شاید برای شما مفید باشد زایمان دوقلو

زایمان دوقلو

زایمان دوقلو مشخص کردن نوع زایمان دوقلو که به صورت طبیعی یا سزارین باشد بستگی به توان مادر، سلامت مادر، میزان هزینه و وضعیت جنین دارد. بنابراین زایمان طبیعی در آب یا زایمان سزارین یکی از بهترین زایمان ها برای به دنیا آوردن جنین می باشد و زایمان طبیعی و سزارین تفاوت هایی با هم …

زایمان دوقلو

مشخص کردن نوع زایمان دوقلو که به صورت طبیعی یا سزارین باشد بستگی به توان مادر، سلامت مادر، میزان هزینه و وضعیت جنین دارد.

بنابراین زایمان طبیعی در آب یا زایمان سزارین یکی از بهترین زایمان ها برای به دنیا آوردن جنین می باشد و زایمان طبیعی و سزارین تفاوت هایی با هم دارند.

اگر سر جنین در قسمت پایین قرار بگیرد و سن بارداری مادر حداقل ۳۴ هفته باشد، وزن جنین در هنگام زایمان از دو کیلو بیشتر باشد هر دو جنین یعنی هر دو کودک رشد بسیار زیادی داشته باشند باعث می شود که زایمان مادر راحت تر شود و زایمان طبیعی صورت بگیرد.

اگر سر نوزاد به صورت پایین قرار بگیرد در این حالت به راحتی فرد می‌تواند زایمان طبیعی استفاده کند و به راحتی وضع حمل نماید.

اگر سر نوزاد اول به سمت بالا قرار گرفته باشد در این صورت متخصصان پیشنهاد می‌کنند که سزارین انجام دهد و باعث می شود که هر دو جنین به صورت سزارین به دنیا بیاید.

اگر تعداد کیسه هایی که در شکم مادر است و تعداد جنین افزایش پیدا کند بهتر است سزارین صورت بگیرد زیرا اگر سزارین انجام نگیرد باعث می‌ شود که مادر درد فراوانی را تحمل کند.

تفاوت زایمان دوقلو با تک قلو

زایمان دوقلو
زایمان دوقلو

معمولا مادرانی که دوقلو یا چند قلویی باردار هستند آمادگی بیشتری برای زایمان کردن دارند.

بنابراین اکثر افراد در ۹۰ درصد مواقع افرادی که زایمان دوقلو انجام می ‌دهند عوارض مختلفی دارد و ترجیح می‌ دهند که سزارین انجام دهد و بنابراین باید زیر نظر پزشک متخصص از یک ماه قبل مشخص شود که نوع زایمان از نوع زایمان طبیعی است یا از نوع زایمان مصنوعی یا سزارین است.

مطالعه بیشتر:  گیجی پستانک

زمان مناسب برای زایمان دوقلو

زایمان دوقلو
زایمان دوقلو

قبل از اینکه در وضعیت زایمان قرار بگیرد سونوگرافی انجام می گیرد.

بنابراین در سونوگرافی مشخص می شود که آیا کودک سرش پایین است یا بالا.

اگر کودک سرش بالا باشد قطعاً سزارین صورت می‌گیرد معمولاً برای اینکه مادر زایمان بدون درد تجربه کند سزارین صورت می گیرد.

در حین زایمان سزارین دوقلو نیاز به یک مامای متخصص و متخصص زنان و زایمان یک متخصص بیهوشی دو فرد پرستار به اضافه چند پرستار و کمکی متخصص جنین و اطفال و در صورت امکان حضور همسر است.

عوارض احتمالی زایمان دوقلو

ممکن است با بیرون زدگی بند ناف، پاره شدن کیسه آب مواجه شویم، باعث جدا شدن جفت از رحم شود که باعث می شود به سختی اولین نوزاد خارج گردد و برای نوزاد دوم سزارین اتفاق بیفتد.

خونریزی بعد از زایمان بسیار بیشتر است.

بنابراین اگر فرد زایمان طبیعی کند و چه مصنوعی احتمال خونریزی آن بیشتر است وقتی فرد وضع حمل دوقلو را انجام می دهد تجهیزات زیادی برای زایمان دوقلو بیشتر است بنابراین با استفاده از دستگاه های مختلفی عمل زاییدن صورت می گیرد.

هزینه زایمان سزارین

زایمان دوقلو
زایمان دوقلو

هزینه زایمان سزارین در طی جلسات مختلف است اگر تعداد جلساتی که مادر به پزشک مراجعه می‌کنند بیشتر باشد قطعاً هزینه زایمان بیشتر است.

اگر چه امروزه هزینه سزارین دوقلو بر عهده بیمه است و افرادی که دو قلو باردار هستند معمولاً از ماه‌ های اولیه که به دوقلو بودن جنین پی می برند اقدام به بیمه کردن خود می کنند و هزینه زایمان را بیمه پرداخت می کند.

زایمان دوقلو در هفته چندم اتفاق می افتاد و شانس زایمان طبیعی چقدر است؟

بارداری دوقلو علی ‌رغم تمام دشواری ‌هایی که دارد بسیار لذت بخش است و اگر خانواده‌ ها به صورت دقیق برنامه‌ ریزی کنند باعث می شود که فرزند آنها به صورت دقیق بچه دار شود.

مطالعه بیشتر:  ناباروری اقایان

همچنین بهتر است با یک تیر ۲ نشان بزنید و مادر دیگر خیال خودش را راحت می کند. احتمال زایمان طبیعی و سزارین پنجاه پنجاه است.

اگر در ماه هشتم و نهم سر جنین در قسمت پایین قرار بگیرد باعث می ‌شود که به راحتی زایمان طبیعی صورت بگیرد اما اگر سر جنین حتی اگر سر یکی از آنها بالا باشد باعث می ‌شود که زایمان سزارین صورت بگیرد.

اگر جنین اول به صورت زایمان طبیعی به دنیا بیاید به احتمال زیاد جنین دوم هم به همین روش به دنیا می‌آید.

بنابراین جای نگرانی نیست بیشتر مادرانی که باردار دوقلو هستند احساس می‌کند که اگر کودک اولی به صورت طبیعی به دنیا بیاید امکان این که کودک دوم به صورت سزارین به دنیا بیاید بسیار است.

اما این یک اشتباه است و اگر یک کودک اول به صورت طبیعی بدنیا بیاید پس از ان کودک دوم نیز به صورت طبیعی به دنیا می آید اگر یک جنین از جنین دیگر بزرگتر باشد در این مورد باید عمل سزارین انجام گیرد زیرا ممکن است به جنین کوچکتر آسیب وارد شود.

زمان زایمان دوقلو در هفته چندم است

وقت مادر به زایمان نزدیک تر می شود استرس دارد آیا زایمانش از نوع طبیعی است یا از نوع سزارین است اگر چه بهتر این مدت زمان برای زایمان دوقلوها در هفته ۳۷ و ۳۸ بارداری به همین دلیل بهتر است راجع به نوع بارداری با پزشک صحبت کنید.

زایمان ترکیبی

در بعضی مواقع بسیار کم پیش می‌آید که جنین دوم به صورت سزارین به دنیا بیاید در حالی که جنین اول به صورت طبیعی به دنیا امده است این اتفاق هنگامی رخ می‌دهد که جفت از بدن جدا شود و زایمان ترکیبی ممکن است اتفاق بیفتد.

مطالعه بیشتر:  عمل پانکچر

زایمان ترکیبی ممکن است درد زیادی برای مادر داشته باشد بنابراین زایمان ترکیبی برای جنین هایی که وزنشان یکسان نیست و دوقلوی ناهمسان هستند اتفاق می افتد.

مشکلات جنین دوقلو

مشکلات جنین دوقلو ممکن است باعث از بین رفتن رشد جنین شود و همچنین باعث می گردد که سرعت جنین در هنگام رشد کم شود وزن کودک ممکن است در هنگام تولد بسیار پایین باشد و هنگامی که دوقلو ها به دنیا می آید به مدت ۴۰ روز آنها را در بخش مراقبت های ویژه نوزادان یعنی nicu نگهداری کنند.

همچنین ممکن است در زندگی آینده خود مشکلات زیادی را تجربه کند که در زندگی آینده و کارهای روزانه ایشان تغییرات ایجاد کند.

مشکلات سزارین برای بارداری دوقلو زودتر از موعود

مشکلات سزارین برای بارداری دوقلو زودتر از موعود
مشکلات سزارین برای بارداری دوقلو زودتر از موعود

افرادی که زودتر از موعد حامله می شوند و به صورت سزارین بارداری شان را به پایان می ‌رساند ممکن است در آینده یا در حین زایمان با فشار خون بالا و از بین رفتن مایع دور جنین برای ان ها مشکلاتی به وجود بیاید.

همچنین ممکن است دیابت بارداری شان بیشتر شود عفونت ‌های مادر افزایش پیدا کند.

خونریزی افزایش پیدا کند. عملکرد رحم کم شود. اعضای بدن جنین رشد کافی نداشته باشند و باعث ایجاد نقص جنین می شود.

انتقال خون به داخل جنین کم می شود باعث می ‌شود که رشد داخلی جنین با محدودیت روبرو شود بنابراین عوامل مختلف باعث ایجاد مشکلات مختلف برای سزارین می شود.

اگر کودک دوقلو باشد که هنگام به دنیا آمدن ممکن است مشکلات به دنبال داشته باشد از جمله کمبود وزن مشکلات تنفسی مشکلات قلب و عروقی آسیب دیدگی مغزی ناتوانی در تنظیم دمای بدن یا مشکلات مربوط به دیابت مشکلاتی مثل یرقان و کم خونی کمبود قند افت قند سیستم ایمنی پایین داشته باشد.

همچنین ممکن است برخی از افرادی که به صورت زایمان زودرس به دنیا بیایند با کمبود بینایی شنوایی مشکل در مهارت‌ های زندگی مشکلات رفتاری بیماری هایی مثل عفونت و احتمال فلج بودن سندروم مرگ ناگهانی مواجه شود.

بنابراین اگر دوقلو به دنیا آورده اید بهتر است برای سلامت خود و فرزندانتان ۶ هفته یکبار به پزشکی مراجعه کنید و چکاپ را انجام دهید تا از به وجود آمدن مشکلات ناگهانی جلوگیری کنید.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر