شاید برای شما مفید باشد برفک دهان در کودکان

برفک دهان در کودکان

لکه های سفید در دهان کودکان به وجود می‌آید یک نوع عفونت قارچی دهانی هستند که بسیار شایع و دردناک است. این عفونت ها به عنوان برفک دهان نوزاد و کودک شناخته می‌شود بر فضای دهان باعث ایجاد لکه های زرد خامه ای سفید در کناره ها و سقف دهان حتی لب ها لثه ها …

لکه های سفید در دهان کودکان به وجود می‌آید یک نوع عفونت قارچی دهانی هستند که بسیار شایع و دردناک است.

این عفونت ها به عنوان برفک دهان نوزاد و کودک شناخته می‌شود بر فضای دهان باعث ایجاد لکه های زرد خامه ای سفید در کناره ها و سقف دهان حتی لب ها لثه ها و زبان نوزاد می‌شود.

این لکه های قارچی می‌توانند به گلو متصل شود برفک بیشتر در نوزادان نوپا دیده خواهد شد.

چه عواملی باعث ایجاد برفک در کودکان و نوزادان میشود؟

ایجاد برفک در کودکان و نوزادان
ایجاد برفک در کودکان و نوزادان

این قارچ  به طور معمول در دستگاه گوارش همه انسان ها وجود دارد اما در صورت به هم خوردن تعادل آن ها عفونت به وجود می‌آید.

برخی از نوزادان برای اولین بار در زمان زایمان با عفونت های قارچی روبرو می شوند.

بعد از تولد کودک آنتی بیوتیک ها می تواند با ایجاد عدم تعادل در بدن باعث به هم خوردن نظم قارچی شود و برفک دهان نوزاد را به وجود آورد.

این امر در صورت مصرف آنتی بیوتیک توسط مادران شیرده و کودکان ایجاد می‌شود این بدان معنی است که معمولا آنتی بیوتیک ها باکتری های مفید بدن نوزاد را که باعث کنترل قارچ می‌شوند از بین خواهند برد.

انتقال برفک دهان از نوزاد به مادر

برخی از مادران و نوزادان عفونت هایی که دارند به روش های مختلف به یکدیگر منتقل می کند و در صورت شیردهی کودک می‌تواند برفک را به مادر خود منتقل کند و در نتیجه باعث ایجاد عفونت های دردناک در نوک سینه مادر شود.

این عفونت قارچی نیز به درمان نیاز دارد و از طرف دیگر در صورت مصرف آنتی بیوتیک توسط مادران حیوانات قارچی می‌توانند از نوک سینه مادر به نوزاد منتقل شود و منجر به ایجاد برفک در دهان او شود.

البته باید توجه کرد که مادران شیرده ممکن است هیچ علامتی از عفونت قارچی نداشته باشد با این حال کودکشان به برفک مبتلا شوند کودکان شیرخوار شما ممکن است تحت تاثیر عفونت های سینه قرار نگیرد و برفک دهانه نوزاد هم مبتلا نشود.

مطالعه بیشتر:  گیجی پستانک

انتقال از طریق پستانک آلوده

این باور وجود دارد که برفک دهان در اثر مکیدن پستانک برای مدت طولانی هم به وجود می‌آید و برخی دیگر از منتقدان بر این باور که به پستانک های آلوده مهمترین عوامل انتقال عفونت های قارچی می باشند.

با این حال نوزادانی که به طور معمول از شیر مادر تغذیه می‌کنند و از پستانک و هیچ عنوان استفاده نکردن ممکن است دچار این عفونت یا برفک در دهان شان شود.

بنابراین تشخیص دقیق علت اصلی برفک ‌دهان ‌نوزاد کار راحتی نیست برخی از مادران و نوزادان و بیش تر از سایرین در معرض عفونت ‌های قارچی هستند.

علائم برفک نوزاد چیست؟

اگر متوجه یک پوشش سفید بر روی زبان کودک شدید و توانستید  آن را به راحتی پاک کنید به احتمال زیاد تنها باقی مانده شیر بوده است اما در صورت مشاهده علائم زیر حتما باید به پزشک مراجعه کنید:

مشاهده لکه های سفید یا زرد روی لب ها زبان سقف و در داخل گونه ‌ها لثه و گلوی کودک همانند تکه ‌های برف و پنیر سفید شده باشد و به راحتی شسته نشود.

گریه کودک در زمان شیردهی با مکیدن پستان یا بطری لکه های زرد و سفید ممکن است دردناک و شدید باشد در صورت شدید بودن عفونت برقرار بشود و تغذیه را نخورد برخی از نوزادان مبتلا به برفک ‌دهان‌نوزاد ناراحتی و درد احساس نمی کنند و قادر به خوردن شیر و غذا هستند.

برخی از نوزادانی که به برفک ‌دهان مبتلا هستند دچار بثورات قارچی پوشک میشود این وسعت قارچی در واقع لکه های برجسته تکه ای به رنگ قرمز روشن و قرمز تیره اند که با مرز های محدود مشخص خواهد شد.

مطالعه بیشتر:  عفونت ادراری در کودکان

برفک کوچک و قرمز گاهی در لب های بثورات اصلی ظاهر خواهد شد ناحیه آسیب دیده قرمز است و ممکن است حساسیت دردناک شود.

این بثورات می‌تواند به چین و چروک های پوست اطراف دستگاه تناسلی و میان پا های کودک شما برسد این بثورات ممکن است قارچی باشند در ناحیه  باسن به وجود ایند.

برفک دهان در کودکان در مراحل ابتدایی هیچ گونه علامتی ندارند اما اگر شدت پیدا کند می تواند خونریزی خفیف در میان لثه ها دید درد درد در محل برامدگی های لثه مشاهده کرد نوزاد بی تاب میشود در هنگام بلع غذا با مشکل روبرو می شود.

در اطراف دهان او خشکی و ترک خوردگی به وجود می آید لکه های سفیدی بر داخل گونه لثه هایش  دیده خواهد شد.

برفک در نوزادان علائمی مثل مشکل بی قراری در شیر خوردن و کج خلقی همراه است.

چگونه میتوان برفک دهان را درمان کرد؟

اگر پزشکی کودک برفک در دهان کودک تشخیص دهد ممکن است یک داروی ضد قارچ خوراکی برای او تجویز کند همچنین برای التیام بخشیدن به درد نوزاد از یک استامینوفن برای او استفاده می ‌کند رفع عفونت ممکن است حدود ۲ هفته همزمان بابرفک باشد.

برای بثورات پوشک پزشک ممکن است پماد های ضد قارچ موضعی را برای استفاده در ناحیه برفک تجویز نماید اگر به نوزاد مبتلا به برفک شیر می‌دهید بسیاری از پزشکان استفاده از دارو های ضد قارچ را برای سینه مادر توصیه می ‌کنند.

این امر ای کاش احتمال انتقال عفونت بین مادر و کودک استفاده می‌شود در صورتی که در زمان مشخص عفونت نوزاد از بین رفته است و بار دیگر باید به پزشک مراجعه کنید چراکه عود مجدد برفک ‌دهان‌ نوزاد هم بسیار رواج دارد.

مطالعه بیشتر:  جفت پایین

آیا می توان از این بیماری جلوگیری کرد؟

خیر همیشه نمی توان.

برخی افراد به طور طبیعی مستعد عفونت قارچی هستند اما با انجام اقداماتی می‌تواند جلوی آن را تا حدودی گرفت و احتمال بروز آن را کاهش داد.

این اقدامات می‌تواند از عفونت مجدد کودکی که در مورد جلوگیری کند به کودک خود آنتی بیوتیک ندهید مگر اینکه ضروری باشد.

آنتی‌بیوتیک‌ ها به عفونت ‌های ویروسی هیچ گونه کمکی نمی‌کند و برفک دهان نوزاد اغلب و مصرف آنتی بیوتیک به وجود می ‌آید.

بعد از هر بار استفاده از پستانک آن را حتما تمیز و استریل کنید این امر برای اسباب ‌بازی‌هایی که کودک با آن سر و کار دارد و آن ها را در دهان خود می کند هم صادق است.

اجازه دهید نوک سینه شما در فاصله زمانی تغذیه نوزاد کاملا خشک شود اگر نوزاد را با کمک شیشه شیر سیر  می کنید بعد از هر بار استفاده تمام تجهیزات از جمله نوک سینه ها را کاملا تمیز کنید و آن ها را با آب گرم و صابون بشویید.

شما می توانید تجهیزات و شیشه های شیر را درون ماشین ظرفشویی بگذارید دستان خود را به خصوص قبل از تغذیه و بعد از تعویض پوشاک نوزاد بشوید.

همچنین بهتر است به طور مرتب پوشاک کودک را عوض کنید تا از به وجود آمدن قارچ‌ های بثورات پوشک جلوگیری شود.

آیا برفک دهان خطرناک است؟

آیا برفک دهان خطرناک است؟
آیا برفک دهان خطرناک است؟

خیر اما اگر کودک دارای برفک دهان است ناراحت باشد می‌تواند برای درد آور باشد و روند تغذیه اش را مختل کند زمانی که فرایند تغذیه برای یک کودک گرسنه دردناک می‌شود.

بسیار سخت و آزاردهنده برای و پدر مادرش می شود سعی کنید در این زمان به کودک آرامش دهید و تمام دستورالعمل هایی که پزشک به شما برای تسکین و مداوای برفک ‌دهان ‌نوزاد داده است را دنبال کنید در نهایت به یاد داشته باشید که این عفونت از بین خواهد رفت و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر