنید تمام زیان‌هایی که در اسپرم وجود دارد به خاطر سیگار کشیدن است که مستقیما بر روی تعداد اسپرم ها اثر می‌گذارد بهتر است از لباس زیر نخی استفاده کنید که راحت و گشاد هستند از لباس‌های که تنگ هستند پرهیز کنید.

بهتر است از شلوار جین در فصل تابستان خودداری نمایید.

زیرا باعث می شود که حرارت آلت تناسلی بیشتر شود بنابراین بهتر است در تابستان لباس های نازک و پنبه استفاده شود.

استفاده مداوم از لپ تاپ و موبایل و تبلت خودداری شود همچنین این عوامل به دلیل این که بر روی اسپرم اثر می گذارند تمایل فرد را در رابطه جنسی کمک می‌کند.

بنابراین از گرفتن وسایل الکتریکی و الکترومغناطیسی جلوگیری شود بهتر است از غذاهای مفید استفاده شود مصرف سبزیجات بر افزایش اسپرم اثر می گذارد.

مطالعه بیشتر:  اطلاعات در مورد فرایند تنگ کردن واژن

از مشروبات الکلی استفاده نشود از ویتامین های مختلف غذایی استفاده شود از دوچرخه سواری زیاد جلوگیری شود زیرا باعث می گردد که شکل آلت تناسلی مرد تغییر پیدا کند و به بیضه هایش فشار وارد شود.

همچنین باعث می گردد که درد زیادی را تحمل کنند و اسپرم ها حدود یک میلیون کم شود.

از بیماری های مقاربتی جلوگیری کند با هر فردی رابطه جنسی برقرار نکند هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده نماید و مطمئن شود که شریک جنسی او هیچ‌گونه بیماری ندارد.

برای تقویت اسپرم چه بخوریم؟

سیر یکی از محصولاتی است که تحرک اسپرم را افزایش می‌دهند و همچنین به دلیل اینکه حاوی مقادیر زیادی سلنیوم آلیسین است به افزایش اسپرم در هورمون‌ های جنسی کمک می کند.

گردو باعث افزایش سن اسپرم می گردد به دلیل اینکه دارای امگا ۳ و آنتی‌اکسیدان است باعث می‌گردد که سرعت اسپرم افزایش پیدا کند.

گردو بر تقویت اسپرم ها بسیار نقش دارد باعث تقویت آنزیم های مردانه می گردد و باعث زنده ماندن اسپرم می شود .

کدو تنبل یکی از محصولاتی است که باعث افزایش تستسترون در مردان می شود و در نتیجه افزایش اسپرم را برعهده دارد و باعث به جریان انداختن خون در بدن مرد می شود.

اسفناج سرشار از فولیک اسید است باعث می شود که شکل اسپرم به شکل واقعی اش در بیاید.

مارچوبه محافظ اسپرم است و همچنین در برابر رادیکال های آزاد از اسپرم محافظت می کند هویج به دلیل این که مقادیر زیادی ویتامین آ دارد باعث تحرک اسپرم می‌گردد.

ریشه ماکا یکی از محصولاتی است که میل جنسی را چندین برابر می‌کند و مصرف سه گرم از آن بر افزایش تعداد اسپرم ها کمک می کند.

چای سبز محصولی است که مواد معدنی فراوانی دارد و همچنین باعث می‌شود که سموم کبد را دفع کند.

شکلات تیره سرشار از آمینو اسید است که به افزایش حجم منی کمک می کند مواد غذایی که در آنها روی وجود دارد باعث افزایش کیفیت و کمیت اسپرم می گردد.

بهتر است از خوردن سویا جلوگیری شود زیرا باعث از بین رفتن تستسترون در مردان می گردد و بر تولید اسپرم اثر می گذارد.

عسل به دلیل اینکه تمام و مواد مغذی را دارد ناتوانی جنسی را از بین می برد.

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر