شاید برای شما مفید باشد کیست درموئید

کیست درموئید

کیست درموئید کیست های تخمدان دارای انواع مختلفی هستند یکی از آن ها کیست درموئید است. در حقیقت جزو اصلی این نوع کیست آمو و چربی است می توان در این کیست مواد دیگر هم وجود داشته باشد ولی چربی و امو جز اصلی و ثابت این نوع کیست ها است. حالا سوال پیش می …

کیست درموئید

کیست های تخمدان دارای انواع مختلفی هستند یکی از آن ها کیست درموئید است.

در حقیقت جزو اصلی این نوع کیست آمو و چربی است می توان در این کیست مواد دیگر هم  وجود داشته باشد ولی چربی و امو جز اصلی و ثابت این نوع کیست ها است.

حالا سوال پیش می آید که این امو ها از کجا وارد تخمدان می شود آنچه باید بدانید این است که کیست درموئید منشا جنینی دارند در واقع بدن دارای چند سلول است که هر کدام از آن ها و وظایف خاص خود را انجام می‌دهند.

در حقیقت سلول‌ های بدن به سه دسته تقسیم می شوند و هرکدام وظیفه مخصوص به خود را دارند در قسمت‌های مختلفی قرار می‌گیرند.

برخی از سلول ها در قسمت پوست قرار دارند که به آن ها سلول‌های پوستی گفته می‌شود و برخی دیگر در قسمت غضروف جای می‌گیرند که به آن ها سلول های غضروفی می‌گویند.

در حال سلول های قلبی عصبی استخوانی و غیره هرکدام وظایف خاص خود را انجام می‌دهند.

زمانی که تخمدان به وجود می‌آید در برخی از موارد ممکن است تعدادی از سلول ها در تخمدان باقی بماند و تبدیل به سلول‌های تخمدان نشوند و وظیفه برای آن ها تعریف نشده باشد.

تمامی این سلول‌ها منشا اولیه دارد یک سلولی که تبدیل به پوست مو به استخوان غضروف و تخمدان میشود از منشاء اکتودرم است و تمامی موارد پس از دور شدن در بخش های دیگر اختلال ایجاد می کنند.

آن ها بدون دلیل مشخص و تعیین وظیفه در تخمدان باقی می مانند.

زمانی که فرد با کیست درمویید به دنیا می آید به تدریج در زمان رشد انسان این سلول ها بدون داشتن وظیفه خاص در تخمدان رشد می کنند و برخی دیگر تبدیل به دندان و برخی دیگر تبدیل به چربی غضروف استخوان و.. می‌شوند.

مطالعه بیشتر:  هفته هشتم بارداری

این در حالی است که آن ها در تخمدان قرار گرفتند لازم است بدانید تعداد این سلول ها در تخمدان بسیار کم است و رشد و بزرگ شدن آن ها به طول می‌انجامد و با علامتی همراه نیست.

ولی به مرور زمان نشانه های آن پدیدار می گردد در حقیقت به وجود آمدن این کیست ها در افراد مختلف است، به این نوع کیست ها کیست درموئید می گویند.

کیست درموئید حاوی سلول های مختلف است بنابراین چربی دندان مو و غیره درون کیست وارد می شود و از بدو تولد وجود داشته است.

کیست درموئید تخمدان چیست

کیست درموئید
کیست درموئید

کیست درموئید تخمدان که با آن کیست های مویی هم می گویند از کیست های خوش خیم تخمدان هستند.

این نوع کیست ممکن است در خانم های جوان از سلول‌های جنینی در آن ها به وجود بیاید و شایع‌ترین توده تخمدان در زنان جوان است.

کیست درموئید در میان زنانی با رده سنی ۲۰ تا ۳۰ سال بیش تر مشاهده می‌شود و معمولا برای تشخیص آن معاینه های فیزیکی سونوگرافی و رادیو گرافی باید انجام شود.

 کیست های تخمدان که به کیست های مویی معروف هستند بر اساس عوامل  ژنتیکی از سلول ‌های بنیادی ایجاد می‌شوند و گاهی اوقات با درد برای فرد همراه است. به این ترتیب ایجاد شود که حدود ۴۰ درصد در زمان تولد وجود دارد و قابل مشاهده هستند.

اما گاهی تا سنین کودکی و بزرگسالی مخفی می‌ماند این کیست ها به دنبال نقصی هنگام تکامل به وجود می‌آیند.

کیست درموئید در هر نقطه از بدن ایجاد می شود و دو نوع خوش خیم  و بد خیم وجود دارد اما بیش تر کیست ها خوش خیم هستند.

مطالعه بیشتر:  رابطه جنسی در دوران بارداری

علت ایجاد کیست مویی تخمدان

پزشکان می توانند کیست های درموئید را در نوزادانی که هنوز متولد نشده اند، مشاهده نمایند.

با این حال هنوز مشخص نیست که چرا برخی از نوزادان دارای کیست هایی درون بدنشان هستند.

کیسه در مورد چه زمانی ایجاد می شوند

کیست درموئید وقتی به وجود می آید که لایه های پوست به طور هماهنگ روشن می‌کنند و در بافت های پوششی و لایه اپیتلیوم در کیسه مانند تشکیل می‌شود و سایر بیماری های پوستی در این محفظه قرار می‌گیرد.

جنس دیواره سلولی کیست ‌مویی همانند ساختار خارجی پوست از فولیکول های مو غدد عرق و گاهی مو دندان یا عصب تشکیل شده است این بیماری شکل خاصی ندارد و هر چند ظاهر عفونی که دارد اما اصلا عفونی نمی باشد.

علائم کیست درموئید تخمدان

کیست درموئید
کیست درموئید

کیست درموئید تخمدان علایمی ندارد و به این دلیل در صورت بزرگ شدن کیست برداشتن آن ممکن است با مشکلاتی همراه باشد در برخی از موارد علائم تنها پس از آلوده شدن کیست بیش از حد آن ایجاد می‌شود.

برخی از علائم کیست مویی تخمدان عبارتند از:

 • مشکلات ادراری
 • حالت تهوع و استفراغ
 • درد های شکمی
 • خونریزی غیر طبیعی به واژینال
 • درد مبهمی
 • درد در  ناحیه ران و کمر درد
 • در حین رابطه جنسی
 • تب و لرز
 • ترشحات چرکی
 • بزرگ شدن غیر طبیعی شکم
 • افزایش وزن  و زیاد شدن وزن

آیا کیست های درموئید در تخمدان خطرناک هستند

این کیست برای افراد خطری ندارد اما خطر دیگری مانند پیچیده شدن تخمدان به دور خود می تواند فرد را اذیت کند که بسیار دردناک است.

کیست درموئید تخمدان در بارداری

کیست های درموئید به علت سنگین بودن ممکن است باعث چرخش پایه تخمدان شود و نشانه های اورژانسی به صورت پیچش تخمدان پارگی عفونت خونریزی تحت جراحی واقع شوند.

مطالعه بیشتر:  ناباروری اقایان

احتمال چرخش کیست مویی در تخمدان در دوره ‌های بارداری بسیار زیاد است بنابراین بهتر است ابتدا اقدام به برداشت کیست درموئید تخمدان کنید و سپس برای بارداری اقدام نمایید.

در صورت بارداری با کیست درموئید تخمدان بهتر است که تحت نظر متخصص زنان قرار داشته باشید و به تمام نکات توجه لازم نمایید تا بار داری کامل و زایمان راحت داشته باشید.

آیا کیست درموئید تخمدان باعث نازایی میشود

همان طور که قبلا گفته شد کیست درموئید تخمدان باعث نازایی میشود چنان چه اندازه کیست های تخمدانی زیر ۵ سانتی متر باشد مشکلی برای فرد به وجود نمی‌آورد و ایجاد سرطان در این توده ها بسیار نادر است.

در افرادی که زیر 40 سال سن دارند کیست ان ها از بین می رود. اما آنهایی که خود به خود از بین نمی‌روند برای از بین بردن آن ها باید عمل جراحی انجام داد.

روش تشخیص کیست درموئید

کیست درموئید
کیست درموئید

پزشک شما برای تشخیص کیست درموئید تخمدان شما را معاینه فیزیکی می‌کند و به روش ‌های سونوگرافی و تصویربرداری می تواند تشخیص دهد که این کیست که شما دارید درموئید است یا از نوع دیگر می باشد اما این کیست ها ممکن است در لگنی به وجود بیاید.

کیست مویی در تخمدان به وجود می اید.

پزشکی اغلب برای شما سونوگرافی لگنی تجویز می کند سونوگرافی های لگنی یک روش تصویربرداری است که در آن با استفاده از امواج صوتی و تصویری نوع کیست را به نمایش می گذارند.

در این روش از پروب سونوگرافی استفاده می کنند که روی پوست در قسمت پایین شکم می مانند تا تصویر در مانیتور ثبت شود همچنین پزشک ممکن است با استفاده از سونوگرافی های ترانس واژینال به تشخیص این نوع کیست بپردازد.

پیشگیری از کیست درموئید تخمدان

برای جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری بهتر است خانم ها در بالای ۲۰ سال هر سال یک بار سونوگرافی بدهند و از وضعیت داخلی شکم و لگن خود مطلع شوند با استفاده از این روش بسیاری از کیست ها در مرحله اول مشخص می شود.

این کیست ها در اندازه های مختلفی وجود دارند.

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر