شاید برای شما مفید باشد لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی لاپاراسکوپی یکی از جراحی های زنانه است که با استفاده از یک لوله بسیار نازک و چراغ دار یک برش کوچک یا بزرگ در لگن زن صورت می گیرد و باعث می گردد که بتواند اندام های شکمی بدن را مشاهده نمایند. لاپاراسکوپی برای پیدا کردن مشکلاتی همچون عفونت چسبندگی کیست توده های رحمی …

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یکی از جراحی های زنانه است که با استفاده از یک لوله بسیار نازک و چراغ دار یک برش کوچک یا بزرگ در لگن زن صورت می گیرد و باعث می گردد که بتواند اندام های شکمی بدن را مشاهده نمایند.

لاپاراسکوپی برای پیدا کردن مشکلاتی همچون عفونت چسبندگی کیست توده های رحمی جراحی های چاقی و غیره صورت می‌گیرد.

باعث می گردد که قسمتی از بدن که می ‌خواهیم درمان شود نمونه برداری شود لاپراسکوپی می‌تواند به جای جراحی‌ های با خونریزی بالا استفاده شود.

لاپاراتومی یکی دیگر از انواع لاپاروسکوپی به حساب می‌آید که باعث می گردد برش بر روی ان کمی بزرگتر صورت بگیرد هزینه کمتری دارد استرس آن کمتر است و به صورت سرپایی صورت می گیرد.

در ادامه این مطلب شما را با جراحی لاپاراسکوپی در چه زمانی استفاده می شود لاپاراسکوپی چگونه صورت می گیرد و همچنین نتایج جراحی لاپاراسکوپی ناراحتی‌ها و آثار پس از عمل مراحل بعدی پس از لاپاراسکوپی اشنا می کنیم برای اطلاعات بیشتر متن زیر را تا انتها بخوانید.

جراحی لاپاراسکوپی در چه مواقعی استفاده می شود؟

جراحی لاپاراسکوپی در چه مواقعی استفاده می شود؟
جراحی لاپاراسکوپی در چه مواقعی استفاده می شود؟

افرادی که می ‌خواهند کیسه صفرا آپاندیسیت را از بین ببرند افرادی که می‌خواهند به ترمیم سیستم گوارشی بپردازند.

افرادی که می‌خواهند سیستم ادرار را حذف نماید افرادی که به ترمیم اندام های مختلف رحم و لوله‌های فالوپ می‌ پردازد افرادی که لوله های رحمی را می بندد آنهایی که می‌ خواهند کلیه را از یک فرد با فرد دیگر منتقل می کنند.

روش های کاهش وزن آنهایی که عمل فتق را انجام می دهند افرادی که کبد و پانکراس را در صورت تومور سرطانی بررسی می کنند افرادی که اندام های شکمی را می ‌خواهند مشاهده نماید آنهایی که در شکم باشند تومورهای وجود دارد آنهایی که در شکم شان بافت اسکار یا زخم وجود دارد.

مطالعه بیشتر:  نکات مهم در هنگام ختنه

لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟

لاپاراسکوپی معمولاً یکی از عمل هایی است که به صورت سرپایی صورت می گیرد و شما همان روز بعد از عمل می توانید به خانه بروید.

این جراحی ممکن است در کلینیک ها صورت بگیرد و همچنین با استفاده از یک ماده بیهوشی امکان پذیر است ممکن است با استفاده از بی حسی وریدی شما به صورت موضعی بی حس شوید.

قسمتی از شکم که می خواهد بررسی شود لوله نازک وارد آن می‌ شود و سپس با گاز پر می شود زمانی که شکم شما متورم گردد جراح لاپاراسکوپی لوله را وارد بدن می کند و با استفاده از دوربین تمام قسمت های شکم شما را بررسی می کند.

بنابراین در هر جراحی دو یا شش شات زده می شود و باعث می گردد که بعد از بررسی شکم با آن دوربین دستگاه از بدنشان خارج گردد و با بخیه بانداژ شود.

نتایج جراحی لاپاراسکوپی

نتایج جراحی لاپاراسکوپی
نتایج جراحی لاپاراسکوپی

نتایج جراحی لاپاراسکوپی به روش انجام شده توسط پزشک بستگی دارد اغلب با کمترین درد و ناراحتی خوب می‌شود و باعث می‌گردد که برش های کوچک در زیر شکم بالای شکم و کنار شکم به وجود بیاید.

ممکن است شما دچار سردرد یا تب استفراغ و حالت تهوع خونریزی ترشحات قرمز و تورم در قسمت چهار راهی ناتوانی در ادرار کردند شوید بهتر است و اگر هر یک از این علائم را داشتید به پزشک مراجعه کنید

درمان ناراحتی ها و آثار پس از عمل

امکان دارد فرد در محل شکاف احساس درد شدید کند بهتر از مسکن استفاده کند اگر شکاف ‌ها و پارگی ها بخیه زده شود بهتر است که او در استراحت مطلق قرار بگیرد در غیر این صورت عفونت می کند.

مطالعه بیشتر:  پرینه چیست؟

گاهی اوقات فشار گاز می تواند منجر به بی اختیاری ادرار شود دکتر مشخص می‌کند که چه خون نوشیدن خورده شود اگر از نوشیدنی های گازدار استفاده کنید خونریزی افزایش پیدا می کند.

مراحل بعدی لاپاراسکوپی

چنانچه با استفاده از لاپاراسکوپی مشاهده شد که اندام ها دچار بیماری شده اند یا نه بهتر است از از فعالیت سنگین بپرهیزید مثلاً اجسام سنگین را بلند نکنید لاپاراسکوپی باعث ایجاد شکاف بزرگتری می گردد.

همچنین اگر زیر نظر دکتر آنتی بیوتیک مصرف کنید اگر درد زیادی بعد از لاپاراسکوپی داشتید بهتر است از خون به منظور جبران خون از دست رفته استفاده کنید.

جراحی لاپاراسکوپی برای افراد چاق بسیار پیچیده تر است و پزشک پیشنهاد می کند که قبل از انجام لاپاراسکوپی افراد وزنشان را کم نماید.

جراحی لاپاراسکوپی چقدر ایمن و بی خطر است.

جراحی لاپاراسکوپی به اندازه عمل باز ایمن است در واقع باعث می گردد که یک شکاف کوچک نزدیک ناف ایجاد شود اگر تمام اصول پزشکی رعایت شود از مبتلا شدن به عفونت جلوگیری می شود و باعث می گردد که زخم ها بهبود یابد.

بنابراین بعد از انجام عمل لاپاراسکوپی بهتر است تمام قوانین و دستورات پزشک رعایت شود این جراحی بیهوش و خونریزی عفونت ندارد بنابراین بهتر است تمام نکات پزشکی رعایت شود.

خطرات جراحی لاپاراسکوپی

خطرات جراحی لاپاراسکوپی
خطرات جراحی لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یکی از انواع جراحی های است که به ندرت عوارض خاصی دارد احتمال خونریزی در قسمت شکم بسیار کم است.

اگر با استفاده از بیهوشی صورت بگیرد ممکن است آن دارو عوامل مختلفی و عوارض مختلفی را به وجود بیاورد از جمله ممکن است احتمال حمله قلبی سکته مغزی به وجود بیاید.

ممکن است جراحی به وسیله یک سوراخ انجام شود اگر در هنگام بستن رگ دقت کافی را نداشته باشد باعث ایجاد خونریزی می شود باعث می گردد که گازهایی در شکم به وجود بیاید بنابراین بهتر است لاپاراسکوپی را در مراکز مطمئن و معتبر انجام دهید.

مطالعه بیشتر:  یائسگی زودرس

لاپاراسکوپی ریشه یونانی دارد و به معنای دیدن است در واقع عملیاتی که با استفاده از دوربین ها برش های کوچک و بزرگ در قسمت شکم پهلو لگن ایجاد می کند است.

جراحی لاپروسکوپی با کمترین تهاجم است و در قسمت ابتدای آن ابزار کالبد شکافی کاوشگری قلاب وجود دارد که عمل لاپاراسکوپی را راحت کرده است معمولاً یک برش یک سانتی متری در سطح پوست به وجود می آورد و دوربین را وارد آن می کند.

کاربرد لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی کاربرد های مختلفی دارد و به شناسایی و تشخیص علت درد لگن و شکم می‌پردازد و همچنین در مواقعی با استفاده از جراحی های سرپایی صورت می‌گیرد در واقع باعث می گردد که اندام های داخلی بدن مشاهده شود.

در بسیاری از موارد تکنیک های تصویربرداری مثل اسکن سیتی اسکن سونوگرافی تشخیص داده می‌شود و اطلاعات خاصی در اختیار پزشک قرار می‌دهند.

اصلی‌ترین کاربرد لاپاراسکوپی برای پزشکان بررسی مشکلات رحم شکم کیسه صفرا کبد لوزالمعده روده بزرگ و کوچیک طحال و مری و معده است.

لاپاراسکوپی باعث می گردد که با استفاده از این روش تومور های شکمی بیماری ‌های قلبی و کبدی مشخص شود لاپاراسکوپی عوارض مختلفی دارد اما عوارض آن بسیار کم است معمولاً افرادی که به درد های شکم و پهلو و رحم آن مبتلا می ‌شوند و با استفاده از لاپاراسکوپی آنها را از بین می برد.

آمادگی های لازم قبل از انجام لاپاراسکوپی

پزشک از شما می خواهد که قبل از انجام لاپاراسکوپی هر نوع دارویی که استفاده می کنید او را مطلع کنید اگر باردار هستید بهتر لاپاراسکوپی انجام ندهید.

از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید مکمل های گیاهی رژیمی را قبل از لاپاراسکوپی کنار بگذارید لاپاراسکوپی معمولاً با بیهوشی صورت می‌گیرد بنابراین قبل از لاپاراسکوپی چیزی مصرف نکنید و سعی کنید که معده تان خالی باشد.

امروز استفاده از لاپاراسکوپی بسیار زیاد شده است با استفاده از لاپاراسکوپی بسیاری از بیماری‌ های ناعلاج تشخیص داده می شود و نسبت به درمان ان سریع تر اقدام می نمایند.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر