شاید برای شما مفید باشد اطلاعات در مورد بستن لوله های رحمی

اطلاعات در مورد بستن لوله های رحمی

یکی از بزرگترین دغدغه بانوان با عبور از سنین میانسالی، این است که بتوانند روش‌ های مطمئن را برای پیشگیری از بارداری انجام دهند. در سنین جوانی و پیش از یائسگی بانوان می‌ توانند اقدام به بارداری کرده و در صورت نیاز از روش های ساده تر استفاده نمایند. اما باید بدانید که یکی از …

یکی از بزرگترین دغدغه بانوان با عبور از سنین میانسالی، این است که بتوانند روش‌ های مطمئن را برای پیشگیری از بارداری انجام دهند.

در سنین جوانی و پیش از یائسگی بانوان می‌ توانند اقدام به بارداری کرده و در صورت نیاز از روش های ساده تر استفاده نمایند.

اما باید بدانید که یکی از روش های مطمئن و البته گاها غیرقابل بازگشت بستن لوله های رحمی می باشد.

بستن لوله های رحم راهی قطعی برای پیشگیری از بارداری خواهد بود.‌

به طور کلی اسپرم ها از دهانه رحم عبور کرده و از طریق لوله‌ های رحمی خود را به تخمک ها می رسانند، حال اگر با روش‌ های مطمئن لوله‌ های رحمی بسته شوند این فرایند انجام نشده و روشی مطمئن برای پیشگیری از بارداری خواهد بود.

با توجه به ضرورت این موضوع در ادامه مطلب نحوه بستن لوله های رحمی و چند مورد از مزایا و معایب آن را برای شما به جزئیات بازگو خواهیم کرد.

نحوه بستن لوله های رحمی و عملکرد آنها پس از مسدود شدن

نحوه بستن لوله های رحمی
نحوه بستن لوله های رحمی

یکی از مهمترین بخش‌ هایی که در ناحیه تناسلی بانوان وجود دارد لوله های رحمی می باشد.

سلامت رحم به ویژه لوله های رحمی نقش بسیار موثری در باروری افراد ایفا می‌ کند و بدون حضور آنها فرایند تخمک گذاری و باروری تخمک ها اتفاق نخواهد افتاد.

همواره باید بدانید که بستن لوله های رحمی راه حلی برای پیشگیری از بارداری خواهد بود که این روش بسیار کم عارضه و کم خطر می باشد.

بستن لوله های رحمی در شمار عمل های سرپایی قرار می‌ گیرد و بدون بی حسی و یا بیهوشی در مراکز درمانی انجام خواهد شد.

مطالعه بیشتر:  کیست رحم

لازم است بدانید که احتمال حاملگی در افرادی که لوله های رحمی خود را می‌ بندند بسیار محدود است و ممکن است این فرایند تاثیرات مختلفی در بدن آنها اعمال کند.

از عوارض شایع بستن لوله های رحمی می توان به تأخیر افتادن قاعدگی اشاره کرد.

توجه داشته باشید که احساس تهوع یا حساس شدن سینه ها نیز از عوارض و علایم شایع پس از بستن لوله های رحمی خواهد بود، البته درد و احساس ناخوشایند در زیر شکم و خونریزی در ناحیه واژن همگی از عواملی هستند که ممکن است پس از بستن لوله های رحمی برای افراد به وجود آید.

در هر صورت باید بدانید که بستن لوله های رحمی معمولاً برای بانوان زیر ۳۰ سال انجام نخواهد شد و معمولاً این فرآیند برای زنان بالای سنین ۳۵ سال و کسانی که قصد فرزند آوری ندارد انجام می‌ پذیرد.

مراقبت های پیش از بستن لوله های رحمی

زمانی که شخصی برای بستن لوله های رحم به مراکز درمانی مراجعه می‌ کند، متخصصان ابتدا معاینات و آزمایشات مختلف را برای افراد تجویز می کنند تا بتوانند با بررسی آنها از سلامت فرد مطمئن شده و روش مناسب را برای بستن لوله های رحم در پیش بگیرند.

پیش از هر چیزی متخصصان اقدام به معاینات لگنی را انجام خواهند داد و تست پاپ اسمیر را با دقت فراوان انجام می دهند تا بررسی کنند که شخص مبتلا به سرطان دهانه رحم نباشد.

همچنین اندازه گیری فشار خون و بررسی میزان دیابت و ترشح هورمون ها از دیگر عواملی است که پیش از انجام عمل های مختلف انجام می پذیرد.

مطالعه بیشتر:  اطلاعات در مورد فرایند تنگ کردن واژن

توجه داشته باشید که انجام آزمایشات مختلف از جمله آزمایش بارداری در شمار اقدامات ضروری قرار می‌ گیرد که حتماً باید پیش از عمل انجام شوند.

متخصصان توصیه می‌ کنند که قبل از هرگونه عمل جراحی حدود ۸ الی ۱۰ ساعت از هیچ نوع مواد غذایی استفاده نکنید.

بهتر است که داروهای مصرفی و یا بیماری‌ های زمینه‌ ای خود را پیش از انجام عمل با پزشک در میان بگذارید تا در صورت ضرورت بخشی از داروها حذف یا به طور موقت مصرف آنها را کاهش دهند.

خطرات احتمالی بستن لوله های رحم

خطرات احتمالی بستن لوله های رحم
خطرات احتمالی بستن لوله های رحم

زمانی که شخصی برای بستن لوله های رحمی به مراکز درمانی مراجعه می‌ کند، متخصصان نتیجه نهایی و همچنین خطرات آنها را برای افراد بازگو خواهند کرد تا افراد بتوانند با میل خود تصمیم نهایی برای انجام فرایند های مربوطه را اخذ نماید.

برخی از خطراتی که ممکن است حین بستن لوله های رحمی متوجه افراد شود، سطحی بوده و بخش وسیعی از آنها به سرعت بهبود پیدا کند اما در برخی شرایط فرایند بستن لوله های رحم آسیب‌ های بیشتری به همراه خواهد داشت.

یکی از شایع‌ ترین خطراتی که حین عمل بستن لوله رحمی برای افراد به وجود می‌ آید، آسیبی است که ممکن است به سایر قسمت های رحم و اندام های مجاور وارد شود.

متخصصان تاکید می‌ کنند برای بستن لوله های رحم به مراکز معتبر و شناخته شده مراجعه کنید تا بتوانید ضمن انجام عمل های مختلف برای بستن لوله رحمی، کمترین میزان عارضه و بهترین نتیجه را دریافت نمایید.

گاها متخصصان مجبور میشوند که برای بستن لوله های رحم، فرد را بیهوش کنند، همواره باید بدانید که نحوه و دوز تزریقی داروی بیهوشی می تواند بر سلامت افراد تاثیر زیادی داشته باشد و همچنین ممکن است خطراتی بابت بیهوشی افراد را تهدید کند.

مطالعه بیشتر:  ورزش در بارداری

همچنین باید بدانید که پس از جراحی ممکن است افراد خونریزی ها و عفونت های شدید را تجربه کنند.

در هر صورت مراقبت های پیش از عمل و پس از آن نقش بسیار مهمی بر سلامت شما خواهند داشت، به همین دلیل است که افراد باید ضمن انجام مراقبت‌ های اصولی، خود را از هرگونه خطرات مانند عفونت نواحی مختلف بدن محافظت نمایند.

مراقبت های لازم پس از بستن لوله های رحم

مراقبت های لازم پس از بستن لوله های رحم
مراقبت های لازم پس از بستن لوله های رحم

امروزه متخصصان توصیه می‌ کنند تا علاوه بر انجام عمل‌ های جراحی، به مراقبت های پیش از آن و بعد از آن توجه ویژه داشته باشید زیرا این مراقبت ها به اندازه عمل اصلی در نتیجه نهایی تاثیرگذار خواهند بود.

بهتر است برای جلوگیری از عفونت در ناحیه بخیه ها همواره از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید و محل زخم را پس از شستشو به خوبی خشک کنید، زیرا باقی ماندن رطوبت در ناحیه زخم می تواند عاملی برای بروز آسیب ها و عفونت‌ های شدید باشد.

همچنین در صورت بروز هر گونه درد، التهاب و تورم می توانید مسکن‌ های تجویز شده توسط متخصصان را مصرف کنید.

بهتر است برای شروع رابطه جنسی با پزشک خود مشورت کرده و پس از معاینات تکمیلی فعالیت جنسی خود را آغاز نمایید.

با توجه به توصیه متخصصان و پزشکان بهتر است که انجام فعالیت‌ های ورزشی سنگین و فعالیت‌ های روزانه ای که ممکن است فشار زیادی به شما وارد کنند را موقتاً ترک کنید.

مراقبت کافی و اصولی از زخم ها و بخیه ها باعث میشود تا روند بهبود شما با سرعت بالاتری طی شود.

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر