شاید برای شما مفید باشد یبوست بارداری چگونه اتفاق می افتد؟

یبوست بارداری

یبوست بارداری چگونه اتفاق می افتد؟ زمانی که شخصی اقدام به بارداری می کند متخصصان ابتدا چکاپ های لازم را انجام داده و فرد را از شرایطی که در آینده پیش رو دارد آگاه می‌ کنند. اما باید بدانید که عدم رعایت تغذیه مناسب و فعالیت های روزانه می‌ تواند آسیب‌ ها و عوارضی را …

یبوست بارداری چگونه اتفاق می افتد؟

زمانی که شخصی اقدام به بارداری می کند متخصصان ابتدا چکاپ های لازم را انجام داده و فرد را از شرایطی که در آینده پیش رو دارد آگاه می‌ کنند.

اما باید بدانید که عدم رعایت تغذیه مناسب و فعالیت های روزانه می‌ تواند آسیب‌ ها و عوارضی را برای فرد به همراه داشته باشد که با افزایش سن بارداری این عارضه ها جدی تر شده و می تواند آسیب هایی را برای افراد به همراه داشته باشد.

یکی از شایع‌ ترین عوارضی که در زمان بارداری برای بانوان اتفاق می‌ افتد، بروز یبوست بارداری می باشد که با توجه به دلایل مختلف اتفاق خواهد افتاد.

توجه داشته باشید که ماندگاری یبوست می تواند امراض بسیار زیادی را برای مادر به همراه داشته باشد که باید در صورت بروز این عارضه هرچه سریع تر به مرکز درمانی مراجعه کرده و از پزشک متخصص راهنمایی لازم را برای بهبود دریافت نمایید.

باقی ماندن مدفوع در روده ها می تواند فشار بسیار زیادی به مادر وارد کند که البته با توجه به حضور جنین می تواند درد و دل پیچه را برای مادران به همراه داشته باشد.

لازم است بدانید که رعایت تغذیه و انجام فعالیت‌ های مناسب در طول روز عامل بسیار مناسبی برای جلوگیری از یبوست خواهد بود.

اگر شما با یبوست بارداری مواجه شده اید می‌ توانید با اصلاح رژیم غذایی خود و انجام فعالیت‌ های مناسب و تایید شده توسط پزشکان عارضه پیش آمده را بهبود بخشیده از بروز مجدد و یا شدت گرفتن آن جلوگیری نمایید.

راه حل های مناسب برای برطرف کردن یبوست بارداری

یبوست بارداری
یبوست بارداری

زمانی که شخصی با عوارضی مانند یبوست بارداری به مراکز درمانی مراجعه می‌ کند، متخصصان ابتدا وضعیت شخص را مورد بررسی قرار داده تا بتوانند با اصلاح تغذیه و یا دارو درمانی یبوست پیش آمده را برطرف سازند.

مطالعه بیشتر:  درمان بی اختیاری ادرار

تا زمانی که شخصی باردار باشد ممکن است نتواند هر دارویی را برای درمان یبوست استفاده کند، به همین دلیل متخصصان سعی دارند با اصلاح رژیم غذایی و روش های ساده تر و کم خطر فرآیند درمان یبوست را در پیش بگیرند.

متخصصان به مادران توصیه اکید می کنند که مقدار فراوانی آب و فیبر را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

مصرف سبزیجات تازه، میوه ها و آب فراوان می تواند کمک زیادی به درمان یبوست کند.

البته اگر شخص بتواند پیش از بروز یبوست مقدار قابل توجهی فیبر را در رژیم غذایی خود بگنجانند، هرگز با عوارضی همچون یبوست بارداری مواجه نخواهد شد.

متخصصان به افراد توصیه می‌ کنند که ضمن بارداری حتماً در طول روز زمانی را به فعالیت‌ های مناسب مانند پیاده‌ روی اختصاص دهند.

انجام پیاده روی در طول روز و به صورت مرتب و پیوسته می تواند سلامت شما را تضمین کند و روند گوارش را با سهولت بیشتری همراه می سازد.

توجه داشته باشید که پیاده‌ روی علاوه بر پیشگیری از بروز یبوست می تواند زایمان راحتی را برای فرد فراهم سازد.

دلایل اصلی بروز یبوست بارداری

یبوست بارداری
یبوست بارداری

با توجه به گفته و توضیح پزشکان، بارداری ممکن است عوارضی را برای مادران به همراه داشته باشد که البته موقت بوده و پس از خروج جنین اثر همه عوارض پیش آمده برطرف خواهد شد.

یکی از شایع‌ ترین مشکلاتی که مادران در دوران بارداری تجربه می‌ کنند یبوست بارداری می باشد.

لازم است بدانید که هرچه جنین بزرگ تر میشود و رشد او بیشتر میشود فشار بیشتری به روده های مادر وارد خواهد شد که همین امر می تواند تاثیر زیادی بر بروز یبوست داشته باشد.

مطالعه بیشتر:  کم کاری تیروئید و ناباروری

از طرف دیگر کم آبی بدن و تغذیه ناسالم مادر عامل اصلی بروز یبوست خواهد بود که با مصرف درست مواد غذایی و اصلاح رژیم غذایی در این دوره می‌ توانند یبوست پیش آمده را درمان کرده و یا از بروز آن جلوگیری نمایند.

از دیگر دلایل شایع بروز یبوست بارداری می توان به تغییرات میزان هورمون ها اشاره کرد.

زمانی که مادران بارداری را تجربه می کنند سطح هورمون‌ های مختلف آنها کمی جابجا میشود که البته امری طبیعی بوده و البته می‌ تواند عوارضی مانند یبوست را به همراه داشته باشد.

متخصصان همواره به افراد توصیه می‌ کنند از مصرف غذا های خشک پرهیز کنید، زیرا می تواند عاملی برای بروز یبوست های شدید شود.

در صورت مصرف غذاهای خشک بهتر است که حجم قابل توجهی از فیبر را به صورت همزمان مصرف کنید که البته می تواند گزینه مناسبی برای هضم غذا های مختلف باشد.

البته باید بدانید عواملی مانند کم خونی هم در بروز یبوست بی‌ تاثیر نخواهد بود که با مصرف مکمل‌ های آهن می‌ توانید هر نوع مشکل پیش آمده را برطرف سازید.

راه حل های خانگی برای درمان یبوست بارداری

زمانی که زنان باردار میشوند، متخصصان و پزشکان مصرف داروهای متفرقه را برای آنها ممنوع می‌ کنند، زیرا می‌ توانند اثرات مخربی بر رشد و سلامت جنین وارد کنند.

متخصصان روش های خانگی را برای درمان یبوست بارداری بهتر می دانند و البته فرد با رعایت اصول بهداشتی و اصول تغذیه ای می‌ تواند از بروز چنین عارضه ای جلوگیری نمایند.

اما اگر شخصی در روند بارداری دچار یبوست های شدید شد، می‌ تواند با مصرف خوراکی هایی مانند فیبر فراوان، آلو خشک و آلوچه عارضه پیش آمده را درمان کند.

لازم است بدانید که مصرف مرتب آب در دفعات زیاد و مقادیر کم می تواند سلامت گوارش شما را تضمین نماید.

مطالعه بیشتر:  ورزش در بارداری

مواد خوراکی مانند بادام و انجیر، ملین بسیار خوبی خواهند بود و هر گونه یبوست را درمان کرده و روند گوارش شما را فعال تر می کنند.

اگر شما بتوانید روزانه به اندازه ۳ الی ۴ عدد انجیر و یا بادام در رژیم غذایی خود بگنجانید هرگز یبوست های شدید را تجربه نخواهید کرد.

البته باید بدانید که آبلیمو، آب پرتقال و ماست اگر روزانه در مقادیر مشخص شده مصرف شوند گزینه مناسبی برای درمان یبوست خواهند بود.

اگر شما بتوانید به طور روزانه هر کدام از مواد غذایی ذکر شده را در مقادیر معین در رژیم غذایی خود بگنجانید، هرگز مشکلات و عوارضی مانند یبوست را متحمل نخواهید شد و البته در صورت بروز چنین عارضه‌ ای مواد غذایی ذکر شده گزینه مناسب برای درمان سریع یبوست خواهند بود.

روش قطعی برای درمان یبوست بارداری

یبوست بارداری
یبوست بارداری

متخصصان به کلیه افراد به ویژه بانوان بارداری که محدودیت زیادی برای مصرف دارو دارند، توصیه می کنند که مصرف فیبر و غلات مانند لوبیا قرمز، عدس، انواع سبزیجات سبز و میوه های خشک شده را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

اگر شما بتوانید مایعاتی مانند آب را در مقادیر زیاد مصرف کنید، بر حرکت روده های شما تاثیر زیاد و مثبتی خواهد داشت. به عنوان مثال چای کمرنگ و انواع دمنوش های گیاهی مناسب وضعیت بانوان باردار گزینه مناسبی خواهد بود.

توجه داشته باشید که یبوست در دوران بارداری می‌ تواند خطرات زیادی برای بانوان به همراه داشته باشد که البته باعث ایجاد درد ها و نفخ شدید در ناحیه شکم خواهد شد.

باید بدانید که مصرف دارو هایی مانند متاموسیل و بنفیبر نیز می‌ تواند درمان قطعی برای یبوست بارداری باشد.

البته این داروها باید با تجویز و تشخیص پزشک مصرف شوند و هرگز نباید داروهای این چنینی را خود سرانه مصرف کنید.

اگر متخصصان داروهای مناسب برای درمان قطعی یبوست بارداری را برای افراد تجویز کنند، قطعا نحوه مصرف و دوز مصرفی را به افراد توضیح خواهند داد.

بهتر است که در دوران بارداری هر نوع داروی مصرفی مورد نیازتان را با تجویز و تشخیص پزشک مربوطه مصرف نمایید.

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر