شاید برای شما مفید باشد درد در هنگام مقاربت

درد در هنگام مقاربت

درد در هنگام مقاربت درد در زمان رابطه جنسی درد مداوم و مکرر ممکن است که علل متفاوتی دارد و باعث ایجاد مشکلات و ناراحتی ‌های در طول رابطه می‌شود. مقاربت دردناک برای مردان هم ممکن است اتفاق بیفتد ولی در خانم ها بیشتر است طبق آمار های انجمن پزشکان خانواده در خانم‌ های آمریکایی …

درد در هنگام مقاربت

درد در زمان رابطه جنسی درد مداوم و مکرر ممکن است که علل متفاوتی دارد و باعث ایجاد مشکلات و ناراحتی ‌های در طول رابطه می‌شود.

مقاربت دردناک برای مردان هم ممکن است اتفاق بیفتد ولی در خانم ها بیشتر است طبق آمار های انجمن پزشکان خانواده در خانم‌ های آمریکایی ۲۰ درصد این درد احساس می‌شود و دوره‌ های مختلفی از نظر روانشناختی و جسمانی در این امر دخیل هستند.

همچنین علل آن ممکن است مرتبط با یائسگی باشد معمولا با درمان علت زمینه ای  دارد.

در نظر داشته باشید که دردی که در زمان رابطه جنسی به وجود می‌آیند شدتی مختلفی از متوسط تا شدید دارد و هم چنین راهکارهایی مانند استروژن درمانی و تغییر دارو های در استفاده و مشاوره میتواند به از بین بردن این درد ها کمک کند.

علائم درد هنگام نزدیکی چگونه است

درد در هنگام مقاربت
درد در هنگام مقاربت

درد در زمان مقاربت ممکن است علائمی داشته باشد احتمال بروز هر کدام از علائم وجود دارد.

درد در نزدیکی دردی است که در حین رابطه جنسی در عمق لگن و یا در دهانه واژن احساس خواهد شد ممکن است درد واضح و یا موضعی باشد یا به صورت یک ناراحتی وسیع ‌تر همراه باشد احساس سوزش درد ضربان یا پاره شدن وجود خواهد داشت می‌تواند به ناسازگاری و نارضایتی رابطه جنسی هر دو طرف منجر شود.

مطالعه بیشتر:  اطلاعاتی در مورد تفاوت شکل ظاهری نوک پستان

دلایل درد در زمان رابطه جنسی چیست

درد در هنگام مقاربت
درد در هنگام مقاربت

دلیل درد در هنگام مقاربت عوامل جسمی و روانشناسی است.

 خشکی واژن

در زمان رابطه جنسی یک سری غدد در دهانه واژن وجود دارد  یک مایعی ترشح می کنند و باعث ناراحتی و درد در نزدیکی می شود اگر این مایه ها ترشح شان کم باشد خشکی واژن منجر به درد در زمان نزدیکی می گردد.

ترشحات ناکافی این مایع باعث می شود تا در واژن استروژن کاهش یابد و بعد از یائسگی یا زایمان یا مصرف برخی از دارو های ضد افسردگی آنتی‌هیستامین و قرص های ضدبارداری میزان این خشکی افزایش پیدا می‌کند.

واژینیسموس یا انقباض غیر ارادی واژن

انقباض غیرارادی عضلات کف لگن باعث واژینیسموس یا رابطه های جنسی دردناک  باعث میشود خانم ها با واژینیسموس مربوط به معاینات زنان و استفاده از تامپون های واژنی مشکل خواهند داشت.

انواع مختلفی از واژینیسموس وجود دارند که دلیل مختلفی دارند و علائم ان ها از خفیف تا شدید متفاوت خواهد بود همچنین می‌تواند ناشی از مشکلات عاطفی یا پزشکی یا هر دوی آن ها باشد.

آسیب دستگاه تناسلی

هرگونه آسیبی به دستگاه تناسلی وارد می‌شود منجر به درد ها در زمان نزدیکی می گردد و از جمله ختنه زنان جراحی لگن یا تصادفات ممکن است به وجود بیاید.

همچنین مقاربت های دردناک پس از زایمان این آسیب ‌ها را افزایش می‌دهد برخی از تحقیقات نشان می دهند که ۴۵ درصد از شرکت کنندگان در زمان نزدیکی پس از زایمان درد دارند.

التهاب و عفونت

التهاب در اطراف دهانه واژن و قسمت اول موجب درد در زمان نزدیک می‌شود عفونت های مخمری واژن عفونت های دستگاه ادراری و عفونت های منتقله از طریق رابطه جنسی می تواند منجر به مقاربت بسیار دردناک شود.

اختلالات پوستی و تحریک پذیری

درد در زمان نزدیک ممکن است در اثر اگزما و خشکی پوست و یا بیماری ‌های ژنتیکی که خارش دار هستند و در سطح پوست آن منطقه دچار ضایعات کوچک و بزرگ رنگ می شوند یا سایر مشکلات پوستی در این منطقه موجب درد می گردد.

مطالعه بیشتر:  افزایش قد کودک و عوامل موثر آن

تحریک و یا واکنش های آلرژیک به مواد شوینده محصولات بهداشتی می تواند باعث درد در فرد شود.

ناهنجاری و اختلال در زمان تولد

پرده بکارت دهانه واژن را مسدود می کند اگر واژن به صورت کامل رشد پیدا نکرده باشد و یا دلیل فیزیکی مثل درد در زمان دخول به صورت عمیق می تواند از جمله ناهنجاری هایی باشد که درد را به همراه دارد.

اقدامات درمانی

درد در هنگام مقاربت
درد در هنگام مقاربت

اگر درد در زمان مقاربت پس از دخول عمیق یا در موقعیت های خاص اتفاق بیفتد ممکن است نتیجه درمان ‌های پزشکی یا بیماری باشد اقدامات درمانی که می‌تواند منجر به درد شوند عبارتند از :

جراحی لگن برخی از درمان های سرطانی هیسترکتومی یا برداشتن رحم بیماری هایی که منجر به درد می شوند عبارتند از :

 • پرولاپس رحم
 • بیماری التهابی
 • لگن کیست
 • تسندروم روده
 •  تحریک پذیر
 • بینابینی
 •  فیبروئید
 •  آندومتریوز

التهاب دیواره مثانه که ناشی از عفونت باکتریایی است.

عوامل روانشناختانه در رابطه با درد ها در زمان مقاربت عبارتند از

 • اضطراب
 • ترس
 •  افسردگی که می تواند باعث کاهش میل جنسی و خشکی واژن یا واژینیسموس شود.
 •  منقبض شدن  عضلات کف لگن
 • سابقه سوء استفاده جنسی و یا خشونت در رابطه جنسی می‌تواند مقاربت دردناک را به همراه داشته باشد

درمان دارویی

دارو ها می توانند درد های ناشی از عفونت ها و بیماری ها را درمان کند اگر در حال حاضر از دارویی استفاده می کنید که خشکی واژن یکی از عوارض آن را به همراه داشت پزشک به شما داروی دیگری جایگزین آن خواهد کرد خشکی واژن می‌تواند باعث کاهش سطح استروژن بدن شود و به همراه آن گرگرفتگی به وجود آید.

تورم لابیا بعد از رابطه جنسی

سوزش و تورم در ناحیه لابیا بعد از رابطه جنسی اغلب نگران‌کننده نیست این موضوع به طور طبیعی بعد از پریود رخ می دهد که باعث گرفتگی قسمت واژن و افزایش جریان خون در آن ناحیه می شود.

مطالعه بیشتر:  تغذیه نوزادان و شیرخواران

اما اگر علاوه بر انتخاب درد هم در آن ناحیه به وجود بیاید ممکن است بر اثر فشار های حین رابطه جنسی و یا اصطکاک باشد که بافت تحریک می شود این درد و تورم ظرف چند ساعت یا چند روز از بین خواهد رفت.

درد در زمان نزدیکی و تشخیص آن

در تشخیص پزشکی موارد مختلفی را می سنجند از جمله زمان شروع درد وضعیت قرارگیری بدن در حین رابطه جنسی مکان درد در سابقه بیماری جراحی انجام شده سابقه زایمان توسط پزشک مشخص خواهد شد شما باید بدون احساس خجالت و  صادقانه با پزشک در این رابطه صحبت کنید.

در مهبل پزشک هرگونه نشانه‌ای مبنی بر عفونت یا اختلال این ناحیه را مورد بررسی قرار می‌دهد پزشک با استفاده از اسپکولوم در حالی که واژن را باز می‌کند و آن قسمت را مورد بررسی قرار می‌دهد.

عاملی را که  ایجاد درد کرده است را بررسی می‌کند سونوگرافی لگنی هم به تشخیص اختلالات ساختاری مثل فیبروئید کیست و آندومتریوز کمک می‌کند.

تمرینات کگل

تمرینات کگل
تمرینات کگل

به طور کلی در صورت داشتن هر گونه دردی در زمان را رابطه جنسی و مقاربت حتما باید به متخصص مراجعه کنید و از او کمک بگیرید اگر رابطه جنسی آندومتریوز یا کیست تخمدان باشد حتما باید جراحی انجام شود.

انجام تمرینات کششی که به تقویت کف لگن می پردازند نمی توانند درد  را تا حدی کاهش دهد درد ناشی از تجربه های تلخ یا عوامل عاطفی که در رابطه با شریک های جنسی قبلی در روان شما تاثیر گذاشته است را با یک مشاور در میان بگذارید.

به خاطر داشته باشید که در این مدت  باید حتما صبور باشید و به وقت نیاز است رابطه جنسی باید توام با آرامش لذت باشد و هیچ گونه احساس درد و ناخوشایندی و ناراحتی در طرفین احساس نشود.

درمان درد در مردان حین رابطه جنسی

در مردان نیز بنا به دلیلی ممکن است درد به وجود بیاید شریک جنسی دچار برفک شده باشد در صورت برخورد با ioc مشکلات پوستی مانند اگزما به وجود بیاید. بنابراین بهتر است قبل برقراری رابطه جنسی زوجین از سلامت خود و طرف مقابل با خبر باشند.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر