شاید برای شما مفید باشد ناباروری چیست؟

ناباروری چیست؟

ناباروری چیست؟ ناباروری به ناتوانی فرد در رابطه جنسی می گویند که افراد معمولا دوازده ماه رابطه جنسی محافظت نشده دارند و هر چقدر تلاش می‌ کنند که بارور شوند نمی‌ توانند. بنابراین افراد معمولاً به ناتوانی مبتلا می شود در بین هر ۱۰ زوج دو زوج به ناباروری مبتلا هستند که دلایل مختلفی دارد …

ناباروری چیست؟

ناباروری به ناتوانی فرد در رابطه جنسی می گویند که افراد معمولا دوازده ماه رابطه جنسی محافظت نشده دارند و هر چقدر تلاش می‌ کنند که بارور شوند نمی‌ توانند.

بنابراین افراد معمولاً به ناتوانی مبتلا می شود در بین هر ۱۰ زوج دو زوج به ناباروری مبتلا هستند که دلایل مختلفی دارد در این مطلب شما را با انواع دلایل ناباروری آشنا می کنیم برای اطلاعات بیشتر متن زیر را مطالعه نمایید.

شیوع ناباروری چقدر است؟

ناباروری چیست؟
ناباروری چیست؟

معمولاً ۱۰ تا ۲۰ درصد زوجین از ناباروری رنج می ‌برند و آنها این ناباروری را یک عمل ان نشدن می‌دانند در واقع اشتباه فکر می‌کنند و امروزه با پیشرفت علم و فناوری بسیاری از ناباروری ها درمان شده است.

معمولاً افرادی که ۲۰ تا ۴۶ سال سن دارند احتمال اینکه نابارور باشند بسیار زیاد است همچنین حدود ۹۰ درصد افراد باروری طبیعی دارند. در اکثر مواقع ناباروری با بالا رفتن سن زن و مرد اتفاق می‌ افتد.

چه عواملی باعث ناباروری می شود؟

عواملی که می‌تواند باعث به وجود آمدن ناباروری شود سن افراد است.

افرادی که توانایی بچه دار شدن دارند ولی دیر اقدام به بچه دارشدن کنند می ‌توانند نابارور شوند.

بنابراین افرادی که بالای ۳۷ سال سن دارند و اقدام به بچه دار شدن می کنند معمولاً دیر باردار می‌ شوند.

یکی دیگر از مشکلات ناباروری مشکلات تخمک گذاری است.

تخمک گذاری یکی از پروژه‌ های مهم در هر خانم به حساب می آید افرادی که دارای پریود های نامنظم هستند و اغلب تخمک گذاری شان دو ماه یکبار صورت می‌گیرد و به بیماری ‌هایی مثل سندروم پلی کیستیک و همچنین بیماری‌ های تیروئید و اختلالات هورمونی مواجه هستند نمی‌توانند بارور شوند.

همچنین افرادی که دچار اضافه وزن یا کم بوده وزن هستند به صورت طبیعی نمی‌ توانند بچه دار شوند. بنابراین افراد زیادی این مشکلات را دارند.

مطالعه بیشتر:  غده بارتولن

افرادی که لوله های فالوپ آنها آسیب دیده است یا مسدود شده است به راحتی نمی توانند بچه دار شوند.

لوله های فالوپ که باعث متصل کردن رحم می شود و باعث می شود که اسپرم و تخمک گذاری با هم مخلوط شود همچنین باعث می‌شود که ناباروری خارج از رحم اتفاق بیفتد.

افرادی که دچار جراحی های لگنی و عفونت های مختلفی هستند باید زودتر به پزشک مراجعه کنند زیرا یکی از عوامل اصلی و تاثیرگذار در ناباروری در بین افراد لوله های فالوپ بسته است.

ناباوری در مردان یکی دیگر از مشکلاتی است که افراد به راحتی نمی تواند باردار شوند و این افراد معمولاً نازا هستند.

افرادی که دچار زود انزالی هستند و کیفیت اسپرم ایشان بسیار پایین است و شکل و اندازه اسپرم شان تغییر می‌کند معمولاً نمی توانند نابارور شوند.

بنابراین این عوامل باعث ایجاد انزال در بین مردان می ‌شود و آنها عمر اسپرمشان کوتاه است هر چقدر عمر اسپرم بیشتر باشد در واژن بیشتر میماند.

آندومتریوز یکی از عواملی است که توانایی باردار شدن را کم می‌کند.

حدود ۱۰ درصد از دختران و بانوان به این بیماری مبتلا هستند. معمولاً باعث می‌ شود که جنین در داخل رحم رشد پیدا کند و همچنین باعث می‌شود که تخمک بارور شود یکی از عوامل بسیار مهم برای ناباروری است.

از جمله این که برخی از آنها رحم تک شاخ یا دوشاخ دارند رحم های دوگانه، رحم های سپتوم، رحم کمانی، پولیپ رحم و فیبروم رحم دارند.

برخی از افراد بدون دلیل نابارور هستند هیچ علت برای به تشخیص ناباروری آنها وجود ندارد.

بنابراین با استفاده از انجام آزمایش های مختلف نمی‌توانند به دلیل آن پی برد و معمولاً افرادی که دارای استرس و افسردگی های زیادی هستند که به راحتی نمی تواند بچه دار شود.

آنهایی که سبک زندگی غلطی دارند و معمولاً از الکل و تنباکو بسیار زیاد استفاده می کنند و آنهایی که در رژیم غذایی شان فست فود نقش مهمی دارد بسیار احتمال ناباروری زیادی دارند.

مطالعه بیشتر:  اطلاعاتی در مورد عمل های زیبایی واژن

همچنین افرادی که در معرض مواد شیمیایی و سمی هستند احتمال اینکه نازا شوند بسیار زیاد است افرادی که به اختلال عملکرد هیپوفیز روبرو هستند و غده تیروئید آنها کم کاری یا پرکاری دارد.

احتمال اینکه نابارور باشند بسیار زیاد است.

چه زمانی می توان گفت که یک زوج واقعا نابارور هستند؟

ناباروری چیست؟
ناباروری چیست؟

هنگامی که زوجین بدون هیچگونه جلوگیری مثلاً استفاده از کاندوم یا قرص‌ های ضد بارداری رابطه جنسی انجام می دهند و تلاش برای بچه دار شدن می کنند ولی بارداری اتفاق نمی افتند نابارور هستند.

معمولاً افرادی که سقط مکرر دارند و چندین بار عمل سقط انجام داده اند ناباروری برای آنها اتفاق می ‌افتد.

زمان مراجعه به پزشک

اگر سن شما به گونه‌ای است که بالای ۳۵ سال یا زیر ۳۵ سال است و مدت ۱۲ ماه است که موقع تخمک گذاری و قبل و بعد آن شروع به رابطه جنسی کرده اید اما موفق نشده اید حتماً به پزشک و مراکز درمان ناباروری مراجعه کنید.

به این ترتیب اگر هر یک از علائم بالا در شما یا همسرتان وجود داشت بهتر است که هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

همچنین در این مراکز از شما می خواهند که ازمایش خون آزمایش ادرار و تصویربرداری سونوگرافی انجام دهید.

بهتر است تمام کارهایی که پزشک از شما می‌خواهد را انجام دهید.

در این آزمایش ها به آنالیز اسپرم می ‌پردازند.

همچنین سابقه ناباروری را در خانواده شما می پرسند اگر داروهایی مصرف می کنید که دارو های مختلف هستند حتماً به پزشک بگویید آخرین باری که رابطه جنسی برقرار کرده اید را به پزشک بگویید.

همه این عوامل منجر می ‌شود که پزشک به شما کمک می کند تا بارداری شما به راحتی اتفاق بیفتد.

بنابراین امید خود را از دست ندهید امروزه با بالا رفتن علم و پیشرفت تکنولوژی بسیاری از ناباروری ها درمان شده است.

مطالعه بیشتر:  ختنه حلقوی

علائم و دلایل ناباروری در مردان

در گذشته اکثر افراد فکر می‌کردند که فقط ناباروری در زنان اتفاق می ‌افتد در پاسخ به این سوال باید گفت که این یک بینش بسیار اشتباه است.

بلکه ناباروری در مردان هم ممکن است اتفاق افتد.

عوامل زیادی در به وجود آمدن ناباروری در مردان نقش دارد از جمله تغییر در رشد مو کاهش و از بین رفتن میل جنسی، درد در قسمت بیضه، مشکل زود انزالی و نعوظ، کوچک و سفت بودن بیضه ها، قرینه نبودن بیضه ها، درد در بیضه و آلت تناسلی.

علائم مختلف باعث می‌شود که مشکلات مختلفی در مردان به وجود بیاید اگر تعداد اسپرم ها از حد معمول کمتر و جهش آن به اندازه نباشد باعث می‌شود که مرد نابارور شود اگر مرد معتاد است و مدام مواد مخدر الکلی و غیر الکلی استفاده می کند احتمال اینکه نابارور باشد بسیار زیاد است.

بنابراین بیشتر ناباروری ها ناشی از کم تحرکی و تغییر شکل در اسپرم ها است.

اگر هر یک از دلایل بالا را داشتید حتما به مراکز نازایی بروید.

علائم و دلایل ناباروری در زنان

ناباروری چیست؟
ناباروری چیست؟

اختلالات در تخمک گذاری زنان یکی از عوامل اصلی در ناباروری است که با مشکلات زیادی به همراه است همچنین افرادی که عادت های ماهانه نا منظم دارند می‌تواند منجر به ناباروری در آنها شود.

افرادی که دارای تغییرات پوستی، آکنه، جوش و پسوریازیس هستند آنهایی که میل جنسیشان کم شده است یا افزایش بیش از حد میل جنسی دارند.

بانوانی که مدام در پشت لب، روی قفسه سینه، چانه، واژن و زیر بغل موهای کلفت و ضخیم دارند.

افرادی که موهای نازکی دارند آنهایی که دارای اضافه وزن هستند افرادی که ترشحات شیری رنگ دارند و این ترشحات از سینه سان خارج می ‌شود.

همچنین آن ‌ها یی که احساس درد در رابطه جنسی دارند احتمال اینکه نابارور باشند بسیار زیاد است.

ناباروری ممکن است بدون دلیل باشد بنابراین اگر هر یک از علائم بالا را داشتید یا شما برای بارور شدن بسیار تلاش کرد به نتیجه ای نرسید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

اگر سنتان کمتر است احتمال اینکه بیماری شما درمان شود و شما به راحتی بچه دار شوید بسیار است.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر