شاید برای شما مفید باشد کیست تخمدان

کیست تخمدان

کیست تخمدان اکثر افرادی که به کیست تخمدان مبتلا می‌ شوند هیچ گونه درد و رنج را احساس نمی کنند و بعد از چند ماه علائمش خود به خود از بین می ‌رود. برخی از کیست ها باعث می شود که فرد سونوگرافی ماموگرافی انجام دهد و در نتیجه باعث به وجود آمدن بیماری های …

کیست تخمدان

اکثر افرادی که به کیست تخمدان مبتلا می‌ شوند هیچ گونه درد و رنج را احساس نمی کنند و بعد از چند ماه علائمش خود به خود از بین می ‌رود.

برخی از کیست ها باعث می شود که فرد سونوگرافی ماموگرافی انجام دهد و در نتیجه باعث به وجود آمدن بیماری های نهان و خطرناک می شود.

اگر درمان نشود ممکن است منجر به بیماری ‌های بسیار خطرناک شود.

بنابراین عوامل مختلف و زیادی به وجود آمدن کیست تخمدان می شود.

کیست تخمدان عوامل مختلفی دارد و افراد زیادی به آن مبتلا می شوند.

کیست تخمدان مدل های فراوانی دارد و معمولاً در ۷۰% بانوان به وجود می ‌آید اگر درمان نشود باعث مشکلات حاد مثل نازایی می گردد بنابراین اگر به کیست تخمدان مبتلا شدید حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

فولیکول ها در طول تخمک گذاری از بین می رود و تخمک از خود آزاد نمی‌کنند و در واقع باعث می‌گردد که مایعات زیاد درون خود ذخیره کنند و کیست فولیکولی آزاد می‌کند.

بنابراین با خونریزی مایعات پر می‌شود به این نوع کیست کورپوس لوتئوم می‌گویند که نام دیگر ان جسم زرد است که باعث به وجود آمدن دردهای فراوانی در بدن فرد میشود و ممکن است عادت ماهانه اش را به عقب بیندازد.

امروز در این مطلب می خواهیم شما را با علائم کیست تخمدان، بیماری التهابی به وجود آمده از آن آشنا کنیم. برای اطلاعات بیشتر متن زیر را تا انتها مطالعه فرمایید تا با ویژگی‌های مهم آن آشنا شوید.

تخمک گذاری چیست؟

تخمک گذاری چیست؟
تخمک گذاری چیست؟

تخمک گذاری یکی از مراحل باروری افراد به حساب می‌آید که باعث به وجود آمدن واکنش های زنجیره ای در بدن می ‌شود و از طریق هیپوتالاموس مغز آزاد می گردد و همچنین باعث می گردد که چرخه ماهانه خانم ها شکل بگیرد.

مطالعه بیشتر:  اختلالات TPO و تاثیر آن بر بارداری

فولیکول ها معمولاً درون تخمدان ها وجود دارند که در کنار آنها مایع وجود دارد و باعث می گردد که آن مایع به لوله فالوپ برود. اگر بارور نشود حاملگی رخ نمی دهد ولی اگر باروری اتفاق بیفتد و با اسپرم ترکیب شود بارداری اتفاق می افتد.

علل به وجود آمدن کیست تخمدان

عوامل مختلف باعث به وجود آمدن کیست می گردد که اگر تخمدان پاره نشود و تخمک آزاد نشود باعث می گردد که مایعات درون بدن ذخیره شود و کیسه جابجا شود بنابراین کیست به صورت تکی جسم زرد یا کورپوس لوتئوم است.

کیست هل مدل های فراوانی دارد و اینکه شایع ترین نوع کیست به حساب می‌آیند.

معمولاً از هر پنج زن دو نفر به کیست مبتلا هستند.

اگر کیست تخمک درمان نشود باعث به وجود آمدن مشکلات سرطان و مشکلات رحمی می گردد.

بنابراین اگر هر یک از علائم را داشتید سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کنید و قرص هایی که می خورید را سر وقت مصرف کنید زیرا باعث می گردد که اندازه کیست از بین برود و کیست شما خود به خود خوب شود.

علائم کیست تخمدان

علائم کیست تخمدان
علائم کیست تخمدان

کیست های تخمدان معمولاً کوچک هستند و هیچ ‌گونه علائم خاصی ندارند اما ممکن است علائمی مثل باد کردگی رحم، ورم رحم، فشار رحم درد در قسمت زیر شکم و کمر احساس شود که باعث می شود فرد احساس بد و البته مقطعی داشته باشد.

بنابراین اگر کیست تخمدان بترکد باعث بیماری های فراوانی می شود که منجر به عملکرد بد ان می ‌شود.

بنابراین این کیست ها باعث ترکیدن تخمدان ها می ‌شود و باعث می ‌شود که فرد حالت تهوع و استفراغ داشته باشد.

برخی دیگر از علائم این بیماری عبارت است از:

درد در قسمت لگن، درد خفیف در کمر، روده مسدود شده، درد در روده و مثانه، احساس ترس از رابطه جنسی، بالا رفتن بیش از حد وزن، خونریزی غیر طبیعی واژینال اتفاق می‌افتد که زن درد زیادی در سینه هایش احساس می‌کند و تکرر ادرار پیدا می‌کند بنابراین اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

مطالعه بیشتر:  سرطان پروستات

انواع مختلف کیست تخمدان

کیست های تخمدان انواع مختلفی دارد یکی از انواع کیست ها،کیست های فانکشن است که بر دو نوع می باشد کیست های فولیکولی یکی از انواع شایع‌ترین کیست تخمدان به حساب می‌آید.

هر بانوی دو تخمدان دارد و باعث می گردد که قسمت ‌هایی از آن با لقاح ترکیب شود و همچنین مدت زمان رشدش متفاوتی ‌دارد و همچنین اگر تخمک گذاری آزاد نشود فولیکول آزاد نمی شود و می ترکد.

بنابراین مایع درونش تغذیه نمی شود که باعث به وجود آمدن کیست می‌گردد.

کیست های لئو تالک از کیست های نادر به حساب می‌آید که باعث آزادسازی می ‌شود و باعث بافتی به نام کورو پوست می شود و به دنبال ان این کیست ها با خون پر می شود.

کیست های پاتوبیولوژی یکی از انواع کیست هایی به حساب می‌آیند که کیست درموئید از انواع کیست های خوش خیم به حساب می‌آید و با استفاده از جراحی از بین می رود.

کیست های آدنوما یکی دیگر از انواع کیست هایی به حساب می ‌آید که تخمدان را احاطه کرده است.

مایع غلیظی در آن وجود دارد و باعث می گردد که به دیواره رحم بچسبد. کیست دوران بارداری یکی دیگر از انواع کیست هایی هستند که در هنگام زایمان نشان داده می شود.

اگر بزرگ باشد در همان دوران بارداری وجودش احساس می ‌شود و عمل صورت می‌گیرد بنابراین کیست ها مدل های مختلفی دارد و با استفاده از عمل های جراحی معمولاً از بین می رود.

پیشگیری

برای پیشگیری از به وجود آمدن کیست تخمدان بهتر است ۶ ماه یکبار سونوگرافی بدهید و همچنین اغلب کیست ها خوش خیم هستند و به جراحی نیاز ندارند اگر بدخیم باشند باعث به وجود آمدن پارگی و پیچ خوردگی می شود بنابراین اگر اندازه کیست از حد مجاز بیشتر باشد نیاز به جراحی دارد.

مطالعه بیشتر:  حجم دهی ناحیه تناسلی با تزریق ژل یا چربی

درمان کیست های تخمدان

درمان کیست های تخمدان
درمان کیست های تخمدان

یکی از راه های درمان کیست تخمدان استفاده از قرص های ضد بارداری است.

با استفاده از ان تخمک گذاری متوقف می شود و ابتلاء سرطان را کم می‌کند.

پروسکوپی یکی دیگر از روش های جراحی به حساب می‌آید که افرادی که دارای کیسه های کوچک هستند از آن استفاده می‌کند و معمولا در اطراف ناف آن را قرار می ‌‌دهند.

لاپاراتومی یکی دیگر از روش هایی است که برای افرادی که دارای تخمک بزرگ هستند کارساز است باعث می ‌شود که از شکمش خارج گردد و باعث می‌ شود که از به وجود آمدن سرطان جلوگیری شود.

انواع کیست های تخمدان و خطرات آن ها

کیست تخمدان انواع مختلفی دارد و ممکن است در هر فرد با توجه به ژنتیک او اتفاق بیفتد.

کیست شکلاتی یکی از بیماری‌ های بسیار خطرناکی است که باعث ناباروری در افراد می ‌شود.

کیست عملکردی باعث بالا رفتن یا کاهش سطح استروژن و پروژسترون می گردد که عملکرد بی خطر دارد و ممکن است خود به خود از بین برود.

کیست فولیکولی باعث می‌شود که از آزاد شدن تخمک جلوگیری کند. کیست جسم زرد باعث ایجاد کیست های کوچک در بدن می گردد که راه درمان آن بسیار مختلف است.

اما خطرناک ‌ترین کیست شکلاتی است که برای برداشتن آن کل رحم را در می آورند.

احتمال بارداری با وجود کیست تخمدان وجود دارد؟

اکثر افراد وقتی به کیست تخمدان دچار می شوند حس می کند که توانایی بارور شدن ندارد اما امروزه با وجود آمدن علم پزشکی بسیاری از کیست ها درمان می‌شود و فرد به راحتی می‌تواند زیر نظر پزشک باردار شود.

بنابراین اگر به کیست تخمدان شکلاتی یا هر نوع کیست دیگری مبتلا شدید بهتر است به پزشک بگویید قبل از اقدام به بارداری بهتر است تمام قرص های از بین برنده کیست را زیر نظر پزشک مصرف کنید.

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر