شاید برای شما مفید باشد عفونت واژن

عفونت واژن

عفونت واژن به طور کلی هر ساله خانم های زیادی به عفونت واژن مبتلا می‌شوند این اختلاف ممکن است در تمام سنین رخ دهد اما خانم های بیشتری در سنین باروری مستعد ابتلا به این عفونت ها هستند. نوسانات هورمونی باکتری و فعالیت جنسی می تواند از دلایل رایج این ناراحتی ها در خانم ها …

عفونت واژن

به طور کلی هر ساله خانم های زیادی به عفونت واژن مبتلا می‌شوند این اختلاف ممکن است در تمام سنین رخ دهد اما خانم های بیشتری در سنین باروری مستعد ابتلا به این عفونت ها هستند.

نوسانات هورمونی باکتری و فعالیت جنسی می تواند از دلایل رایج این ناراحتی ها در خانم ها باشد به طور کلی سه نوع عفونت وجود دارد.

 •  عفونت قارچی واژن
 •  عفونت باکتریایی واژن
 •  عفونت تریکوموناس ترشحات واژن

خارش و سوزش از علائم این سه نوع عفونت است.

برای این که بدانید در میان این عفونت ‌ها کدام یک خطرناک هستند و برای درمان آنها چه کار هایی را باید انجام دهید از اهمیت است شناخت کافی بدنتان و درک علل عفونت می‌تواند از عوامل خطرناک جلوگیری کند پس به شما پیشنهاد می کنیم اندکی وقت بگذارید و مقاله ما را مطالعه بفرمایید.

عفونت قارچی

عفونت قارچی
عفونت قارچی

عفونت قارچی یا همون کاندیدیاز ولوو واژینال در بسیاری از خانم ‌ها رایج است در واقع از هر چهار نفر در طول زندگی یک نفر این عفونت را تجربه کرده است.

قارچ کاندیدا معمولا در دهان دستگاه گوارش و واژن به وجود می‌آید.

اگر این قارچ پیدا شود می‌تواند به واژن حمله کند به طور معمول قارچ کاندیدا در کنار میکروارگانیسم های دیگری در وضعیت تعادل عمل می‌کند و اگر این تعادل است بین برود باعث رشد بیش از حد قارچ می شود و عفونت را به وجود می آورد.

علائم عفونت قارچی در خانم ها

همه خانم ها که به عفونت قارچی مبتلا می شود تمام علائم را ندارند اگر عفونت قارچی خفیف باشد این نشانه ها هم خفیف تر خواهد شد آگاهی از وضعیت طبیعی بدن تا به شما کمک می کند تا پس از تغییر در وضعیت سلامت آن اتفاق افتاد سریع از آن مطلع شوید.

اگر اولین بار است که این علائم را تجربه می‌کنید حتما باید با پزشک مشورت کنید بیشترین زمان مبتلا به عفونت قارچی یک یا چند بار در طول زندگی‌شان به این عفونت مبتلا می‌شوند از جمله علائم عفونت های قارچی عبارتند از:

 • خارش واژن
 • ترشحات واژن که غلیظ هستند
 • ترشحات سفید تکه تکه و پنیری می باشد
مطالعه بیشتر:  آسم بزرگسالان

سوزش زخم و درد در  هنگام ادرار یا زمان رابطه جنسی التهاب ناحیه خارجی آلت تناسلی که به شکل تورم قرمزی و راش دیده می‌شود.

اگر یکی از این علائم را تجربه کردید حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا این موارد ممکن است نشانه های ابتلا به عفونت های دیگر هم باشد از جمله علائم خطرناک شامل:

 • تب
 • لرز
 • کهیر
 • تهوع
 • استفراغ
 • قاعدگی نامنظم
 • ترشح بد بوی واژن به رنگ سبز و خاکستری
 • درد در ناحیه زیر شکم کمر یا شانه
 • کرر ادرار نیاز فوری به دفع ادرار
 • مشکلات در دفع ادرار

علت عفونت قارچی واژن

علت عفونت قارچی واژن
علت عفونت قارچی واژن

دلایل زیادی تعادل قارچ ‌ها را در واژن بر هم می ‌زنند عفونت های قارچی ناشی از افزایش قارچ کاندیدا است.

اگر تعداد قارچ ‌های کاندیدا  تغییر پیدا کند عفونت رخ می‌دهد معمولا کسانی که باکتری های مفید نشان آسیب ببیند این عفونت مبتلا می‌ شود.

عرق خوردن باکتری‌های مفید می‌تواند ناشی از رطوبت هورمون و یا منابع غذایی باشد تبادل قارچ ها بسیار مهم است.

چه عواملی احتمال ابتلا به عفونت قارچی را افزایش می‌دهد

محرک های عفونت قارچی عبارتند از:

غذای فراوان برای رشد قارچ‌ ها بارداری که باعث افزایش سطح استروژن در طول بارداری می شود و زنان بیش تر ممکن است.

عفونت قارچی مختل شود قاعدگی که با تغییر سطح هورمون در طول چرخه قاعدگی ممکن است بر سلامت واژن تاثیر بگذارد و عفونت های قارچی به وجود بیاید.

افزایش سطح استروژن با قرص ‌های ضدبارداری که حاوی مقادیر زیادی از استروژن هستند می‌توانند به عفونت قارچی مختل شود.

دیابت خانم های مبتلا به دیابت بیش تر در معرض عفونت‌ های قارچی قرار دارند .

نبود باکتری کافی برای کنترل قارچ ها آنتی بیوتیک با باکتریهای خوب را از بین می‌برند.

این اتفاق ممکن است منجر به عفونت های قارچی شود درمان سرطان شیمی درمانی و پرتودرمانی احتمال ابتلا به عفونت های قارچی را بالا می‌برند.

نقص سیستم ایمنی خانم ‌هایی که به دلیل درمان با کورتیکواستروئید  بیماری‌های ایدز دچار سیستم ضعیف شدن عفونت های قارچی را تجربه می کنند .

در رابطه با عفونت های قارچی باید گفت فعالیت‌های جنسی در آن هایی که نقشی ندارند اگرچه در عفونت های دیگر موثر هستند ولی بیشتر عفونت قارچی ناشی از یک قارچ به نام کاندیدا می باشند اگر سریع به درمان آن اقدام نشود، ممکن است این قارچ مقاوم شود و دیر تر از بین بروند.

مطالعه بیشتر:  مشکلات ورزش نکردن

درمان عفونت قارچی واژن

اگر اولین بار است که به نوعی عفونت واژن دچار شدید و مطمئن هستید که این عفونت را دارید یا نه برای تشخیص درست هم باید به پزشک مراجعه کنید و عفونت های قارچی را به دو روش می توان درمان می شود.

عفونت موضعی و استفاده از دارو های خوراکی درمان کامل انجام می شود.  باید یادتان باشد محصولات ضد قارچ می‌تواند این عفونت را درمان کند موادی که حاوی بنزوکائین یا هیدروکورتیزون هستند می‌توانند این قارچ ها را از بین ببرند.

پیشگیری از عفونت های قارچی

پیشگیری از عفونت های قارچی
پیشگیری از عفونت های قارچی

هرچند همیشه نمی توان از آن ها پیشگیری کرد اما با انجام دادن یا ندادن برخی از کار ها می‌توان خطر ابتلا به عفونت قارچی را کاهش داد از معطر و دارو های خوشبو کننده استفاده نکنید.

برای شستشوی ناحیه تناسلی از صابون دوری کنید از دستمال توالت نوار بهداشتی معطر و تامپوند بپرهیزید.

از ژل بهداشتی بانوان به بدون عطر استفاده کنید لباس ورزشی تنگ نپوشید لباس شنای لباس خیس از عرق را خیلی سریع از بدنتان بیرون بیاورید.

عفونت باکتریایی واژن

عفونت های باکتریایی یا واژینوز ناشی از باکتری هایی به داخل بدن می باشد دلیل ابتلا به این عفونت در خانم ها کاملا روشن نیست اما از مهم‌ترین نوع عفونت در خانم ها و در سن باروری اتفاق می افتد.

علائم عفونت باکتریایی واژن

۸۳ یا ۸۴ درصد خانم ‌ها متعلق به این عفونت هیچ علایمی ندارند هر چند علائم احتمالی شامل ترشحات شیری یا خاکستری رنگ به دیواره واژن می چسبند بوی تند مثل بوی ماهی که بعد از ادرار یا رابطه جنسی خارج می شود خارج یا سوزش در اطراف واژن

علت عفونت باکتریایی واژن

واژینوز باکتریال شایع ترین عفونت در سنین باروری برای خانم ‌ها است اما نحوه اطلاع آن مشخص فعالیت و رفتار های که از لحاظ آماری ابتلا به عفونت را افزایش می دهند عبارتند از :

 • دوش واژینال
 • داشتن یک یا چند شریک جنسی متعدد
 • استفاده از آیودی برای جلوگیری از بارداری
 • استفاده نکردن از وسایل پیشگیری در زمان رابطه جنسی

درمان عفونت باکتریایی واژن

عفونت باکتریایی معمولا با آنتی بیوتیک های خاصی درمان می شود پزشک باید این عفونت را تشخیص دهد و داروی مناسب آن را تجویز کند شریک جنسی خانم ها مبتلا به این عفونت دچار نمی شود اگر این عفونت درمان نشود ممکن است خطرات دیگری مثل بیماری التهابی لگن hd یا بیماری‌های آمیزشی یکدیگر را به دنبال داشته باشد.

مطالعه بیشتر:  هفته هفدهم بارداری

لازم است حتما این عفونت واژن را جدی بگیرند و بدانند که درمان علائمی نظیر بوی واژن با محصولات عطری امکان پذیر نیست.

پیشگیری از عفونت باکتریایی واژن

علت دقیقا مشخص نیست بنابراین دشوار است که بگوییم دقیقا باید چه کار هایی را برای جلوگیری از عفونت انجام دهید اما به توصیه های پزشک باید به گوش دهید معاینات لگنی منظم انجام دهید.

دوره درمان این عفونت را داشته باشید استفاده از کاندوم به جای آیودی در زمان رابطه جنسی موثر است.

عفونت تریکوموناس واژینالیس

تریکوموناس عفونتی است که رابطه جنسی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از طریق آن منتقل می‌شود علت آن نوعی انگل است به نام تریکوموناس واژینالیس این بیماری با برقراری رابطه جنسی محافظت نشده از فردی به فرد دیگر منتقل می یابد و همین طور گسترش می یابد.

این عفونت شایع ترین بیماری آموزشی در آمریکا است در خانم ها بیشتر از مردان شایع است این نوع از عفونت هم علائمی ندارد از شخصی به شخص دیگر انتقال می یابد و همین دلیل کنترل آن دشوار است.

علائم تریکوموناس واژینالیس

در خانم ها این انگل بیش تر در قسمت تحتانی دستگاه تناسلی شان وجود دارد و بخش خارجی آلت تناسلی مجاری ادرار و واژن را درگیر می کند علائم تریکوموناس عبارتند از :

 • خارش
 • سوزش
 • قرمزی بخش خارجی آلت تناسلی و واژن
 • ناراحتی به هنگام ادرار کردن
 • درد به هنگام رابطه جنسی
 • بوی بد واژن
 • ترشحات سبز زرد و کف مانند

علت تریکوموناس واژینالیس

علت تریکوموناس واژینالیس
علت تریکوموناس واژینالیس

این انگل از طریق رابطه جنسی حفاظت نشده بود منتقل می‌شود و از زن به زن دیگر یا مرد به زن و برعکس انتقال می ‌یابد.

تریکوموناس واژینالیس چیست چه تاثیری بر روی زنان باردار میگذارد

تریکوموناس واژینالیس در خانم‌هایی که مبتلا به این بیماری هستند و اگر باردار باشند آن ها را دچار زایمان ‌های زودرس می کند و کودکان زودهنگام متولد می شوند وزن آن ها کم است و رشد کافی نیافتند.

درمان تریکوموناس واژینالیس

این بیماری با تشخیص پزشک انجام می‌شود عفونت تریکوموناس با یک آنتی بیوتیک خوراکی تک دوز درمان می شود این عفونت ممکن است بعد از درمان هم برگردد و در نتیجه شریک جنسی شما هم باید از این عفونت آگاه باشد و به دنبال درمان آن برود.

به طور میانگین از هر ۵ نفر یک نفر در ماه بعد از درمان دوباره به عفونت مبتلا می‌شوند.

پیشگیری از تریکوموناس واژینالیس

بهترین راه پیشگیری از این بیماری داشتن رابطه جنسی محافظت نشده است و پرهیز از روابط جنسی متعدد با اشخاص متفاوت است بهتر است در زمان دوره درمان هیچ گونه رابطه جنسی نداشته باشید.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر