شاید برای شما مفید باشد فیبروکیستیک پستان

فیبروکیستیک پستان

فیبروکیستیک پستان یکی از بیماری هایی که امروزه اکثر افراد با آن مواجه می ‌شوند و مختص بانوان است بیماری فیبروکیستیک پستان می ‌باشد. این بیماری جز بیماری هایی است که خطر چندانی برای افراد ندارد و اگر درمان شود به بدن با نوع ایرادی وارد نکند اما اگر درمان نشود مشکلات زیادی به همراه …

فیبروکیستیک پستان

یکی از بیماری هایی که امروزه اکثر افراد با آن مواجه می ‌شوند و مختص بانوان است بیماری فیبروکیستیک پستان می ‌باشد.

این بیماری جز بیماری هایی است که خطر چندانی برای افراد ندارد و اگر درمان شود به بدن با نوع ایرادی وارد نکند اما اگر درمان نشود مشکلات زیادی به همراه دارد.

کیستیک باعث تغییرات بافتی در بدن افراد می ‌شود و همچنین باعث می گردد که هورمون های مختلف در تخمدان شروع به رشد کند و باعث ایجاد تغییراتی در بدن نوع بدن و میزان و ناحیه زائد بدن کند.

همچنین هورمون تخمدان ممکن است کاهش و افزایش پیدا کند.

فیبروکیستیک ها تنها باعث درد در قسمت های سینه و نوک سینه می‌ شود و باعث می ‌شود که فرد احساس درد شدیدی کند باعث می گردد که فرم سینه تغییراتی ایجاد شود و درد زیادی را متحمل شود.

این کیست ها دارای توده هایی هستند که داخلشان پر از مایع قرار گرفته است و این مایع به صورت غده در قسمت ‌های سینه حرکت می‌کند ممکن است که اصلاً نیازی به جراحی نداشته باشد و با گذشت زمان از بین برود.

ما امروز در این مجموعه می خواهیم شما را با علائم فیبروکیستیک پستان و همچنین تشخیص بیماری فیبروکیستیک درمان بیماری فیبروکیستیک آشنا کنیم.

برای اطلاعات بیشتر راجع به بیماری فیبروکیستیک زنانه بهتر است متن زیر را تا انتها مطالعه نمایید تا با ویژگی‌های آن و راه‌ های درمان آن بهتر آشنا شوید.

علائم فیبروکیستیک پستان

فیبروکیستیک پستان
فیبروکیستیک پستان

علائم فیبروکیستیک پستان بسیار مختلفی است. ممکن است در هر فرد با فرد دیگر مختلف باشد و باعث می ‌شود که اگر به آن رسیدگی نشود آنها در قسمت های مختلف بدن به وجود بیاید و باعث ایجاد ترشحاتی از قسمت نوک سینه می ‌شود.

همچنین ممکن است به صورت متعدد باشند و باعث ایجاد تغییرات هورمونی در سایز و اندازه سینه ها شود.

در اکثر خانم ها قبل از دوران پریود احساس درد شدید خونریزی از نوک سینه و تورم در سینه قبل از ۱۴ یا ۱۵ روز قبل از پریود می شود.

با گذشت زمان هرچه به روز موعد پریود نزدیک ‌تر می ‌شود احتمال درد بیشتر می شود.

تورم و برآمدگی در قسمت هایی از سینه احساس درد افزایش سطح پستان ها نامتقارن بودن پستان ها جابجایی توده که در قسمت سینه وجود دارد.

مطالعه بیشتر:  تزریق چربی به واژن

در قسمت نوک پستان تورفتگی خروج مایع قرمز رنگ از سینه خود را نشان می دهد.

تشخیص بیماری فیبروکیستیک

اگر بیش از حد سینه های شما درد گرفت بهتر است به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا پزشک ان را تشخیص دهید.

معمولاً بهترین زمان برای نشان دادن سینه ۷ تا ۱۱ روز بعد از دوره ماهیانه است زیرا باعث می گردد که سینه نوک سینه و خط سینه و حتی زیر بغل بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ قاعده و ضایعه از نظر سرطان وجود ندارد.

بنابراین امروزه استفاده از سونوگرافی ها و ماموگرافی های به وجود آمده است که به تشخیص این بیماری کمک کرده است نمونه برداری یکی از بهترین راه ها برای تشخیص سرطان بیماری فیبروکیستیک است.

درمان بیماری فیبروکیستیک

فیبروکیستیک پستان
فیبروکیستیک پستان

درمان بیماری فیبروکیستیک اصلاً قطعی نیست و با استفاده از برخی از داروها و مواد غذایی صورت می‌گیرد و باعث می گردد که فرد احساس درد و سنگینی در سینه هایش ایجاد شود.

بنابراین برای اینکه در قسمت سینه از بین برود به افراد پیشنهاد می ‌شود که ویتامین e به شدت مصرف کنند تا حساسیت سینه هایشان از بین برود.

همچنین بهتر است از داروهای گل مغربی استفاده کنند همچنین بهتر است مدام سینه ‌شان را گرم کنند ماساژ سینه استفاده کنند از لباس زیرهای سفت و فنری اصلاً استفاده نکنند.

و همچنین بهتر است از لباس زیرهای نیم تنه نخی استفاده کنند زیرا باعث می گردد که تعریق رخ ندهد توصیه می گردد که از مواد غذایی فست فودی مثل قهوه چای پررنگ انواع نمک و ادویه تند نوشابه سیاه نوشابه زرد گوجه‌فرنگی دلستر چربی ‌های اشباع خیار کدو و بادمجان استفاده نشود.

زیرا باعث ایجاد بیماری در افراد می ‌شود همچنین بهتر است از داروهای تاموکسیفین استفاده شود.

داروی تاموکسیفن مخصوص سینه درد است و این دارو بر قسمت های مختلف تناسلی زنان اثر می گذارد و بهتر است مصرف آن زیر نظر پزشک باشد.

چه کسانی به پستان فیبروکیستیک مبتلا می شوند؟

در هر بانو امکان دارد که در طول زندگی کردن به پستان فیبروکیستیک مبتلا گردد اما این بیماری معمولاً در سال ۳۵ تا ۵۵ سالگی اتفاق می ‌افتد.

بنابراین مصرف و استفاده از قرص های ضد بارداری تا حدود بسیار زیادی درد را کم می‌کند و باعث ایجاد هورمون هایی در قسمت سینه می گردد.

بعد از یائسگی احتمال اینکه فرد به کیست فیبروکیستیک مبتلا شود بسیار کم است ولی باعث می شود احتمال سرطان افزایش پیدا کند پزشکان و متخصصان پیشنهاد می کنند که بانوان ۷۴ سال دیگر احتمال مبتلا شدن به کیست فیبروکیستیک در آنها بسیار کم است.

مطالعه بیشتر:  افسردگی

بنابراین اگر شما به صورتی که در خانواده ای هستید که افراد به این بیماری مبتلا هستند بهتر است آن را به پزشک بگویید و مدام سینه هایتان را چک کنید با چک کردن از به وجود آمدن بیماری های مختلف جلوگیری می شود.

چگونه می توان درد ناشی از کیست سینه را در خانه بهبود داد؟

کسانی که به کیست های فیبروکیستیک مبتلا هستند نیازی به استفاده از درمان های تهاجمی ندارد و اگر از قرص های ان به موقع استفاده کنند و مواد غذایی سالم استفاده شود معمولا درد دهان از بین می ‌رود.

استفاده از قرص ایبوپروفن کمک زیادی به از بین بردن درد می کند در بعضی از افراد پیشنهاد می‌ شود که از کمپرس های یخ بسته به صورت غیرمستقیم استفاده کنند زیرا باعث می ‌شود که سینه های آنها خشک شود.

رژیم غذایی بسیار مناسب می تواند به از بین بردن کیست فیبروکیستیک مبتلا کند جلوگیری کند.

ورزش و پیاده روی به از بین رفتن کیست های مختلف کمک می‌کند از مصرف غذاهای چرب و شور خودداری شود بهتر است به جای سوسیس و کالباس از گوشت های کبابی استفاده شود تا سوسیس و کالباس ضرر بسیار زیادی برای بدن دارد.

علت پیدایش توده‌های فیبروکیستیک

فیبروکیستیک پستان
فیبروکیستیک پستان

 

همانطور که می دانید کیست ها حاوی مواد مایع هستند که در قسمت ‌های سینه رشد می‌کند. تقریبا ۵۰ درصد افراد و بانوان با رسیدن به سن ۴۰ سالگی به این بیماری مبتلا می ‌شود.

کیست ها در دو نوع بدخیم و خشک وجود دارد که کیست بدخیم نیاز به درمان شیمی درمانی دارد و کیست خوش خیم خود به خود درمان می شود و پزشک فقط با دادن چند تا قرص آنها را کنترل می‌کند.

در واقع توده‌ های فیبروکیستیک به یکی از بافت های پستان به حساب می‌آید که اگر بیش از حد رشد کند عوامل نا مشخصی به وجود می‌آید.

کیست ها به صورت کلی باعث درد قسمت های خارجی سینه می شود که باعث می گردد سینه در لباس بسیار زشت شود.

بارداری و شیردهی با سینه فیبروکیستیک

اگر شما باردار شده اید و سینه هایتان دارای فیبروکیستیک هستید اصلا نگران نباشید زیرا با دادن شیر هیچ عارضه ای برای خود و جنین ندارد بلکه باعث می گردد که هورمون ها در قسمت هایی از سینه شما حرکت کند و باعث می‌ شود که مکیدن سینه تان ثابت بماند.

در واقع با مکیدن پستان توسط نوزاد مادر درد شدیدی را احساس می‌کند.

اما با مسئله نگران کننده نیز با استفاده از قرص های جلوگیری مسکن هایی با پروفن بسیاری از این کیست ها درمان می‌ شود.

مطالعه بیشتر:  میکروانجکشن هر چیزی که نیاز هست بدانید

بارداری و شیردهی دو عامل بسیار مهم در سرطان پستان هستند و بنابراین صورت می‌گیرد اگر قصد بچه دار شدن دارید و به فیبروکیستیک مبتلا هستید بهتر است اول فیبروکیستیک را درمان کنید سپس برای بچه دار شدن اقدام کنید.

کیست سینه چه زمانی بدخیم است

کیست سینه معمولاً بدخیم نیست و اگه به زودی به آن رسیدگی شود و به آن بپردازد دیگر بزرگ نمی‌ شود و کوچک و کوچک‌تر می ‌شود تا جایی که از بدن دفع شود. اما اگر رسیدگی نشود و مادر به سلامت بدن خود توجه نکند باعث ایجاد ضایعات مختلف در بدن می شود.

که باعث می گردد لایه بردار صورت گیرد و واد زائد خود از آن خارج شود. بنابراین هنگامی که مایع خونی رنگ و لکه های خون از خونه خارج شود نشان دهنده بدخیم بودن کیست است. بهتر است هنگامی که متوجه کیست در سینه تان شدید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

روش های تشخیص کیست سینه چیست؟

امروزه روش های مختلفی برای تشخیص فیبروکیستیک سینه وجود دارد.

استفاده از روش ‌های سونوگرافی ماموگرافی می‌ تواند کمک فراوانی ‌کند و افراد از به وجود آمدن سرطان های بدخیم جلوگیری می کنند.

پزشک با استفاده از معاینه سینه و بررسی بیماری را تشخیص می دهد و همچنین تشخیص می دهد که آیا در سینه مواد اضافه وجود دارد یا نه.

دیگر نیازی به ازمایش دستی نیست بلکه امروز با استفاده از عکس برداری بسیاری از کیست های سینه و بافت آنها تشخیص داده می شود.

درمان دارویی فیبروکیستیک

درمان دارویی فیبروکیستیک بسیار مختلفی است. امروز از داروهای ضد التهابی مثل استامینوفن و ایبوپروفن و ژلوفن استفاده می ‌شود که باید زیر نظر پزشک متخصص صورت گرفته شود.

همچنین باعث می گردد که میزان هورمون ها در بدن در قسمت سینه را هم افزایش دهد.

انجمن سرطان آمریکا اعلام می‌کند که قرص‌ های ضدبارداری برای از بین بردن درد در قسمت سینه بسیار موثر هستند بنابراین یکی از راه های درمان فیبروکیستیک استفاده از قرص‌ های ضدبارداری است.

معمولاً در افرادی که بالای ۱۸ سال سن دارند و خانم‌ های شیرده استفاده می‌ شود.

بنابراین یکی دیگر از داروهایی که باعث از بین رفتن کیست می ‌شود استفاده از ویتامین دی است.

ویتامین دی به نوبه خود به کمک عوامل مختلف منجر به از بین رفتن فیبروکیستیک می شود.

عمل جراحی فیبروکیستیک سینه

برای عمل جراحی فیبروکیستیک سینه با استفاده از سوزن صورت می گیرد که باعث می‌گردد که سوزن با استفاده از میله از طریق نوک پستان وارد سینه شود و سینه تحلیل گردد و درد از بین برود همچنین قبل از آن پزشکی پیشنهاد می کند.

که از داروهای چرک خشک کن آموکسی سیلین سفالکسین استفاده شود.

تا اگر عفونت در قسمت سینه وجود دارد خشک شود.

برداشت جراحی یکی دیگر از راه‌ هایی است که باعث می‌ شود که چیز کاملاً از بین برود و کوچک شود بنابراین عوامل مختلفی امروز باعث از بین رفتن جراحی فیبروکیستیک می شود لیزر یکی دیگر از این راه‌ها است.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر