شاید برای شما مفید باشد واریکوسل

واریکوسل

واریکوسل واریوکسل که پیچ خوردگی غیر طبیعی قسمت رگ و سیاهرگ بالای بیضه ها است که معمولاً در زیر ۱۰ سال اتفاق نمی‌ افتد و در افراد جوان ۱۵ درصد امکان اتفاق افتادن وجود دارد و در مردان نابارور ۲۰ تا ۴۵ درصد است. کسانی که برای ناباوری به جایی مراجعه می کنند قبل از …

واریکوسل

واریوکسل که پیچ خوردگی غیر طبیعی قسمت رگ و سیاهرگ بالای بیضه ها است که معمولاً در زیر ۱۰ سال اتفاق نمی‌ افتد و در افراد جوان ۱۵ درصد امکان اتفاق افتادن وجود دارد و در مردان نابارور ۲۰ تا ۴۵ درصد است.

کسانی که برای ناباوری به جایی مراجعه می کنند قبل از بچه دار شدن واریکوسل آنها به ۸۰ درصد می رسد.

بنابراین این یک عمل بسیار طولانی به حساب می‌آید که باعث می ‌شود خون در بیضه ها لخته شود و آلت زاویه عمودی آن راست نشود.

واریکوسل شایع ‌ترین علت ناباروری در اکثر مردان است و همچنین به دلیل نارسایی دریچه بیضه ها صورت می گیرد.

نظریه های مختلفی راجع به این مسئله وجود دارد که ما در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

آسیب بیضه در افراد مبتلا به واریکوسل

آسیب بیضه در افراد مبتلا به واریکوسل
آسیب بیضه در افراد مبتلا به واریکوسل

نظریه های مختلف برای مبتلا شدن افراد به واریکوسل وجود دارد باعث افزایش دمای بیضه ها و همچنین کم شدن جریان خون در بیضه و اکسیژن رسانی نا منظم و همچنین انتقال مواد به قدرت بیضه ها و ترکیبی از آنها می باشد.

می تواند باعث کم شدن رشد بیضه و در نهایت کوچک شدن بیضه ها گردد و همچنین ممکن است با استفاده از اسپرم مسیر حرکت آنها از بین برود و باعث زود انزالی شود و توانایی فرد از بین ببرد.

مردان باید برای بیماری ‌های مختلف به پزشک مراجعه ‌کنند و در اولین مراجعه تقریباً تمام منی مورد بررسی قرار می‌گیرد و آزمایش به صورت تخصصی صورت می‌گیرد.

معاینه با دست در حالت ایستاده صورت می‌گیرد سپس فرد دراز می‌کشد و در حالت خوابیده بیضه ها را اندازه گیری می کند.

سپس سونوگرافی شکم و لگن برای بررسی های بیشتر صورت می گیرد همچنین واریکوسل را مشخص می‌کند.

مطالعه بیشتر:  لکه بینی و خونریزی در بارداری

یکی از بهترین معاینات برای تشخیص واریکوسل سونوگرافی است و به وسیله ان مشخص می شود که اندازه پیچ خوردگی چقدر است باعث می شود که گردش خون در بیضه ها افزایش پیدا کند.

درجه بندی واریکوسل

ابتدا درجه واریکوسل را اندازه گیری می کنند در درجه اول در هنگام زور زدن انحراف ها به وجود می ایند.

درجه دوم که در حالت ایستاده قابل لمس است و درجه سوم که در حالت ایستاده قابل مشاهده هستند بنابراین با استفاده از موارد پزشکی صورت می‌گیرد بسیاری از بیماران زمانی که می فهمد و به واریکوسل مبتلا شده‌اند استرس می گیرند و نمی توانند فعالیت جنسی انجام دهند.

اما امروزه با پیشرفت علم و پزشکی بسیاری از راه ها برای درمان واریکوسل به وجود آمده است که به از بین بردن آن کمک فراوانی می‌کند با استفاده از روش‌ های جراحی بسیاری از آنها صورت به صورت قطعی درمان می شوند.

تصمیم گیری برای عمل وازکتومی

تصمیم گیری برای عمل وازکتومی
تصمیم گیری برای عمل وازکتومی

اگر عوامل زیر را داشتید حتماً عمل وازکتومی را انجام دهید:

  •  اگر شدت واریکوسل زیاد بود.
  • سن بیماری بالا بود.
  • وضعیت باروری شما بسیار ضعیف بود.
  •  در مواردی که واریکوسل با گرید دو یا سه داشتید
  • زمانی که اختلالاتی در آزمایش منی و اسپرم شما وجود داشت.

حتماً این کار یعنی وازکتومی را انجام دهید.

با استفاده از این عمل افرادی که قصد بچه دار شدن هم ندارند می توانند اقدام به پیشگیری قبل از بارداری کند.

بنابراین با استفاده از این عمل شما احتمال اینکه بارور شوید بسیار زیاد است و شما به راحتی می توانید باروری خود را تضمین کنید.

درمان واریکوسل

واریکوسل داروی درمانی ندارد و تنها روش برای از بین بردن آن به روش جراحی است که با استفاده از آن ازواسپرمی که از طریق لخته است از طریق پوست صورت می گیرد این روش استاندارد طلایی جراحی است و باعث می‌ شود که برش کوچکی در قسمت شکم و در خارج ریشه بالای به حساب با استفاده از میکروسکوپ انجام بگیرد.

مطالعه بیشتر:  هفته بیست و نهم بارداری

باعث می شود غدد لنفاوی مسدود شود و همچنین درد و دوره نقاهت آن کمتر می باشد و روش دیگر روش جراحی اینگوال است که تقریبا مانند روش های میکروسکوپی صورت می گیرد و عوارض آن بسیار کم است.

روش جراحی رتروپریتوان روشی است که مانند روش قبل است اما برشی که زده می شود بالاتر است و ۷ درصد ممکن است باروری به وسیله ان درمان نشود.

روش جراحی با لاپاراسکوپی که به ایجاد سه سوراخ در شکم منتهی می گردد با استفاده از این سه سوراخ گاز هایی را به داخل شکم می فرستند و فضای کافی برای رشد به وجود می‌آید و از بروز احتمال های مختلف عروقی جلوگیری می کند.

این روش شریانی است و باعث می گردد که ناباروری درمان شود.

روش دیگر روش امبولیزاسیون روشی است که از راه پوست از کناره وریدهای روی الت صورت می‌گیرد که توسط متخصص رادیولوژی امکان پذیر است و در این زمینه افراد ماهر و متخصص این کار را انجام می دهند.

این روش بسیار خوب است و کم خطر است به همین دلیل توصیه می گردد.

مراقبت پیش و پس از عمل

این عمل هم یکی دیگر از روش هایی است که باید قبل و بعد از عمل اتفاقاتی صورت بگیرد و قبل از انجام عمل باید موهای ناحیه تناسلی و بالای آن صبح عمل تراشیده شود و همچنین از ساعت هشت شب روز قبل بیمار چیزی نخورد و بیهوشی از کمر و نخاع صورت می‌گیرد.

بیهوشی کامل صورت نمی‌گیرد و همچنین قبل از آن اگر بیماری خاصی دارید باید به پزشک بگویید.

مدت زمان مختلف عمل بستگی به عوامل مختلف دارد و همچنین بعد از عمل فرد باید 2 تا ۱۴ روز استراحت کند و از انجام کارهای فیزیکی و سنگین خودداری نماید زیرا باعث می شود که به بیضه ها فشار زیادی وارد شود.

مطالعه بیشتر:  آزمایش تشخیص بیماری مقاربتی

عوارض جراحی واریکوسل

عوارض جراحی واریکوسل
عوارض جراحی واریکوسل

عمل جراحی واریکوسل ممکن است عوارض مختلفی داشته باشد بعد از عمل ممکن است قسمتی که عمل شده است درد و خونریزی کند همچنین خون مردگی در ناحیه بیضه و آلت تناسلی به وجود بیاید و باعث بی حسی در اطراف بیضه ها گردد و ممکن است یک تا دو ماه فرد نتواند رابطه جنسی برقرار کند.

بخیه هایی که زده می شود ممکن است عفونت کند بنابراین افراد باید تمام کارهایی که انجام می ‌دهد را زیر نظر پزشک انجام دهد.

برای این عملی باید یکسری مراقبت ها را انجام دهد مثلاً:

از خوردن غذاهای سفت پرهیز کند. اگر در خوردن غذاهای سفت زیاده روی کنند مشکل یبوست پیدا می کند که یبوست باعث به هم خوردن عمل بیضه می گردد و درد فراوانی برای فرد به همراه دارد.

عوارض که ممکن است رخ دهد این است که فرد ممکن است برای همیشه نابارور شود و همچنین اگر رابطه جنسی محافظت نشده ای داشته باشند نمی توانند به راحتی باردار شود.

کوچک کردن بازی بیضه ‌های که دیگر از عوامل واریکوسل می باشد که باعث تغییر در حجم بیضه ها می گردد.

همچنین یکی دیگر از آنها بر هم خوردن تعادل هورمونی تعادل هورمونی ممکن است بعد از این عمل از بین برود و ph  در اندام تناسلی بالا رود و بر اندازه تستسترون ها اثر زیادی بگذارد.

کاندیدای مناسب برای جراحی واریکوسل

  • افراد مختلف کاندیدای مناسب برای جراحی واریکوسل هستند.
  • اگر حجم بیضه ها نسبت هم دیگر تغییر پیدا کند و قرینه نباشد.
  • زمانی که فرد احساس می کند در رابطه جنسی ضعف دارد.

۲۵ درصد تا ۳۰ درصد کم شود در صورت اسپرموگرام دچار اختلال شود و همچنین ظاهر بیضه خراب شود.

زمانی که مشکلات ناباروری به وجود بیاید و همچنین اختلالات فراوانی در بدن افراد به وجود بیاید که نتواند به راحتی ترشح منی را انجام دهد.

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر