شاید برای شما مفید باشد هفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری جنین کوچکی که حیات خود را از سلول آغاز کرده است باعث می شود که در چهره تغییرات منحصر به فرد و زیبایی به وجود بیاید این جنین سه ماهه اول عمرش را سپری می‌کند و روز به روز دوست داشتنی تر می شود. بنابراین بدن او به سرعت رشد می کند …

هفته سیزدهم بارداری

جنین کوچکی که حیات خود را از سلول آغاز کرده است باعث می شود که در چهره تغییرات منحصر به فرد و زیبایی به وجود بیاید این جنین سه ماهه اول عمرش را سپری می‌کند و روز به روز دوست داشتنی تر می شود.

بنابراین بدن او به سرعت رشد می کند و اندازه یک هلوی درشت رسیده شیرین است و حدود ۸ سانتیمتر قد کشیده است.

وزنش حدود ۲۵ گرم است توانایی های بسیار زیادی مثل چرخاندن ، سر لگد زدن، بلعیدن، سکسکه و شاید جالب باشد که بدانید حتی توانایی خمیازه کشیدن را دارد.

سکسکه کردن عمل بسیار راحت است که نه تنها منجر به از بین رفتن سلول های جنین نمی ‌شود بلکه باعث می‌شود که عضلاتش قوی شود و سیستم تنفسی اش بسیار قوی باشد و هنگام تولد هیچگونه مشکل تنفسی نداشته باشد.

بنابراین به طور همزمان بدن او در حال تکامل است در این هفته تمامی بخش ‌های داخلی و انگشتانش اگرچه خیلی کوچک هستند رشد پیدا کرده اند.

در این هفته احتمال اینکه جنین شروع به مکیدن انگشت خود کند بسیار زیاد است.

این کار را برای آرام کردن و رفع گرسنگی انجام می دهد تار های صوتی جنین در این هفته شکل می‌گیرد و قادر به شناختن صداهای اطرافیان است بنابراین در این هفته بهترین هفته است که مادر با جنین صحبت نماید.

اگر در این هفته یک سونوگرافی کلی انجام دهید تمام دندان ‌های کوچک و بزرگ او را می ‌بینید همچنین همین هفته است که باعث می شود وقتی به دنیا آمد صدای شیرین مادرانه را بشنود و لب های او به صورت کاملاً زیبای شکل گرفته است.

مطالعه بیشتر:  زایمان دوقلو

بینی و دهان او شکل زیبای گرفته است. لب هایش برای اولین بار می خندد و باعث می شود که زیبایی حرکاتش به مادر سرایت کند.

وقتی که جنین در شکم مادر خوشحال است باعث انتقال خوشحالی به مادر می شود.

همچنین ممکن است سونوگرافی بروید دختر یا پسر بودن او را متوجه شوید.

این هفته او به سرعت رشد زیادی می‌کند و باعث می‌شود که حاملگی به صورت زیاد افزایش پیدا کند آخر این هفته از سه ماه دوره اول بارداری است که دیگر اثری از حالت تهوع و هورمون حاملگی نیست سینه مادر بزرگ می شود و رحم مادر همانند یک توپ می شود راحت ترین مرحله از بارداری مادر می باشد.

مادر با هیچ گونه علائم بدی روبرو نیست و حتی رابطه جنسی می تواند برقرار کند بهتر است با جنین صحبت نمایید دستان خود را در قسمت رحم و شکم قرار دهید و او را صدا بزنید و برایش داستان بگویید.

در این هفته هوش کودک چندین برابر می شود و زبان او نیز شکل می گیرد.

در این هفته تغییرات زیادی به وجود می ‌آید ممکن است از سینه مادر ماده سفید شیری رنگ ترشح شود که اصلا جای نگرانی نیست و باید مادر میوه ‌های زیادی را مصرف کند و پروتئین زیادی را مصرف نمایید همچنین از خوردن غذاهای فست فودی که در آن نمک و فلفل است خودداری نمایید.

زیرا باعث سوزش ادرار در مادر می‌شود و ممکن است بواسیر به وجود بیاید.

اگر دچار خارش های پوستی و قرمزی و کبودی شده اید به صورت خودسرانه پماد مصرف نکنید بلکه حتماً به پزشک مراجعه نمایید هر اتفاق ناخوشایند یا خوشایندی که برای شما افتاد بهتر است به پزشک بگویید.

مطالعه بیشتر:  هفته نهم بارداری

پزشک بهترین راه در اختیارتان قرار می دهد اگر هنگام ادرار عفونت های سفید و قرمزی دفع شد نمونه از آن را بردارید و به آزمایشگاه ببرید تا آنها علت را بدانند.

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر