شاید برای شما مفید باشد عفونت چشم در نوزادان

عفونت چشم در نوزادان

عفونت چشم در نوزادان نوزادان موجودات بسیار احساسی هستند از مدت زمانی که بزرگ می‌شوند و اصطلاحا از آب و گل بیرون می‌آیند دچار مشکلاتی می شوند. عفونت چشم در نوزادان و قرمزی چشم التهاب جداره چشم که همان سفید اطراف چشم می باشد و نیز نواحی داخلی آن به وجود می‌آید عفونت توسط باکتری‌ …

عفونت چشم در نوزادان

نوزادان موجودات بسیار احساسی  هستند از مدت زمانی که بزرگ می‌شوند و اصطلاحا از آب و گل بیرون می‌آیند دچار مشکلاتی می شوند.

عفونت چشم در نوزادان و قرمزی چشم التهاب جداره چشم که همان سفید اطراف چشم می باشد و نیز نواحی داخلی آن به وجود می‌آید عفونت توسط باکتری‌  ه ا و ویروس‌ها می‌توانند به سادگی اتفاق افتد.

به خصوص اگر چشم و حساس باشند گاهی اوقات شیرخوار و نیز کودک در دوران سرماخوردگی دچار عفونت خواهد شد.

لازم به ذکر است عفونت ویروسی بسیار واگیر دار  می باشند و عفونت های باکتریایی واگیر  چندانی ندارند عفونت چشم نوزاد ممکن است در اثر یک واکنش آلرژیک ایجاد شود که البته بر اثر آلرژی مسری نیست و به طور کلی عفونت چشم نوزاد عارضه بسیار شایع است.

عفونت باکتریایی یا ویروسی باعث قرمزی عکس سوزش در چشم نوزاد می گردد و گاهی ترشحات چسبناک در آن ایجاد می ‌کند عفونت های آلرژی باعث سرازیر شدن اشک از چشم خارج می شود.

بهتر است در صورت مشاهده این حالت ها در نوزاد به پزشک اطفال مراجعه کنید چشمان کودک را تمیز کنید پزشک شما می گوید که کودک به کدام دارو نیاز دارد.

علائم عفونت چشم نوزاد

علائم عفونت چشم نوزاد
علائم عفونت چشم نوزاد

چشم نوزاد دچار قرمزی سوزش و خارش میشود گاهی اوقات ترشحات زرد و سبز از آن ها خارج می گردد که باعث می شود تا بعد از بیدار شدن به هم چسبیده باشد پوست اطراف چشم پف می کند و اطراف پلک قرمز به نظر می‌رسد در عفونت باکتریایی یا ویروسی ممکن است.

مطالعه بیشتر:  زایمان زودرس

یک چشم و هر دوی آنه ا به این عارضه مبتلا شود در عفونت های آلرژیک هر دو چشم نوزاد به خارش می افتد و علائم  آنها آشکارتر می‌شود ممکن است علائم دیگری مثل عطسه و گرفتگی بینی را داشته باشد.

آیا برای عفونت چشم نوزاد باید به پزشک مراجعه شود

بهتر است در صورت مشاهده عفونت چشم نوزاد به پزشک مراجعه شود که موارد زیر را مشاهده کردید حتما با یک پزشک در میان بگذارید.

  • اگر عفونت چشم به‌رغم درمان بعد از ۳ تا ۴ روز از بین رفت .
  • پوست اطراف چشم و پلک کودک متورم و قرمز شد.
  • اگر  کودک مشکلات بینایی پیدا کرد.
  • کودک تب داشت به درستی غذا نخورد و یا انرژی کمی داشت.

اگر چشم های نوزاد ترشحات غلیظ داشت سریع باید پزشک اطفال مراجعه شود ممکن است دچار انسداد مجاری اشک شده باشد.

درمان عفونت چشم نوزادان

درمان عفونت چشم نوزادان
درمان عفونت چشم نوزادان

با شستشوی چشم های فرزند شروع کنید چشم های او را چند بار در روز با پنبه ای که با آغشته به آب گرم بشویید و آب تازه از شیر مناسب است.

آب نیز برای این کار مناسب می باشد احتیاج به جوشاندن این آب و یا اضافه کردن نمک به آن نیست که پزشک متخصص اطفال در رابطه با درمان صحیح عفونت چشم نوزاد به شما خواهد گفت.

اگر عفونت باکتریایی باشد ممکن است برای تشخیص نوع باکتری از ترشحات چشم نمونه برداری کنند ممکن است پزشک قطره یا پماد های آنتی بیوتیک تجویز نماید.

احتمالاً برای ریختن قطره و مالیدن پماد چشم کودک به کمک نیاز داشته باشید.

مصرف داروها را تا چند روز بعد از برطرف شدن علائم عفونت در نوزادان ادامه دهید.

اگر کودک عفونت آلرژیک داشت پزشک قطره های ضد حساسیت برای او تجویز می‌کند احتمال حالا باید کودک را از هرگونه عوامل حساسیت به دور نگه دارید.

مطالعه بیشتر:  خونریزی غیر طبیعی رحم

تورم باکتری

این تورم یک عفونت باکتریایی چشم به حساب می‌آید نشانه اصلی آن حلقه های به هم چسبیده به وسیله کوچک است که بعد از مدتی خوابیدن ایجاد می‌شود این‌طور ممکن است در یک یا هر دو چشم ایجاد گردد.

تورم ویروسی و عفونت چشم در نوزادان

این تورم یک نوع عفونت ویروسی در چشم است نشانه اصلی آن صورتی رنگ بودن قسمت های سفید چشم می باشد چشمان  پر از اشک می‌شود.

تخلیه طبیعی مقدار کمی مخاط خشک شده فقط در گوشه چشم

در این شرایط ممکن است مخاط خارج شده از چشم چرکین باشد ولی اغلب به دلیل لمس کردن چشم ها با دستان کثیف ترشحات به رنگ کرم تغییر پیدا می کنند در این شرایط به جز پاک کردن ترشحات چشم با آب گرم نیاز به درمان دیگری نیست.

انسداد مجرای اشک

انسداد مجرای اشک
انسداد مجرای اشک

مجاری اشک ممکن است مسدود شوند و این معمولاً در دست درصد نوزادان به وجود می‌آید علامت آن آبریزش مداوم از چشم می باشد چشم پر از اشک می‌شود و همانند زمان  گریه از چشمان جاری می شود.

جسم خارجی در چشم

وجود ذرات ریز در هوا مثل خاک اره خاک ماسه در چشم می‌تواند عامل اصلی عفونت‌ های چشمی باشد دما اغلب زیر پلک بالا می‌رود اگر برداشتن شود چشم با تولید ترشح  واکنش از خود نشان می‌دهد.

این عامل  چشم در نوزادان و کودکان با استفاده از قطره های چشم آنتی بیوتیکی بهبود نمی آورد و کودکان معمولاً از وجود چیزی در چشمانشان شکایت می کنند.

سلولیت پلک

این بیماری از عفونت های عمیق پلک به بافت ‌های اطراف آن به وجود می‌آید علامت اصلی آن پلک قرمز حساسیت و تورم می باشد ممکن است چشم تورم شود البته در یک چشم این می‌تواند مشکلی باشد.

که به واسطه باکتری ها التهاب در آن ایجاد شود عفونت چشم به سمت داخل گسترش پیدا می‌کند و معمولا این امر از عفونت سینوس اتموئید ناشی می‌شود.

مطالعه بیشتر:  برفک دهان در کودکان

علائم عفونت باکتریایی چشم

ترشحات سبز یا زرد رنگ چرکی در چشم چرک خشک شده روی پلک و مژه ها چسبیدن مژه به هم بلافاصله بعد از بیداری ، پلک اغلب پف کرده اند در بعضی از موارد قسمت سفیدی چشم ممکن است قرمز یا صورتی باشد.

توجه داشته باشید  قبل از استفاده از دارو ها و معالجات خانگی با یک پزشک مشورت کنید برخی از عفونت های چشم بسیار جدی می باشند.

درمان های موثر خانگی برای درمان عفونت چشم در نوزادان

آب نمک یا سرم نمکی یکی از موثرترین دارو های خانگی برای درمان عفونت چشم در کودکان و نوزادان می باشد سرم نمکی استریل چشمی عملکردی شبیه قطره های اشک دارد که چشم شما برای تمیز کردن به صورت طبیعی از آن استفاده می‌کنند و خاصیت ضد میکروبی دارد.

به همین دلیل سرم نمکی عفونت چشم می‌تواند درمان کند محلول نمکی استریل شده را از داروخانه ها تهیه کنید.

قرار دادن کیسه های چای خنک شده روی چشم در حالی که چشم بسته است می‌تواند راهی برای کاهش ادرار به چشم حساب بیاید در این روش می توانید درمان خانگی موثر برای عفونت چشم نوزاد باشد.

برخی از جایگاه خاصیت تسکین دهنده و ضد التهاب دارد به عنوان مثال مطالعات نشان می‌دهد که بابونه چای سیاه و چای سبز خاصیت ضد التهابی دارد و همین دلیل استفاده از کیسه‌ های چای روی چشم می‌تواند یک روش موثر برای کاهش التهاب و ورم باشد.

به خاطر داشته باشید اگر درمان‌ ها ضد التهابی طولانی مدت شد ولی هیچ تاثیری نداشت حتماً یک عفونت چشمی شدید در کودک به وجود آمده است و سریعا باید به پزشک مراجعه شود.

کمپرس گرم

کمپرس گرم
کمپرس گرم

اگر چشم های کودک شما تحریک شود و آلوده گردد کمپرس گرم می‌تواند به شما کمک بسیار زیادی کند.

مطالعاتی که بر روی ۲۲ شرکت کننده انجام شد نشان می دهد که کمپرس گرم می‌تواند باعث بهبود سلامت چشم در افراد با چشم سالم هم شود.

کمپرس های گرم ممکن است بتواند از آغاز و در طراحی چشم کاهش دهد آب گرم می تواند به تسکین علائم خشکی چشم کمک بسزایی کند توجه به این نکته ممکن است اگرچه کمپرسی که باعث تسکین می شود اما در واقع نمی تواند بیماری را به طور کامل درمان کند.

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر