شاید برای شما مفید باشد سکسکه و آروغ در کودکان

سکسکه و آروغ در کودکان

سکسکه و آروغ در کودکان سکسکه در نوزادان بسیار شایع است مطالعات نشان دهد در واقع سکسکه کردن می تواند از ماه ششم بعد از لقاح رحم خانم ها اتفاق بیفتد سکسکه کردن نوزاد توسط مادر احساس می ‌شود نوزادانی که داخل رحم به صورت متناوب سکسکه می کند اغلب بعد از تولد هم سکسکه …

سکسکه و آروغ در کودکان

سکسکه در نوزادان بسیار شایع است مطالعات نشان دهد در واقع سکسکه کردن می تواند از ماه ششم بعد از لقاح رحم خانم ها اتفاق بیفتد سکسکه کردن نوزاد توسط مادر احساس می ‌شود نوزادانی که داخل رحم به صورت متناوب سکسکه می کند اغلب بعد از تولد هم سکسکه را انجام می ‌دهند.

به طور کلی سکسکه کردن نوزاد جای هیچ گونه نگرانی ندارد اما اغلب والدین دلواپس این موضوع می شود و راهی برای کمک به نوزادشان می خواهم پیدا کنیم

سکسه می تواند به دلایل مختلف از جمله خوردن غذای زیاد، سریع خوردن و جویدن آدامس نوشیدن نوشابه به وجود آید.

در نوزادان این یک عارضه کاملا غیر ارادی ساخت سیستم های عصبی خودکار بدن به انجام سکسکه می پردازند نوزادان تازه متولد شده ممکن است دچار سکسکه شوند.

در نوزادان تازه به دنیا آمده و کوچک تر از یک سال عادی است اما والدین علاقه دارند بدانند که علت آن چیست والدین باید بدانند زمانی لازم برای عضلات سکسکه هیچ کار نباید انجام بدهند در ادامه شما را با دلیل سکسکه ‌نوزاد عوارض و راه های درمان عوارض آشنا می کنیم.

آیا سکسکه نوزادان طبیعی است؟

آیا سکسکه نوزادان طبیعی است؟
آیا سکسکه نوزادان طبیعی است؟

سکسکه نوزادان ناشی از گرفتگی عضله دیافراگم است که در بخش زیرین قفسه سینه وجود دارد و تنفس نوزاد آن کمک خواهد کرد.

سکسکه ‌نوزاد می‌تواند چند دقیقه تا چند ساعت زمان برد این عارضه کاملا بی خطر بدون درد سر است فروش دوگانه ‌ای بدن و رسیدن به حد تعادل و کاهش پیدا می‌ کند.

نوزاد شما ممکن است که به ویژه صدای آن را امری خنده دار و بامزه تلقی کند در صورت آغاز سکسه کودک خود را زیر نظر داشته باشید برای بررسی دلیل سکسکه نوزاد نیز به انجام کار های خاصی نیست چه کسی که نوزاد در اکثر موارد مشکلات جدی برای سلامت او با بدنش به وجود می‌آورد دلایل بسیاری برای بروز سکسکه در نوزادان وجود دارد.

مطالعه بیشتر:  فریز تخمک

علت سکسکه نوزاد و تفاوت آن با سکسکه جنین

علت سکسکه نوزاد
علت سکسکه نوزاد

اگرچه سکسه  امروزه نگران کننده به حساب نمی‌آید اما گاهی به خاطر شرایط خاص  نوزاد ممکن است مشکلاتی را برای او پدیدار کند که محرک های مختلفی دارد که می‌تواند به ایجاد یا از بین بردن آنها کمک کند دلیل سکسکه نوزاد کاملا متفاوت است.

سکسکه جنین درون رحم مادر می باشد در رحم سکسکه جنین زمانی رخ می‌دهد که مقدار زیادی مایع آمنیوتیک مصرف شده است اما در نوزادان متفاوت است

بعد از تولد سکسکه نوزاد ممکن است به دلایل زیر رخ بدهد

تغذیه بیش از حد اگر نوزاد شما بیش از حد غذا بخورد چه شیر مادر شیرخشک و دچار نفخ شکم شود و بعد به دیافراگم فشار می آورد و باعث بزرگ شدن آن در داخل حفره شکمی می شود.

در نتیجه این امر موجب انقباض ناگهانی در دیافراگم می‌شود و این انقباضات به صورت سکسکه در نوزاد پدیدار خواهد شد.

پریدن بیش از حد هوا هنگام شیر خوردن نوزاد احتمال بروز سکسکه در نوزادانی که با شیشه شیر می خورند بیش تر از کودکانی که از سینه مادر شیر می نوشد وارد کردن هوای زیاد به داخل معده سبب ورم آن به دیافراگم می‌شود این امر همانند علت ارائه شده در بالا به سبب بروز سکسکه در نوزاد میشود.

وجود مواد تحریک‌کننده در هوا از آن جایی که لوله های تنفسی نوزادان ظریف هستند مواد شیمیایی موجود در هوا مثل گرد و غبار بوی غلیظ دود آلاینده ها می توانند سبب ایجاد سرفه و سکسکه در نوزاد شود.

اگر این سکسه برای مدت زمان طولانی ادامه پیدا کند به دیافراگم فشار می‌آورد و سبب انقباضات می‌شود و درنتیجه سکسکه در نوزادان پدیدار می‌شود.

مطالعه بیشتر:  سرطان آندومتریوز

آسم یکی از عوارض سکسه در نوزادان است این بدان دلیل است که ریه های موجود در ورم  می‌کند و در نتیجه حجم هوای ورودی به ریه ها کم می شود این امر به خصوص سینه و اسپاسم ‌های دیافراگم می‌شود و سکسکه را به دنبال خواهد داشت.

واکنش های آلرژیک یکی از واکنش‌های آلرژیک در مری نوزادان به وجود می‌آید.

این افراد با منقبض شدن نسبت به این آلرژی واکنش نشان می دهد و در نتیجه نوزاد شروع به سکسکه می‌کند.

کودک شما ممکن است به پروتئین‌های موجود در شیر هم حساس باشد در صورتی که در رژیم غذایی خود را تغییر دهد تعادل مواد شیمیایی در شیر تغییر می‌کند و در نتیجه می‌تواند منجر به آلرژی و حساسیت در شیر شود.

تغییر دما موارد تغییر دما در ناحیه شکمی نوزاد می تواند سبب گرفتگی ماهیچه دیافراگم شود مثلا اگه شیر سرد بعد از این غذا گرم به نوزاد بدهیم می تواند سکسکه را به وجود آورد.

رفلاکس معده

در شرایط محتویات معده کودک به مری برگشت داده شود این اتفاق تحت عنوان رفلاکس معده شناخته می‌شود و در میان نوزادان معمولا شایع است این جریان معکوس غذا اثر موجود در بخش‌ های انتهای مری را تحریک می‌کند و می‌تواند به دیافراگم فشار وارد کند.

این امر می‌تواند سبب ایجاد سکسکه در نوزادان شود این در حالی است که این نوزادان به تنهایی نشان دهنده رفلاکس معده نیست اما مزمن شدن ان و بروز نشانه ‌های دیگر از جمله بی‌حسی گریه افزایش یابد هم می‌تواند سکسکه را به دنبال داشته باشد.

چگونه سکسکه نوزاد را متوقف کنیم؟

سکسکه نوزاد امری رایج و طبیعی است اگر سکسکه نوزاد شما دچار استرس کرد احساس کردید که این عارضه برای کودکتان ناراحت کننده است می توانید از روش های زیر را انجام دهید.

برای رفع سکسکه نوزاد چه اثری سکسکه به طور طبیعی متوقف شود از پستانک استفاده کنید به کودک خود قند آب بدهید حواس کودک خود را پرت کنید.

مطالعه بیشتر:  اطلاعات در مورد فرایند تنگ کردن واژن

پیشگیری از سکسکه نوزاد

پیشگیری از سکسکه نوزاد
پیشگیری از سکسکه نوزاد

برای غذا دادن به او کودک را در حالت نشسته نگه دارید ماساژ پشت نوزاد کودک خود را بگیرید به نوزاد خود در آرامش غذا بدهید و فعالیت های سرگرم کننده را مدتی کنار بگذارید از تغذیه بیش از حد نوزاد خودداری کنید.

برای درمان سکسکه نوزاد چه کارهایی را نباید انجام دهید.

به نوزاد خود آبنبات ترش ندهید برای درمان سکسکه هرگز به پشت نوزاد خود محکم ضربه نظری هرگز زبان باز و یا با کودک خود را نکشید برای درمان سکسکه نوزاد را نترسانید به گوشه چشم کودکان فشار نیاورید راه تنفس کودک را مسدود نکنید.

آروغ در کودکان

اگر نوزادتان در زمان شیر خوردن ناراحت به نظر می‌رسد و خود را جمع می‌کنند و دچار پیچ و تاب شده است سرش را به عقب می‌گیرد و شروع به گریه کردن می‌کند که نیاز به آروغ زدن دارد.

برخی از والدین در زمان شیردهی یا وقتی که بطری شیر خشک به نیمه می رسد آروغ می‌گیرند بسیاری از نوزادان و شیرخواران تا سن چهار تا شش ماهگی آروغ زدن را متوقف می‌کند.

زیرا آنها به شیر خوردن عادت کرده اند و دیگر هوای زیادی را قورت نمی دهند اما با این حال هر نوزاد با دیگری متفاوت است.

روش های آروغ گرفتن از نوزاد

بیشتر از یک راه برای اروغ گرفتن از نوزاد وجود دارد توجه کنید که هنگام استفاده از یک روش برای اروغ گرفتن اگر بعد از ۳۰ دقیقه نتوانست او را بگیرد روش دیگری را امتحان کنید ممکن است کودک در آن لحظه هنوز آماده اروغ زدن را نداشته باشد

سینه نوزاد را در برابر قفسه خود قرار دهید به طوری که چانه و روی شانه شما قرار داشته باشد و با یک دست او را نگه دارید و دست دیگر به آرامی بر پشت ضربه بزندبالاتر از شانه

نوزاد را در دامن خود این طوری که پشتش به شما باشد  قرار دهید از یک دست برای نگه داشتن بدن و و دست دیگرتان برای ضربه زدن به پشت او استفاده کنید قبل از امتحان این روش بهتر است یک پیش بند روی سینه کودک بگذارید شاید شیر اضافی در معده خود را تخلیه کند.

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر