شاید برای شما مفید باشد عمل لازک چشم

عمل لازک چشم

عمل لازک چشم چیست؟ پیشرفت علم و وجود دستگاه‌ های تخصصی باعث شده تا هرگونه عیب و آسیب در بخش‌ های مختلف بدن قابل ترمیم باشد، آسیب دیدگی در بخش‌ های مختلف چشم مستقیماً با دید افراد در ارتباط است و متخصصان برتر سعی دارند با استفاده از تجهیزات نوین هرگونه عیب‌ های انکساری یا …

عمل لازک چشم چیست؟

پیشرفت علم و وجود دستگاه‌ های تخصصی باعث شده تا هرگونه عیب و آسیب در بخش‌ های مختلف بدن قابل ترمیم باشد، آسیب دیدگی در بخش‌ های مختلف چشم مستقیماً با دید افراد در ارتباط است و متخصصان برتر سعی دارند با استفاده از تجهیزات نوین هرگونه عیب‌ های انکساری یا مادرزادی در ناحیه چشم را برطرف کرده تا دیدی کاملاً شفاف و بی‌ نقص را برای افراد به وجود آورند.

عملی لازک چشم ترکیبی از روش لیزیک و جراحی prk چشم است اما کسانی که کاندیدای مناسب برای این جراحی‌ ها نیستند می‌ توانند عمل لازک را انجام داده و متخصصان می‌ توانند لایه سطحی قرنیه چشم را موقتاً برداشته و پس از آن از لیزر اگزایمر برای تغییر شکل قرنی استفاده می‌ کنند، قطعاً با این کار دید افراد اصلاح شده و می‌ توانند تصاویر دور و نزدیک را با شفافیت بالاتر تماشا کنند.

عمل لازک برای چه کسانی مناسب است؟

عمل لازک برای چه کسانی مناسب است؟
عمل لازک برای چه کسانی مناسب است؟

زمانی که برای بهبود وضعیت چشم و ترمیم دید خود به پزشک مراجعه می‌ کنید متخصصان روش‌ های درمانی مختلفی را پیش روی مراجعین قرار خواهند داد که از کاربردی‌ ترین آنها می‌ توان به لازک اشاره کرد.

اگه پزشک عمل لازک را مناسب بداند فاکتورهای مهم را بررسی کرده تا متوجه شوند که آیا فرد مورد نظر کاندیدای مناسب برای جراحی لازک چشم می‌ باشد یا خیر، مهم است که افراد حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند و نباید سن افراد آنقدر بالا باشد که با آب مروارید مواجه شوند، این مسائل می‌ تواند منجر به محدودیت در عمل لازک شده و پزشکان به دنبال روش‌های جایگزین برای بهبود وضعیت چشم خواهند بود.

قبل از انجام جراحی لازک چشم پزشک نمره عینک افراد را در یک سال گذشته بررسی می‌ کند همچنین مهم است که تغییرات از ۰/۵ کمتر باشد در غیر این صورت فرد کاندیدای مناسب برای لازک چشم نخواهد بود.

مطالعه بیشتر:  خشکی چشم

البته برای انجام این روش درمانی ضخامت قرنیه مسئله مهمی است که مورد ارزیابی قرار می‌ گیرد همچنین مهم است که نزدیک بینی افراد ۱ تا ۱۰ دیوپتر باشد و میزان آستیگماتیسم چشم و دوربینی افراد نیز به صورت تخصصی ارزیابی میشود که هر کدام از آنها باید حدوداً تا ۶ دیوپتر باشند.

تمامی کسانی که برای عمل لازک کاندید میشوند نباید هیچ گونه قوز قرنیه یا نامنظمی در سطح قرنیه داشته باشند البته سایر بیماری‌ ها مانند روماتیسم، دیابت پیشرفته و نقص سیستم ایمنی ارزیابی میشود و در صورت عدم ابتلا به هر کدام از این اختلالات فرد می‌ تواند برای انجام عمل لازیک آماده شود.

عمل لازک برای بانوانی که در دوره حاملگی و شیردهی هستند گزینه مناسبی نیست، همچنین پزشک بررسی می‌ کند تا مبادا افراد با مشکلاتی از جمله آب مروارید، آب سیاه و خشکی متوسط تا شدید چشم مواجه باشند همچنین بیماری‌ های مانند تبخال چشمی ارزیابی میشود و حضور هر کدام از این اختلالات مانعی جدی برای عمل لازک خواهد بود.

از دیگر نکات تخصصی که قبل از عمل لازک بررسی میشود تا پزشک تکلیف مراجعین را برای عمل مشخص کند گشاد نشدن بیش از حد معمول مردمک چشم در تاریکی است، در هر صورت تمامی کسانی که برای لیزر چشم به مراکز مربوطه مراجعه می‌ کنند توسط متخصصان بررسی و معاینه شده و این پزشکان هستند که تصمیم گیرنده نهایی در این زمینه خواهند بود و مشخص می‌ کنند که آیا فرد مورد نظر با توجه به شرایطی که دارد کاندیدای مناسب برای عمل لازک می‌ باشد یا خیر.

آمادگی‌ های قبل از جراحی لازک چشم

اگر پزشک تشخیص دهد که افراد کاندیدای مناسب برای جراحی لازک چشم هستند اقدامات قبل از جراحی را به آنها توضیح داده تا در شرایط جسمانی کاملاً ایده‌ آل برای این جراحی حساس آماده شوند.

مطالعه بیشتر:  جراحی لیزیک چشم

متخصصان توصیه می‌ کند که یک هفته قبل از انجام عمل لازک از هیچ نوع لنزهای تماسی استفاده نکنید زیرا این لنزها می‌ توانند موقتاً شکل قرنیه را تغییر داده و اختلالات زیادی در جراحی به وجود می‌ آورد.

یک روز قبل از جراحی لازک حتماً دوش گرفته و با استفاده از شوینده‌ های مناسب اطراف چشم و پلک خود را به طور کامل شستشو دهید مهم است که هیچگونه ترشحات و مواد آرایشی در اطراف چشم وجود نداشته باشد، البته توصیه میشود که حدوداً ۷۲ ساعت قبل از عمل روزانه دو مرتبه چشم، لبه‌ های پلک و مژه‌ ها را با آب ملایم و شامپو بچه شستشو دهید.

در روز جراحی نباید از هیچ نوع ماده آرایشی استفاده کنید برای عمل لازک نیازی نیست که به صورت ناشتا باشید و می‌ توانید از خوراکی‌ های سبک استفاده کنید.

فراموش نکنید که مصرف برخی از انواع خوراکی‌ ها مانند نوشیدنی‌ های حاوی الکل و هرگونه دارویی که شما را خواب آلود می‌ کند ممنوع است زمانی که برای جراحی لازک به بیمارستان مراجعه می‌ کنید نباید از هیچ نوع مواد عطری مثل ادکلن استفاده کنید ،هرگونه مواد معطر را از خود دور کنید زیرا دستگاه لیزر نسبت به بو حساس است.

مهم است که افراد قبل از عمل لازک به خوبی استراحت کرده و خواب کافی داشته باشند اگر پزشک قطره یا قرص خاصی را از قبل برایتان تجویز می‌ کند طبق دستورالعمل حتماً استفاده کنید.

نکات مراقبتی قبل از جراحی لازک تاثیر بسیار زیادی در روند عمل دارد مهم است که تمامی نکات گفته شده توسط پزشک را جدی دانسته و حتماً به آنها عمل کنید با این کار نه تنها از سلامت خود مراقبت خواهید کرد بلکه نتیجه‌ ای که انتظار دارید از عمل لازک حاصل می‌ گردد.

بررسی معایب و مزایای عمل لازک چشم

بررسی معایب و مزایای عمل لازک چشم
بررسی معایب و مزایای عمل لازک چشم

اگر بخواهیم در مورد مزایای عمل لازک صحبت کنیم باید به سریع بودن و بدون درد بودن این شیوه تخصصی اشاره کرد.

مطالعه بیشتر:  جراحی ویترکتومی

حدوداً برای جراحی هر چشم ۵ دقیقه زمان نیاز است و نتیجه‌ ای که به دست می‌ آید مطابق با خواسته بیماران و نظر پزشک خواهد بود.

بهبود بینایی افراد نهایتاً چند روز بعد از جراحی به صورت محسوس حس میشود و حدوداً ۹۷ درصد از بیماران از انجام این روش تخصصی رضایت کامل داشته‌ اند، برای انجام عمل لازک نیازی به بخیه نبوده و دستکاری زیادی در چشم ایجاد نمیشود.

این جراحی کمتر از دیگر روش‌ های مشابه باعث خشکی چشم شده و دوره نقاهت کوتاه‌ تری دارد، عمل لازک هم مانند سایر روش‌ های درمانی ممکن است معایبی را در پی داشته باشد.

زمان بهبودی بینایی در مقایسه با دیگر عمل های جراحی لیزری کمی طولانی‌ تر است و نیاز است که افراد حداقل یک یا دو هفته دوره نقاهت را طی کرده تا بینایی که انتظار دارند حاصل شود.

درست است که دوره نقاهت لازک کوتاه است اما باز هم به چند روز مراقبت نیاز دارد و در مقایسه با عمل لیزیک که دید افراد بلافاصله بعد از جراحی اصلاح میشود نیاز به چند روز زمان خواهد داشت.

عمل لازک با کمی درد و ناراحتی همراه است و نسبت به عمل لیزیک نیاز به چند روز مراقبت یا مصرف مسکن خواهید داشت، بعد از عمل لازک افراد احساس می‌ کنند که یک جسم خارجی در چشم آنها قرار دارد و این حالت برای ۳ الی ۴ روز ادامه پیدا می‌ کند.

خشکی چشم بعد از عمل لازک تا ۶ ماه ادامه داشته و نیاز است افراد به طور مرتب از قطره‌ های مرطوب کننده استفاده کنند، گاهی اوقات افراد حتی تا ۶ یا ۹ ماه بعد از عمل تاری دید را خواهند داشت و احتمالاً در نور کم دید مناسبی ندارند.

این شرایط کاملاً موقتی است و بعد از طی کردن دوره کامل درمان روند بهبود را مشاهده کرده و دید افراد آنگونه که باید تقویت میشود.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر