شاید برای شما مفید باشد سرطان سرویکس

سرطان سرویکس

سرطان سرویکس سرطان سرویکس یا سرطان دهانه رحم یکی از انواع سرطان است که باعث می ‌شود یک لایه نازک در سلول های خارجی از دهانه رحم به وجود بیاید که به داخل قسمت های واژن راه پیدا می کند. در واقع اثر سرطان های دهانه رحم از سرطان سرویکس هستند این سرطان باعث می‌شود …

سرطان سرویکس

سرطان سرویکس یا سرطان دهانه رحم یکی از انواع سرطان است که باعث می ‌شود یک لایه نازک در سلول های خارجی از دهانه رحم به وجود بیاید که به داخل قسمت های واژن راه پیدا می کند.

در واقع اثر سرطان های دهانه رحم از سرطان سرویکس هستند این سرطان باعث می‌شود که کانال ‌های مختلف دهانه رحم پوشانده شود و باعث می شود که به ندرت در قسمت ‌های مختلفی از بدن افزایش پیدا کند.

همچنین امروزه با پیشرفت علم و فناوری از پیشرفت و درمان سرطان تغییرات ایجاد شده.

در ادامه شما را با علل ابتلا به سرطان دهانه رحم ورود ویروس پاپیلومای انسانی یا همان اچ‌پی‌وی و نشانه‌ها و علائم شایعه سرطان دهانه سرویکس و اینکه چه موقع به پزشک مراجعه کنید و روش تشخیص سرطان دهانه سرویکس تعیین مرحله سرطان و نکات ان آشنا می کند.

برای اطلاعات بیشتر به شما پیشنهاد می کنیم که متن زیر را تا انتها مطالعه کنید.

علل ابتلا به سرطان دهانه رحم یا همان سرویس

علل ابتلا به سرطان دهانه رحم یا همان سرویس
علل ابتلا به سرطان دهانه رحم یا همان سرویس

عوامل مختلف باعث ایجاد سرطان دهانه رحم می شود که باعث می شود تغییراتی در دی ان ای ایجاد شود و باعث می‌ شود که پزشک بگوید که چه کارهایی را انجام دهند و سلول برخلاف جهت سیستم ایمنی بدن آماده سازی کند.

هنگامی که سلول های مختلف با سرعتی بسیار معین رشد می‌کنند و شروع به تکثیر شدن می‌کنند به صورت غیرقابل ‌های سرطانی رشد می‌کند و جلوی رشد سلول ‌های مختلف را می‌گیرد.

مطالعه بیشتر:  روش های درمان ناباروری

باعث می ‌شود که تومورهای در دهانه رحم و داخل رحم و واژن به وجود بیاید که باعث می ‌شود به بافت ‌های کناری بدن وجود ببرد و باعث جداسازی از قسمت اصلی بدن شود.

همچنین باعث می شود که سرطان دهانه رحم اتفاق بیفتد در واقع در ایجاد این سرطان ویروسی به نام پاپیلومای انسانی در تولید آن نقش بسزایی دارد و بسیار شایع است افرادی که به این بیماری مبتلا می ‌شود معمولاً دلیل آن مبتلا شدن افراد به ویروس پاپیلومای انسانی است.

ویروس پاپیلومای انسانی یا همان hpv چیست

ویروس پاپلی انسانی یکی از شایع ترین و مهمترین عفونت هایی است که از طریق رابطه جنسی به وجود می آید و باعث می شود که در بعضی از مواقع عفونت های مختلفی در بدن انسان به وجود بیاید و باعث می شود که در نهایت به زگیل تناسلی و همچنین سرطان سرویکس فرد مبتلا شود.

این بیماری دارای عفونت های مختلفی است و به خودی خود از بین می رود و باعث ایجاد مشکلاتی برای بدن می شود همچنین باعث می گردد که از طریق ارتباط جنسی به بدن فرد منتقل شود و به صورت غیر قابل کنترل سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند.

باعث ایجاد آسیب های مختلفی در بدن می شود همچنین باعث می گردد که سلول دهانه رحم به جای سلامتی به سلول سرطانی تبدیل شود و اگر چه امروزه با انجام واکسن و تست‌های غربالگری از به وجود آمدن عفونت جلوگیری شده است.

نشانه ها و علائم شایع سرطان سرویکس

نشانه ها و علائم شایع سرطان سرویکس
نشانه ها و علائم شایع سرطان سرویکس

در ابتدا این سرطان هیچگونه علائمی ندارد اما بعد از دوره رابطه جنسی مقاربت و نزدیکی باعث می ‌شود که خونریزی بسیار شدیدی از قسمت واژن خارج شود باعث می شود که ترشحات رقیقی از قسمت واژن خارج شود که بوی بسیار نامطبوعی دارد.

باعث ایجاد درد در قسمت غربی لگن می شود و افرادی که رابطه جنسی برقرار می کنند این رابطه برایشان یک رابطه درد آور است

مطالعه بیشتر:  هفته سی و سوم بارداری

چه موقع به پزشک مراجعه شود

اگر هر کدام از علائم خونریزی واژینال ترشحات رقیق و غلیظ و بد بود است واژن درد در قسمت شکم و پهلو لگن و ران درد در هنگام رابطه جنسی داشته اید بهتر است به پزشک مراجعه کنید و از پزشک بخواهید تا به درمان شما بپردازد.

روش های تشخیص سرطان دهانه رحم

با استفاده از هر یک از این روش ها بسیاری از مشکلات رفع شود و دیگر احتمال مبتلا شدن و رد کردن سرطان بسیار کمتر است.

سرطان سرویکس انواع مختلفی دارد و اگر به موقع آن رسیدگی شود بسیاری از بیماری ها را درمان می شود و شما به راحتی می توانید از آن استفاده نمایید بنابراین استفاده از داروها برای از بین بردن سرطان کمک فراوانی می‌کند.

روش های مختلف برای تشخیص سرطان دهانه رحم وجود دارد که با استفاده از بیوپسی قسمتی از رحم یا قسمتی که در آن سلول ها بر خلاف جهت بدن کار می‌کنند را برمی ‌دارند.

از طریق بافت‌ های آن را می‌خراشد و آن را در آزمایشگاه بررسی می‌کنند و در نتیجه باعث تغییر شکل سرطان دهانه رحم می شود.

تعیین مرحله سرطان دهانه رحم

تعیین مرحله سرطان دهانه رحم بسیار مختلف است و با استفاده از روش‌ های مثل سی تی اسکن رادیوگرافی ماموگرافی سی‌تی‌اسکن پت اسکن ام‌آرآی صورت می گیرد و باعث می گردد که مشخص شود که فرد به این بیماری مبتلا است یا نه.

عوامل بالا رفتن خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم

عوامل مختلف باعث افزایش خطر بالا رفتن به سرطان دهانه رحم می شود از جمله افرادی که روابط جنسی با افراد مختلف دارد احتمال اینکه به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا شوند به بسیاری از افرادی که در سنین بسیار کم رابطه جنسی برقرار می کنند و ازدواج کودک همسری می‌کند احتمال اینکه به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا شوند زیاد است.

مطالعه بیشتر:  هفته دوم بارداری

بسیاری از افرادی که به عفونت های مقاربتی مثل کلامیدیا سیفلیس سوزاک و همچنین بیماری ایدز و اچ آی وی مبتلا هستند احتمال اینکه به عفونت مقاربتی مبتلا شوند بسیار است.

افرادی که در سیستم ایمنی بدنشان ضعف ‌هایی وجود دارد باعث ایجاد سرطان دهانه رحم می شود آنهایی که مدام از دخانیات مثل قلیان و سیگار استفاده می کنند احتمال اینکه به سرویکس مبتلا شود بسیار است.

راه های جلوگیری از بروز سرطان دهانه رحم یا سرطان سرویس

برای اینکه از مبتلا شدن به سرطان سرویس جلوگیری شود باید از واکسن های ویروس پاپیلومای انسانی استفاده کرد دریافت این واکسن می‌تواند خطر ابتلا به بیماری را کم کند به طور مرتب باید تست پاپ اسمیر انجام دهید.

تصاویر نشان می دهد که اگر سرطانی در بدن شما به وجود آمده است آنها را کم کنند و از روابط جنسی با افراد مطمئن استفاده کنید و با افرادی که هیچگونه آگاهی نسبت به سلامتی شان دارید از رابطه بپرسید از مصرف دخانیات جلوگیری شود اگر دخانیات را کم کنید بسیاری از بیماری ها کنترل می شود.

درمان سرطان دهانه رحم

درمان سرطان دهانه رحم
درمان سرطان دهانه رحم

امروز راه های مختلف برای درمان سرطان دهانه رحم وجود دارد از جمله این راه ها می‌توان به:

جراحی شیمی درمانی رادیوتراپی یا ترکیب از سه روش جراحی رادیوتراپی و شیمی درمانی اشاره کرد که باعث از بین رفتن سلول های سرطانی کنند می ‌شود این روش به دو صورت صورت می‌گیرد و باعث می‌گردد که از طریق واژن سلول های سرطانی از بین برود.

شیمی درمانی یکی از دیگر روش ها برای از بین بردن سرویکس است که با استفاده از مواد شیمیایی صورت می‌گیرد و باعث می گردد که سلول ‌های سرطان یا مرده از بین برود تارگت تراپی یا همان درمان هدفمند یکی از بهترین روش ‌ها است که باعث می‌ شود نقاط ضعف سلول ‌های سرطانی از بین برود.

ایمونوتراپی یکی از داروهایی است که بتواند از بین بردن سلول ‌های سرطانی کمک فراوانی می‌کند و در نهایت جراحی یکی از بهترین راه ها برای از بین رفتن سلول های سرطانی است.

این سرطان اگر درمان نشود باید کل رحم و دستگاه تناسلی زن برداشته شود تا فرد به راحتی بتواند به زندگی خود ادامه دهد اگر این سرطان از سرطان های بدخیم باشد فرد دیگر نمی تواند بچه دار شود.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر