شاید برای شما مفید باشد درد زیر شکم در بارداری

درد زیر شکم در بارداری

درد زیر شکم در بارداری مشکلاتی که در رابطه با درد های زیر شکم در خانم های باردار به وجود می‌آید باعث نگرانی ها و استرس در آن ها شده است. بروز چنین مشکلاتی در بی شتر مواقع کاملا طبیعی هستند و به محض روبرو شدن با آن ها بدون شک باید به پزشک مراجعه …

درد زیر شکم در بارداری

مشکلاتی که در رابطه با درد های زیر شکم در خانم های باردار به وجود می‌آید باعث نگرانی ها و استرس در آن ها شده است.

بروز چنین مشکلاتی در بی شتر مواقع کاملا طبیعی هستند و به محض روبرو شدن با آن ها بدون شک باید به پزشک مراجعه کنید زیرا در برخی از موارد موجب سقط جنین می شود.

شاید بهتر باشد پزشک راهنمایی های لازم را در این زمینه با شما در میان بگذارد و خیالتان را راحت تر کند.

آمارها نشان می دهد که کمتر از ۳ درصد از خانم های باردار در اثر درد های زیر شکمی به سقط جنین دچار می شود پس با ما همراه باشید تا از علل گرفتگی درد های زیر شکم در خانم های باردار با شما صحبت کنیم.

علت درد گرفتن زیر شکم در خانم های باردار چیست؟

درد زیر شکم در بارداری
درد زیر شکم در بارداری

علت درد گرفتن زیر شکم در خانم های باردار به دو دسته تقسیم می شود.

درد های زیر شکمی زنان باردار گاهی بی خطر هستند و گاهی پر خطر درد هایی که بی خطر هستند در دوران بارداری ممکن است خانم باردار دچار درد های شود و پس از مدتی این درد ها از بین بروند و به اصطلاح گذرا باشند.

دلیل ایجاد این درد ها عوامل متعددی است که بسیار طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی در آن وجود ندارد از جمله این عوامل عبارتند از:

جایگزینی سلول تخم یا همان تخمک بارور شده ای است که در دیواره رحم به وجود می آید در ابتدای بارداری تخمک های بارور شده به دیواره رحم می چسباند تا بتوانند اکسیژن و مواد غذایی را از آن به دست بیاورند چسبیدن جنین به دیواره رحم باعث میشود گرفتگی در ناحیه زیر شکم و درد های ناگهانی اتفاق بیفتد.

مطالعه بیشتر:  هفته سی و ششم بارداری

مورد بعدی بزرگ شدن رحم ناشی از رشد جنین است که با افزایش حجم کیسه آمنیوتیک یا کیسه آبی که محافظ جنین است در دوران بارداری رحم بزرگ تر میشود و در پی آن حفره های شکمی فشار وارد می شود.

حالت تهوع و درد های ناگهانی ایجاد می‌شود که این درد ها هم جای نگرانی ندارند و بر اثر بزرگ شدن رحم اتفاق می افتد.

از بعضی از درد ها ناشی از کشیده شدن رباط های گرد یا همان ربات های حامی رحم هستند با بزرگ شدن کیسه آمنیوتیک به ربات های گرد که در اطراف رحم وجود دارند فشار وارد می شود و در نتیجه این ربات ها کشیده خواهند شد.

از آنجایی که این دو روبات در سمت های جلویی رحم هستند و از آن می گذرند و به سمت کشاله ران می‌رود این درد های ناشی که در در زیر شکم به وجود می‌آیند به سمت کشاله ران کشیده خواهند شد.

بعضی وقت ها ممکن است درد ها به صورت تکه های ناگهانی در ربات ها به وجود بیاید که این درد ها اگر شدید شود در شکم احساس سنگینی جنین ایجاد می شود.

موارد انقباضات رحمی یکی از مهم ترین علت ‌های درد های زیر شکمی است البته در سمت راست خانم های باردار می باشد در شروع دوران بارداری حجم رحم کم است با رشد جنین رحم شروع به رشد و بزرگ شدن می‌کند.

همین دلیل گرفتگی عضلات و درد های شکمی در آن به وجود می آید و باعث درد های زودگذر و ناپایدار می‌شود در هفته‌ های پایانی هم به علت بزرگ شدن زیاد رحم این گرفتگی ها بیشتر خواهند شد.

گرفتگی عضلات در ماه های اول بارداری

درد زیر شکم در بارداری
درد زیر شکم در بارداری

برای خانم های باردار هر چیزی ممکن است باعث درد های زیر شکم و گرفتگی عضلات شود از آنجایی که مادران برای تغذیه جنین باید رژیم های غذایی مناسب داشته باشند.

مطالعه بیشتر:  میوم یا فیبروم رحمی چیست

معمولا در سه ماهه سوم و دوم بارداری این امکان وجود دارد که بر اثر افزایش وزن و برخاستن و بلند شدن و نشستن و دچار کشیدگی عضلات شکم شود و در نتیجه آن به صورت درد هایی که میانی و درد های کمر ایجاد شود که می‌تواند علت درد زیر شکم سمت راست در خانم‌ ها هم به این مسائل باشد.

در صورت گرفتگی عضلات هرگز از قرص های آرام بخش بدون تجویز پزشک استفاده نکنید اما می‌توان با روش‌های تا حدودی بر آن درد هاغلبه کنید از جمله این روش ها عبارت اند از:

 •  استفاده از دوش آب گرم
 •  نوشیدن مایعات
 •  انجام حرکات ورزشی سبک مثل یوگا
 • تغییر وضعیت از حالت ایستاده به نشسته
 •  دراز کشیدن
 •  قدم زدن آرام

نفخ و یبوست گاستریت

در دوران بارداری پروژسترون بیشتر ترشح می شود تا دیواره رحم برای رشد جنین ثابت باقی بماند ترشح پروژسترون به این شکل است که می‌تواند عضلات مری و روده را نسبت به دوران قبل از بارداری شل تر کند.

شل شدن این عضلات بر روی هم کارهایی را انجام می‌دهد که باعث تأثیر بر روی روده ها می شود و مدفوع در طول روده سخت‌تر دفع می‌شود و به سمت پایین شکم می رود.

گاهی درد به حدی شدید است که لازم است به پزشک مراجعه شود در مورد این مقوله معمولا نظر پزشکان استفاده از مواد ملین می باشد.

برای پیشگیری از یبوست و نفخ باید اعداد دفعات غذا خوردن را زیادتر و هر بار حجم کم تری را از غذا مصرف کنید بهتر است از غذا های حاوی فیبر هستند استفاده کنید زیرایبوست باعث درد های زیر شکم در خانم ها میشود.

عفونت ادراری

درد زیر شکم در بارداری
درد زیر شکم در بارداری

خانم های باردار در دوران بارداری نسبت به مواقع عادی بیشتر در معرض عفونت ‌های ادراری و کلیه قرار می‌گیرند اگر این عفونت ‌ها درمان نشود می‌تواند زایمان زودرس را ایجاد کنند.

مطالعه بیشتر:  هفته دهم بارداری

پس با مشاهده علائمی نظیر حتما با پزشک مشورت کنید احساس تکرر ادرار خون در ادرار ادراری که به همراه با بوی بد سوزش هنگام ادرار اجرا کردند در تایل گچی و درد های شکمی در صورتی که عفونت به کلیه ها برسد.

علائمی مثل تب لرز درد های شکم و پهلو استفراغ و تهوع و حتی چرک و عفونت در خون و ادرار دیده خواهد شد با مشاهده این علائم خیلی سریع باید به پزشک مراجعه کنید.

رابطه جنسی

به طور کلی می‌توان گفت درد های زیر شکم بعد از رابطه جنسی در بارداری هم ممکن است در بعضی از پوزیشن های خاص به وجود بیاید.

معمولا در دوران بارداری زمانی که به ارگاسم نزدیک می شوند می تواند درد را برای خانم به همراه داشته باشد و کنترل بیشتری بر عمق و فشار دخول پیدا شود احساس درد کوتاه و آرام است .

اگر نشانه ها غیرعادی بودن حتما به پزشک مراجعه کنید پزشک با توجه به مشکلاتی که برای شما پیش آمده است برایتان دارو تجویز می‌کند.

اگر لازم باشد دستورالعمل جراحی کوچک را برای شما می دهد در این موارد ممکن است آماس رحم، کیست تخمدان، بیماری های عفونی خشکی ناحیه تناسلی ، انحراف رحم تومور های خوش خیم رحمی به وجود آمده باشند.

طرز کاذب زایمان یا براکستون هیکس

در برخی از مواقع در آخرین ماه های که خانم باردار و در وضعیت نزدیک به زایمان است.

گرفتگی ‌های شبیه انقباضات زایمان به وجود می‌آید این گرفتگی ها به صورت نامنظم است ولی شدید نیستند و اغلب با درد همراه هستند.

در زمان گرفتگی و احساس می‌شود که رحم سفت شده و به حالت عادی برمی گردد این انقباضات درد کاذب نام دارد و می‌تواند یکی از دلایل درد های زیر شکمی باشد.

این انقباضات در سه ماهه سوم بارداری اتفاق می افتد و معمولا بر اثر کمبود آب حرکت های جنین رابطه جنسی بیماری که باعث حالت تهوع می شود و فعالیت های سخت و بلند کردن اشیا سنگین به وجود بیاید.

درد های شدید و خطرناک زیر شکم در خانم های باردار

 • بارداری های خارج از رحم
 • بیماری
 • مسمومیت حاملگی
 •  زایمان زودرس از جدا شدن جفت
 •  درد های خطرناک که برای خانم های باردار می‌تواند اتفاق بیفتد

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر