شاید برای شما مفید باشد سردرد کودکان

سردرد کودکان

سردرد کودکان معمولا سر درد برای بزرگسالان اتفاق می‌افتد و سردرد کودکان ممکن است اتفاق می‌افتد و می‌تواند والدین را نگران کند در ادامه می خواهیم در رابطه با انواع سردرد در کودکان به علت و علائم آنها با شما گفت و گو کنیم. تصور عمومی برای این کودکان این است که کودکان نباید دچار …

سردرد کودکان

معمولا سر درد برای بزرگسالان اتفاق می‌افتد و سردرد کودکان ممکن  است اتفاق می‌افتد و می‌تواند والدین را نگران کند در ادامه می خواهیم در رابطه با انواع سردرد در کودکان به علت و علائم آنها با شما گفت و گو کنیم.

تصور عمومی برای این کودکان این است که کودکان نباید دچار سردرد شود و اگر چنین دردی داشتند باید آن را نشانه بیمارس تصور کنید در حالی که کودکان مانند بزرگ تران دچار سردرد می‌شوند.

سردرد در کودکان با سردرد بزرگسالان مقداری متفاوت است بیش از ۹۰ درصد سردرد هایی که در کودکان اتفاق می ‌افتد مهم نیستند.

به طور کلی شایع‌ترین دلیل سردرد هنگام مراجعه کودکان به پزشک متخصص ابتلا به عفونت ‌های تنفسی ویروسی هستند.

سردرد فقط برای بزرگسالان نیست از هر پنج کودک یک نفر مستعد ابتلا به سردرد است متداول ترین نوع سردرد در کودکان سردرد های تنشی است.

اما حدود ۵ درصد از کودکان با سردرد های میگرنی دست و پنجه نرم می ‌کند و بیش تر آنها از ۴ سالگی تجربی سردرد را داشته ‌اند.

دلیل سردرد در کودکان

دلیل سردرد در کودکان
دلیل سردرد در کودکان

معمولا علت سردرد کودکان به دلیل بیماری پوست سرماخوردگی و عفونت و تب است به عنوان مثال سینوزیت و عفونت های گلو گوش می‌تواند منجر به سردرد در کودکان شود.

عوامل متعددی می‌تواند موجب ایجاد سردرد در کودکان شود از جمله این عوامل می توان به بیماری و عفونت ضربه به سر عوامل هیجانی برخی از غذا ها و نوشیدنی ‌ها و مشکلات مغزی اشاره کرد.

بیماری‌های متعدد و مثل آنفولانزا سینوس عفونت گوش در سرماخوردگی می‌تواند یکی از دلایل شایع در سردرد های کودکان به حساب می‌آید.

عفونت های جدی مثل نژاد می‌تواند این سردردها را شدیدتر کند ضربه و کبودی می‌تواند باعث سردرد در کودکان شود اگر چه بیشترین آسیب های سر جزئی هستند.

مطالعه بیشتر:  هیسترکتومی چیست؟

اما در برخی از مواقع مثل سقوط کردن یا ضربه شدید به سر این سردرد تشکیل می‌شود که حتما باید به پزشک مراجعه شود.

اگر سردرد کودک بعد از وارد شدن آسیب به سر به صورت مداوم بدتر شد حتما به پزشک مراجعه کنید استرس و اضطراب می تواند در سردرد کودکان نقش بسزایی داشته باشد.

دلیل سردرد تنشی

دلیل سردرد های تنشی مشخص است.

درگذشته پزشکان اعتقاد داشتند که تنش یا اسپاسم عضلات گردن فک صورت پوست نقش مهمی در به وجود آوردن سردرد های تنشی در کودکان دارد اکنون روایت می‌کند که تغییر در شیمی مغز می‌تواند باعث سردرد تنشی شود.

علت سردرد میگرنی

علت سردرد میگرنی
علت سردرد میگرنی

دلیل سردرد های میگرنی در کودکان مشخص نیست چرا برخی از افراد دچار سردرد میگرنی می‌شود و برخی دیگر نمی‌شود نوع سردرد در ان ها متفاوت است.

میگرن در  اغلب خانواده ها وجود دارد به وجود امدن میگرن امری ارثی است.

اما آنها می‌دانند که تغییرات فیزیکی و شیمیایی مغز و همچنین در برخی از مواقع ژن ‌های والدین به بچه ها می تواند عامل اصلی سردردهای میگرنی باشد.

موارد مشابه مثل خستگی نور های شدید تغییرات هوا می‌تواند حملات میگرنی را آغاز کند.

از دیگر عوامل تحریک کننده میگرن می توان به اضطراب استرس افسردگی تند بودن یا شور بودن  برخی غذا ها صدای بلند تغییر در الگوی خواب فعالیت بدنی زیاد یا در معرض آفتاب قرار گرفتن در حد بالا می‌تواند عامل اصلی سردرد های میگرنی در کودکان باشد.

دختران به دلیل تغییرات هورمونی هنگام پریود شدن سردرد را تجربه می‌کنند به این نوع سردرد ها سردرد میگرنی قاعدگی می گویند.

مطالعه بیشتر:  زایمان زودرس

همچنین موارد زیادی می تواند موجب تحریک سردرد میگرنی شود از جمله آب و هوای طوفانی با تغییر فشار گرمای شدیدی از سرما نور شدید خورشید و تابش خیره کننده رطوبت زیاد و هوایی بسیار خشک

انواع سردرد در کودکان

سردرد های تنشی و میگرن از متداول ترین و معمول ترین انواع سردرد در کودکان به حساب می‌آید.

این سردردها نشانه های متفاوتی دارند اما تشخیص آن در بعضی ها دشوار است تشخیص درست نوع سردرد می‌تواند بسیار مهم باشد زیرا دارو ها و سایر روش های درمانی برای هر کدام از آنها متفاوت است و ممکن است  باعث ایجاد هر نوع سردرد در افراد شود

علائم سردرد میگرنی در کودکان

علائم سردرد میگرنی در کودکان
علائم سردرد میگرنی در کودکان

ضربان که می‌تواند در یک یا هر دو طرف سر احساس شود سر می تواند از یک طرف به سمت دیگر در حرکت باشد.

حالت تهوع استفراغ یا هر دوی آنها در هنگام سردرد حساسیت به نور حساسیت به سر و صدا و گاهی بو ها قبل از شروع سردرد تغییراتی در بینایی مانند چشمک زدن یا لکه های تاریک دیده می‌شود این علامت ها میگرن  نامیده می‌شود در بزرگسالان بیش تر از کودکان دیده خواهد شد.

علائم سردرد تنشی در کودکان

علائم سردردهای تنشی عبارتند از :

درد مداوم ضرباندار کودک احتمالا از دو طرف سر احساس فشار و درد زیاد می ‌کند فشار در اطراف سر و پیشانی درد در ناحیه پشت سر گردن و شقیقه.

عوارض سردرد کودکان

سردرد می تواند باعث شود کودک شما عصبی و پرخاشگر شود در زمان غیر معمول بخوابد و یا همیشه خواب آلوده به نظر برسد کمتر از حد معمول فعالیت داشته باشد یا تلویزیون تماشا کنند.

در چه سالی کودک می‌تواند میگیرن را تجربه کند

حدود ۱۰ درصد کودکان ۵ تا ۱۵ ساله و ۲۸ درصد در نوجوانان می‌توان به میگرن مبتلا شوند نیمی از افرادی که به میگرن مبتلا هستند اولین حمله میگرنی خود را در سن ۱۲ سالگی آغاز کردند. بنابراین میانگین مبتلا شدن به میگیرن مختلف است.

مطالعه بیشتر:  سونوگرافی سه بعدی

چگونه سردرد کودکان تشخیص داده میشود

سردرد معمولا نشانه یک امر جدی نیست ولی برای کودکان سخت و دردناک باشد و زندگی آنها را دشوار کند.

در رابطه با سردرد ها از جمله تنوع در تعداد دفعاتی که برای اتفاق افتاد و از مواردی که باعث بهتر یا بدتر شدن آن می شود سوالاتی می پرسند پزشک می‌تواند بر اساس این اطلاعات شخصی به علت مبتلا شدن فرد به سردرد پی ببرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به ام‌آر‌آی و سی‌تی‌اسکن روی می‌آورد این آزمایشات تصویربرداری از تمام مفاصل مغز را نشان می‌دهد که در هر منطقه وجود دارد یا خیر.

درمان سردرد در کودکان

درمان سردرد در کودکان
درمان سردرد در کودکان

پزشک ممکن است درمان های مختلفی را برای سردرد ها پیشنهاد کنند بهترین نوع درمان برای کودک به نوع سردرد تعداد دفعات آن و علت آن و همچنین سن کودک بستگی خواهد داشت.

برخی از گزینه هایی که پزشک پیشنهاد می کنند عبارتند از پیگیری علائم مدیریت استرس ماساژ دارو

پیش گیری علائم با استفاده از یک دفترچه یادداشت سردردهایی را که مبتلا می شوید و مواردی را که به نظرتان با اختلال روبرو شده است را در دفترچه بنویسید مثلا کمبود خواب غذا نخوردن استرس داشتن همه این ها  باید دفترچه نوشته شود.

مدیریت استرس با کمک روانشناس می‌تواند کمک کند تا راه های برای مقابله با استرس کودک تجویز شود هم برای سردردهای میگرنی و هم تنشی مهم است که فرد استرس نداشته باشد تا بتوان درمان را ادامه دهد.

ماساژ زمانی که توسط یک پزشک متخصص آموزش لازم به کودکتان داده می شود و تا حدودی سردرد کودکتان درمان می شود.

احتمالا او برایش یک رژیم غذایی سالم و ورزش را تجویز می‌کند می‌توان به کودک کمک کند تا آرام شود و همچنین ماساژ قسمت های شقیقه و عضلانی  می تواند کودک را آرام کند و دردش را کاهش دهد.

داروهایی که سردرد بزرگسالان را درمان میکند در دوزهای کمتر می تواند برای درمان سردردهای کودکان مفید باشد برخی از داروها را در هنگام سردرد مصرف کنید  و برخی دیگر به جلوگیری از سردرد های آینده کمک خواهند کرد.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر