شاید برای شما مفید باشد واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن گارداسیل چیست؟ امروزه بسیاری از افراد تمایل دارند تا پیش از مبتلا شدن به بیماری های مختلف، اگر واکسنی برای آنها تولید شده باشد را استفاده کرده و سلامت خود را برای مدت زمان طولانی محفوظ بدارند. لازم است بدانید که واکسن گارداسیل در حقیقت یکی از بهترین و رایج‌ ترین واکسن هایی است …

واکسن گارداسیل چیست؟

امروزه بسیاری از افراد تمایل دارند تا پیش از مبتلا شدن به بیماری های مختلف، اگر واکسنی برای آنها تولید شده باشد را استفاده کرده و سلامت خود را برای مدت زمان طولانی محفوظ بدارند.

لازم است بدانید که واکسن گارداسیل در حقیقت یکی از بهترین و رایج‌ ترین واکسن هایی است که برای بیماری های مربوط به hpv استفاده میشود که معمولا برای پیشگیری از بیماری‌ های خطرناک مانند سرطان دهانه رحم خواهد بود.

واکسن گارداسیل مورد تایید سازمان های مختلف و وزارت بهداشت کشور می باشد.

لازم است بدانید که واکسن گارداسیل گزینه بسیار مناسبی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ های خطرناکی مانند سرطان رحم و زگیل تناسلی می باشد.

توجه داشته باشید که زگیل تناسلی در صورت عدم درمان می‌ تواند منجر به عوارض بسیار شدیدی شود که اگر پیش از ابتلا به چنین عارضه ای واکسن گارداسیل را تزریق کنید از بروز عفونت‌ های ویروسی در امان خواهید بود و سلامت شما تضمین خواهد شد.

تزریق واکسن گارداسیل بهتر است یا چکاپ هایی دوره‌ ای؟

تزریق واکسن گارداسیل بهتر است یا چکاپ هایی دوره‌ ای؟
تزریق واکسن گارداسیل بهتر است یا چکاپ هایی دوره‌ ای؟

گاها ممکن است بانوان تصور کنند که اگر واکسن گارداسیل را تزریق کنند، دیگر نیازی به چکاپ های دوره‌ ای نخواهند داشت، اما باید بدانید که انجام چکاپ ها بسیار مهم بوده و هیچ نوع دارو و واکسنی نمی‌ تواند جایگزین آنها شود.

به طور معمول بانوان باید برای چکاپ های سالانه و یا ماهانه به مراکز مربوطه مراجعه کرده و از سلامت رحم و ناحیه واژن خود مطمئن شوند.

بهتر است که با توجه به تشخیص پزشک و فاصله زمانی مشخص شده تست پاپ اسمیر و در صورت لزوم غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام دهید، با این کار می توانید از ابتلا به بیماری های مقاربتی مانند زگیل تناسلی و انواع سرطان مربوط به ناحیه رحم جلوگیری نمایید.

توجه داشته باشید که انجام مرتب چکاپ های زنانه می تواند سلامت شما را تضمین کرده و در صورت بروز هرگونه آسیب می توانید درمان ها را پیش از شدت گرفتن عارضه آغاز نمایید و در صورت وجود مشکل طی مدت زمان کوتاه سلامت خود را بازگردانید.

چند مورد از عوارض شایع واکسن گارداسیل

چند مورد از عوارض شایع واکسن گارداسیل
چند مورد از عوارض شایع واکسن گارداسیل

زمانی که شخصی برای تزریق واکسن گارداسیل به مراکز مربوطه مراجعه می‌ کند، متخصصان اطلاعاتی را در مورد نحوه تزریق و عوارض پس از آن به افراد اعلام خواهند کرد تا در صورت بروز هر کدام از آنها فرد نگران نشده و یا در صورت ادامه دار شدن به پزشک مراجعه نمایند.

مطالعه بیشتر:  تالاسمی در کودکان

معمولا در محل تزریق کمی تورم، قرمزی و یا درد کاملاً طبیعی می باشد اما باید بدانید که این عارضه نهایتاً ظرف سه روز بهبود پیدا می‌ کند.

یکی دیگر از عوارض شایعی که پس از تزریق واکسن گارداسیل نمایان میشود، بروز سردرد، حالت تهوع و تنگی نفس خواهد بود.

توجه داشته باشید که همه این عوامل برای مدت زمان بسیار کوتاهی ماندگار هستند و اگر هرگونه اختلالات تنفسی و حالت تهوع ماندگار بود بهتر است به پزشک مربوطه مراجعه کرده و اقدامات لازم را برای برطرف کردن عوارض پیش آمده انجام دهید.

همواره باید بدانید که کمی سرگیجه و ضعف پس از تزریق واکسن گارداسیل امری طبیعی می باشد، البته در برخی از افراد خارش و کهیر های پوستی نیز مشاهده میشود که معمولاً ظرف مدت ۲ الی ۳ روز به طور کامل بهبود پیدا می‌ کنند.

در هر صورت بروز هرگونه عوارض پس از تزریق واکسن ها امری طبیعی خواهد بود، اما ادامه دار شدن و یا شدت گرفتن عوارض پیش آمده خطرناک بوده و باید حتماً مورد بررسی قرار بگیرند.

در موارد بسیار محدود برخی از افراد پس از تزریق واکسن گارداسیل با افزایش ضربان قلب و عرق سرد مواجه میشوند، البته باید بدانید که اضطراب و سردرگمی و گیجی امری طبیعی می باشد.

در موارد شدیدتر اگر مشاهده شد که فردی پس از تزریق واکسن گارداسیل هوشیاری خود را از دست می‌ دهد، باید سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.

بهتر است که پس از تزریق واکسن گارداسیل دو تا سه روز همه عوارض و حالت های غیر طبیعی بدن خود را به طور دقیق بررسی کنید و در صورت وجود هر گونه حالت نا متعارف و ادامه دار شدن علایم مذکور به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

واکسن گارداسیل با کدام داروها تداخل دارد؟

زمانی که شخصی برای تزریق واکسن گارداسیل به مراکز درمانی مراجعه می‌ کند، ابتدا متخصصان وضعیت جسمانی و سلامت فرد را مورد بررسی دقیق قرار می دهند و هر دارویی که توسط شخص مصرف شود را جویا خواهند شد.

مطالعه بیشتر:  خود مراقبتی پیش از بارداری

همواره باید بدانید که برخی داروها مانند دارو های استروئیدی تداخل بسیار زیاد واکسن گارداسیل دارند و مصرف همزمان این دو دارو می‌ تواند عوارض زیادی را برای افراد به همراه داشته باشد.

باید بدانید کسانی که فرآیند شیمی درمانی را طی می‌ کنند، بهتر است که واکسن گارداسیل را تزریق نکنند. شیمی درمانی و دارو های مصرفی آن تداخل بسیار زیادی واکسن گارداسیل دارند.

البته باید بدانید که هر گونه داروی تجویز شده برای آرتریت، روماتوئید و سایر اختلالات خود ایمنی تداخل بسیار زیاد واکسن گارداسیل داشته و مصرف همزمان آنها می‌ تواند عوارض سنگین و جبران ناپذیری را برای افراد به همراه آورد.

زمانی که شخصی پیوند عضو انجام می‌ دهد باید دارو درمانی را آغاز کرده تا از پس از عضو جلوگیری نماید، در چنین وضعیتی فرد نباید هرگز واکسن گارداسیل را تزریق کند و بهتر است که تا اتمام دارو درمانی و پیشگیری از رد پیوند، واکسن گارداسیل را تزریق نکند تا بتواند سلامت خود را حفظ کرده و از عوارض سخت تر جلوگیری نماید.

تاثیر واکسن گارداسیل بر بدن

تاثیر واکسن گارداسیل بر بدن
تاثیر واکسن گارداسیل بر بدن

امروزه بسیاری از افراد تصورم می کنند که اگر در صورت ابتلا به بیماری‌ ها و عفونت‌ های مربوط به اچ پی وی واکسن گارداسیل را تزریق کنند، روند بهبود آنها شروع و با سرعت اتفاق می‌ افتد، اما باید بدانید که تحقیقات نشان می‌ دهد که تزریق واکسن گارداسیل زمانی اثر بخش است که فرد در سلامت کامل باشد.

در چنین شرایطی پس از تزریق واکسن فرد در برابر ویروس های مختلف ایمن خواهد شد و اگر فردی بیماری‌ های اچ‌ پی‌ وی مانند زگیل تناسلی را تجربه کرده باشد قطعاً تزریق واکسن گارداسیل هیچگونه تاثیری بر درمان آن نخواهد داشت.

معمولاً واکسن ها برای پیشگیری از بروز عارضه خواهند بود و واکسن گارداسیل نه تنها برای بانوان بلکه برای آقایان نیز کاربرد خواهد داشت و می تواند از سلامت آنها محافظت نماید.

اما باید بدانید که برای تزریق واکسن گارداسیل باید به متخصص مربوطه مراجعه کرده و اطلاعات کامل را دریافت نمایید.

مطالعه بیشتر:  عفونت ادراری در کودکان

واکسن گارداسیل برای برخی از افراد گزینه مناسبی نخواهد بود و این پزشکان و متخصصان هستند که تزریق واکسن را برای شما تایید و یا رد خواهند کرد.

زمان مناسب برای تزریق واکسن گارداسیل

امروزه بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که بهتر است افراد برای تزریق واکسن گارداسیل به مراکز درمانی و مراکز بهداشتی معتبر مراجعه نمایند.

متخصصان توصیه کنند که واکسن گارداسیل را در بازده زمانی ۹ الی ۲۶ سالگی تزریق کنید، البته باید بدانید که واکسن گارداسیل تا سن ۴۵ سالگی و با توجه به شرایط جسمانی افراد قابل تزریق خواهد بود.

تزریق واکسن گارداسیل در سه مرحله و طی یک دوره هشت ماه اتفاق می‌ افتد.

باید بدانید که متخصصان نظرات متفاوتی در نحوه تزریق واکسن دارند که شما می توانید با مراجعه به مراکز معتبر و با توجه به شرایط جسمانی خود اقدام به دریافت سه دوز واکسن گارداسیل نمایید.

نکته مهمی که در مورد واکسن گارداسیل باید دانست این است که افرادی که در دوره شیردهی و بارداری هستند به هیچ عنوان نباید واکسن گارداسیل را تزریق کنند.

البته واکسن گارداسیل خطرات بسیار زیاد و جبران ناپذیری برای افرادی دارد که با بیماری های مربوط به نقص سیستم ایمنی درگیر هستند.

توجه داشته باشید که پیش از تزریق هر نوع واکسن به ویژه واکسن گارداسیل شرایط جسمانی، دارو های مصرفی و بیماری‌ های زمینه‌ ای را با پزشک مربوطه در میان بگذارید.

نکات پایانی در مورد واکسن گارداسیل

به طور معمول باید بدانید که هر نوع واکسنی که تزریق میشود ممکن است برای مدت زمان کوتاهی عوارضی را برای افراد به همراه داشته باشد.

برخی از واکسن های غیر معمول و کمیاب مانند گارداسیل می‌ تواند عوارض بیشتری برای افراد به دنبال داشته باشند و باید پیش از تزریق شرایط جسمانی شما به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرد.

بهتر است که پیش از تزریق واکسن گارداسیل به پزشک متخصص مراجعه کرده و شرایط فیزیکی و جسمانی خود را و حتی داروهای مصرفی را با او در میان بگذارید، تا بتوانید ضمن دریافت واکسن گارداسیل سلامت خود را حفظ کرده و از آسیب ها و بیماری های جدید جلوگیری نمایید.

واکسن گارداسیل برای اشخاص خاصی تزریق میشود و برای این امر باید به مراکز درمانی مراجعه کرده و اطلاعات لازم را برای نحوه تزریق و افراد واجد شرایط دریافت نمایید.

باید بدانید که واکسن گارداسیل می‌ تواند سلامت شما را در برابر انواع بیماری ها و ویروس های خطرات محافظت نماید، البته این روند به شرطی اتفاق می‌ افتد که واکسن گارداسیل با بدن شما کاملا همخوانی داشته باشد.

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر