شاید برای شما مفید باشد اچ پی وی

ویروس hpv یا همان پاپیلومای انسانی ویروسی است که می‌تواند سرطان سرویکس و انواع زگیل های تناسلی را به وجود آورد که دارای dna و حلقه‌ای میباشند. ویروس شامل هشت کد کننده پروتئینهای ویروسی هستند و متعلق به خانواده پاپیلوما می باشد. این گروه از ویروس ها بسیار متنوع می باشد و بزرگ هستند در …

ویروس hpv یا همان پاپیلومای انسانی ویروسی است که می‌تواند سرطان سرویکس و انواع زگیل های تناسلی را به وجود آورد که دارای dna و حلقه‌ای میباشند.

ویروس شامل هشت کد کننده پروتئینهای ویروسی هستند و متعلق به خانواده پاپیلوما می باشد.

این گروه از ویروس ها بسیار متنوع می باشد و بزرگ هستند در پستانداران پرندگان مهره داران یافت می‌شود سلول‌های اچ پی وی غشای مخاطی و پوست است و می تواند سطح وسیعی را آلوده کند.

سلول ویروس در دو نوع خوش خیم و بدخیم دارد که انواع خوش خیم آن بی خطر است و بدخیم به سرطان تبدیل می شود.

بد خیم شدن عفونت با بعضی از hpv ها منجر به سرطان سرویکس و یا سرطان دهانه رحم می گردد.

انواع دیگری از سرطان هایی که در رابطه با اچ پی وی به وجود می‌آید سرطان های آلت تناسلی مردان و سرطان مقعد سرطان واژن سرطان حلق و دهان می باشد.

این ویروس قادر است از طریق تماس های پوستی با مخاط از فرد آلوده به فرد سالم انتقال یابد و به واسطه زخم های پوستی مخاطی وارد بدن می شود شایع ترین راه های انتقال hpv یا پاپیلومای انسانی از طریق راه های جنسی می باشد.

اگر چه توسط سیستم ایمنی بدن بهبود می یابد اما ممکن است خطر ابتلای آن حداقل یک بار در طول زندگی زنان و مردان به وجود بیاید و هر فرد ممکن است در طول زندگی ۵۰ درصد به این ویروس مبتلا شود.

نقش اچ پی وی در سرطان دهانه رحم بسیار گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است و مشخص شده است که امروزه بیش از ۱۵۰ نوع از این ویروس وجود دارد که حدود ۴۰ نوع آن در ناحیه تناسلی رشد می‌کند و به گروه ‌های مختلفی طبقه بندی شده است.

اما فقط دو نوع آن می تواند به سرطان دهم دهانه رحم تبدیل شود نوع ۱۶ و ۱۸ به عفونت تبدیل می شود.

مطالعه بیشتر:  زایمان

نحوه انتقال ویروس hpv

‏hpv از طریق تماس از فرد مبتلا به فرد سالم انتقال می‌یابد و صرف رابطه جنسی مقعدی واژینال یا دهانی انتقال پیدا می کند.

عفونت‌های hpv دستگاه تناسلی از طریق راه های غیر جنسی منتقل می گردند راه های غیر جنسی انتقال hpv دستگاه تناسلی عمدتا از طریق انتقال از مادر باردار به نوزادش در زمان تولد اتفاق می‌افتد در این حالت ویروس قادر است از طریق پدر یا مادر به فرزندان هم منتقل شود.

اصلی ترین روش انتقال از طریق مادر باردار در دوران بارداری و از طریق تخمک یا اسپرم آلوده در زمان لقاح می باشد.

ویروس اچ پی وی بر اساس رابطه اپیدمیولوژیک با سرطان رحم به دو گروه پر خطر و کم خطر طبقه ‌بندی می‌شود گروه کم خطر شامل ‏hpv6 وhpv11  از انواع کم خطر hpv باشد تقریبا ۹۰ درصد زگیل ها از این نوع می باشند hd۱۱ باعث تغییر در دهانه رحم میشود.

زگیل های تناسلی به شکل برجسته یا ضایعات برای دستگاه تناسلی طی چند هفته چند ماه بعد از رابطه با یک شریک جنسی که مبتلا به اچ پی وی است وارد می شود و باعث می گردد بیماری ‌های جدی سرطان به وجود نیاید.

گروه پرخطر یا گروه آنکوژن که شامل hpv های ۱۶و ۱۸ ۳۱ و ۳۳ و ۴۵ می باشند مربوط به سرطان های دهانه رحم است.

نوع ۱۶ آن به دلیل اینکه بسیار مخرب از ۵۰ درصد سرطان دهانه رحم در سراسر دنیا را به خود اختصاص داده است و نوع و۱۸ ۱۶ جمعا آن حدود ۷۰ درصد سرطان های رحم را تشکیل می دهند.

عفونت با نوع اچ پی از سرطان های بسیار پر خطر در دهانه رحم را شامل می شود اما به خودی خود برای ایجاد سرطان کافی نیست خانم هایی که به عفونت‌های ویروسی hpv مبتلا هستند به سرطان مبتلا نمی گردند ولی این ویروس باعث می‌شود شرایط در دهانه رحم به وجود بیاید که آن ها را به سرطان های سرویس مبتلا کند.

مطالعه بیشتر:  زایمان دوقلو

سرطان

اچ پی وی تقریبا در همه سرطان ‌های دهانه رحم یک عامل اصلی به حساب می‌آید سرطان ‌های ناشی از ویروس hpv در آقایان بسیار نادر می باشد.

این ویروس توضیح دهنده بیش تر سرطان های واژن و آلت های تناسلی و مقعدی است سرطان‌ های حلق و دهان ناشی از اچ پی وی در حال افزایش می باشد و تخمین زده می‌شود که این ویروس می‌تواند ۳۰ تا ۵۰ درصد از نوع سرطان را ایجاد نماید.

سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع در میان خانم ‌ها در سراسر دنیا به حساب می‌آید و ۴ درصد از کل سرطان‌ها را تشکیل داده است.

داشتن انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی را افزایش دهد تا زمانی که شروع به گسترش نکرده است و هیچ گونه علایم نخواهد داشت و به محض گسترش می تواند علائم جدی را مشاهده کنید.

از جمله این علائم می توان به خونریزی ‌های غیر طبیعی از واژن خونریزی هایی که به دلیل قاعدگی نیست درد در هنگام رابطه جنسی ترشحات واژن که ممکن است حاوی خون باشد زگیل های پوستی همانند زگیل های تناسلی می توانند به داروی ویروس hpv باشد که عامل زگیل هستند سرطان ایجاد نمی‌کند.

اما وجود زگیل های تناسلی احتمالا نشان گر این ویروس در گروه ‌های اچ پی وی می‌باشد و در بیش تر مواقع سیستم ایمنی بدن قبل از اینکه زگیل به وجود بیاید عفونت hpv را شکست می‌دهد.

اما زمانی که زگیل ظاهر شد بسته به نوع اچ پی وی ظاهرا متفاوت خواهد بود و زگیل ها ممکن است هفته ‌ها ماه‌ ها و یا حتی ساله ا بدون ظاهر خاصی به وجود آمده باشند و بدن شما را آلوده کرده باشند.

زگیل

زگیل ناحیه تناسلی به صورت ضایعاتی برجسته های کوچک در خانم‌ ها در مجاری تناسلی شان دیده می شود می تواند در نزدیک مقعد دهانه رحم و گردن آن ظاهر شود.

مطالعه بیشتر:  لیفت واژن با نخ چگونه فرآیندی است؟

در آقایان زیر ناحیه تناسلی در آلت تناسلی و اطراف مقعد و یا برای به جا به وجود می‌آید. زگیل تناسلی به ندرت باعث درد و ناراحتی می شود اما ممکن است با خارش و حساسیت همراه باشند زگیل تناسلی در نواحی مختلفی قابل رشد هستند.

که آن ها متفاوت است زگیل های نواحی مخاطی و غیر تناسلی هم می‌تواند به ویروس hpv دچار شده باشند.

باعث بروز زگیل های در دهان حنجره زبان زیر زبان می شود.

که ناشی از ارتباط جنسی دهانی و مقعدی است که خیلی خطرناک است زگیل های معمولی به صورت برجستگی های زنانه در ناحیه تناسلی اشکار می‌شود.

معمولا بر روی دست ها و انگشتان دیده می شود در بیش تر موارد زگیل های ساده و معمولی ناخوشایند هستند اما ممکن است دردناک یا مستعد آسیب خونریزی باشد.

میخچه کف پا هم از جمله زگیل هایی است که در کف پا به وجود می آید سخت و دانه های معمول روی پاشنه پا برای افراد ظاهر می شود زیرا ممکن است باعث ناراحتی و درد در افراد شود و در حین راه رفتن برای آن ها مشکل به وجود بیاورد.

زگیل های تخت ضایعاتی با سطح صاف و کمی برجسته هستند آن ها می توانند در هر نقطه از بدن به وجود می آیند.

کودکان معمولا آن ها را در صورت و آقایان بیش تر در ناحیه ریش زنان در پا این زگیل ها را می بینند.

علائم اچ پی وی

هنگامی که ویروس پاپیلومای انسانی به خودی خود از بین نرود مشکلات جدی را برای فرد به وجود می‌آورد.

این مشکلات به شکل ‌هایی نمایان می‌شود زگیل تناسلی در واژن و مقعد آلت تناسلی کشاله های ران گلو زبان دهان و سایر قسمت های اندام‌تناسلی سر گردن و گلو همه این ها بعد از مدتی ممکن است با خارش سوزش و خونریزی ها در محل خودشان را نشان دهند و برای فرد مشکلاتی را به وجود آورد.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر