شاید برای شما مفید باشد زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یا همان زگیل مقاربتی یکی از انواع شایع ترین بیماری های عفونی و پوستی به حساب می‌آید که در گروه بیماری‌ های آمیزشی قرار دارد. این بیماری در اثر تماس مستقیم پوست سالم با پوست فرد آلوده و به طور کلی از طریق برقراری روابط جنسی بین افراد اتفاق می‌افتد و منتقل می …

زگیل تناسلی یا همان زگیل مقاربتی یکی از انواع شایع ترین بیماری های عفونی و پوستی به حساب می‌آید که در گروه بیماری‌ های آمیزشی قرار دارد.

این بیماری در اثر تماس مستقیم پوست سالم  با پوست فرد آلوده و به طور کلی از طریق برقراری روابط جنسی بین افراد اتفاق می‌افتد و منتقل می گردد.

از آن جایی که این بیماری به شدت واگیر دار است؛ در اولین تماس جنسی از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می‌شود و به دنبال آن زائده هایی در اطراف مقعد است.

زگیل تناسلی در هر قسمتی که با آن محل برخورد داشته است به وجود می‌آید.

آمار مبتلا شدن به زگیل تناسلی هر روز در حال افزایش است و مبتلایان به دنبال راه‌ حل‌هایی بی دردسر و کم خطر برای از بین بردن این عوارض هستند در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی کامل این نوع بیماری در مردان و زنان بپردازیم.

بیماری زگیل تناسلی چیست؟

بیماری زگیل تناسلی چیست؟
بیماری زگیل تناسلی چیست؟

بیماری زگیل تناسلی در واقع یک بیماری عفونتی است که عامل به وجود آورنده آن نوعی ویروس به نام hpv یا پاپیلومای انسانی است.

این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست افراد و در واقع از طریق روابط جنسی آلوده منتقل می گردد با تغییر عادت های جنسی افراد و الگو های خاص در جوامع امروزی متاسفانه به شیوع این بیماری به پایین تر از سن ۱۲ سال رسیده است.

میزان شیوع این بیماری در زنان و مردان به یک اندازه از فاصله سنی ۱۲ تا ۳۵ سال معمولا اتفاق می افتد.

زیرا در این سنین افراد معمولا  از لحاظ جنسی فعال تر هستند احتمال این بیماری در این گروهی از افراد افزایش پیدا می‌کند بهترین راه برای درمان زگیل تناسلی و به عنوان پیشگیری می توان به واکسن گارداسیل و واکسن زگیل تناسلی اشاره کرد.

استفاده از واکسن گارداسیل از ویروس خطرناک hpv نوع سرطانی جلوگیری می کند حتی امکان ابتلای فرزندان و یا افراد کم سن به این بیماری هم زیاد است در کودکان که زگیل تناسلی دارند به خصوص در کودکان دو سال باید عوامل زیر را در نظر گرفت:

  • تجاوز جنسی
  • تماس مستقیم به دست آلوده با پوست کودک
  • زگیل تناسلی در قسمت های بدن می تواند درگیر شود:
  • مقعد
  • واژن
  • دهان
مطالعه بیشتر:  عفونت چشم در نوزادان

زگیل ناحیه تناسلی از طریق رابطه جنسی واژینال منتقل می گردد.

ناحیه مقعد که بر اثر ارتباط جنسی می تواند به راحتی به زگیل مقعدی دچار شود زگیل تناسلی دهانی از طریق ارتباط جنسی دهانی منتقل می گردد.

علائم و نشانه ها و نحوه تشخیص زگیل تناسلی

بیماری زگیل تناسلی نشانه ها و علائم مشخص و واضح به همراه دارد که بسیاری از آن ها به سادگی توسط خود شخص تشخیص داده می‌شود.

در برخی از موارد این زائده ها در آن نواحی داخلی دستگاه تناسلی زنان مثل واژن و دهانه رحم به وجود می‌آید و با علائم خاصی هم همراه نیست اما تشخیص زگیل تناسلی در مردان بسیار راحت ‌تر است.

در چنین شرایطی تشخیص این بیماری کار راحتی نیست و به بررسی های دقیق پزشکی نیاز است بیش تر افراد هنگامی که با این بیماری مواجه می‌شوند و به آن پی می برند دچار ضعف و کمبود اعتماد به نفس میشوند.

علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان

علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان
علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان

به وجود آمدن زائده ‌های سفتیوفور گوشتی و برجسته که در اطراف ناحیه مقعد و واژن به شکل های تجزیه ای پراکنده ریز یا درشت و برآمدگی های بزرگ به شکل خوشه ای و یا متمرکز به وجود می‌آید.

رنگ زگیل های تناسلی به رنگ پوست است ولی در برخی از موارد ممکن است تیره یا روشن تر از پوست فرد به نظر بیاید.

منجربه احساس سوزش و خارش در محل می‌شود وجود ترشح و رطوبت در محل زگیل ها دیده می شود اگر زائده ها در مسیر قسمت های مجاری ادراری قرار داشتند می‌تواند با خونریزی و انسداد و درد مجاری ادرار همراه باشند.

مطالعه بیشتر:  سرطان ریه

نحوه تشخیص زگیل تناسلی در زنان

برای تشخیص این بیماری پزشک ابتدا به صورت ساده یک معاینه انجام می دهد و با معاینه ی ظاهر فرد زگیل تناسلی را بررسی می‌کند که زگیل های تناسلی علائم و ظاهر مشخص دارد و به سادگی قابل تشخیص می باشند.

اگر علائم زگیل آلت تناسلی در فرد وجود نداشت و به گونه ‌ای بود که در قسمت های پنهان و داخلی دستگاه های تناسلی و مقعد به وجود آمده بود به بررسی های دقیق‌تری توسط پزشک نیاز است.

چون گاهی زگیل ها در داخل دهانه رحم درون واژن و یا در داخل مقعد رشد می‌کنند و قابل مشاهده نمی باشد.

در صورتی که احتمال ابتلای فرد به ویروس پاپیلومای انسانی و یا سایر عفونت‌ها وجود داشت پزشک از روش‌های دیگری برای تشخیص ویروس در بدن فرد کمک می‌گیرد این روش ها شامل آزمایش خون و تست پاپ اسمیر است.

تست پاپ اسمیر

برای تشخیص زگیل تناسلی و بررسی های دقیق تر در زنان بالای ۳۵ سال توصیه می‌شود که حداقل سالی یکبار تست پاپ اسمیر را انجام دهند این تست برای خانم ها است و با نمونه برداری از سلول های داخلی دهانه رحم و واژن به بررسی دقیق در پیرامون این بیماری انجام می گیرد.

همچنین تست پاپ اسمیر بسیاری از عفونت و سرطان هایی که در رابطه با دستگاه تناسلی زنان هستند را به خوبی نشان می‌دهد.

در این روش در دهانه رحم به وسیله دستگاهی به نام اسپکولوم باز می شود سپس با یک پروپ استریل سلول های دیواره رحم و واژن به عنوان نمونه برداری برداشت می شود.

مطالعه بیشتر:  بررسی قدرت باروری و کیفیت اسپرم

آزمایش خون زگیل تناسلی

برای تشخیص نوع زگیل تناسلی و وجود ویروس hpv در بدن فردی که علائم و نشانه های زگیل تناسلی را دارد تست پاپ اسمیر برای خانم ها انجام می شود.

روش دیگری که بعد از تست پاپ اسمیر قابل انجام است و در آقایان هم قابل استفاده می باشد حساسیت و دقت بسیار بالایی دارد آزمایش خون است.

که به طور دقیق مشخص می‌کند که آیا ویروس hpv در بدن فرد وجود دارد یا خیر.

از راه ‌های انجام روش مولکولی انجام تکنیک ژنوتایپینگ می باشد که به وسیله آن ژن hpv را بر می دارند و از طریق آن به ویروس آلوده پی می‌برند.

همچنین برای تشخیص این ویروس روش های دیگری به نام ریل تایم pcr وجود دارد که در آن ژن ها مورد تکثیر قرار می‌گیرند و آنالیز می شوند  و مورد تکثیر قرار می گیرند و آنالیز می شوند.

علل به وجود آمدن زگیل تناسلی

علل به وجود آمدن زگیل تناسلی
علل به وجود آمدن زگیل تناسلی

همانطور که می‌دانید اصلی‌ترین علت زگیل های تناسلی ویروس hpv است. این ویروس باعث وجود آمدن تمامی زگیل ها می باشد امروزه بیش از ۱۰۰ مدل مختلف از این ویروس شناسایی شده است.

هر کدام مدل های متفاوتی دارند و در قسمت های مختلف بدن رشد می کند برخی از مدل‌های ویروس hpv زگیل های تناسلی شناخته می‌شوند این زگیل ها در بدن فرد به وجود می‌آید و در اثر مبتلا شدن به ویروس hpv بروز می‌دهد.

نکات مهمی که در رابطه با این ویروس وجود دارد دوره خاموشی آن است که گفته می شود با توجه به سیستم ایمنی هر فرد زمانی که نشان می دهد این ویروس در بدن فرد به وجود آمده است متفاوت خواهد بود.

این مدت زمان زمان را نمی‌توان به صورت دقیق مشخص کرد ولی به طور کلی زمان دریافت ویروس حدود سه ماه طول می‌کشد تا تمامی علائم و نشانه ها مشاهده گردد.

در برخی افراد که به سایر بیماری‌های آمیزشی مبتلا هستند سیستم ایمنی آن ها ضعیف تر هست و مدت زمان کوتاه تری می خواهد تا نشانه های آن رویت شود.

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر