شاید برای شما مفید باشد انتقال جنین

انتقال جنین

انتقال جنین تحقیقات پزشکی نشان می ‌دهد که معمولا از هر ۹ زن یک نفر نمی تواند باردار شود و بارداری با استفاده از روش ‌های کمک باروری و همچنین آی وی اف صورت می‌گیرد. بنابراین انتقال جنین یکی از روش های درمان ناباروری است که در آن به فعالیت بر روی تخمک خانم ها …

انتقال جنین

تحقیقات پزشکی نشان می ‌دهد که معمولا از هر ۹ زن یک نفر نمی تواند باردار شود و بارداری با استفاده از روش ‌های کمک باروری و همچنین آی وی اف صورت می‌گیرد.

بنابراین انتقال جنین یکی از روش های درمان ناباروری است که در آن به فعالیت بر روی تخمک خانم ها و اسپرم آقایان می پردازند.

سپس اگر هر دو کیفیت لازم را داشتند با هم ترکیب می شود و لقاح صورت می گیرد و جنین به وجود می‌ آید جنینی که از آی وی اف صورت می‌گیرد می‌تواند در داخل رحم بانوان قرار بگیرد.

همچنین می‌توان آن را فریز کرد اما امروزه افراد زیادی نمی‌توانند که خودشان در بدنشان جنین را به وجود بیاورند و این روش های مختلف برای انتقال جنین به وجود آمده است و یکی از عوامل مهم و ضروری است.

انتقال جنین جز بهترین روش ها به حساب می‌آید که به درمان ناباروری کمک فراوانی می‌کند.

در واقع انتقال جنین باید توسط پزشکان ماهر و متخصص صورت بگیرد اگر در انتقال جنین سهل‌ انگاری شود می‌تواند عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد ما در این مطلب می خواهیم به:

  •  تغذیه بعد از انتقال جنین
  •  ورزش بعد از انتقال جنین
  •  دارو های مصرفی پس از انتقال جنین
  •  همچنین مصرف مکمل‌های دارویی
  •  استراحت و کار کردن
  •  رابطه جنسی

بپردازیم برای اطلاعات بیشتر به شما پیشنهاد می کنیم متن زیر را تا انتها بخوانید.

تغذیه بعد از انتقال جنین

انتقال جنین
انتقال جنین

یکی از مسائل مهمی که معمولا خانم ها بعد از انتقال جنین با آن مواجه می شوند و در مورد آن چیزی نمی داند تغذیه بعد از انتقال جنین است.

بنابراین باید رژیم غذایی بعد از انتقال جنین سالم و مقوی باشد بنابراین باید از مواد غذایی مغذی و خشکبار استفاده کرد.

مواد غذایی گلوتن که در آنها وجود دارد نباید استفاده شود.

مطالعه بیشتر:  هفته سی و هشتم بارداری

باید از مواد غذایی استفاده شود که وزن مادر را به اندازه بالا می برد و وعده های غذایی که سرشار از سبزیجات و میوه‌جات هستند کمک زیادی به بدن می کند بهتر است از پروتئین های مواد غذایی مثل مرغ استفاده شود.

بهتر است انواع غلات استفاده شود. بعد از انتقال جنین از لوبیا، نخود و عدس و به طور کلی حبوبات استفاده شود.

همچنین بهتر است برای اینکه زخم ها بسته شود و تمام ویتامین های مورد نیاز بدن به مادر برسد از میوه هایی مثل آناناس گلابی استفاده شود.

زیرا به دلیل مواد زیادی که در آن است از به وجود آمدن مشکلات اساسی جلوگیری می‌کند همچنین استفاده از نشاسته بعد از انتقال جنین باعث می گردد که مادر از نظر استرسی به حد تعادل برسد.

بهتر است از غذاهای طبیعی که چربی آنها بسیار است استفاده شود مثل استفاده از انواع روغن زیتون ها انواع مغز سبزیجات استفاده از دانه های خوراکی و آواکادو می تواند بسیار موثر باشد بنابراین افراد باید از خوردن گوشت های خام جلوگیری کنند.

ورزش بعد از انتقال جنین

ورزش بعد از انتقال جنین
ورزش بعد از انتقال جنین

هنگامی که ivf و انتقال جنین را انجام می دهند فکر می‌کنند که دیگر نباید به فعالیت ‌های خود بپردازند و اگر ورزش کنند ممکن است به لقاح آنها اسیب برساند اما باید بدانید ورزش های خاص به قرار گرفتن جنین در جای مناسب درون رحم کمک می کند.

بنابراین بهتر است ورزش کنید ورزش باعث می گردد که رحم بزرگ تر شود و همچنین باعث می شود که ورزش ‌های مختلفی را جایگزین آن کند بنابراین ورزش بعد از انتقال جنین به ماندگاری جنین و افزایش بهبودی بدن کمک فراوانی می‌کند بنابراین اگر این روش را انجام داده اید حتماً از ورزش استفاده کنید.

دارو های مصرفی پس از انتقال جنین

جنین انتقال داده شد باید از یک سری از داروهای درمانی انتقال جنین استفاده شود مثلاً استفاده از داروهای هورمونی و مکملی کمک فراوانی به انتقال جنین می‌کند و بنابراین باید زیر نظر پزشک از این داروها استفاده کنید.

مطالعه بیشتر:  یوگا در بارداری

داروهایی که در موارد خاص پس از انتقال جنین استفاده می شوند نیز شامل موارد زیر هستند:

این داروها از داروهای ضد افسردگی داروهای استروئیدی که مختص افراد خاص هستند و از بیماری‌های لوپوس رنج می‌ برند است.

داروهای تیروئیدی داروهای مربوط به شیمی درمانی داروهایی که اثرات هورمونی را کم می کند می توان اشاره کرد

مصرف مکمل های دارویی پس از انتقال جنین

یکی از مهمترین مکمل ‌های دارویی که پس از انتقال جنین استفاده می ‌شود استفاده از اسید فولیک است.

اسید فولیک از ایجاد اختلالات مغزی و همچنین اختلالات مختلف در ستون فقرات جلوگیری می‌کند و همچنین برای زنان توصیه می گردد این بیماری در افرادی که کمبود ویتامین دی دارند بیشتر است به همین دلیل باید از قرص های ویتامینی استفاده کنند.

روغن ماهی یکی از محصولاتی است که به کمبود ویتامین دی کمک فراوانی می‌کند.

همچنین افرادی که کمبود ویتامین دی دارد بهتر است روزانه نیم ساعت قسمت کبد و کلیه و کمر خود را در آفتاب نور مستقیم برای ویتامین دی آنها کنترل شود اگر ویتامین دی آنها کنترل نشود باعث ایجاد اختلالات مغزی و قلبی و نارسایی کلیه در بدن آنها می ‌شود بنابراین با استفاده از این مکمل ‌ها بسیاری از بیماری ها درمان می شود.

مسافرت بعد از انتقال جنین

بعد از اینکه انتقال جنین را انجام داده اید می توانید به راحتی به مسافرت بپردازید همچنین می توانید اگر از هواپیما قطار استفاده کنید.

یا اگر از ماشین شخصی برای مسافرت استفاده می کنید هنگام بین را پیاده شوید و چند دقیقه راه بروید مایعات زیادی بدون گاز بنوشید و همچنین از یک سری از امکانات استفاده کنید تا فعالیت تان را بالا ببرید.

استراحت بعد از انتقال جنین

استراحت بعد از انتقال جنین
استراحت بعد از انتقال جنین

بعد از انتقال جنین استراحت مطلق به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا باعث می گردد که فعالیت مادر کم شود و استروژن در بدن او کمتر تولید شود اگر استروژن در بدن به اندازه کافی تولید نشود باعث ایجاد آمبولی در بدن می ‌شود.

مطالعه بیشتر:  دیابت در کودکان

بنابراین باید مادر مدام راه برود و باعث شود که خون رسانی به بدن افزایش پیدا کند کار کردن بعد از انتقال جنین هیچ مشکلی ندارد همچنین افراد به راحتی می ‌توانند به سر کار بروند.

داشتن رابطه جنسی هیچ اشکالی ندارد و باعث می گردد که هیچ آسیبی به بدن وارد نشود برخی از افراد تصور می کنند که هنگامی که انتقال جنین به رحم صورت گرفت حمام کردن کار درستی نیست.

در واقع در این رابطه باید گفت که حمام کردن بسیار مهم است ولی نباید از آب گرم استفاده کرد.

سونا جکوزی گرم و داغ توصیه نمی شود زیرا باعث سقط جنین می شود.

همچنین فرد باید به دمر نخوابد به روی شکم و فقط به صورت پهلوی سمت راست و چپ بخوابد.

دمای مناسب خواب مادر باید ۱۹ درجه سانتیگراد باشد دوش آب ولرم بگیرد.

بهتر است اسطوخودوس در اتاق خود بگذارد از نوشیدن مواد غذایی مثل قهوه نسکافه چای خودداری کند همچنین بهتر است قبل از اینکه می خوابد به موزیک های آرام و ملایم گوش دهد.

راهکارهایی جهت کاهش استرس پس از انتقال جنین

معمولاً افراد که انتقال جنین را انجام می ‌دهند و بعد از آن به یک سری از مشکلات و مریضی ها دچار می ‌شوند.

باید برای این که اضطراب آن را کم کند باید مقادیر زیادی آب استفاده کند خوابشان تنظیم شود و ملاقات دوستان و افرادی که دوست دارند برود والدینشان را ببینند و کتاب زیاد مطالعه کند.

به انجام یوگا بپردازند به تماشای فیلم بپردازند بنابراین اگر تمام عوامل را انجام دهد پیش بینی می‌ شود که جنین آنها سالم باقی بماند.

هنگام بالا رفتن از پله ها بهتر است آرام آرام از پله ها بالا برود اگر خونریزی به صورت لکه ‌های بود یک امر طبیعی است و جای نگرانی نیست از خوردن غذاهای چرب جلوگیری شود.

اگر هرگونه مشکلاتی مثل لختگی مشاهده کرد سریع با پزشک خود تماس بگیرد اگر سینه سفت شود و ترشحات از واژن و خارج شد اصلا جای نگرانی نیست یک امر طبیعی بعد از انتقال جنین است.

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر