شاید برای شما مفید باشد اندومتریوز چیست؟ و چرا باعث ناباروری میشود؟

آندومتریوز

اندومتریوز آندومتریوز یا همان نابجایی آستر رحم در واقع به حالتی می‌گویند که باعث می ‌شود آستر های درونی رحم و خارج از رحم رشد پیدا کنند و همچنین باعث به وجود آمدن وضعیت نامناسب می‌شود. این حالت زمانی رخ می‌دهد که استر رحم بسیار بزرگ شود و ما هیچ روش از حد معمول اضافه …

اندومتریوز

آندومتریوز یا همان نابجایی آستر رحم در واقع به حالتی می‌گویند که باعث می ‌شود آستر های درونی رحم و خارج از رحم رشد پیدا کنند و همچنین باعث به وجود آمدن وضعیت نامناسب می‌شود.

این حالت زمانی رخ می‌دهد که استر رحم بسیار بزرگ شود و ما هیچ روش از حد معمول اضافه تر پیدا کند.

همچنین مهمترین قسمت آندومتریوز است که باعث می شود تغییرات زیادی در طحال به وجود بیاید و باعث به وجود آمدن تخمدان های سیاهرنگ و کیست های تخمدانی در بدن می‌ شود.

بنابراین همزمان با دوره پریود نقاط مختلف آندومتریوز شروع به خونریزی می‌کند و درد فراوانی برای بانوان به وجود می‌آورد که باعث ایجاد نازایی و دردهای مدام لگنی برای فرد است.

همچنین از دیگر نشانه‌های آندومتریوز دردهای قاعدگی آموزش دردناک و ناباروری و نازایی می‌توان اشاره کرد.

از بین ۲۰ بانو یک نفر به آندومتریوز مبتلا می شود و باعث می شود که بافت های رحم به صورت جابجایی رشد کند.

اندومتریوز یکی از بیماری ‌های مختلف شناخته شده است که باعث می ‌شود حفره‌ های مختلفی در داخل رحم به وجود بیاید و باعث تخریب قاعدگی می شود و همچنین باعث می شود که بافت ریه دیگر قسمت های بدن را درگیر کند.

این مسئله باعث به وجود آمدن کیست شکلاتی در تخمدان ها می شود که موجب می شود بانو درد زیادی را تحمل کند و شکمش درگیر مسائل لگن شود.

به راحتی نمی تواند راه برود و توانایی راه رفتن را از دست می ‌دهد.

بنابراین بیماری آندومتریوز یکی از بیماری رحم به حساب می‌آید که اکثر بانوان که به آن مبتلا می شود از وجود آن بی‌خبر هستند.

علائم آندومتریوز

آندومتریوز
آندومتریوز

آندومتریوز علائم مختلفی دارد و باعث به وجود آمدن دردهای لگنی در دوران پریود می شود.

مطالعه بیشتر:  اچ پی وی

اکثر افراد در قسمت قبل و بعد پریود خود درد شدید و باسن درد شدیدی را تجربه می‌کنند و باعث ایجاد دردهای زیادی می‌شود که خونریزی زیادی به همراه دارد.

همچنین افرادی که به مقاربت می پردازند باعث می شود که حرکات روده آنها تحرک یابد و باعث به وجود آمدن خونریزی بیش از حد در ناحیه روده آنها می‌ شود که با استفاده از خستگی و پوست اسهال تهوع و نفخ خود را نشان می دهد.

آندومتریوز یکی از بیماری‌ هایی به حساب می‌آید که در دهه اخیر پزشکان علاج آن را کشف کرده‌اند بنابراین شما با استفاده از آن کشفیات پزشکان می توانید به وجود آمدن بیماری های دیگر از جمله نازایی جلوگیری کنید.

علت ابتلا به بیماری آندومتریوز چیست؟

علت ابتلا به بیماری آندومتریوز بسیار مختلف است از جمله: رشد سلول ‌های جنینی نامنظم در رحم ایجاد زخم های تیکه ای و ضعف ‌های به وجود آمدن اختلال در سیستم تقویتی و ایمنی بدن، به وجود آمدن درد شدید در دوره پریود و قبل آن اشاره کرد.

امروزه دستگاه‌ های مختلفی برای ان ها و درمان آن به وجود آمده است که افراد با توجه به آن می‌ تواند از این دستگاه ها استفاده کنند و درد خود را کنترل کنند.

قاعدگی آنها عقب می‌افتد و همچنین باعث می‌شود که خون زیادی از لوله ‌های آنها خارج شود و همچنین خونریزی آنها بسیار شدید است به رشد سلول ‌های تک سلولی و جنین کمک فراوانی می‌کند و همچنین باعث می گردد که آندومتریوز گسترش پیدا کند که درد فراوانی به همراه دارد.

باعث به وجود آمدن زخم های مختلفی می شود که در مواقعی اگر کنترل نشود باعث خارج کردن رحم یا سزارین می شود.

موجب می گردد که با استفاده از لنفوم و قسمت های دیگر بدن منتقل شود همچنین باعث می گردد که سیستم ایمنی بدن آسیب جدی وارد شود.

مطالعه بیشتر:  هفته چهلم بارداری

عوامل خطر آندومتریوز

آندومتریوز
آندومتریوز

عوامل مختلف باعث به وجود آمدن آندومتریوز می‌شود از جمله این که ممکن است فرد باردار نشود و باروری به سختی برای فرد ممکن باشد.

همچنین ممکن است یا چندین نفر از اطرافیان است به این بیماری مبتلا شود ممکن است راه طبیعی پریود مسدود گردد و خون به صورت غیر عادی خارج کردن ممکن است فرد عفونت لگنی کند و باعث به وجود آمدن اختلالات رحیمی در فرد شود.

همچنین ممکن است استروژن در بدن او زیاد شود و باعث می‌ شود که فرد بی حال باشد.

بنابراین یکی دیگر از علائم آن نازایی است نازائی یکی از مهمترین عوارض این بیماری به حساب می ‌آید که باعث می شود.

ممکن است تخمک توسط اسپرم بارور نشود و همچنین به راحتی رشد نکند باعث می‌گردد که تخمک و اسپرم از هم دوری کند و ارتباطی بین آنها پیش نیاید در واقع تخمک و اسپرم در رحم خود را گم کند.

تشخیص آندومتریوز

آندومتریوز
آندومتریوز

امروزه روش های مختلف برای تشخیص آندومتریوز وجود دارد که باعث ایجاد کیست در قسمت تناسلی و رحم می گردد و همچنین باعث می گردد که فرد به سونوگرافی های مداوم مراجعه کند همچنین باعث می ‌شود که فرد از داروهای ضد درد استفاده کند با استفاده از هورمون درمانی تا حدودی این بیماری کم می‌شود.

همچنین باعث می ‌شود که خونریزی از بین برود با استفاده از جراحی بسیاری از بیماری ها درمان می‌ شود این بیماری با استفاده از جراحی درمان پذیر است.

اگر این بیماری در اکثر افراد پیشروی نکرده باشد به راحتی درمان می شود اما اگر پیشروی کرده باشد به سختی درمان می ‌شود و باید فرد با استفاده از جراحی عمل باز یا با استفاده از لیزر به درمان آن بپردازد.

بنابراین اگر هر یک از علائم این بیماری آندومتریوز را مشاهده کردید سریعاً به پزشک مراجعه فرمایید تا از به وجود آمدن نازایی در بدن شما جلوگیری شود.

مطالعه بیشتر:  سینوزیت در کودکان

آیا آندومتریوز سرطانی می شود؟

بیشتر افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند ترس از این دارند که آیا آندومتریوز به سرطان آندومتریوز تبدیل می شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که احتمال ۵ درصد فقط وجود دارد که فرد به آندومتریوز مبتلا شود همچنین آندومتریوز سرطان به حساب نمی‌آید.

بلکه بیماری رحم به حساب می‌آید که باعث به وجود آمدن کیست شکلات در دوطرف تخمدان می شود و همچنین با استفاده از درمان از بین می رود بنابراین اگر به آندومتریوز مبتلا شده اید اصلاً نگران نباشید زیرا امروزه این بیماری به راحتی درمان می شود.

درمان چطور انجام می شود؟

درمان مشخصی ندارد زیرا هنوز به پزشکان به درمان واحدی برای ان پی نبرده‌اند.

امروز و مراکز معتبر به وجود آمده است که به درمان آن می پردازد.

اما افرادی که به درمان آندومتریوز پرداخته اند با استفاده از یک تیم به جراحی روده جراحی لگن و غیره پرداخته اند.

افراد با استفاده از جراحی های لیزری که انجام می دهند تا حدود زیادی می توانند بسیاری از این بیماری ها را درمان کنند.

بنابراین معمولاً با استفاده از عمل لاپاراسکوپی این بیماری درمان می شود.

از دیگر روش هایی که به درمان این بیماری می پردازد و باعث به وجود آمدن بچه می‌شود و از ناباروری جلوگیری می‌کند.

انجام عمل ای وی اف یکی از عمل هایی است که افراد از آن استفاده می کنند و تخمک را در رحم نگهداری می کند.

همچنین افرادی که به بیماری های مختلف و سرطانی مبتلا هستند با استفاده از اولویت توانایی بچه دار شدن را دارد بنابراین آندومتریوز یکی از انواع بیماری هایی است که درمان آن بسیار سخت است.

بهتر است فرد امید خود را از دست ندهد زیرا به راحتی درمان می شود و اگر تمام نکات پزشکی را انجام دهد درمان به راحتی صورت می گیرد.

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر