شاید برای شما مفید باشد توضیح پریود برای کودکان

توضیح پریود برای کودکان

برخی از والدین در عنوان کردن موضوع پریود و توضیح دادن آن برای کودکان خود معمولاً با چالش روبرو می­شوند. در وهله­ی اول بهتر است که کودک در ابتدا با بدن و اندام جنسی و خصوصی خود بیشتر آشنا شود و بعد از آن توضیحات کوتاهی در مورد تغییرات طبیعی بدن بدهید. حتماً به این …

برخی از والدین در عنوان کردن موضوع پریود و توضیح دادن آن برای کودکان خود معمولاً با چالش روبرو می­شوند. در وهله­ی اول بهتر است که کودک در ابتدا با بدن و اندام جنسی و خصوصی خود بیشتر آشنا شود و بعد از آن توضیحات کوتاهی در مورد تغییرات طبیعی بدن بدهید.

حتماً به این نکته توجه داشته باشید که لازم نیست مقدمات ویژه و توضیحات طولانی را برای این گفتگو آماده کنید. زیرا اولاً کودکان حوصله صحبت­های طولانی را ندارند و ثانیاً بهتر است به صورت ساده و قابل فهم کودک موضوع پریود را برای فرزندتان توضیح دهید.

آنها باید بدانند که در هر مرحله از رشد، بدنشان دچار تغییر و تحولاتی می­شود که به آن بلوغ می­گویند. کودکان باید بدانند که بلوغ یک سیر تکاملی در طول زندگی هر انسان است‌ واین موضوع انتخابی نیست. گفتگو  راجع­به مسائل جنسی و آموزش این مسائل به کودکان و نوجوان یک ضرورت است.

بیشتر مواقع دختران به دلیل ندیدن آموزش به­موقع و نداشتن شناخت درست از طبیعت بدنشان با مشاهده خونریزی پریود به شدت دچار ترس و اضطراب شده و شرمسار می­شوند.

‌در صورتی که دختر یا پسر شما این مسائل را از والدین خود آموزش نبینند و آگاهی نداشته باشند، توسط همسالانشان یا افراد دیگر در مورد پریود خواهند شنید. بنابراین بهتر است که درباره پریود به پسران‌ هم توضیحات درست و مناسبی بدهید تا با تغییرات بدن دختران و زنان آشنایی لازم را پیدا کنند، و چنانچه پسران آموزش درستی را از سمت خانواده دریافت نکنند ممکن است در آینده اطلاعات ناقص و اشتباهی را از دیگران و محیط جذب کنند. به خاطر داشته باشید که محیط خانواده بهترین و امن­ترین جا برای برای آموزش و آگاه سازی فرزندان پیرامون مسائل جنسی و بسیاری از موارد دیگر از این قبیل است؛ پس بهتر است که فرزندانتان این مطالب را از شما یاد بگیرند تا اینکه بخواهند از منابع غیر معتبر مثل: کوچه و خیابان و دوستان و حتی اینترنت بیاموزند.

مطالعه بیشتر:  هفته سی و چهارم بارداری

والدین با مشاهده­ی اولین نشانه‌های تغییرات جسمانی دخترانشان باید متوجه آغاز دوران بلوغ و شروع عادت ماهیانه دخترشان شوند. در این زمان دختران باید آموزش­های لازم و کافی را دیده باشند تا با مشاهده خون قاعدگی دچار ترس و اضطراب نشوند و همچنین تغییراتی که در ظاهر بدنشان رخ می­دهد را یک مرحله­ی رشد و تکامل بدانند. در صورتی که دختران در این زمینه آموزش­های کافی ندیده و والدین در این باره با آنها گفتگو نکرده باشند، ممکن است اطلاعات ناقص و یا اشتباهی را از طریق همسالان و یا از منابع نادرست دریافت کنند. این امر می­تواند موجب آسیب­های روحی و تحمیل فشارهای روانی زیادی به فرزند شما شود. والدین آگاه زمانی که قصد دارند درباره این مسائل با کودک خود صحبت کنند در ابتدا باید دیدگاه خودشان نسبت به این موضوع برایشان حل شده باشد. زمانی­که والدین از پریود به عنوان یک مرحله جدید از شروع زنانگی یاد کنند موجب می­شود که دختر نسبت به جسم خود نگاهی خوش بینانه­ و خوشایند داشته باشد و باعث افزایش اعتماد به نفس او خواهد شد. ولی والدینی که پریود را باعث شرمندگی و خجالت بدانند مطمئناً تصویر ذهنی مثبتی را از این موضوع در ذهن کودک به جا نخواهند گذاشت و دختر بابت این موضوع همیشه احساس سرخوردگی و شرمساری خواهد داشت. بهترین زمان برای صحبت کردن درباره پریود با کودکان، قبل از دوران نوجوانی و تغییرات دوران بلوغ و شروع قاعدگی است. برای صحبت با کودک در رابطه با مسئله بلوغ و پریود بهتر است صحبت­ها به صورت کلی و خیلی مختصر باشد، به گونه‌ای که برداشت کودک از صحبت­های شما به معنای بزرگ شدن و رشد کردن باشد. سپس مطالب تکمیلی­ را زمانی که کودک وارد سن نوجوانی شد می­توانید برایش توضیح دهید. به این ترتیب درک این مطلب برای کودک قابل لمس بوده و می­فهمد که عادت ماهیانه یک مرحله­ی کاملاً طبیعی از رشد است.

مطالعه بیشتر:  هفته بیست و هشتم بارداری

شما برای شروع می­توانید موضوع را به این شکل عنوان کنید” دخترها زمانی که می­خواهند بزرگ شوند و وارد مرحله­ی بزرگسالی بشوند، در بدن آنها یک سری تغییرات ظاهری و جسمی ایجاد می­شود. علاوه بر این تغییرات ظاهری، بدن دختران باید برای دوران بزرگسالی و ازدواج و برای بچه­دار شدن آماده شود. محلی که نوزاد در آن به وجود می­آید و رشد می­کند رحم نام دارد. هر ماه رحم به مدت چند روز دچار خونریزی می­شود که این نشانه­ی سلامتی دختر است از اینکه او می­تواند در آینده مادر شود که به این خون­ریزی پریود یا عادت ماهیانه می­گویند.

همچنین از تغییرات خلق و خویی و اینکه ممکن است در شروع پریود گاهی اوقات دچار درد شوند و یا مواردی که ممکن است قبل از شروع هر پریود تجربه کند برایش توضیح دهید.

توضیح پریود برای کودکان
توضیح پریود برای کودکان

بهتر است برای پیشگیری از کثیف شدن لباس فرزندتان در اولین پریود، در صورتی که اولین پریود او در بیرون از منزل اتفاق بیفتد، همیشه یک شورت تمیز به همراه چند عدد پد بهداشتی را در جیب کیف با خود همراه داشته باشد و به او یادآوری کنید که چنانچه به مشکلی برخورد کرد می­تواند از اولیای مدرسه درخواست کمک کند.

همچنین باید نحوه باز کردن و استفاده از پد بهداشتی را قبل از شروع پریود به دخترانتان آموزش دهید. به این ترتیب ترس و نگرانی او نسبت به تجربه اولین پریود کم می شود.

یکی از ضروری­ترین آموزش­ها برای دوران قاعدگی، رعایت بهداشت و نظافت شخصی است. به فرزندتان یادآور شوید که رعایت مسائل بهداشتی از قبیل؛ تعویض پد بهداشتی هر ۳ – ۴ ساعت یکبار و یا تعویض لباس زیر هنگامی که دچار لک می­شود، برای پیشگیری از ابتلا به عفونت در طول عادت ماهیانه بسیار دارای اهمیت است.

مطالعه بیشتر:  زایمان طبیعی در کنار همسر

سعی کنید در سنین رشد و نوجوانی در مورد پریود و علائم سندروم پیش از قاعدگی اطلاعات کافی را به دخترتان بدهید تا نسبت به  تغییرات بدنی و خلق و خویی خود آشنا بوده و آماده‌تر باشد.

دخترها معمولاً بین سنین 8 تا 16 سالگی به بلوغ می­رسند. بنابراین بهتر است از سن 8 سالگی یک سری مطالب کلی و خیلی مختصر و متناسب با سن‌ کودک را برایش توضیح دهید. برای اینکه بتوانید این موضوع را برای کودک در سنین پایین راحت­تر توضیح دهید می­توانید از کتاب­ها و انیمیشن­های کودکان ویا از مشاور کودک راهنمایی بگیرید. وقتی که کودک بزرگ­تر شد و علائم ظاهری بلوغ را مشاهده کردید می­توانید آموزش­ها و توضیحات تکمیلی­تر را به او بدهید.

کودکان زیر 5 سال نیز به دلیل کنجکاوی در مورد بدن خود یا همسالانشان و یا بزرگسالان، ممکن است سوالاتی را از والدین خود بپرسند، در این زمان والدین آگاه با دادن اطلاعاتی کوتاه و مناسب سن کودک می­توانند به سوالات آنها به درستی پاسخ دهند. اگر کودک اتفاقی هنگام استفاده از نوار بهداشتی و تامپون و زمان خرید آن در این مورد از شما سوال کرد، می­توانید به صورت کوتاه به او بگویید که: ” خانم ها بعضی وقت­ها دچار خونریزی می­شوند که در این مواقع برای اینکه بدن و لباسشان تمیز بماند باید از نوار بهداشتی استفاده کنند.” مطمئن باشید که کودکان در مورد پذیرش این موضوع درک بالایی دارند و به راحتی این موضوع را قبول میکنند. ولی بهتر است به آنها تذکر دهید که اگر راجع­به این موضوع سوالی داشتند بهتر است به صورت خصوصی از پدر و مادر خود بپرسند و در جمع و حضور دیگران سوالات مربوط به قسمت­های خصوصی را نپرسند.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر