شاید برای شما مفید باشد چرخه بلوغ اسپرم

چرخه بلوغ اسپرم

چرخه بلوغ اسپرم فرایند تولید سلول های جنسی یک فرآیند زیستی بسیار مهم است که در آن سلول های دیپلوئید تقسیم سلولی می شود تمایز می‌شود تا سلول های جنسی هاپلوئید بالغ شده را تولید نمایند. با توجه به نوع چرخه زیستی و حیات موجودات زنده با تقسیم میوز شروع می‌شود و به سلول ‌های …

چرخه بلوغ اسپرم

فرایند تولید سلول های جنسی یک فرآیند زیستی بسیار مهم است که در آن سلول های دیپلوئید تقسیم سلولی می شود تمایز می‌شود تا سلول های جنسی هاپلوئید بالغ شده را تولید نمایند.

با توجه به نوع چرخه زیستی و حیات موجودات زنده با تقسیم میوز شروع می‌شود  و به سلول ‌های جنسی تبدیل می گردد و اسپرم های مردانه و زنانه را تولید می کند.

تولیدات اسپرم مهمترین بخش تولید مثل مردان است در مدل‌های تولید مثل جنسی قرار گرفته است اما باید گفت که تفاوت‌های قابل توجهی در اندازه ها و نوع اسپرم مردان وجود دارد و کوچکترین آنها سلول‌های اسپرم مردانه در انسان ها میباشد.

سلول‌های اسپرم به خودی خود نمی‌توانند تقسیم شود و طول عمر محدودی دارند اما بعد از ترکیب سلول تخمک لقاح تبدیل می‌شود و شروع به رشد می‌کنند.

۲۳ کروموزوم می‌تواند با ۲۳ کروموزوم تخمکی مخلوط شود و لقاح جدیدی را ایجاد نماید اسپرم پستانداران در قسمت بیضه آن ها ذخیره می‌شود و در قسمت آلت تناسلی آزاد می گردد.

مراحل تولید اسپرم

چرخه بلوغ اسپرم
چرخه بلوغ اسپرم

پایه اساسی باروری مردان بر پایه اسپرم زمانبندی تولید سلول تک اسپرت دو ماه طول میکشد تا اسپرم در ابتدا در قسمت لوله های کوچک میکروسکوپی که در بیضه به نام لوله های اسپرم هستند شکل می‌گیرد بیضه در مردان دو چیز را تولید می نمایند.

اسپرم و تستسترون تستسرون هورمون های جنسی مردان است و همین در جمعیت سلولی داخل بیضه از سه نوع سلول تقسیم تشکیل شده است.

 سلول های بنیادی

سلول های تولید اسپرم که در محل اولیه باعث رشد و نابالغ شده‌ اند.

سلول های تولید کننده تستسترون درمان اولیه تولید تستسترون در قسمت بیضه در واقع از مغز به ویژه غده هیپوفیز صادر خواهد شد و تحریک کننده فولیکول و هورمون لوتئینیزه از هیپوفیز به خون تزریق می‌شود و باعث رشد اسپرم و تولید تستسترون می‌گردد.

تستسرون بعد از ترشح بلافاصله به خون تزریق می‌شود و عملکرد خود را شروع می‌کند که سلول ‌های اسپرم به وجود می‌آید.

مطالعه بیشتر:  بیرون زدگی لابیا

فرآیند بلوغ آغاز خواهد شد و به طور متوسط ۷۲ روز طول می‌کشد این موضوع نقش مهمی در قدرت باروری مردان به وجود می آورد.

با توجه به اینکه بلوغ اسپرم در حدود ۷۲ روز از مردان می‌توانند برای بهبود کیفیت اسپرم و سبک مناسب زندگی خود را داشته باشد تا شاخص کاربری شان افزایش یابد.

فرآیند بلوغ اسپرم همچنان ادامه دارد از طریق لوله هایی که به بیضه ختم می شوند.

اسپرم از طریق کشاله ران در داخل لگن به اسکروتوم و در آخر به غده پروستات خواهد رسید خود پروستات در طول ارگاسم و انزال به مایع منی تبدیل می شود.

مواد تشکیل دهنده اسپرم

چرخه بلوغ اسپرم
چرخه بلوغ اسپرم

در هر قاشق چای خوری از اسپرم تعداد ۵ تا ۷ کالری و حدود ۲۰۰ و ۵۰۰ میلیون اسپرم وجود دارد از بانک اسپرم تنها به یک درصد از تشکیل می‌دهد پس از ۹۹ درصد دیگر از آب شکر اسکوربیک آنزیم پروتئین روی فسفات و بیکربنات و اسید سیتریک می‌باشد.

مدت زمان اسپرم سازی

اسپرم ها به طور معمول در هر روز تولید می‌شود اما یک دوره بازسازی کامل اسپرم حدود ۶۴ روز زمان میبرد اسپرم سازی شامل چرخه کامل تولید و بلوغ اسپرم است.

اسپرم تولید شده در طی این چرخه به بلوغ خواهد رسید و می‌تواند به طور دائم با تخمک زنان مخلوط شود و لقاح انجام گیرد و باروری اتفاق بیفتد.

در طول اسپرم سازی بیضه های مرد می تواند از چندین میلیون اسپرم روی یعنی در حدود ۱۵۰۰ ثانیه چندین میلیون اسپرم تولید نمایند و این روند تا پایان یک دوره تولید کامل است و در طی این مدت تا ۸ میلیارد اسپرمی را می تواند تولید نمایند.

مطالعه بیشتر:  هفته بیست و سوم بارداری

ممکن است تصور کنید این میزان بسیار زیاد باشد اما ۲۰ تا ۳۰۰ میلیون سلول اسپرم در یک میلی لیتر منی وجود دارد و بعد از هر بار انسان مقدار قابل توجهی خارج خواهد شد و دفع می گردد.

چرخه تولید اسپرم چگونه است

چرخه بلوغ اسپرم
چرخه بلوغ اسپرم

تقسیم سلول اسپرم به اسپرماتید هاپلوئید حاوی اطلاعات ژنتیکی هستند بلوغ اسپرم در داخل بیضه ها به ویژه در لوله های اسپرم در جایی که هورمون ها را تشکیل می دهند به اسپرم سازی کمک می‌کند.

سپس در لوله اسپرم ها به وجود می‌آید و زمانی بالغ می‌شود که به بیضه می رود اسپرم بالغ دارای سرد و دم می باشد و مواد ژنتیکی خاصی را با خود حمل می کند و به راحتی می تواند با تخمک زن جفت گیری کند و همراه شود.

حرکت اسپرم به لوله های متصل به بیضه که اسپرم را ذخیره می کند اپیدیدیم نام دارد که در زمان انزال نگهداری و حفظ می‌کند این قسمت همان جایی است که حرکت اسپرم را افزایش می‌دهد و توانایی حرکت پیدا خواهد کرد.

باید توانایی اسپرم به راحتی می‌تواند در زمان انزال در محیطی منجر می شود و بعد از آن آزاد گردد.

در بدن مردم برای حفظ سلامت و کیفیت اسپرم نیاز به مراقبت دارد از این رو تغذیه و تقویت اسپرم ها از طریق یک برنامه ورزشی و غذایی مناسب و خواست تا در زمانی که اسپرم ضعیف است می‌تواند به کمک مردان بیاید و اسپرم آنها را قوی کند و آماده باروری نماید.

مدت زمان تشکیل اسپرم

چرخه تولید اسپرم تقریباً ۶۴ روز است اسپرم سازی چرخه کامل از زمان تولید به بلوغ را شامل می‌شود همیشه بدن آماده اسپرم سازی است و درون واژن می رود و تخمک نابارور را بارور می کند.

مطالعه بیشتر:  بررسی لوله های فالوپ

با بالا رفتن اختلالات بارداری و ناباروری در بین زوج و تلاش برای پیدا کردن راه حل های مناسب برای باروری ادامه دارد.

تقریبا ۵۰ درصد ناباروری ها در مردان اتفاق می افتد بای مثال یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که در مردان در رابطه با ناباروری شده است کاهش تعداد اسپرم و البته ضعیف بودن اسپرم ها می باشد و از هر ۲۵ مرد  یک نفر به این اختلال و ناباروری دچار شده است.

چگونه تولید اسپرم را افزایش دهیم

اگر حرکت اسپرم  سالم  تر باشد شانس شما در رابطه با بارور شدن بیش تر خواهد شد صرف نظر از مقدار و کمیت اسپرم سلامتی آن بسیار حائز اهمیت است.

حرکت اسپرم برای رفتن از رحم و لوله‌ های فالوپ و رسیدن آن به تخمک بسیار مهم است در یک اسپرم به وسیله تعداد آن در حال حرکت اندازه گیری خواهد شد در واقع اگر شما باردار شوید ۴۰ درصد است قادر به حرکت دارید.

آن ‌ها باید سر بیضس شکل و دم بلند داشته باشند اگر تعداد اسپرم ها زیاد باشد درصد حاملگی در فرد افزایش پیدا می‌کند به منظور تولید بالای اسپرم است سلامت آن حتماً باید مواد غذایی خاصی را مصرف نمایید.

در یکی از مطالعات که توسط دانشمندان انجام شد تمرینات منظم ورزشی می تواند تعداد اسپرم را افزایش دهد و در نهایت میزان حرکت آن ها را بالا ببرد.

مردانی که فعالیت ‌هایی در فضای باز دارند یا با استفاده از وزنه برداری تمرینات منظم و انجام می دهند دو تا سه ساعت در هفته این کار را انجام دهند تعداد اسپرم آنها تقریباً ۴۲ درصد بیشتر از مردانی است که اصلاً هیچ گونه تمرین نخواهند داشت.

با مصرف مواد غذایی مغذی تولید اسپرم افزایش پیدا می کند با افزایش اسپرم افراد زیادی بارور می شوند.

با خوردن سبزیجات، گوشت قرمز، مرغ و پروتین و مواد حاوی انتی اکسیدانباعث بیش تر شدن میزان باوری اسپرم می شود.

با استفاده از این روش ها احتمال باروری شما بیش تر می شود.

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر