شاید برای شما مفید باشد غده بارتولن

غده بارتولن

غده بارتولن غدد بارتولن با اندام کوچک زیر پوستی در ناحیه تناسلی خانم ها است. این غده در دوطرف پوستی که اطراف واژن قرار گرفته است در اکثر خانم ها این غدد قابل لمس است و قابل مشاهده نیست و در بارتون مایعی تولید می ‌کند که ناحیه تناسلی خارجی را مرطوب نگه می دارد. …

غده بارتولن

غدد بارتولن با اندام کوچک زیر پوستی در ناحیه تناسلی خانم ها است.

این غده در دوطرف پوستی که اطراف واژن قرار گرفته است در اکثر خانم ها این غدد قابل لمس است و قابل مشاهده نیست و در بارتون مایعی تولید می ‌کند که ناحیه تناسلی خارجی را مرطوب نگه می دارد.

این مایع از طریق دو مجرای که بارتولن نام دارند در  داخل واژن ترشح می کنند. سلامت خانم ها یک مسئله بسیار مهم است نباید از آن غافل شوند.

اغلب بیماری های مرتبط به خانم ها مانند عفونت واژن عفونت دهانه رحم کیسه ‌ای تخمک و غیره ممکن است در نگاه اول ساده به نظر برسد اما اگر به آن رسیدگی نشود می‌تواند مشکلات جبران ناپذیر را برای فرد به دنبال داشته باشد.

یکی از مشکلاتی که اغلب باعث نگرانی خانم ها میشود اسیدی بود دهانه ورودی واژن است این مسئله اغلب به دلیل عفونی شدن غدد بارتولن رخ می دهند.

کیست غدد بارتولن چیست؟

کیست غدد بارتولن چیست؟
کیست غدد بارتولن چیست؟

اگر مجاری با استفاده از عفونت یا مشکلات این چنینی بسته شد و حالت غده به خود گرفت کیستکیست بارتولن نامیده می شود.

این کیست ها می توانند در اندازه های متفاوت از سایز یک نخود فرنگی تا یک سنگ بزرگ باشد.

این کیست و معمولاً به آرامی رشد خواهند کرد و اگر غدد بارتولن یا مجاری آن ها عفونی شوند موجب آبسه غدد بارتولن می‌شوند.

مطالعه بیشتر:  آزمایشات روتین در بارداری

کیست غدد بارتولن کوچک و بدون درد است حتما نیاز به درمان ندارد اگر عفونی نباشد نیاز به درمان ندارد و اگر عفونی باشد باید درمان شود.

علت ایجاد کیست غدد بارتولن چیست؟

مواردی مثل عفونت واژن؛ تغذیه نا مناسب می‌تواند موجب مسدود شدن مجاری غدد بارتولن و به وجود آوردن کیست شود که می‌تواند پس از رابطه جنسی به شدت بزرگ شود و این غدد در حین نزدیکی اندازه ی ان ها بیش تر می شود.

غدد های عفونی گاهی توسط عفونت های منتقل از راه جنسی به وجود می‌آید می‌تواند با استفاده از کاندوم هنگام رابطه جنسی این احتمال را به کم ترین حد ممکن برسانید.

علائم کیست غدد بارتولن چیست؟

علائم کیست غدد بارتولن چیست؟
علائم کیست غدد بارتولن چیست؟

اگر کیست کوچک باشد ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد اگر کیست بزرگ شود و حالت آبسه و عفونت به خود بگیرد علائم خاصی ایجاد می ‌کند.

علائم کیست غیرعفونی شامل:

  •  لمس یک توده بدون درد در ناحیه
  • تورم و قرمزی در ناحیه واژن
  •  احساس ناراحتی در هنگام راه رفتن نشستن یا رابطه جنسی

علائم کیست عفونی شامل:

  •  تب و لرز تورم در ناحیه واژن
  •  تخلیه کیست
  • احساس درد که به تدریج بیشتر می شود و راه رفتن نشستن رابطه جنسی آن را تشدید می‌کند

تشخیص کیست غدد بارتولن چگونه است؟

ممکن است خود فرد بتواند آن را لمس کند یا پزشک در هنگام معاینه متوجه آن شود در غیر این صورت علائم کیست به وجود می‌آید و علل عفونت و تورم و درد ناحیه واژن به وجود می‌آید و تشخیص داده می‌شود.

در برخی از موارد خصوصا با بالا رفتن سن پزشک ممکن است اقدام به از بین بردن کیست کند تا مطمئن شود که در ان ناحیه مشکلی وجود ندارد.

درمان کیست غدد بارتولن چگونه است؟

از کیست هایی که در غدد بارتولن به وجود می‌آیند بدون درمان بر طرف می‌شود می‌توان برای کاهش درد یک داروی مسکن با استفاده کرد برای کمک کردن به روند درمان آن بهتر است حمام آب گرم انجام دهید یا با نشستن در یک وان را شستشو دهید.

مطالعه بیشتر:  خود مراقبتی پیش از بارداری

اما به این نکته توجه کنید که تا بهبود کامل کیست فرد نباید هیچ‌گونه رابطه جنسی داشته باشد. اگر عفونت درمان نشود ممکن است خود به خود تخلیه شود.

اگر بزرگ باشد ممکن است پزشک اقدام به تخلیه آن نماید و یا برای درمان آن برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

برای جلوگیری از بسته شدن و پر شدن مجدد یک لوله تخلیه کوچک و همراه یک بارتولن در دهانه خروجی کیست قرار می‌دهد و دهانه کیست را باز نگه می‌دارد و پس از اینکه کیست بهبود یافت، لوله  بارتولن درمان خواهد شد یا نیترات نقره که به آن کربوکسی تراپی هم می‌گویند برای جلوگیری از برگشت مجدد کیست استفاده می‌کنند.

چه عواملی موجب بروز کیست بارتولن می شود؟

چه عواملی موجب بروز کیست بارتولن می شود؟
چه عواملی موجب بروز کیست بارتولن می شود؟

مجاری بارتولن ممکن است به دلیل آسیب رسیدن یا رشد اضافی پوست‌ های آن مسدود شود عوامل باکتریایی سبب بسته شدن غدد بارتولن می‌شوند باکتری‌های به نام:

  • گونوره آ
  • کلامیدیا
  • اشرشیا
  • استرپتوکوک

می تواند باعث به وجود آورد کیست های این قسمت شود

کیست بارتولن معمولا در چه افرادی ایجاد می شود؟

کیست بارتولن معمولا در خانم ها ایجاد می شود که در سنین ۲۰ تا ۳۰ سال هستند، غدد بارتولن زمان بلوغ هیچ گونه فعالیتی ندارند به همین دلیل بروز کیست در کودکان بسیار کم است.

به طور کلی افراد زیر بیش تر مستعد ابتلا به کیست بارتولن می باشند افرادی که از نظر جنسی فعال هستند افرادی که تجربه ی صدمات جنسی در ناحیه واژن خود را داشتند.

بانوانی که قبلا دچار کیست بارتولن شده اند خانم ها که در معرض عمل جراحی واژن قرار گرفته اند ممکن است با اختلالاتی رو به رو شوند.

مطالعه بیشتر:  وزن گیری مادر در دوران بارداری

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟

کیست بارتولن بسیار کوچک اغلب قابل مشاهده نیستند اما در سال اگر علائمی را داشتید که در قبل گفته شد حتما باید به پزشک مراجعه شود با مراجعه به پزشک بررسی ‌های لازم در آن محدوده توسط پزشک انجام میشود و پزشک هرگونه و توده در واژن را می‌تواند نشانه‌ای از آبسه قلمداد کند.

ممکن است جهت بررسی کیست بارتولن آزمایش های عفونت مقاربتی نیز تجویز گردد این فرایند شامل آزمایش خون ادرار و همچنین تهیه سواب از ناحیه تناسلی خواهد بود.

خانم ها بیش از ۴۰ سال سن دارند وارد دوره یائسگی می شوند ممکن است پزشک برای آن ها بیوپسی توصیه کند به این ترتیب نمایی بسیار کوچکی از بافت کیست را برمی‌دارد و در زیر میکروسکوپ قرار می‌دهند و در موارد نادر آبسه بارتولن می‌تواند نشانه‌ای از سرطان غدد بارتولن باشد.

روش های خانگی برای تسکین درد ناشی از کیست بارتولن

اگر کیست بارتولنتان درد نگرفت با تجویز پزشک و برخی از اقدامات ساده می توانید آن را کاهش دهد.

یکی از روش‌های تسکین برای کم کردن درد ناشی از کیسه های بارتولن توصیه می‌شود استفاده از آب درمانی به کمک سیتزبث است.

هیدروتراپی از روش‌هایی است که مزایای بسیار زیادی برای سلامت بدن دارد و برای عده‌ای از افراد توصیه می‌شود به کمک آب درمانی و با استفاده از آن می توان آرامش را برای افرادی که دچار درد های لگنی تورم سوزش و التهاب در ناحیه پرینه هستند بازگرداند.

به همین منظور کافی است فقط داخل سیتزبث را با استفاده از آب گرم و سرد بسته به نوع عارضه به توصیه پزشک که  به شما کرده است پر کنید و برای کاهش درد بر روی آن بنشینید.

جلوگیری از بروز کیست بارتولن جلوگیری

هنوز علت دقیقه به وجود آمدن کیست بارتولن در بدن مشخص نیست ولی به طور قطع می توان بروز کیست بارتولن تا حدودی جلوگیری کرد با رعایت اقدامات زیر خطرات به وجود آمدن آن ها کاهش پیدا می‌کند.

از جمله این اقدامات شامل استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی رعایت بهداشت فردی انجام معاینات سالیانه است.

اگر تمام این نکات را رعایت نمایید  باعث می شود که کیست بارتولن شما درمان شود و غده های شما کوچک تر می شود.

کیست بارتولن انواع مختلفی دارد نوع تشخیص کیست بارتولن بر عهده پزشک متخصص غدد است.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر