شاید برای شما مفید باشد افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان افسردگی پس از زایمان یکی از بیماری ‌هایی است که از هر چند خانومی که زایمان کرده از 20 خانوم 15 نفر از آنها به افسردگی پس از زایمان مبتلا می ‌شوند. علائم آن شبیه افسردگی های دیگر است که کمک نقل قول بودن و عوامل مختلفی در آن نقش دارند …

افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان یکی از بیماری ‌هایی است که از هر چند خانومی که زایمان کرده از 20 خانوم 15 نفر از آنها به افسردگی پس از زایمان مبتلا می ‌شوند.

علائم آن شبیه افسردگی های دیگر است که کمک نقل قول بودن و عوامل مختلفی در آن نقش دارند گاهی اوقات افرادی که زایمان کرده ‌اند احساس پریشانی می‌کنند.

ممکن است احساس گناه کنند همچنین تمایل به ادامه زندگی کردن نداشته باشد روش های مختلف برای درمان افسردگی پس از زایمان وجود دارد افسردگی پس از زایمان می تواند خفیف یا شدید باشد.

بنابراین اگر احساس زایمان افسردگی در بعد از زایمان کرده اید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. علائم متفاوت افسردگی بعد از زایمان اتفاق می ‌افتد معمولا افسردگی بعد از زایمان در یک یا دو ماه بعد از زایمان شروع می ‌شود.

همچنین می ‌تواند اختلالاتی در بدن مادر و جنین را به وجود می‌ آورد حدود یک سوم زنانی که زایمان کرده اند به افسردگی مبتلا می‌ شوند و اگر آن را درمان کنند باعث ایجاد خطرات بسیار زیادی برای او و کودک می شود.

افسردگی پس از زایمان چه احساسی دارد؟

افسردگی پس از زایمان
افسردگی پس از زایمان

ممکن است فردی که بعد از زایمان به افسردگی مبتلا شود احساس های زیر را داشته باشد.

یکی از آنها احساس نارضایتی است شما احساس می کنید و ممکن است در ساعات های مختلفی از شبانه ‌روز مثلاً هنگام صبح هنگام طلوع و غروب اتفاق بیفتد.

زود رنج می شوید ممکن است خیلی زود همسر شما اطرافیان و کودکتان شما را عصبانی کند و شما به گریه بیفتید.

مطالعه بیشتر:  اختلالات TPO و تاثیر آن بر بارداری

افرادی که به تازگی مادر شده اند خیلی زود خسته می شوند. افسردگی باعث می‌ شود که شما فاقد انرژی باشید.

بی خوابی یکی دیگر از عواملی است که شما به راحتی نمی توانید بخوابید ممکن است بدون اینکه احساس خواب آلودگی کنید چند روز پشت سر هم بیدار باشید.

تغییر اشتها یکی دیگر از عوامل بعد از زایمان است مادر نمی تواند غذای کافی بخورد و با خوردن مقدار کمی از غذا ممکن است احساس افزایش وزن به او دست دهد از هیچ چیز لذت نمی برد.

همچنین نمی‌خواهد با کودک خود صحبت کند.

میل جنسی اش را از دست می دهد و ممکن است برقراری رابطه جنسی برای او دردناک باشد احساس افکار منفی و گناه کند.

ممکن است همه چیز را از جنبه منفی نگاه کند و احساس کند که مادر خوبی برای فرزندش نیست و اعتماد به نفس بسیار پایینی دارد و احساس می‌کند که از عهده بسیاری از کارها نمی‌تواند بربیاید مدام دچار اضطراب و استرس است.

بیشتر مادرانی که به تازگی مادر شده اند.

مدام نگران بر سلامت کودک خود هستند و اگر بیش از حد نگران سلامت فرزند خود بودید بهتر است به پزشک روانشناس و مشاور مراجعه کنید افراد احساس می‌کنند که کودکشان بسیار مریض است به اندازه کافی وزن نمی گیرد بسیار گریه می کند و شما به راحتی نمی توانید او را آرام کنید.

اگر می‌خوابد شما مدام فکر می‌کنید که کودکتان دیگر زنده نیست و همچنین ممکن است به کودک خود آسیب برسانید بیماری جسمی داشته باشید افسردگی پس از زایمان داشته باشید.

بنابراین اگر هر یک از عوامل بالا را راجع به کودکتان داشتید بهتر است به مرکز درمانی و مشاوره افسردگی پس از زایمان مراجعه کنید.

چگونه افسردگی پس از زایمان بر روی احساسات مادر نسبت به نوزاد اثر می ‌گذارد

افسردگی پس از زایمان
افسردگی پس از زایمان

ممکن است مادر مدام احساس گناه کند و احساسات خود را به کودک بروز ندهد.

مطالعه بیشتر:  اقدام به بارداری

ممکن است نوزاد خود را دوست نداشته باشد با نوزاد احساس نزدیکی نکند نیازهای نوزادتان را به زودی تشخیص ندهید و همچنین از نوزاد زود رنج باشید و هر گونه حرکتی که انجام داد شما اذیت شوید.

آیا زنانی که افسردگی پس از زایمان دارند به کودک خود آسیب می رساند؟

بانوانی که افسرده هستند ممکن است کارهایی انجام دهند که خودشان ندانند که این کار نادرست است گاهی اوقات از روی خستگی احساس گناه کمبود اعتماد به نفس ممکن است مادر به کودک خود آسیب وارد کند و او را کتک بزند.

بسیاری از مادران بعد از زایمان احساس پشیمانی می کند و با نوزاد خود رقابت می کند بنابراین اگر هر یک از موارد داشتید بهتر است به مراکز درمان مراجعه کنید و اقدام به درمان کنید زیرا در غیر این صورت ممکن است شما را بیمار کند.

آیا همه پس از بچه دار شدن افسرده می شوند؟

بچه دار شدن یکی از تغییرات بسیار بزرگ و مهم در زندگی افراد است که باعث می شود زندگی زوجین دچار تغییراتی شود بیشتر مادران سه یا چهار روز بعد از تولد ممکن است دچار تغییراتی در خلق و خوی آنها شود.

به طوری که به راحتی گریه کنند و همچنین توانایی رسیدگی به کودکشان را نداشته باشند.

معمولاً این افسردگی دو هفته ادامه پیدا می کند و درمان می شوند اگر ادامه پیدا کند و خود به خود درمان نشود باعث ایجاد افسردگی های حاد می شود و به سلامت مادر و جنین لطمه وارد می کند.

دیگر مشکلات سلامت روان پیرامون زایمان

افسردگی پس از زایمان
افسردگی پس از زایمان

عوامل مختلفی ممکن است بر سلامت پیرامون مادر اثر بگذارد و حال او را بدتر کند.

اضطراب و افسردگی یکی از مشکلات بسیار مهم در بهداشت روانی افراد در دوران بارداری است.

تز هر 20 زن ۱۵ نفر به افسردگی بعد از زایمان مبتلا می شود و همچنین ممکن است علامت بارداری را به خطر بیندازد.

مطالعه بیشتر:  علت ایجاد بوی بد واژن

بیماری ‌های روانی پس از زایمان اگر درمان نشود باید در تیمارستان بستری شوند و تحت درمان قرار بگیرند معمولاً افرادی که زایمان می کند و به افسردگی پس از زایمان به صورت حاد مبتلا هستند احتمال دارد که خودکشی کنند.

خانومی که قبل از بارداری و حاملگی به دو قطبی بودن مبتلا شده اند توانایی زایمان راحت را ندارد و بعد از زایمان ممکن است دچار اختلالات شوند.

بنابراین بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنند ممکن است قبل از بیماری افراد از بیماری های روانی و روحی رنج ببرند بنابراین بهتر است مشکلات را کنار بگذارند و به پزشک متخصص مراجعه کنند.

مدل های مختلفی باعث ایجاد افسردگی بعد از زایمان می شود و یکی از آنها این است افرادی که از زمان های قبل از سلامت جسمی و روانی رنج می ‌برند.

افرادی که دچار استرس و اضطراب شده اند افرادی که از طرف خانواده و دوستان حمایت نمی شود افرادی که زندگی بسیار پر تنش را دارند یا در هنگام بارداری و بعد از زایمان اختلال مواجه می ‌شوند احتمال اینکه به افسردگی پس از زایمان مبتلا شوند بسیار زیاد است.

افسردگی پس از زایمان می تواند بدون هیچ گونه علایم به وجود بیاید افرادی که دچار تیروئید هستند احتمال افسردگی سالمندان بسیار زیاد است.

آیا می توان از افسردگی پس از زایمان جلوگیری کرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که بله اگر یک سری از عوامل را در نظر بگیرید و با توجه به آن کارهای تان را انجام دهید از بروز افسردگی در زایمان جلوگیری می کنید.

بهتر است اگر احساس خستگی کردید کمی بخوابید با زنان بارداری که به تازگی زایمان کرده اند صحبت کنید و با آنها درد و دل کنید روزانه ساعاتی را به پیاده ‌روی کردن بپردازید در کلاس های بعد از زایمان شرکت کنید.

داروهای ضد افسردگی را خودسرانه قطع نکنید همچنین اگر داروی خاصی مصرف می کنید آن را زیر نظر پزشک مصرف یا زیاد کنید.

بنابراین عوامل مختلفی منجر به وجود امدن افسردگی پس از زایمان می شود اگر احساس هر یک از موارد بالای را داشتید بهتر است با پزشکان ماهر متخصص صحبت نمایید تا ایشان شما را راهنمایی کند اگر یک سری از قواعد را انجام دهید و از به وجود آمدن مشکلات جلوگیری می کنید.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر