شاید برای شما مفید باشد ختنه سنتی

ختنه سنتی

ختنه سنتی پسر ها دارای پوست نازکمی بر روی آلت تناسلی هستند که با انجام عمل ختنه برداشته میشود. ختنه بیشتر در مناطق مذهبی مراسم است و به عنوان یکی از واجبات اسلام به حساب می‌آید اما در حال حاضر بیشتر کشور ها این عمل را برای نوزادان شان انجام می‌دهند زمانی که پوست انتهای …

ختنه سنتی

پسر ها دارای پوست نازکمی بر روی آلت تناسلی هستند که با انجام عمل ختنه برداشته میشود.

ختنه بیشتر در مناطق مذهبی مراسم است و به عنوان یکی از واجبات اسلام به حساب می‌آید اما در حال حاضر بیشتر کشور ها این عمل را برای نوزادان شان انجام می‌دهند زمانی که پوست انتهای آلت تناسلی را برمی‌دارند بهداشت و تمیزی بیشتر در این منطقه انجام می‌گیرد.

نوزادان به چند روش خسته میشوند متداول ترین تکنیک ها هنگام خارج کردن پوست از آلت تناسلی با دستگاه های مخصوص محافظت می شود و پزشکی مشخص می کند که کدام روش مناسب است.

ختنه جراحی و ختنه سنتی از متداول ترین روش های ختنه هستند که برای انجام هر کدام از آنها باید مواردی در نظر گرفته شود.

انجام ختنه سنتی و جراحی به این شکل است که بعد از دریافت نوبت توسط پزشک ،ختنه به روش مورد نظر و پیشنهاد می‌ دهد و آن را انجام می‌دهد برای انجام این کار با فرزند خود ابتدا صحبت کنید تمام جوانب را  در نظر بگیرید و آمادگی جسمانی او را بسنجید .

باید در این باره حتما از پزشک مشورت کنید؛ در اغلب مواقع نوزادان می‌تواند چند روز بعد از به دنیا آمدن جراحی را انجام دهند.

ممکن است در برخی از کودکان به دلایل مختلف مثل نارس بودن این عمل زود باشد پزشک متخصص در خصوص مزایا و خطرات احتمالی توضیحات لازم را بگیرد بعد از آگاهی و صلاحیت پزشک فرم رضایت نامه را تکمیل و رضایت خود را از انجام این عمل برای فرزند را اعلام می کنید.

ختنه سنتی به چه شکل انجام می گیرد

در روش  سنتی پوست روی کلاهک آلت تناسلی از آن جدا می شود پوست با کش به جلو می آید و سپس پوست غشا های مخاطی در محل اطراف آن قرار دارد برش داده می‌شود و لبه های پوست بخیه می گیردد.

مطالعه بیشتر:  ختنه کودک

این روش  معمولا بعد از سه ماهگی  انجام می‌گیرد و نیاز به بیهوشی و پانسمان دارد برای اینکه پانسمان کودکی چگونه آسیبی نرسد که نباید پوشاک شود و یک هفته بعد به حمام برود تا پانسمان خود به خود جدا شود .

برخی های محل ختنه اغلب از نوع جزئی هستند و نیاز به برداشتن بخیه آن ها نیست در نوزاد با توجه به عوارض کم کاربرد آسان از این روش استفاده می‌کنند.

اگر کودک دچار چاقی مفرط شده باشد دست روش جراحی استفاده می کنند.

معایب ختنه سنتی

ختنه سنتی
ختنه سنتی

با استفاده از ختنه به روش جراحی پزشک و تیغ جراحی پوست دور کلاهک را می برد و آن را بخیه می کند این روش به روش سنتی هم معروف است اشکالاتی دارد.

از بریدن پوست این ناحیه آلت کودک دچار خونریزی می‌شود و تا وقتی که دستگاه‌ها آن را نسوزاند یا بخیه نزند، خون آن بند نمی آید.

در این روش به زمانی نیاز دارد تا زخم بهبود یابد و در زمان ختم پیش می‌آید که به خاطر بیادی بخشی از سر آلت تناسلی کودکان بریده می شود در برخی از موارد هم دیده می‌شود که چسبندگی اتفاق افتاده و باعث می‌شود کودک در ادرار کردن دچار مشکل شده باشد.

در این روش جراحی سر الت نیز ممکن است دچار عفونت شود. بعد از انجام ختنه به روش سنتی توصیه می کند که برای جلوگیری از عفونت حتما آنتی بیوتیک مصرف شود در روش های دیگر اینگونه نیست.

بهترین روش ختنه نوزاد پسر چیست

روش ختنه برای نوزادان پسر با توجه به زمان ختنه نوزاد و شرایط جسمانی او انجام می‌گیرد اما به طور کلی روش حلقه قبل از سه ماهگی نسبت به روش جراحی روش سنتی عوارض کمتری دارد.

مطالعه بیشتر:  ختنه حلقوی

به راحتی می‌تواند این کار را انجام دهد روش حلقه پلاستیکی را روی لوکال قرار می دهند و با نخ گره می ‌زنند.

پریسنگ  هر روز آن را به همین حالت نگه می‌دارند و در نتیجه پوست جلوی آن کم‌کم سیاه می شود و با حلقه می‌افتد این روش معمولاً تا قبل از سه ماهگی امکان پذیر است.

دقت کنید که بعد از انجام ختنه به روش حلقه سن حالت باید وضع طبیعی داشته باشد چنانچه آلت تناسلی نوزاد قرمزی بهتر و دیده شد باید به پزشک اطلاع دهید.

اگر حلقه  به مقدار زیاد برداشته شود  منجر به عفونت می شود، همچنین ممکن است با جابجا شدن حلقه در زمان ادرار کودک به آن فشار وارد شود و باعث دل درد و بی قراری او گردد و  ممکن است نوزاد بترسد گریه کند حرکت کنند اضطراب داشته باشد و در نتیجه عمل تاثیر بگذارد.

مراقبت از زخم بعد از انجام ختنه

ختنه سنتی
ختنه سنتی

بعد از ختنه از گاز  روی زخم استفاده می‌ کنند.

استفاده از باندها جهت جلوگیری از برخورد آلت نوزاد با لباس ان امکلن  پذیر است بعد از انجام عمل باید مراقبت‌های در جهت بهبود هرچه سریعتر آن قسمت انجام شود.

بعد از هر بار تعویض پوشک گاز جدیدی استفاده کنید.

استفاده از باند هایی که پزشک بعد از عمل تجویز می‌کند بعد از هر بار شستشو الزامی می باشد.

پوشاک فرزند خود را محکم نبندید چرا که نباید به الت  کودک فشار وارد شود.

ختنه کردن در نوزادان چه فوایدی به همراه دارد

انجام این عمل جراحی فواید بسیار زیادی دارد در واقع این امر باعث می شود که همه افراد مجاز به انجام ان شوند.

در ادامه مزایای آن را خواهم گفت بر اساس تحقیقات انجام شده از نوزادانی که در روز های اولیه ختنه می شوند خطر ابتلا به عفونت ‌های ادراری در آن ها به شدت کاهش پیدا خواهد کرد علاوه بر تأثیرات کوتاه مدت تاثیرات  بلند مدتی هم وجود دارد.

مطالعه بیشتر:  افزایش قد کودک و عوامل موثر آن

به عنوان مثال بیماری های جنسی از دیگر بیماری های پر خطر در افرادی که ختنه شده ‌اند بسیار کمتر دیده می‌شود.

چنین عمل سختی انجام شده از بروز این بیماری ها کاسته خواهد شد همچنین تمیز و ضدعفونی کردن پسر به خط انجام داده اند بسیار راحت ‌تر است به طور کلی انجام این عمل علاوه بر موارد گفته شده تاثیر بسزایی در بهداشت و جلوگیری از بیماری های دیگر دارد.

خطرات و عوارض

ختنه سنتی
ختنه سنتی

خطرات ختنه کم است است و یا کمترین درصد ریسک را دارد.

در برخی از موارد و در موارد نادر عوارض آن شامل موارد زیر می شود و عفونت نادر زمانی که پزشک از یک تکنیک خاص استفاده می کند یا در حین انجام جراحی وسایل را استریل نمی‌کند بیشتر عفونت ‌هایی که مربوط به ختنه هستند به راحتی با آنتی بیوتیک درمان می شوند.

علائم عفونت شامل قرمزی و درد تورم است با پزشک تماس بگیرید.

این اعتماد بیشتر است که کودک است مانند خونریزی کند به همین دلیل مهم است که پزشک اطلاع دهید تا از هر گونه سابقه خانوادگی در رابطه با خونریزی و لخته شدن خون از او سوال بپرسید به ندرت رگ خونی کوچکی که در روده می شود ممکن است دچار خونریزی گردد البته این خونریزی خود به خود متوقف می شود اما در برخی از مواقع نیاز به بخیه دارد.

موضوع بسیار بی خطر است اما گاهی اوقات می‌تواند باعث خونریزی سوزش و کبودی شود به ندرت می توان باعث ضربان قلب نامنظم و مشکلات تنفسی و آلرژیک و به ندرت مرگ شود.

این عوارض زیاد نیست و  بیمارانی که مشکل زمینه‌ای دارند به  آن دچار نمی شوند بعضی اوقات پوست بیش از حد باقی می‌ماند این با افزایش سن کودک کمتر آشکار می شود در موارد نادر سر آلت در زمان ختنه ممکن است آسیب ببینند.

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر