شاید برای شما مفید باشد فریز تخمک

فریز تخمک

فریز تخمک یکی از بهترین روش هایی که برای باروری بانوان صورت می‌گیرد فریز کردن تخمک است. به این صورت هست که تخمک را از تخمدان زن خارج می‌کنند سپس آن را فریز می‌کند با استفاده از این عمل بیشتر افراد توانایی بارور شدن دارند. بنابراین افرادی که به سن ۳۵ سالگی می رسند احتمال …

فریز تخمک

یکی از بهترین روش هایی که برای باروری بانوان صورت می‌گیرد فریز کردن تخمک است.

به این صورت هست که تخمک را از تخمدان زن خارج می‌کنند سپس آن را فریز می‌کند با استفاده از این عمل بیشتر افراد توانایی بارور شدن دارند.

بنابراین افرادی که به سن ۳۵ سالگی می رسند احتمال اینکه بارور شود بسیار کم است با استفاده از این روش بسیاری از بیماری‌ های ناباروری از بین می‌ رود و درمان می‌شود و فرد به راحتی می‌تواند کودک خود را با لقاح خود به دنیا بیاورد.

بنابراین تخمک فریز شده به مدت ۱۰ سال توانایی نگهداری دارد و همچنین تا سن ۵۵ سالگی فرد می‌تواند از آن استفاده کند بنابراین تعداد تخمک های فریز شده هر فرد با فرد دیگر مختلف است و معمولاً در سن های مختلف می تواند از تخم خود استفاده کند.

همچنین تعداد تخمک های فریز شده از ۶ تا ۱۶ عدد متغیر است و باعث می شود که تخمک نابالغ را بالغ کند.

همچنین تخمک های فریز شده باعث ایجاد رضایت بخشی در بدن می ‌شود و باعث می ‌شود که افرادی که به بیماری های مختلف کیست های تخمدان و غیره مبتلا هستند به راحتی بتوانند بچه دار شوند.

بنابراین فریز تخمک در دو دهه اخیر بسیار رواج داشته است و افراد زیادی از این را بارور شده اند.

بنابراین یکی از راه های درمان ناباروری به حساب می آید در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با تکنیک های فیروز تخمک و همچنین مراحل فریز تخمک استفاده از تخمک فریز شده و میزان موفقیت فریز تخمک و عوارض آن آشنا کنیم.

برای اطلاعات بیشتر متن زیر را با دقت تا انتها مطالعه فرمایید.

در چه مواردی استفاده از تکنیک فریز تخمک کاربرد دارد؟

در چه مواردی استفاده از تکنیک فریز تخمک کاربرد دارد؟
در چه مواردی استفاده از تکنیک فریز تخمک کاربرد دارد؟

برای افرادی که نگران باروری و بارور نشدن خود در آینده هستند استفاده از تکنیک فریز تخمک بسیار مهم است.

مطالعه بیشتر:  آیا بارداری بعد از فیبروم رحم امکان پذیر است؟

افرادی که در حال شیمی درمانی هستند و به سرطان مبتلا هستند افرادی که طی جراحی های مختلف زیبایی آن آسیب‌های فراوانی به رحم و تخمدان شان وارد شده است.

افرادی که به دلیل بیماری های ژنتیکی به این بیماری تخمدان مبتلا شده اند و همچنین افرادی که دچار بیماری ‌های ژنتیکی تخمدان هستند افرادی که به هر دلیلی مثل ادامه تحصیل ازدواج نکردند کار و هر دلیل دیگری بارداری خود را به عقب انداخته اند.

افرادی که آی وی اف انجام داده ‌اند و دیگر استفاده از تخمک های مازاد را ندارند و همچنین افرادی که بیماری های لوپوس و غیره مبتلا هستند و برخی از افرادی که دارای فرزند هستند و می‌خواهند تخمک هایشان را اهدا کنند صورت می‌گیرد.

بنابراین تکنیک فریزر در این افراد بسیار راحت است و باعث می‌شود که بسیاری از کارها به راحتی صورت پذیرد.

مراحل فریز تخمک

مراحل فریز تخمک
مراحل فریز تخمک

مراحل فذیز تخمک بسیار مختلف است و افراد زیادی به دنبال آن هستند که بدانند از تخمک چگونه صورت می گیرد در واقع فریز تخمک با استفاده از آزمایشات هورمونی در آزمایشگاه های مخصوص صورت می گیرد.

همچنین قبل از انجام آزمایش با استفاده از سونوگرافی بسیاری از تخمدان ها را بررسی می‌کنند و اگر تخمک توانایی فریز شدن و دوام زیادی داشت آن را فریز می کند.

مرحله اول مرحله تحریک تخمدان است در این مرحله با استفاده از داروهای مختلف هورمون را آزاد می‌کند و باعث می‌شود که سیکل قاعدگی بزرگتر شود.

همچنین داروهایی برای تحریک تخمدان تجویز می گردد که فرد باید زیر نظر پزشک چندین بار سونوگرافی انجام دهد و اندازه فولیکول های موجود در تخمدان را بفهمد.

مطالعه بیشتر:  سونوگرافی سه بعدی

عمل مرحله بعدی عمل تخمک گیری یا پانکچر است که این عمل باعث می گردد که با استفاده از یک سونوگرافی واژینال یک سوزن توخالی تخمک را خارج کند و با این روش تخمک را فریز می کنند.

همچنین در این عمل با استفاده از بیهوشی سبک و بی‌حسی و استفاده از آرام بخش صورت می‌گیرد که فرد با آن و درد زیادی را احساس نمی کند عمل بعدی عمل انجماد تخمک است که در این روش تخمک ها را در نیتروژن در دمای منفی ۲۰۰ درجه سانتی گراد نگهداری می کنند.

این ماده از تخریب شدن تخمک جلوگیری می کند.

این روش به دو صورت انجماد آهسته و انجماد شیشه صورت می گیرد و با استفاده از این روش تخمک در شیشه‌ های بلور مانند که سرشار از یخ هستند نگهداری کند.

همچنین باعث می‌ شود که تخمک ها به سرعت رخ دهد و از یخ زدن تخمک جلوگیری می شود.

اگر تمام این روش ها به درستی و زیر نظر پزشک متخصص صورت بگیرد تخمک فریز شده به راحتی صورت می گیرد و شما با خیال راحت می توانید به زندگی عادی خود برگردید.

استفاده از تخمک فریز شده

بعد از اینکه فرد تخمکش را فریز کرد هر وقت که می خواست حامله شود و بچه دار شود می تواند از تخمک فریز شده استفاده کند باید زیر نظر پزشک صورت بگیرد و با اسپرم لقاح شود و بعد از چند ساعت یا یک روز بستری شدن در مراکز درمان باید بمانند تا لقاح انها تکمیل شود.

اگر فرد علائم زیر را داشت باید حتماً به پزشک بگوید.

اگر تبش بالای ۳۸ درجه بود افزایش وزن بیشتر از 9 کیلوگرم در ۲۴ ساعت و خونریزی زیادی داشت که منجر به استفاده از سه پد بهداشتی شد و همچنین در ادامه ادرار کردن و مدفوع کردن با اختلال مواجه بود بهتر است به پزشک مراجعه کند.

مطالعه بیشتر:  درمان نازایی

اگر شما از آن دسته از افراد هستید که در حال شیمی درمانی کردن هستید و می خواهید در آینده بچه دار شوید و بچه تان از سلول ‌های خودتان باشد ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از این روش استفاده کنید.

این روش باعث می گردد که شما احتمال بچه دار شدن تلن در آینده افزایش پیدا کند بنابراین با استفاده از این روش شما به راحتی می توانید بچه دار شوید.

میزان موفقیت فریز تخمک

میزان موفقیت فریز تخمک
میزان موفقیت فریز تخمک

میزان موفقیت تخمک فریز شده در اکثر افرادی که از این روش استفاده کردن ۶۰ درصد است در واقع افرادی که از تخمک فریز شده استفاده کردند از ۶۰ درصد طول باروری آنها با بچه دار شدن منجر شده است.

هر چقدر سن پایین تر باشد این عمل موفقیت تر است بنابراین اگر اقدام به بچه دار شدن کرده اید بهتر است در سنین پایین تر از این روش ها استفاده کنید زیرا باعث بارور شدن شما می شود.

عوارض فریز تخمک

فریز تخمک هم مانند هر عمل دیگری عوارضی دارد اما امروزه پزشکان و محققان و متخصصان می کوشند که بسیاری از این عوارض را از بین ببرند.

از جمله با استفاده از تحریک تخمدان صورت می‌گیرد که باعث می گردد تخمدان های بیش از حد بزرگ شود و باعث می‌شود که تخمدان ها بسیار دردناک و متورم شود و فرد احساس درد شکم تنگی نفس و افزایش وزن استفراغ کند.

یکی دیگر از عوارض این عمل خونریزی و عفونت های مختلف است که باعث به وجود آمدن یائسگی می شود.

این روش با استفاده از داروهای بیهوشی صورت می‌گیرد معمولاً افراد بعد از اینکه فریز تخمک انجام می دهند مشکلات عاطفی احساس می‌کند که باعث می شود فرد تا ۱۰ روز احساس استرس و اضطراب کنند و همچنین نتوانند به کارهای روزانه شان بپردازند.

بنابراین با استفاده از این عمل ممکن است عوارض بالا برایتان پیش بیاید قبل از عمل به شما توصیه می شود که راجع به آن بدانید و علائم آن را شناسایی نماید.

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر