شاید برای شما مفید باشد تشخیص ناباروری

تشخیص ناباروری

تشخیص ناباروری روش‌های مختلفی برای تشخیص ناباروری به وجود آمده است با استفاده از این روش ها افراد به راحتی می فهمند که آیا زن و مرد توان باردار شدن دارند یا نه. ارزیابی و تست ناباروری معمولا بر روی زنان انجام می گردد و به صورت این است که تمام رابطه های جنسی کنترل …

تشخیص ناباروری

روش‌های مختلفی برای تشخیص ناباروری به وجود آمده است با استفاده از این روش ها افراد به راحتی می فهمند که آیا زن و مرد توان باردار شدن دارند یا نه.

ارزیابی و تست ناباروری معمولا بر روی زنان انجام می گردد و به صورت این است که تمام رابطه های جنسی کنترل نشده را بررسی می کند.

افرادی که بالای ۳۵ سال سن دارند سابقه خونریزی قاعدگی نامنظم دارند از تنبلی تخمدان رنج می ‌برند و همچنین دارای چسبندگی لوله فالوپ تخمدان ها و رحم هستند احتمال بارور شدن در آنها بسیار کمتر است.

بنابراین بارداری آنها زیر نظر پزشک انجام می‌گیرد. زوجین باید هر دو مورد بررسی قرار بگیرد و عوامل باردار نشدن آن ها مورد بررسی قرار می گیرد.

بنابراین در این مطلب می خواهیم شما را با انواع آزمایشاتی که ممکن است بر روی زن و مرد صورت گیرد آشنا کنیم برای اطلاعات بیشتر راجع به تشخیص ناباروری متن زیر را با دقت بخوانید ما در این مطلب به شما کمک می کنیم تا عوامل باردار نشدن را بشناسید.

آزمایشات تشخیص ناباروری

تشخیص ناباروری
تشخیص ناباروری

امروز با استفاده از آزمایش‌ های مختلف تشخیص ناباروری امکان پذیر می شود.

تشخیص ناباروری مانند زمان های گذشته طولانی نیز و در کوتاه‌ترین زمان پزشکان متخصصان و محققان به این نتیجه می ‌رسند که آیا زن و مرد توانایی بارور شدن دارند یا نه.

یکی از روش هایی که امروزه استفاده از آن بسیار زیاد است اسپرموگرام است که اولین قدم برای سنجش بارداری و فرزند داشتن بایدانجام شود.

در این آزمایش تعداد اندازه ها و شکل اسپرم را می سنجند.

آزمایش دیگر آزمایش هیدروسالپنوگوگرافی یا همان عکس رنگی رحم است در این روش چندین عکس از رحم بانو گرفته می‌شود و از باز بودن لوله های رحمی مطمئن می شود.

مطالعه بیشتر:  هفته بیست و ششم بارداری

یک کانتر بزرگ از طریق واژن به رحم وارد می کند مایعی به رحم تزریق می ‌شود و سپس مشخص می‌کند که آیا زن توانایی بارور شدن دارد یا نه.

سونوگرافی واژینال یکی از بهترین روش ها برای تشخیص ناباروری است که فرد اختلالاتی مثل فیبروم کیست تخمدان را بررسی می‌کند و می‌سنجد که آیا این کیست ها از نوع بارور شده است یا نه و به دنبال راه حلی برای از بین بردن ناباروری است.

بررسی ذخیره تخمدان در آزمایش ذخیره تخمدان نشان می دهد که آیا تخمدان ها در حد خوبی قرار گرفتند و می‌تواند بارور شوند یا نه همچنین در این روش انواع آزمایش خون بررسی می ‌شود و سیکل قاعدگی مو به مو انجام می گردد.

این آزمایش در زنانی که بالاتر از ۳۵ سال سن دارد و در افرادی که یائسگی زودرس دارند و افرادی که جراحی های رحمی انجام داده‌اند و همچنین توان تخمک گذاری ندارند صورت می گیرد.

یکی دیگر از روش ‌های آزمایش خونی است که اختلالات تیروئید و بالا بودن سطح هورمون را انجام می دهد.

سونو هیستروگرافی ارزیابی بهتری نسبت به سونوگرافی واژینال می ‌دهد و پولیپ را اندازه گیری می کند.

لاپاراسکوپی یکی از روش ‌های جراحی است که یک دستگاهی مثل تلسکوپ وارد واژن می‌کند و آن را به سطح دیواره رحمی می چسبانند و ایراداتی که در فرد وجود دارد را می سنجد.

دلایل ناباروری در مردان

تشخیص ناباروری
تشخیص ناباروری

دلایل ناباروری در مردان بسیار زیاد است و می تواند بر سلامت شکل و تعداد اسپرم ها اثر بگذارد همچنین هرچقدر آنها از این مشکلات رنج ببرد احتمال بارور شدن آنها بسیار کم است.

افرادی که در انتقال اسپرم مشکل دارند به راحتی نمی تواند بارور شود مشکلات جنسی و بیماری های خاص ژنتیکی دارند همچنین آنهایی که دچار عملکرد غیر طبیعی اسپرم هستند مثلاً زود انزال هستند یا دارای عفونت های موضعی ژنتیکی و مکرری هستند.

مطالعه بیشتر:  رابطه جنسی دردناک

افرادی که مثل آفت‌کش‌ها مواد شیمیایی سر و کار دارند و کارشان بسیار سخت است و مدام در زیر آفتاب قرار دارند نمی توانند بچه دار شوند همچنین افرادی که تغذیه مناسب ندارند از الکل استفاده می‌کنند و همچنین مواد مخدر زیاد مصرف می کنند نمی توانند باردار شوند.

آنهایی که به سرطان دچار شده اند و با استفاده از شیمی درمانی پرتو درمانی رادیوتراپی و غیره بیماری خود را خوب کرده‌اند باعث شده است که در اسپرم آنها اختلالاتی ایجاد شود.

این اختلالات معمولاً بسیار شدید هستند که باعث می شود بیضه ها درد فراوانی را تحمل می‌کند خطر ناباروری در این افراد بسیار زیاد است بنابراین دو بیضه مرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

آن هم که پیوستگی غیر طبیعی آلت تناسلی به لگن دارند و دچار آپاندیس بیماری لگن جراحی شکم لگن یبوست شدید شده اند احتمال اینکه بارور نشود بسیار زیاد است.

آنالیز مایع منی

از مهم ترین روش ها برای بررسی ناباروری افراد انالیز مایع منی هست.

این مایع باید از ۶۵ درصد اسپرم باشد و همچنین ۳۰ تا ۳۵ درصد پروستات است و ۵ درصد از آن رگ است حاوی مقادیر زیادی اسید سیتریک است اندازه آن در هر فرد متغیر است.

افرادی که زود انزال می شوند معمولاً با استفاده از جمع کردن این مایع دو تا سه روز آن را مورد بررسی قرار می دهد.

در این آزمایش تحرک اسپرم شکل اسپرم ها مورد ارزیابی قرار می ‌دهند و این روش به این گونه است که از طریق نزدیکی با زوج اقدام به جمع آوری مایع منی می کند.

تست عملکرد اسپرم

تشخیص ناباروری
تشخیص ناباروری

تست عملکرد اسپرم از جمله روش هایی است که میزان لقاح اسپرم با تخمک را در سطوح مختلف بررسی می کند فقط در این آزمایش به اندازه آنتی بادی و ارزیابی آسیب هایی که بر روی اسپرم صورت می‌گیرد می ‌پردازد.

مطالعه بیشتر:  فریز اسپرم

یکی از آزمایشات اولیه به حساب می‌آید و افرادی که نمی توانند تولید مثل کنند با استفاده از این آزمایش علت آن مشخص می شود.

بررسی در موارد سقط مکرر

سقط مکرر در زنان در ۵ درصد افراد اتفاق می‌افتد که با مشکلات روحی و به وجود آمدن درد جسمانی زیادی همراه هستند.

سقط مکرر به دلیل وجود ژنتیک و عوامل مختلفی صورت می گیرد افرادی که در ساختار رحمشان با اختلال روبرو هستند افرادی که مشکلات هورمونی نظیر تیروئید دارند افرادی که مشکلات کروموزومی دارند دارای سندروم تخمدان پلی کیستیک هستند بیماری های خود ایمنی دارد صورت می‌گیرد.

به طور کلی و برای ارزیابی سقط مکرر به بررسی کروموزوم والدینی می پردازند. همچنین آنتی‌بادی موثر در بدن هر یک را مورد بررسی قرار می‌دهد.

کروموزوم‌ های جنین را می‌ سنجد بسیاری از مشکلات را از بین می ‌برد.

مراحل مختلفی را مورد بررسی قرار می‌دهند همچنین به اندازه‌گیری آنتی ‌بادی ‌ها می‌پردازند این آزمایش ها را معمولاً ۶ هفته یکبار انجام می‌دهند و مسمومیت بارداری را می‌سنجند.

افرادی که دچار فشار خون و نارسایی آنها هستند به آنها ثابت می کند که آیا احتمال سقط جنین در آنها وجود دارد یا نه به افرادی که سقط جنین دارند داروهای ویتامین دی هپارین آسپرین تزریق می‌کند.

همچنین افرادی که سقط مکرر دارند با انجام آزمایش های مختلف سلامت کروموزوم ها را می سنجند و اگر سلامت و کروموزوم ها یکسان نبود باعث می شود که سقط جنین دوباره اتفاق بیفتد.

بنابراین عوامل مختلف موجب سقط جنین می گردد و باعث می‌شود که فرد آزرده خاطر شود و اعتماد به نفس خود را از دست بدهد.

امروزه برای از بین رفتن سقط جنین راه های زیادی به وجود آمده است شما هم اگر از این مشکل رنج می برید می توانید به پزشکان و مراکز درمانی معتبر مراجعه کنید تا بیماری شما حل شود و به توانید اقدام به بچه دار شدن کنید.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر