شاید برای شما مفید باشد بالا بردن سیستم ایمنی در دوران بارداری

بالا بردن سیستم ایمنی در دوران بارداری

بالا بردن سیستم ایمنی زمانی که فرد باردار می شود به خاطر رشد جنین سیستم ایمنی اش طبیعتا پایین می آید. خصوصا با شروع فصل سرما در پاییز و زمستان و به وجود آمدن سرماخوردگی ها و انواع ویروس ها این حالت ممکن است تشدید شود می‌تواند فرد باردار را بیمار کنند و ناتوان کند. …

بالا بردن سیستم ایمنی

زمانی که فرد باردار می شود به خاطر رشد جنین سیستم ایمنی اش طبیعتا پایین می آید.

خصوصا با شروع فصل سرما در پاییز و زمستان و به وجود آمدن سرماخوردگی ها و انواع ویروس ها این حالت ممکن است تشدید شود می‌تواند فرد باردار را بیمار کنند و ناتوان کند.

بنابراین برای بالا بردن سیستم ایمنی در بدن افراد باردار برای کمک به رشد و سلامت جنین باید اقداماتی را انجام دهند که باعث افزایش سیستم ایمنی فرد شود.

محققان در این باره به این نتیجه رسیده اند که برای تقویت رشد کودک در مراحل اولیه و همچنین برای بالا بردن سیستم ایمنی در بدن فرد باردار لازم هستند و در یک محیط و شرایطی بدون استرس قرار داد.

چرا تقویت سیستم ایمنی بدن فرد باردار مهم است

چرا تقویت سیستم ایمنی بدن فرد باردار مهم است
چرا تقویت سیستم ایمنی بدن فرد باردار مهم است

بالا بردن سیستم ایمنی در بدن افراد باردار برای مبارزه و مقابله با انواع ویروس ها و بیماری ها بسیار مهم است.

بدین صورت که اگر فرد باردار ویروس آنفولانزا یا کرونا را از طریق دهان و بینی خود به داخل بدنش بفرستد از سیستم بدن برای مقابله با آن و حمله به ویروس باید سیستم ایمنی بسیار بالایی داشته باشد بالا بردن سیستم ایمنی بدن یک راه بسیار موثر برای پیشگیری از انواع ویروس ها است.

مطالعه بیشتر:  تغذیه نوزادان و شیرخواران

دغدغه و نگرانی های فرد باردار برای تقویت کردن سیستم ایمنی بدن خود

خانم های باردار نگرانی های زیادی برای جلوگیری از مبتلا شدن به انواع ویروس ها در این دوران دارند و می‌خواهند بدانند چه کار هایی را باید انجام دهند تا سیستم ایمنی بدن شان بالاتر رود.

خوردن خوراکی و تغذیه مصرف می‌کنند یکی از مهم ترین راه هایی برای بالا بردن تقویت و سیستم ایمنی در بدن افراد است.

تغذیه مقوی و انرژی زا برای حمله و مقابله با میکروب ها بیماری ها می تواند به فرد باردار کمک بسیار زیادی کند.

انواع مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

انواع مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن
انواع مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

مصرف سیر و پیاز این دو نوع مواد به دلیل خاصیت میکروب زدایی و ویروس کشی که دارند باعث جلوگیری از مبتلا شدن فرد باردار به انواع عفونت های ناشی از انواع بیماری‌ها می‌شود.

مصرف لبنیات این دسته از مواد غذایی می‌تواند تعادل روده را ثابت نگه دارد و باعث شود روده آنتی بیوتیک بیشتری برای مبارزه با بیماری ها تولید کند.

مصرف مواد معدنی در بدن باعث به وجود آوردن سیستم ایمنی بالا خواهد شد این مواد شامل زینک و روی می باشند که می‌توان آن ها را با مصرف گندم بالا ببرید.

مصرف ماهی و ویتامین امگا ۳

مصرف امگا 3 در بارداری می‌تواند نقش مهمی در بالا بردن سیستم ایمنی فرد باردار داشته باشد.

خوردن مواد غذایی با طبع گرم

خوردن مواد غذایی گرم جز بهترین مواد برای تقویت سیستم ایمنی فرد محسوب می‌شود فرد باردارمی تواند مواد غذایی گرم مثل کندر ارده چای زنجبیل دم کند و به صورت روزانه می نماید.

خوردن عسل

برای افراد باردار عسل از سه ماهگی دوم تجویز می‌شود که باعث تقویت چشم بدن فرد خواهد شد.

آب

مصرف فراوان آب در دوران بارداری باعث بالا رفتن سیستم ایمنی فرد می‌شود و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.به همین دلیل مصرف ۸ لیوان آب در طول روز به هیدرات کردن بدن کمک به سزایی می کند.

مطالعه بیشتر:  هفته بیست و نهم بارداری

ویتامین c

بدن از مواد غذایی که حاوی ویتامین c است به خوبی می تواند ایمنی دریافت کند در این دوران بسیار مهم است که مواد غذایی حاوی ویتامین سی هستند مثل توت فرنگی پرتقال و فلفل استفاده نمایید تا بدن  ایمن بماند.

مصرف ویتامین دی

مصرف این ویتامین می‌تواند تقویت سیستم ایمنی را بهبود بخشد و ویتامین در نور آفتاب هم وجود دارد برای خانم ها بسیار مفید است و قرار گرفتن در معرض نور خورشید البته به صورت پنج دقیقه در طول روز می توان ویتامین دی دریافت کرد بیشتر قرار گرفتن در زیر نور آفتاب این موجب می شود اشعه مضر وارد بدن شود.

فعالیت های مناسب برای تقویت و بالا بردن سیستم ایمنی در بدن افراد باردار

فعالیت های مناسب
فعالیت های مناسب

ورزش در بارداری می توانند نقش مهمی در بالا بردن سیستم ایمنی فرد داشته باشد و خانم باردار می توانند در طول روز به انجام فعالیت ‌های بدنی بپردازد و حرکات ورزشی بپردازند.

به این صورت که با ورزش کردن و حرارت و دمای بدن باردار بالا می‌رود و این باعث می شود که میکروب ها در بدن کشته شود.

همچنین گلبول های سفید زود تر و راحت ‌تر وارد خون شود و بهتر بتوانند بیماری را تشخیص دهند.

داشتن خواب مناسب و کافی در دوران بارداری می تواند باعث قوی شدن سیستم ایمنی فرد شود.

برای بالا بردن سیستم ایمنی فرد حداقل باید در طول یک شبانه روز ۸ ساعت را خواب کافی داشته باشد تا بتواند انرژی لازم در طول روز را داشته باشد.

راهکار های مناسب در طب سنتی برای بالا نگه داشتن سیستم ایمنی در بدن خانم های باردار

استفاده از بخور در محیط کار و منزل می تواند در درمان کردن سرما خوردگی و از بین بردن تنگی نفس و کمک کند و به طور کلی منجر به پاکسازی و ضدعفونی کردن بدن شود.

مطالعه بیشتر:  شب ادراری در کودکان

این امری بسیار مهم و موثر می باشد فرد باردار با استفاده از گیاهانی مثل اکالیپتوس و نعنا می‌تواند بخور را انجام دهد.

استفاده به این شکل است که مقداری از گیاه مورد نظر را در آب می ریزند و می جوشانند سپس صورت خود را جلوی بخار آن قرار می دهند و روی سر خود یکپارچه می‌گذارند و به مدت مشخصی این کار را انجام می دهند.

طب سنتی برای بالا نگه داشتن سیستم ایمنی در بدن افراد توصیه ‌های دیگری هم دارد از جمله آن ها دم کردن دمنوش های گیاهی است که این دمنوش ها حاوی کلسیم و ویتامین های فراوان برای بدن است.

از جمله این دمنوش عبارتند از:

  •  پونه کوهی
  •  نعناع
  •  آویشن
  •  بابونه
  • چای سبز

و غیره

علاوه بر آن مصرف میوه هایی مثل پرتقال سیب کیوی هندوانه گریپ فروت و نوشیدن آب لیموترش تازه همراه با عسل در طول روز می تواند ویتامین سی لازم برای خانم های باردار را تامین نماید.

زالو درمانی و ترکیب عسل به دلیل دارا بودن ماده ای به نام پلی فنول خاصیت میکروب کشی و آنتی باکتریال دارند که به خانم ها باردار پیشنهاد می شود.

البته دریافت ویتامین دی هم بسیار موثر است منابع غذایی که حاوی ویتامین دی هستند شامل ماهی های صید شده وحشی مثل ماهی خال مخالی و قزل آلا است زردی تخم مرغ قارچ و لبنیات همگی سرشار از ویتامین دی می باشد.

مصرف سبزیجات و نقش آن در بالا بردن سیستم ایمنی بدن خانم های باردار

مصرف سبزیجات
مصرف سبزیجات

گوجه فرنگی کلم بروکلی اسفناج سه دسته از مواد خوراکی و در دسته سبزیجات قرار دارند که ویتامین c بسیار بالایی دارند.

برای درمان بیماری ‌های آنفولانزا سرماخوردگی و کرونا بسیار موثر هستند و به عنوان یک آنتی بیوتیک به همراه با عسل دیگر از آنتی بیوتیک های خوراکی برای از بین بردن بیماری ها می باشد.

همچنین مصرف پیاز ها و سوزاندن آن به کشتن و از بین بردن میکروب ها و ویروس ها کمک بسزایی می کند سولفور و الیسین در سیر خاصیت ضد میکروبی دارد همچنین سیر می تواند باکتری استافیلوکوک را به طور کلی از بین ببرد.

استفاده از حبوبات در بالا بردن سیستم ایمنی بدن خانم های باردار نقش بسزایی دارد همچنین پودر زردچوبه خاصیت ضد میکروبی و ضد باکتریایی دارد به همین دلیل استفاده از این ادویه به بالا رفتن سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر