شاید برای شما مفید باشد جلوگیری از ریزش مو در آقایان

جلوگیری از ریزش مو در آقایان

تاسی مردانه، که به آن آلوپسی آندروژنیک گفته می‌شود. اگر ریزش مو ناشی از افزایش سن و یا ژنتیک باشد؛ پیشگیری از آن امری اجتناب ناپذیر است و می‌توان با دارو های تجویز کننده و روش های مراقبت از مو این روند را کنترل کرد. در این مقاله قصد داریم در رابطه با ریزش موی …

تاسی مردانه، که به آن آلوپسی آندروژنیک گفته می‌شود. اگر ریزش مو ناشی از افزایش سن و یا ژنتیک باشد؛ پیشگیری از آن امری اجتناب ناپذیر است و می‌توان با دارو های تجویز کننده و روش های مراقبت از مو این روند را کنترل کرد.

در این مقاله قصد داریم در رابطه با ریزش موی مردانه توضیحاتی را در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم که با ویژگی‌های آن آشنا شوید و نحوه جلوگیری از آن را بدانید.

باید بدانید که انواع داروهایی که برای درمان ریزش موی مردان مورد استفاده قرار می گیرد شامل ماینوکسیدیل ها هستند.

جالب است که بدانید  ابتدا ماینوکسیدیل راهی  برای درمان فشار خون بودند.

یکی از عوارض جانبی ماینوکسیدیل ها رشد بیش از حد مو ها بود. بنابراین با تغییر اندکی در فرمولاسیون آن ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو استفاده شد.

ماینوکسیدیل جزو دارو های بدون نسخه برای درمان ریزش مو مردانه است که به صورت فوم شکل و یا مایع مانند در دسترس افراد قرار گرفته است.

از شایع‌ترین عوارضی  که امروزه برای ماینوکسیدیل بیان شده است می توان به ریزش مو تحریک و قرمزی پوست و لایه لایه شدن پوست زرد یا سفید شدن پوست سر و رشد بیش از حد مو در بدن اشاره کرد.

ماینوکسیدیل برای خانم هایی که شیرده هستند یا در دوره بارداری به سر می‌برند تجویز نمی شود.

استفاده از ماینوکسیدیل برای کسانی که به مواد تشکیل دهنده این دارو حساسیت دارند، به صورت کامل ممنوع می باشد.

یکی دیگر از دارو هایی که برای ریزش موی مردانه و خانم ها مورد استفاده قرار می گیرد، فیناستراید هست.

مطالعه بیشتر:  راه های تقویت میل جنسی در آقایان

فیناستراید به صورت قرص خوراکی می باشد که روزانه آن را مصرف می‌کنند. این دارو طبق نسخه پزشک می تواند مصرف شود.

در دستورالعمل فیناستراید هشدار های جدی قید شده است از جمله این هشدار را می‌توان به:

منع استفاده در دوره بارداری خانم ها و مادران شیرده اشاره کرد.

فیناستراید برای کسانی که بزرگسال هستند مناسب می باشد و استفاده از آن تنها با نسخه پزشک امکان پذیر است .

فیناستراید را اول برای درمان پروستات تولید کردند، یکی از مکانیزم های آن مقابله با سرطان پروستات می باشد که باعث کم شدن هورمون دی هیدروتستوسترون در بدن می شود.

هورمون دی هیدروتستوسترون یکی از دلایل کوچک شدن ریشه مو در پوست سر است و به  کم شدن ریزش مو کمک بسیاری می‌کند.

تعدادی عوارض جانبی که برای این دارو بیان می شود عبارت هستند از:

اختلال نعوظ

افسردگی

کم شدن میل جنسی

کم شدن حجم انزال که در رابطه با ماینوکسیدیل و هم فیناستراید امکان دارد و تا یک سال زمان می برد تا نتیجه اولیه خود را نشان دهد. بنابراین اگر به نتیجه مطلوب و با استفاده از این دارو برسید باید در مصرف این دارو شکیبایی به خرج بدهید.

روش های درمان ریزش موی مردانه

روش های درمان ریزش موی مردانه
روش های درمان ریزش موی مردانه

کاشت مو

این روش  بسیار پرطرفدار شده است و از پیوند واحدهای فولیکولی و استخراج واحد های آن ها ایجاد می شود هر دو روش با جراحی به وجود می‌آیند.

کاشت مو  پرهزینه است و روش کاشت تا حدودی هم می‌تواند خطرناک باشد؛ همچنین مانند عمل های جراحی دیگر احتمال وجود آمدن پیامد های عفونی و باقی ماندن جای زخم زیاد خواهد شد.

مطالعه بیشتر:  درمان خانگی یبوست چیست؟

علاوه بر این امکان دارد به منظور رسیدن به نتیجه دلخواه کاشت مو، این کار چندین بار انجام شود و ممکن است با یکبار جراحی نتیجه ای نداشته باشد.

رشد فولیکولی از روش های کلاسیک تری نسبت به استخراج ریشه مو می باشد. فولیکول ها در قسمت دیگری از پشت سر که دچار ریزش هستند پیوند زده می‌شود.

استخراج واحدهای فولیکولی جزو روش‌هایی است که به صورت مستقیم از پوست سر ، موها را برمی‌دارد و به قسمت تاسی سر آن را پیوند می دهند.

لیزر درمانی و درمان ریزش موی مردان یکی دیگر از روش های جلو گیری از ریزش مو است که محققان در این زمینه باور دارند که لیزر درمانی با کم کردن فولیکولی می‌تواند رشد مو را تحت تاثیر قرار بدهد.

مطالعات در این زمینه کافی نیست و یک مطالعه معتبر تنها در سال ۲۰۱۶ انجام شده است.

ترک سیگار و درمان ریزش موی مردان

اگر جزو افراد سیگاری می باشید احتمالاً در رابطه با تاثیر  منفی سیگار در رابطه با مشکلات ریوی اطلاعاتی دارید. اما شاید ندانید که استعمال دخانیات از جمله سیگار می تواند تاثیر مستقیم برای ریزش موهای تان بگذارید. در زمینه مطالعه در سال ۲۰۲۰ انجام شد که نتایج آن نشان دادن افراد سیگاری در برابر سایرین بیشتر در معرض ریزش مو هستند.

بنابراین برای حفظ موهای خود و پیشگیری از ریزش مو می توانید ترک سیگار را انجام دهید که یک ایده بسیار خوب و مناسب در زمینه جلوگیری از ریزش موی مردان است.

ماساژ پوست سر

ماساژ پوست سر علاوه بر اینکه می‌تواند حس خوشایندی را در فرد به وجود بیاورد، باعث بالا رفتن گردش خون در کف سر می شود و همین امر موجب تقویت ریشه موها می گردد.

مطالعه بیشتر:  اعتیاد به رابطه جنسی

نتایج مطالعه نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۶ در کشور ژاپن افرادی که به صورت منظم ماساژ سر را دریافت می‌کرد. موهای پرپشت تری نسبت به افرادی که این کار را انجام نمیدهند دارند.

رژیم غذایی متعادل

همان طور که می دانید، جلوگیری از ریزش موها یکی از دغدغه ها و نگرانی افراد است که کاهش وزن و یک رژیم غذایی متعادل و مناسب می‌تواند تا حدود جلوی ریزش مو را بگیرد.

شایع ترین روش ها برای جلوگیری از ریزش مو رژیم غذایی مناسب است. در برخی از مواقع کمبود مواد غذایی می تواند به ریزش مو کمک زیادی کند و آن را افزایش دهد.

به همین دلیل اگر بتوانید در برنامه غذاییتان، مواد غذایی حاوی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری بدن را بگنجانید. به احتمال زیاد می توانید از ریزش موهای خود جلوگیری کنید.

پروتئین موجود در مرغ و ماهی گوشت جز ضروری ترین پروتئین ها برای سلامت موها هستند. خیلی از افرادی که از رژیم غذایی خاصی پیروی می کند و موهای سرشان را از دست می دهند.

ریزش مو در برخی افراد می‌تواند حالت ژنتیکی داشته باشد اما در برخی از مواقع به دلیل کمبود ویتامین ها در بدن به وجود می آید.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر