شاید برای شما مفید باشد دیابت بارداری

دیابت بارداری

دیابت بارداری دیابت بارداری نوعی از دیابت به حساب می‌آید که در زمان بارداری به صورت افزایش قند خون در خانم ها به وجود می‌آید. علت آن هورمون های ترشح شده از جفت است که اثرات ضد انسولینی که با ترشح انسولین توسط سلول های لوزالمعده ما اثر هورمونی دارد که زندگی انسان را مختل …

دیابت بارداری

دیابت بارداری نوعی از دیابت به حساب می‌آید که در زمان بارداری به صورت افزایش قند خون در خانم ها به وجود می‌آید.

علت آن هورمون های ترشح شده از جفت است که اثرات ضد انسولینی که با ترشح انسولین توسط سلول های لوزالمعده ما اثر هورمونی دارد که زندگی انسان را مختل می کند.

ولی مقدار ترشح انسولین را کافی نیست افزایش غیر طبیعی قند خون در زمان بارداری می تواند منجر به عوارض برای مادر و جنین شود همین دلیل پیشگیری و کنترل آن در دوران بارداری امری ضروری به حساب می ‌آید.

تشخیص دیابت بارداری

دیابت بارداری
دیابت بارداری

دیابت بارداری اولین بار در دوران حاملگی شناسایی می‌شود.

دیابت بارداری معمولا بدون علامت است به همین دلیل در تمام زنان حامله بین هفته ‌های بیست و چهارم و هفته بیست و هشتم قند خون اندازه‌گیری میشود.

این کار معمولا با استفاده از محلول های قندی و اب قند با غلظت های مختلف 50 70 و 75 درصد طبق نظر پزشک انجام می شود.

دیابت بارداری معمولا ممکن است همراه با افزایش شدید قند خون و علامت دار در مادران به وجود بیاید البته علامت آن به این صورت است که ممکن است مادر بیش تر تشنه گرسنه و دچار تکرر ادرار شود.

ولی این علائم شایع در خانم های باردار است که نمی‌توانند آن نشانه دیابت بارداری باشد با همه این ها در این دوره خطر ابتلا به دیابت بارداری درمان در بیشتر باشد.

یعنی اینکه سابقه دیابت بارداری در حاملگی های قبلی داشته باشد و یا علمی از دیابت را نشان دهد مثل وجود قند در ادرار اندازه‌گیری قند خون در اولین روز زنان باردار و بعد از آن در صورتی که نتیجه آزمایش اول منفی باشد در هفته 24 تا 28 مکرر انجام شود.

و بالا بودن خطی و قندخون دلیل و ابتلا به دیابت بارداری نیست و بیمار باید برای تشخیص وقتی حتما نظر پزشک را به فرصت به طور کلی دیابت بارداری بدون علامت است.

مطالعه بیشتر:  زگیل تناسلی

عوامل خطر ابتلا به دیابت بارداری چیست

دیابت بارداری
دیابت بارداری
  • بیشتر از ۲۵ سال اضافه وزن و چاقی
  • سابقه دیابت نوع ۲ در افراد درجه اول خانواده
  • تولد نوزاد با وزن ۴ کیلوگرم و یا بیشتر
  • سابقه تولد نوزاد مرده
  • داشتن سابقه دیابت بارداری در حاملگی های قبلی
  • قرار داشتن میزان قندخون
  • داشتن  دیابت یعنی قبل از بارداری اگر بالاتر از ۱۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد.

عوارض دیابت بارداری

عوارض می تواند و دو گروه مادری و جنینی تبدیل شود. عوارض مادری بالا رفتن فشارخون مسمومیت حاملگی و اعلام ان  پاره شدن نابه نگام کیسه ها و زایمان زودرس و عفونت های ادراری در نیمه دوم بارداری است.

عوارض جنینی رشد زیاد از حد جنین سخت شدن زایمان به درستی بیش از اندازه جنین افت قند خون و کلسیم نوزاد کنترل مناسب خون در حین بارداری منجر به کاهش احتمال عوارض می‌شود.

درمان دیابت بارداری

بزرگ ترین دیابت در زمان بارداری بر رشد و نمو جنین در زمان حاملگی اثر می گذارد.

کنترل دیابت بارداری یعنی انجام اقدامات لازم برای نگهداری و قند خون در محدوده طبیعی که این کار توسط برنامه غذایی تحت نظر کارشناسان تغذیه ورزش های مناسب.

در صورت عدم وجود محدودیت و در سال نسبت به اهداف درمانی استفاده از دارو های تزریقی مثل انسولین یا دارو های خوراکی مثل متفورمین و در موارد خفیف به صورت هفتگی انجام آزمایش ‌های قند خون آزمایش مرتبه قند خون توسط گلوکومتر و ثبت آن در جداول مخصوص پایش و ارائه آن به پزشک معالج است.

برنامه غذایی برای افراد مبتلا به دیابت بارداری

در صورت بالا بودن به دیابت بارداری به مقدار کمی از مواد غذایی فیبردار استفاده کنید.

مطالعه بیشتر:  هفته اول بارداری

در صورت ابتلا به دیابت بارداری در برنامه خود غذایی خود از تمامی گروه های مواد غذایی استفاده نمایید سعی کنید غذای مورد استفاده خود را به تعداد دفعات بیش تر و در حجم کمتر میل کنید مثلا سه وعده را همراه با ۲ تا ۳ میان وعده کنید.

دریافت مواد غذایی قندی مثل قند شکر از عسل خرما و انواع شیرینی ها را می توان به مقدار بسیار کم با زیر نظر داشتن مقدار آن ها استفاده شود.

مصرف شیرینی جات را طبق نظر کارشناس به حداقل برسانید مواد غذایی نشاسته دار مثل سیب زمینی ماکارونی برنج نان را به حد امکان برسانید.

روزانه‌تان از مواد غذایی فیبردار مثل سبزیجات میوه حبوبات و غلات سبوس دار استفاده کنید در زمان بارداری خود حتما به خاطر داشته باشید که نیاز شما به گروه های لبنیاتی هم بیشتر از زمانی است که باردار نیستید.

قابل ذکر است یا که رژیم مناسب رژیمی  است که برای تامین نیاز های مادر و جنین بپردازد و در نهایت باعث جلوگیری از ابتلا به دیابت بارداری و یا کاهش وزن شود.

ورزش مناسب برای دیابت بارداری

دیابت بارداری
دیابت بارداری

ورزش و کنترل دیابت در بارداری کمک بسیار زیادی می‌کند ورزش با شدت در مدت مناسب برای کنترل دیابت بارداری کمک کننده است. همه خانم ‌های باردار این کار را انجام دهند.

خانم ‌های بارداری که مبتلا به دیابت هستند حتما باید ورزش کنند در میان ورزش ها ورزش های هوازی هم بسیار مناسب است طول مدت ورزش در بایستی دقیقه در یک روز باشد که می‌تواند یک ساعت را انجام دهند یا آن را تقسیم بندی کنند.

شدت و ورزش باید متوسط و تند تر از پیاده ‌روی معمولی باشد برای انجام ورزش هستند حتما لازم نیست که خارج از منزل بروند و می‌توانند در خانه هم با دویدن آهسته و در جا زدن این کار را انجام دهند.

مطالعه بیشتر:  آیا امکان بارداری دختر باکره وجود دارد؟

درمان دیابت بارداری با تزریق انسولین

داروی انسولین برای کنترل دیابت بارداری هیچ گونه ضرری برای مادر و جنین ندارد در برخی از موارد اقدامات غیر دارویی می‌تواند قند خون را به محدوده مناسبی برساند.

در برخی از موارد امکان پذیر نیست و مادر باید با استفاده از انسولین البته زیر نظر پزشک یا استفاده از دارو های خوراکی مثل متفورمین و قند خون خود را کنترل کنند.

پزشک نحوه تزریق انسولین را به افراد یاد می دهند این کار با استفاده از سرنگ های  قلمی انسولین امکان‌پذیر است.

ورزش کردن را فراموش نکنید همچنین تزریق انسولین هیچ ضرری برای جنین و شما ندارد زیرا نمی تواند از طریق رگ های خونی جفت و انتقال داده شود.

دیابت بارداری بعد از زایمان

دیابت بارداری معمولا بعد از زایمان از بین می رود دیابت بارداری بذای افرادی که کمتر هستند و وزنشان به شدت زیاد شده است ممکن است تا آخر عمر باقی بماند به طوری که نیمی از این افراد در طی ۲۰ سال بعد از زایمان ممکن است به این دیابت مبتلا به شان و به همین دلیل است که تاکید می‌شود و رژیم های غذایی مناسب در دوران بارداری حتما رعایت شود.

همچنین شیر دادن این خطر را و کاهش می دهد تا ۱۲ هفته بعد از تولد نوزاد باید قند خون اندازه گیری شود و در صد طبیعی بودن او آن این کار سالانه تکرار شود خانم‌ هایی که سابقه ابتلا به دیابت های بارداری را دارند به خاطر داشته باشند احتمال بروز دیابت حاملگی های بعدی ایشان هم زیاد است.

دیابت ها انواع مختلفی دارد اگر درمان نشود ممکن است علائم ان برای جنین باقی بماند.

دیابت بارداری امروزه با استفاده از روش های عالی و پیشرفته درمان می شود.

در ایران تعداد افرادی که به دیابت مبتلا می شوند روزه به روز بیش تر می شود بهتر است روزانه فعالیت های مختلف را انجام دهید.

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر