شاید برای شما مفید باشد شب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان منظور از شب ادراری حالتی است که کودکان شب ها به صورت نا خواسته در خواب خود را خیس می‌کنند شب ادراری به هیچ عنوان در کودک امری اختیاری نیست. نباید صبح در مواجه با روبرو شدن با ملافه خیس کودک را متهم به تنبلی کنید حدود ۱۲ درصد از کودکان …

شب ادراری در کودکان

منظور از شب ادراری حالتی است که کودکان شب ها به صورت نا خواسته در خواب خود را خیس می‌کنند شب ادراری به هیچ عنوان در کودک امری اختیاری نیست.

نباید صبح در مواجه با روبرو شدن با ملافه خیس کودک را متهم به تنبلی کنید حدود ۱۲ درصد از کودکان در ۷۹ سالگی رختخواب خود را خیس می ‌کند

در بین این کودکان این مشکل حدود ۲۲ تا ۱۵ درصد در نوجوانی و بزرگسالی هم ادامه می یابد شب ادراری آسیب ‌های جدی به اعتماد به نفس کودک می زند و آرامش زندگی او را تحت شعاع قرار می دهد.

البته از آنجایی که عوارض معمولا سرکوب آن کار می‌شود، کمک کردن به کودک چندان آسان نیست درمان زود هنگام شب ادراری آرامش و راحتی خواب شبانه را برای کودک به دنبال دارد اما کودکان ۵ ساله و کسانی که دچار شب ادراری هستند نیاز به درمان این موضوع دارند.

جنبه های طبیعی شب ادراری

جنبه های طبیعی شب ادراری
جنبه های طبیعی شب ادراری

دامنه مشکلات و مسائل مربوط به شب ادراری در کودکان بسیار پیچیده است و رفتن به دستشویی معمولا در بازه سنی ۲ تا ۴ سالگی به کودک آموزش داده خواهد شد.

با این حال برخی از کودکان می‌توانند رختخواب خود را در تمام شب خیس نگه دارند و باید چند سال بزرگتر شود تا بتوان مساله خالی کردن مثانه را یاد گیرند.

گاهی اوقات کودکی که صبح را به شب می رساند به طور ناگهانی به دلیل اضطراب در محیط های خانگی نگرانی از مدرسه و ترس دچاری بی اختیاری می‌شود.

به موازات بالارفتن سن و بلوغ سیستم بدن احتمال شب ادراری در کودکان کاهش پیدا می کند و تقریبا تمام کودکان در نوجوانی یا بسیار قبل‌ تر از آن با این مشکل روبرو می شوند و باعث خجالت آن ها می‌شود.

مطالعه بیشتر:  ورزش در بارداری

اکثر کودکان که به مدرسه می‌ روند برای اولین بار می‌تواند در شب رختخواب خود را خیس کنید و هرگز نمی تواند مثانه شان را در شب کنترل کند سابقه خانوادگی نقش مهمی در بی اختیاری ادرار شبانه دارد کودکتان را به هیچ عنوان ملامت نکنید.

چه زمانی باید برای درمان شب ادراری اقدام کنید

هر زمانی که نگران این مشکل بودید می توانید با یک پزشک متخصص کودک صحبت کنید اگر شب ادراری فرزندتان سابقه نداشت به صورت ناگهانی رخ داد به سرعت به پزشک بروید و کودک را معاینه کنید

تا مطمئن شود علت شب ادراری عارضه جدی نیست فقط تعداد اندکی از موارد شب ادراری از کودکان به دلیل ابتلا به ناهنجاری‌ های مثانه کلیه عفونت و دیابت است اگر فرزندتان دچار علائم غیر عادی مثل ادرار در خون و سوزش ادرار شد سریعا به پزشک مراجعه کنید.

دلایل اولیه شب ادراری

دلایل اولیه شب ادراری
دلایل اولیه شب ادراری

شب ادراری در کودکان سه دلیل اصلی دارد ادرار  بسیار زیادی تولید می‌شود کودک پیام به مغزش نمی ‌رسد و از خواب بیدار نمی شود.

مثانه به قدر کافی فعال نمی شود و تمام ادرار را در خود نگه دارد و دلیل شب ادراری در کودکان متفاوت است تمام آنها قابل درمان می باشد شب ادراری می تواند ارثی باشد از یکی از والدین به کودک برسد.

فرزندشان به احتمال ۴۰ درصد این مشکل را تجربه می‌کند اگر هر دو والدین شب ادراری را تجربه کند احتمال ابتلا به شب طوری در کودک ۷۰ درصد افزایش پیدا می‌ کند.

یبوست

یبوست باعث می‌شود که روده پر از مدفوع باشد روده به مثانه فشار می‌آورد و فضای لازم برای کشیده شدن و پر شدن مثانه را نداشته باشد در نتیجه کودک اختیار ادرار را از دست می دهد.

باید مثانه را به دفعات بیش تر تخلیه کنند و بارها برای تخلیه مجرا به دستشویی می رود بنابراین یبوست می تواند باعث بی اختیاری شبانه یا روزانه ادرار شود.

مثانه پرکار

مثانه بیش فعال یاپرکار از پر شدن مثانه پیام مبنی بر ضرورت تخلیه فوری مسائل به مغز می رساند مثانه پرکار معمولا حجم کمتر از ادرار را در خود نگه می دارد نشانه های پرکار پرکار عبارتند از:

مطالعه بیشتر:  رابطه جنسی در دوران بارداری

لکه های کوچک در ادرار روی رختخواب علامت این است که مساله در دفعات بیش تر و در حجم کمتری تخلیه می‌شود.

تکرر ادرار بیش از هشت بار در روز و احساس نیاز مداوم کودک به دستشویی غالباً بیش از یک بار در شب رخ می دهد

تولید مقدار زیادی ادرار در طول شب

هورمون وازوپرسین به بدن کمک می کند که شب ها اجرایی کمتری تولید نمایند و اگر این هورمون کافی هنگام‌ خواب تولید نشود کلیه ها بیش از توان نگهداری مثانه ادرار تولید می‌کنند هیچ آزمایشی برای بررسی میزان این هورمون وجود ندارد.

بیدار نشدن کودک پس از ارسال پیام پر شدن مثانه

تعدادی از کودکان زمانی که ارسال پیام برای مثانه از خواب ان ها را بیدار می کند زمانی بیدار می‌کند که دیگر دیر است.

در این نشریه زنگ هشدار روش موفقیت آمیز است که شیوه نشان دادن واکنش مناسب به عصب های مثانه را به مرور آموزش می دهد به محض آن که کودک شروع به ادرار می کند زنگ هشدار به صدا درمی‌آید کودک به مرور زمان یاد می گیرد که بعد از پر شدن مثانه بیدار شود و به دستشویی برود.

عفونت مجاری ادرار

عفونت مجاری ادرار
عفونت مجاری ادرار

عفونت مجاری ادرار نشانه های مختلفی دارد که در طول روز قابل احساس است این عفونت بر توانایی کودک برای خشک نگهداشتن رختخواب اثرمی گذارد.

از نشانه های عفونت مجاری ادرار می توان به ادرار با بوی ماهی و ادرار با رگه های خونی داشتن استفراغ و حالت تهوع اشاره کرد که ادرار را با ناراحتی و دشواری تخلیه می‌کند مشکل بی اختیاری علاوه بر شب در طول روز هم اتفاق می افتد.

اضطراب و استرس

کودکانی که سابقه مشکلات شب ادراری ندارند بر اثر اضطراب و استرس اضطراب ناشی از بیماری رفتن به مدرسه اسباب کشی تولد خواهر و برادر امتحان داشتن مشکلات بزرگسالان به شب ادراری مواجهه می شود.

مطالعه بیشتر:  هفته سی و پنجم بارداری

نقص عملکرد کف لگن

کف لگن از عضلات و بافت هایی تشکیل شده است که بندی را از سمت استخوان شرمگاهی استخوان دنبالچه ایجاد می‌نماید کف لگن اندام تناسلی و شکمی را در خود نگه می دارد و کنترل روده و مثانه کمک می‌ کنند.

منظور از نقص عملکرد کف لگن طیف وسیعی از مشکلاتی است که در رابطه با عضلات و بافت های آن به وجود می‌آید حساسیت بافت اطراف در اندام های کف لگن افزایش و کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه دچار اختلال در شب تار می شود.

درمان شب ادراری در کودکان

مشکل شب ادراری در کودکان به مرور زمان برطرف خواهد شد راه های درمان شب ادراری بسیار زیاد است.

جوشاندن مقدار زیادی مایعات در طول روز به کودک مطمئن باشید که فرزندتان در طول روز به مدت کافی مایعات بنوشید است بهتر از کودک قبل از خواب دیگر مایعات بنوشد.

همچنین نوشیدنی هایی که حاوی نوشابه کافئین قهوه چای شکلات داغ هستند به کودک خود خورانده نشود چون این نوشیدنی ‌ها باعث افزایش ادرار میشود از فرزندتان بخواهید که در طول روز مرتب به دستشویی برود.

مطمئن باشید که فرزندتان قبل از خواب حتما دستشویی رفته است و در طول شب نیز به تخلیه مثانه ندارد.

تشویق کودک

شب ادراری در کودکان
شب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان مسئله‌ای نیست که کودک را بتواند آن را کنترل کند بنابراین برای خیس نکردن رختخوابش برایش جایزه تعیین کنید درعوض فرزندتان را به بهانه های زیر تشویق کنید.

توصیه ها

توصیه ها برای مدیریت شب ادراری در کودکان رعایت کنید مطمئن باشید که کودک در طول شب به دستشویی دسترسی دارد.

برای مثال اگر تخت دو طبقه بزرگی بود که در طبقه پایین بخوابد همچنین می توانید لامپ دستشویی را روشن بگذارید و صندلی توالت کودک را در جای مناسب قرار دهید.

تشک و پتوی کودک را با روکش های ضدآب بپوشانید.

توانبخشی کف لگن

معاینات بالینی وی به بررسی عضلات شکم پا کمر و بخش دیگر که مرتبط با مجاری ادرار در کودک می‌پردازد.

این مایع در حضور والدین از روی لباس انجام می‌شود در مورد دستی کاملا خصوصی است نیاز به در آوردن لباس نیست مخصوصا رویکرد کلی نگری که انتخاب می‌شود الگو های خواب و تغذیه کودک است.

درمان شب ادراری در کودکان شامل موارد زیر می شود تغییر رژیم غذایی و تعدیل رفتار متحرک سازی بافت نرم آزادسازی میوفاسیال سرما و گرما درمانی بازآموزی مثانه بازآموزی عضلات کف لگن تکنیک های آرام سازی تمرین های تقویتی و کششی در اطراف مثانه و لگن.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر