شاید برای شما مفید باشد کیست رحم

کیست رحم

کیست رحم کیست رحمی در اثر عوامل مختلف ممکن است در جداره داخلی رحم ایجاد شود که در بیش تر موارد با استفاده از سونوگرافی قابل تشخیص هستند که در سونوگرافی به صورت کیسه های پر از بافت و مایع دیده خواهد شد. شکم در دو طرف ان رحم قرار گرفته است تخمدان به گونه‌ …

کیست رحم

کیست رحمی در اثر عوامل مختلف ممکن است در جداره داخلی رحم ایجاد شود که در بیش تر موارد با استفاده از سونوگرافی قابل تشخیص هستند که در سونوگرافی به صورت کیسه های پر از بافت و مایع دیده خواهد شد.

شکم در دو طرف ان رحم قرار گرفته است تخمدان به گونه‌ ای است که مانند یک گلابی است که کیسه اب مایع و تعداد زیر تخمدان در آن است که معمولا بدون علامت است.

رحم مانند یک گلابی وارونه در لگن و در قسمت وسط بین مثانه و رحم قرار گرفته است یک تنه یک دهانه که با آن سرویس می گویند و سه قسمت جداره داخلی عضلانی و خارجی از کیست های رحم علت مختلف برای به وجود آمدن دارد.

از مهم ترین عوامل شایع آن می‌توان به آندومتریوز مصرف تاموکسیفین آدنومیوز فیبروم عروق رحمی کیست محل سزارین قبلی مول هیداتیفرم کیست نابوتین اشاره کرد.

به طور کلی یکی از مشکلاتی که همه خانم ها با آن سر و کار دارند مشکلات زنان است که اغلب در بی شتر خانم‌ ها کیست های تخمدان وجود دارد کیست تخمدان انواع مختلفی دارند که برخی از آنها هیچ گونه درد و علائمی ندارند.

از این رو فرد از وجود آن ها بی‌خبر است پس با دادن سونوگرافی و اینکه به پزشک مراجعه شود  می توان از وجود ان خبر دار شد.

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان چیست
کیست تخمدان چیست

به کیسه هایی که پر از مایع مواد جامد در داخل و یا سطح تخمدان هستند کیست گفته می‌شود البته این مورد را نباید با آب اشتباه گرفت به کیسه ‌های گفته می‌شود که دارای چرک هستند کیست تخمدان معمولا در زمان تخمک گذاری ایجاد می شود و در گذر زمان اتفاق می‌افتد که تخمدان در هر محیط تخمک را آزاد می‌ کند.

مطالعه بیشتر:  ناباروری زنان چیست؟

علائم کیست تخمدان

معمولا این کیسه های کوچک و بی ضرر هستند و برای فرد می‌تواند مشکلات خاصی را به وجود آورد اما در صورت بروز کیست های بزرگتر فرد دچار مشکلاتی می شود که نشانه های آن عبارتند از:

  •  احساس درد ناگهانی در ناحیه کمر
  • حالت تهوع های شدید
  •  احساس درد های هنگام نزدیکی
  •  پریود های نامنظم

مو های زائد به ویژه در قسمت گونه و چانه اما در برخی از موارد این نشانه ها شدید تر و جدی‌ تر می‌شود و در صورت دیدن همچنین نشانه‌هایی حتماً باید به پزشک مراجعه کنید این نشانه ها عبارتند از:

  •  تب خونریزی
  • احساس سرگیجه و عدم تعادل
  •  درد شدید در ناحیه لگن

شکل ظاهری کیست تخمدان چگونه است

شکل ظاهری کیست تخمدان چگونه است
شکل ظاهری کیست تخمدان چگونه است

کیست تخمدان به صورت کیسه و گاهی در اشکال مختلف در تصاویر سونوگرافی دیده می دیدن این کیست ها باید زیر نظر پزشک صورت گیرد. پزشکان در صورت لزوم دارو برای فرد تجویز می کنند.

راه های پیشگیری از تشکیل کیست تخمدان چیست؟

با توجه به افزایش آمار بیماران درگیری به این کیست تخمدان بیش تر پزشکان معتقد اند تغییرات سبک زندگی می تواند در به وجود آوردن کیست ها موثر باشد و اگر بتوانید سبک زندگی خود را عوض کنید و اصلاح روش تغذیه داشته باشید می‌تواند یکی از راه‌ های پیشگیری از کیست باشد.

اینکه از غذا هایی که با کلسترول بالا پرهیز کنید.

فست فود هایی که در میان مردم امروزه بسیار محبوب شده اند را کنار بگذارید به از بین بردن کیست و نقش موثری دارند نوشیدنی به همراه غذا استفاده نکنید.

سبزیجات و میوه جات را به مقدار زیاد استفاده کنید از خوردن غذا های کنسروی و فست فودی خودداری کنید تا حد امکان غذا های ارگانیک و طبیعی استفاده نمایید.

مطالعه بیشتر:  هفته سی و یکم بارداری

ورزش‌کردن از دیگر روش های از بین بردن کیست است.

تا جایی که می‌توانید رفت و آمد های خود را حتی در مسافت ‌های کوتاه با پای پیاده انجام دهید زندگی ماشینی باعث به وجود اوردن کیست است.

چاقی عامل اصلی به وجود آوردن کیست های تخمدان است.

پیاده روی منظم یکی از موثرترین راه های کنترل این بیماری در خانم ها می باشد در صورتی که اضافه وزن دارید باید ورزش مناسب خود را کنید تا جایی که می‌توانید استرس خود را کم کنید.

استرس در بلندمدت بر جسم و روح فرد تاثیر می گذارد اضطراب و استرس شدید بسیاری از بیماری‌ ها را در پی دارد.

از نمونه گیری هایی که در رابطه با فاکتو رهای موثر در رابطه با استرس گرفته شده است این است که کیست در تخمدان یکی از نشانه‌ های استرس است شما می بایست در محیط های پر تنش قرار نگیرید و ساعت‌هایی از روز را به مدیتیشن بپردازید و خود را این گونه به آرامش برسانید.

کیست تخمدان چگونه رفع میشود

درصد مواقع مشکلات مداخلات دارویی در مدت زمان کوتاهی برطرف شود اما درصد کیست از نوع تومورال باشد ممکن است تداخلات جراحی نیاز باشد و باید در دست داشتن تصویر سونوگرافی به پزشکان متخصص زنان‌ و زایمان مراجعه نمایید.

تا مراحل درمانی لازم صورت پذیرد را تشخیص سریع جای نگرانی نیست و به راحتی می‌توان این مشکل را حل کرد.

در صورت پارگی کیست تخمدان چه اتفاقی می افتد

در صورت پارگی کیست تخمدان چه اتفاقی می افتد
در صورت پارگی کیست تخمدان چه اتفاقی می افتد

اگر کیست همراه با خونریزی باشد در اغلب موارد به دلیل اورژانسی بودن این وضعیت نیاز به جراحی سریع دارد.

مهم‌ترین دلایل ترکیدن کیست تخمدان عبارتند از رابطه جنسی شدید حرکتی ناگهانی و شدید ضربه سنگین استفاده از دارو های ضد انعقاد خون تخمدان یکی از بیماری های شایع در میان بانوان است که در تشخیص سریع به راحتی قابل درمان می باشند.

مطالعه بیشتر:  زایمان

در مواقع افراد پس از مشاهده علائم کیست تخمدان هستند به جای اینکه پزشک به درمان‌های خانگی روی می‌آورند.

همواره به خاطر داشته باشید برای تکمیل دوره های خود حتما باید زیر نظر پزشک متخصص زنان و زایمان باشید و استفاده از هرگونه نسخه گیاهی بدون دستور پزشک می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را برای شما به همراه داشته باشد.

کیست فولیکولار

در وسط چرخه قاعدگی تخمک از فولیکول جدا می‌شود و شروع به مهاجرت به سمت لوله فالوپ می کند.

تا بتواند به فالوپ برسد و بارور شود کیست فولیکولار زمان تشکیل می‌شود که مشکل وجود داشته باشد و فولیکول پاره نشود و تخمک آزاد نگردد که منجر به رشد و تشکیل کیست میشود.

کیست جسم زرد

زمانی که تخمک از فولیکول خود آزاد می کند و فولیکول پاره می شود شروع به تولید مقادیر بسیار زیادی پروژسترون و استروژن می کند که برای بارداری آماده شود این عمل باعث پاره شدن کیست می شود.

سپس  تبدیل به جسم زرد میشود در برخی از موارد دهانه ای که تخمک از آن آزاد شده است منجر به تجمع مایع در داخل فولیکول می شود و این باعث می‌شود که یک جسم به ضربه کیست تبدیل گردد.

کیست آدنومیوز

این از کیست در جداره داخلی رحم و در قسمت عضلانی آن رشد می‌کند.

معمولاً در افرادی که زایمان‌های سزارین یا سقط جنین داشته اند بیشتر دیده می‌شود زنانی که دوره‌ های قاعدگی طولانی مدت و خونریزی شدید را پشت سر گذاشتند و سابقه ارثی در این زمینه دارند بیشتر در معرض این کیست ها  قرار می گیرند.

ممکن است این کیست مشکوک در داخل رحم به وجود بیاید و در برخی از مواقع با سرطان اشتباه گرفته شود.

ولی توسط پزشک با تجربه می توان تفاوت آن را متوجه شد.

البته این نکته را باید برای اینکه در رابطه با اینکه بیشتر خانم های متاهل و مادران در بدن آنها به وجود می آید.

ولی نباید آن را جدی گرفت این کیست بدون علامت است و دقت در طبیعی و نظم در قاعدگی می تواند در بروز این نوع کیست جلوگیری کند

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر