شاید برای شما مفید باشد سونوگرافی زنان

سونوگرافی زنان

سونوگرافی زنان سونوگرافی های رحمی کاربرد های فراوانی دارند که انجام آن تنها به دلیل داشتن بیماری نیست بلکه گاهی برای تشخیص بارداری و جنسیت جنین هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. سونوگرافی یکی از روش های تشخیص وضعیت رحم و بیماری های مربوط به لگن و رحم می باشد که در بسیاری از مواقع از …

سونوگرافی زنان

سونوگرافی های رحمی کاربرد های فراوانی دارند که انجام آن تنها به دلیل داشتن بیماری نیست بلکه گاهی برای تشخیص بارداری و جنسیت جنین هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سونوگرافی یکی از روش های تشخیص وضعیت رحم و بیماری های مربوط به لگن و رحم می باشد که در بسیاری از مواقع از بروز مشکلات جلوگیری می کند.

سونوگرافی رحم  تشخیص و نتیجه درمانی با خود به همراه نخواهد داشت در ادامه شما را با کاربردهای سونوگرافی آشنا می کنیم و در انتها متوجه خواهید شد کاربرد ها انواع و نحوه سونوگرافی چگونه است.

سونوگرافی رحم و تخمدان از روش ‌های تشخیصی است که غالبا از روی شکم تصویربرداری می‌شود اما در برخی موارد برای دستیابی به تشخیص های دقیق تر به سونوگرافی واژینال هم احتیاج است.

در روش واژینال یک میله به نام ترانس که بسیار نازک و بلند به داخل واژن فرستاده می شود تا بتواند از مشکلات لگن و رحم تصویربرداری کنند و آنها را تشخیص دهد.

لازم به ذکر است که در سونوگرافی های رحم و تخمدان به هیچ وجه از اشعه های مضر استفاده نمی گردد. در این روش از امواج صوتی استفاده می‌کنند تا تصاویر قابل بررسی شوند.

سپس این تصاویر بر روی یک مانیتور ثبت می‌شود و به وسیله تصویر تکنسین می تواند تشخیص دهد که وضعیت رحم بیمار به چه شکل است.

بنابراین از این جهت است که برای انجام سونوگرافی های رحمی و تخمدانی در خانم‌ ها وجود ندارد و هیچ گونه خطری سلامت آن ها را تهدید نمی‌کند.

مطالعه بیشتر:  انواع پرده بکارت

در خصوص سونوگرافی واژینال شخص تحت سونوگرافی مقداری درد جزئی باید تحمل کند که البته این بستگی به مهارت پزشک هم دارد.

انواع سونوگرافی واژینال و رحم

سونوگرافی زنان
سونوگرافی زنان

سونوگرافی با توجه به کاربرد هایی که دارند برای رحم و انواع مختلفی تقسیم می شوند و به طور کلی انواع سونوگرافی های تخمدان رحم و واژینال عبارتند از:

 • سونوگرافی در بارداری
 • سونوگرافی سقط جنین
 • سونوگرافی برای تشخیص بیماری های زنانه
 • سونوگرافی برای قرار دادن آیودیسونوگرافی در بارداری از انواع سونوگرافی رحم و تخمدان در بارداری به حساب می‌آید.

این سونوگرافی در چند مرحله انجام می شود در سه ماهه اول دوم و سوم باید انجام داده شود هدف از سنوگرافی از رحم در این دوره نشان دادن وضعیت جنین تشخیص مشکلات احتمالی تشکیل جنین در خارج از رحم مشخص شدن تاریخ بارداری و زمان زایمان می باشد.

این سونوگرافی به دو روش واژینال و شکمی انجام می‌گیرد در سونوگرافی ها روی شکم را با پروژه های معمولی در سایر نقاط بدن هم کار برد دارند انجام می‌دهند اما در سونوگرافی واژینال در بارداری ها از ترانز های بسیار کوچکی استفاده می‌کنند که تکنسین آن ها را در واژن می کند و تصویر داخلی واژن را مشاهده می نمایید.

سونوگرافی سقط جنین

از دیگر سونوگرافی هایی که انجام می‌شود سونوگرافی سقط جنین است برای تشخیص سلامت زنان و سالم بودن رحم آن ها و مطمئن شدن از اینکه هیچ گونه جثه جنین درون رحم وجود ندارد از سونوگرافی رنگی استفاده می ‌کنند.

سونوگرافی برای تشخیص بیماریهای زنان

از سونوگرافی واژینال و رحمی در زنان و دختران وجود دارد که دچار بیماری ‌های زنان هستند پزشکان برای تشخیص بیماری هایی مثل بی نظمی قاعدگی تنبلی تخمدان یائسگی های زودرس مشاهده فضای لگن برای بررسی کیست تخمدان و رحم از آن سنوگرافی استفاده می‌کنند.

این نوع سونوگرافی ها برای دختران نوجوان خانم های باردار و غیر باردار هم قابل انجام است.

مطالعه بیشتر:  پوکی استخوان در بارداری

سونوگرافی برای قرار دادن iud

یکی دیگر از انواع سونوگرافی برای جای دادن آیودی در رحم است و جنبه درمانی ندارد این روش در واقع برای پیشگیری از باردار شدن توسط پزشک انجام می‌شود.

به این گونه که ابزار uti را به داخل رحم می‌فرستند و بعد از کار گذاشتن این ابزار سونوگرافی تمام میشود این سونوگرافی برای دوره‌های مختلف انجام می گیرد زیرا در اثر گذشت زمان ممکن است بر اثر انقباضات رحمی و جابه جا شود و از رحم خارج شود و وارد حفره شکمی شود.

سونوگرافی رحم چگونه انجام میشود

سونوگرافی زنان
سونوگرافی زنان

سونو گرافی تخمدان و رحم باید زیر نظر پزشک انجام گیرد.

این روش تشخیص برای این است که از روی شکم از طریق واژینال اعضای داخلی رحم را مشاهده نمایند در سونوگرافی رحم باید لباس ها از ناحیه کمر به پایین برداشته شود و به جای آن روپوش مخصوص استفاده شود.

برای سونوگرافی واژینال پر بودن مثانه لازم نیست و زمان دریافت نوبت از سونوگرافی در این رابطه به شما گفته می‌شود.

قرار داشتن در چرخه قاعدگی لکه بینی زیاد مشکلی در سونوگرافی ایجاد نمی‌کند فقط در زمان پریود می توان از سنوگرافی واژینال استفاده کرد و اگر هم بشود کار بسیار سخت و دقیقی است که باید توسط تکنسین با تجربه انجام گیرد.

برای انجام سونوگرافی واژن و رحم باید به سمت پشت بر روی تخت دراز بکشند در روش سنو گرافی واژن باید باز شود تا تکنسین به ناحیه واژینال دسترسی کامل داشته باشد در مورد سونوگرافی از روی شکم دراز کش با برهنه کردن ناحیه شکم کافی است.

امواج صوتی دستگاه سونوگرافی به وسیله پروپ وارد ناحیه رحم و تخمدان می شود و با گذشت این امواج در آب درون شکم تصاویر بر روی مانیتور به وجود می‌آید و در آخر تکنسین با توجه به تصاویر ضبط شده وضعیت تخمدان و رحم مراجعه کننده را به پزشک نشان می دهد.

مطالعه بیشتر:  تغذیه نوزادان و شیرخواران

چگونه برای انجام سونوگرافی رحم آماده شویم

برای انجام سونوگرافی واژینال نیازی نیست که ناشتا باشید با پر کردن مثانه خود، خود را اذیت نکنید برعکس باید مثانه کاملا خالی باشد زیرا مثانه بر هم فشار وارد می‌کند و انجام سونوگرافی با مشکل روبرو می شود.

از این رو به شما توصیه می شود برای انجام سونوگرافی واژینال برای به دست آوردن نتیجه تحقیقات و مثانه خود را خالی نگه دارید.

کاربردهای سونوگرافی رحم

سونوگرافی زنان
سونوگرافی زنان
 • تشخیص عفونت های رحم و التهابات آن
 • تشخیص بارداری و سنجش میزان رشد جنین
 • کشف بارداری و تشکیل نطفه خارج از رحم
 • مشاهده اختلالات ساختار آناتومی رحم
 • تشخیص توده های رحمی
 • کشف خون ریزی در بخش ‌های مختلف لگن
 • تشخیص سرطان رحم
 • مشخص کردن زمان بارداری
 • بررسی دلایل ناباروری

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی واژینال و رحمی

زمان انجام سونوگرافی ناحیه رحم با توجه به تشخیص پزشکی مشخص می‌شود.

در دوران بارداری مشکلات قاعدگی ناباروری بیماری های رحم و تخمدان دلایل موجهی برای مراجعه به پزشک هستند ولی در دوره بارداری زمان مراجعه برای سونوگرافی مشخص است.

انجام سونوگرافی غربالگری از مهمترین سونوگرافی های خانم ها در دوره بارداری به حساب می‌آید برای تشخیص مشکلات آناتومی و بیماری جنین انجام سونوگرافی واجب است.

مراجعه خانم های باردار برای انجام سونوگرافی غربالگری در زمان‌های مشخص انجام می‌شود و در سه ماهه اول بارداری در هفته یازدهم تا سیزدهم باید انجام گیرد.

زمان دیگری که برای سونوگرافی های تخمدان رحم و واژن وجود دارد بیماری های دستگاه تناسلی زنان از جمله سرطان دهانه رحم و نازایی به سونوگرافی مربوط میشود. خانم ها باید به محض مشاهده هرگونه علائم از جمله قطع قاعدگی به مدت طولانی خونریزی شدید به پزشک مراجعه کنند.

هزینه انجام سونوگرافی تخمدان و رحم

سونوگرافی رحم نسبت به سایر روش ها تشخیص اندام های داخلی ارزان تر است.

در عین حال این روش در مراکز تصویربرداری و رادیولوژی تحت پوشش بیمه تکمیلی و پاسارگاد قرار دارد ضمن اینکه نوع سونوگرافی واژینال و رحم یک عامل تعیین کننده در میزان هزینه آن است بنابراین قبل از سنو گرافی از هزینه ها مطلع شوید.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر