شاید برای شما مفید باشد دوقلویی

دوقلویی

دوقلویی یکی از مکانیسم هایی که باعث می گردد که نطفه دوتا شود و بچه به دنیا بیاید دو تا باشد. دوقلویی است و این هنگامی رخ می دهد که نطفه به صورت دوتایی باشد دوقلو ها ممکن است تک تخمکی باشند که به دوقلوهای تک تخمکی دوقلوهای همسان گفته می شود و باعث می …

دوقلویی

یکی از مکانیسم هایی که باعث می گردد که نطفه دوتا شود و بچه به دنیا بیاید دو تا باشد.

دوقلویی است و این هنگامی رخ می دهد که نطفه به صورت دوتایی باشد دوقلو ها ممکن است تک تخمکی باشند که به دوقلوهای تک تخمکی دوقلوهای همسان گفته می شود و باعث می شود که از یک لقاح بارور شده باشد.

دوقلوهای دو جنسیتی تبدیل می شود. دوقلو های غیر همسان یا همان ویزای گوتیک از دو تخمک توسط دو اسپرم به وجود می آید و باعث می گردد که دو نطفه همزمان با هم رشد کند.

اما معمولاً شکل شبیه به هم نیست دوقلوهای همسان و غیرهمسان تبدیل می شود در واقع معنی لغت دوقلوی به معنای همزاد یا دوپهلوی است که ممکن است دوقلوها دو یا چهار قلو باشند بنابراین عوامل مختلفی باعث ایجاد دوقلویی می شود.

علائم بارداری دوقلو

دوقلویی
دوقلویی

اگر در انتظار فرزند دوقلوی و چندقلو هستید یک خوش شانسی است باید با توجه به ژنتیک تان و انجام یک سری از کارها احتمال بارور شدن دوقلو را افزایش دهید و تفاوت بین دوقلوهای همسان و غیرهمسان را بدانید.

در بارداری دوقلو شدن دو روش وجود دارد و باعث می گردد که دو قلوهای همسان هنگامی شکل بگیرند که تخمک بارور می‌ شود و به دو قسمت تقسیم می گردد همچنین باعث می گردد که شانس باروری دوقلوی افزایش پیدا کند.

بارداری دوقلو غیر همسان هنگامی که تخمک ها به صورت مجزا بارور شده باشند اتفاق می ‌افتد بارداری در سنین بالا احتمال اینکه دو قلو باشد را افزایش می دهد و باعث می گردد که ترشحی خارج گردد که باعث ایجاد دو قلوی می شود.

مطالعه بیشتر:  افزایش قد کودک و عوامل موثر آن

بنابراین دوقلو یا چندقلویی عوامل مختلفی در آن نقش دارند اگر ژنتیک شما به این صورت است که احتمال دوقلویی در خانواده تان وجود داشته است شانس دوقلو زاییتان افزایش پیدا می کند و شما ممکن است دوقلو بچه دار شوید.

افرادی که بارور می‌ شود در هفته های اول هیچ گونه تفاوتی احساس نمی کنند و فکر می کنند که فرزندانشان تک قولو است اما با انجام سونوگرافی و بزرگ‌شدن‌شکم مشخص می ‌شود که آنها دوقلو یا چندقلویی بارور هستند.

علائم بارداری دوقلو ممکن است شبیه مادران دیگر باشد و با افزایش وزن همراه باشد افزایش وزن بیش از حد در هفته های اول بارداری مشخص می باشد ممکن است که خارش پوست داشته باشد.

پاهای ان ها دچار واریس شود. درد در کمر و لگن داشته باشد در قسمت سر معده و سوءهاضمه سوزش احساس کند و باعث شود که فشار اضافی بر روی شکمش به وجود بیاید.

بنابراین فرد تحرکات لازم را از دست می ‌دهد و تهوع زیادی به همراه دارد علائم مختلفی دارد و افراد با توجه به تغییرات خود آن را انجام می دهد.

تفاوت بین دوقلوهای همسان و غیرهمسان چیست

دوقلوها همسان که از یک تخمک بارور شده باشند به دو قسمت تقسیم می گردد و دو جنین را شکل می ‌دهند.

اگر دوقلو همسان باشد دارای ژنتیک همسان هستند و ممکن است در ۹۹ درصد مواقع شکل هم باشد ولی برای تشخیص جنین دوقلوهای غیر همسان ممکن است دو تخمک خارج شده باشد.

اگر چه هر دو با هم رشد می کنند اما از نظر ظاهری تغییرات زیادی دارد بنابراین دو سوم افرادی که بارور می شوند دوقلوهای شان غیر همسان هستند.

چه خطراتی برای نوزاد وجود دارد

دوقلویی
دوقلویی

خطرات مختلف برای نوزاد وجود دارد اما اصلاً نگران نباشید افرادی که دوقلو باردارمی شوند احتمال تولد زودرس آنها وجود دارد اکثر افرادی که چند قلو باردار هستند احتمال بارور شدن آنها و زایمان زودرس آنها بیشتر است.

مطالعه بیشتر:  زایمان

بنابراین بهتر است هنگامی که متوجه دوقلویی شد حتماً به پزشک مراجعه کنید وزن کم هنگام تولد یکی دیگر از مسائلی است که ممکن است کودکان کمتر از دو و نیم کیلو باشند و وزن آنها بسیار کم باشد.

سندروم انتقال خون دوقلو برای افرادی که جفتگیری یکسانی دارد ممکن است اتفاق بیفتد در هم تنیدگی بند ناف یکی دیگر از خطراتی است که در افرادی که دوقلو هستند به آن مبتلا می ‌شوند تجربه علائم کم خونی و فقر آهن باعث ایجاد خستگی و تنش می گردد.

اگر دچار کم خونی هستید بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اکلامپسی یکی از اختلالات مربوط به فشارخون بالا است و ممکن است باعث به وجود آمدن زایمان زودرس گردد.

دیابت بارداری ممکن است افرادی که چند قلو باردار هستند به آن دچار شود بنابراین هنگامی که شما متوجه شدید که چند قلو باردار هستید بهتر است زیر نظر پزشک کارهای تان را پیش ببرید تا از به وجود آمدن مشکلات این چنینی جلوگیری شود.

علت دوقلو شدن بچه

دوقلویی
دوقلویی

داروهای تحریک تخمک گذاری باعث می گردد که در اکثر مواقع فرزندی به دنیا می‌آید دوقلو باشد و باعث می‌گردد که درصد دوقلو افزایش یابد.

همچنین سن یکی از عواملی که باعث می شود که دوقولو افزایش پیدا کند و باعث می گردد که رشد تخمک ها افزایش پیدا کند و به طور طبیعی فولیکول اضافه می‌شود.

سابقه خانوادگی یکی دیگر از عواملی است که باعث ایجاد دوقلوی می‌شود بنابراین اگر تصمیم دارید بچه دار شوید و می خواهید که فرزندتان چند قلو باشد ما به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از باردار شدن به پزشک مراجعه نمایید.

اهداف و بارور شدن تان را با آنها در میان بگذارید به شما کمک می کند که شما بارداری بهتر و یا بارداری دوقلویی داشته باشید.

مطالعه بیشتر:  ناباروری زنان چیست؟

نکاتی که بهتر است در زمان بارداری دوقلو به آن توجه کنید

در این هنگام زیر نظر پزشک اسید فولیک استفاده کنید زیرا اسید فولیک باعث می شود که از به وجود آمدن نواقص فنی در نوزاد جلوگیری شود باید به زنان و زایمان مراجعه کنید و زیر نظر آن ها داروها را مصرف کنید.

اگر حالت تهوع در صبح داشتید بهتر است از قرص‌ های ضدبارداری استفاده کنید حالت تهوع و کمردرد امری طبیعی است ممکن است در دوران بارداری لکه بینی مشاهده کنید اما با دیدن آن دچار نگرانی نشوید.

زنان باردار دوقلو افزایش وزن زیادی دارند اگر وزنتان افزایش پیدا کرد اصلا نگران نباشید خطر مبتلا شدن دیابت بسیار زیاد است احتمال به وجود آمدن فشار خون در افرادی که دوقلو می آورند بسیار زیاد است پس سعی کنید ان را کنترل کنید.

دوقلویی با IVF :

یکی از روش‌هایی که معمولا افراد با آن دو قلو به دنیا می‌آورند دوقلوهای ای وی افی است.

معمولاً این روش اکثر افراد احساس می‌کنند که دوقلو ممکن است به دنیا بیاورد اما ممکن است در اکثر موارد با روش آی وی اف فقط تک قولو به دنیا بیاورند این پدیده یک پدیده ی بسیار خاص است که هم تغییر پیدا کند همچنین مشکلات ناباروری با استفاده از روش هایی از بین می ‌رود.

رحم فرد به راحتی توانایی بچه دار شدن به صورت چند دوقلوی را دارند.

بنابراین آی وی اف علاوه بر اینکه ناباروری را درمان می‌کند و اکثر افراد بر این اساس بچه دار می شود باعث می گردد که افراد زیادی بارور شوند و به صورت دوقلوی چند قلو بچه دار شود جنسیت دوقلوها در اثر مواقع دختر است.

هرچند که جنسیت بچه ها به خورد و خوراک پدر و مادر بستگی دارد بنابراین عوامل مختلفی باعث به وجود آمدن دوقلو می شود.

دوقلویی یکی از حاملگی های به حساب می آید که وراثت در آن نقش اصلی دارد افرادی که به صورت ارثی در آنها دوقلو وجود دارد معمولاً کودکانشان دوقلوها و چندقلوها هستند.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر