شاید برای شما مفید باشد مصرف امگا 3 در بارداری

مصرف امگا ۳ در بارداری

مصرف امگا ۳ در بارداری مصرف امگا ۳ در بارداری از جمله نکات بسیار مهم می باشد که باید به آن توجه شود اکثر مادران در مورد دوز مصرف امگا ۳ در بارداری می پرسند. امگا ۳ در ماهی سالمون و ساردین به وفور یافت می‌شود امروز به دلیل مصرف ناکافی میگو و ماهی بدن …

مصرف امگا ۳ در بارداری

مصرف امگا ۳ در بارداری از جمله نکات بسیار مهم می باشد که باید به آن توجه شود اکثر مادران در مورد دوز مصرف امگا ۳ در بارداری می پرسند.

امگا ۳ در ماهی سالمون و ساردین به وفور یافت می‌شود امروز به دلیل مصرف ناکافی میگو و ماهی بدن با کمبود امگا سه مواجهه شده است.

در ادامه شما را با نکات مهم راجع به امگا 3 اشنا می کنیم.

چرا امگا ۳ مهم است

امگا سه یک اسید چرب ضروری در بدن است.

امگا سه به خودی خود دربدن تولید نمی شود.

بنابراین به مصرف غذایی خاصی نیاز دارد خانواده بزرگ از اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ برای انجام عملکرد های فیزیولوژیک برای بدن لازم می باشد.

این عملکردها شامل انتقال اکسیژن ذخیره انرژی فعالیت های غشای سلولی تنظیم و فرایندهای التهابی و افزایش سلولی نیاز هستند.

چرا مصرف امگا ۳ در بارداری ضروری است

مصرف امگا ۳ در بارداری
مصرف امگا ۳ در بارداری

میزان خواص امگا سه با یکدیگر متفاوت هستند در واقع هر دوی آنها نیازهای ضروری بدن است و جز اسید های چرب می امگا سه  باید از عوامل بیرونی تغذیه شود.

در واقع هر دوی آنها دارای حلقه های اشباع نشده از چربی هستند که در ساختار شیمیایی وایتل متفاوت می‌باشند.

گنجاندن منابع اسید های چرب امگا ۳ در مورد رژیم غذایی باعث بهبود انرژی در طول روز می‌شود.

فواید مصرف امگا ۳ در بارداری برای مادران

نتایج تحقیقاتی که در توسط پژوهشگران امریکایی انجام شده است نشان از اهمیت بسیار حیاتی در دوران بارداری دارد.

مطالعه بیشتر:  هیسترکتومی چیست؟

از جمله فوایدی که امگا ۳ دارد.

برای مادران باردار محققان بر این باورند که مصرف ماهی تا پیش از هفته بیست و دوم بارداری در میان خانم هایی که سابقه زایمان زودرس داشتند نشان دهنده خطر زایمان زودرس در آن ها است.

آن هایی که در ماه پیش از یک وعده ماهی مصرف می‌کردند در حدود ۹.۳۵ درصد از این در حالی است که در مادرانی که میزان مصرف آنها کمتر است ۶.۴۸.

افزایش پیدا کرده و بر اساس نتایج به دست آمده در طول نخستین هفته های بارداری با مصرف امگا ۳ کاهش ۴۰ درصدی خطر زایمان های زودرس را در پیش داشتند.

در واقع مصرف دو الی سه بعدی محیط در هفته در طول ماه های بارداری نخستین در مادرانی که مستعد زایمان ‌های زودرس هستند بسیار موثر است و کاهش خطر زایمان زودرس را به همراه دارد.

به همین دلیل کارشناسان تغذیه مصرف دو عدد ماهی را در طول هفته برای مادران باردار توصیه می کنند البته باید توجه داشته باشید که ماهی که مصرف می کنید نباید حاوی جیوه باشد.

افزایش فشار خون

افزایش فشار خون در دوران بارداری بسیار خطرناک است.

مشکلاتی به عنوان پره اکلامپسی را به وجود می‌آید و امگا ۳ و اسید های چرب روغن ماهی به برقراری فشارخون طبیعی و کاهش چشم گیر هرگونه خطری که مادر و فرزند را تهدید کند کمک می کند.

مصرف کافی اسید های چرب امگا ۳ در زمان بارداری برای خانم هایی که باردار هستند در شرایط استرس های شدید به سر می‌برند بسیار موثر است، زیرا مصرف این نوع از اسید های چرب با کاهش کورتیزول محیط رحم را برای جنین  مساعد تر خواهد کرد.

محققان بر این باورند که مصرف مکمل های امگا ۳ در زمان بارداری به خصوص در آن دسته از مادرانی که در شرایط دشوار اجتماعی و اقتصادی به سر می برند و می تواند اثرات سوئی بر جنین آن ها بگذارد آن را برای این منظور باید امگا ۳ مصرف کنند.

مطالعه بیشتر:  چگونه پریود خود را جلو بیندازیم؟

در پایان مطالعاتی که انجام گرفته است مادران بارداری که مکمل امگا ۳ دریافت کرده بودند بیان کردند که در هفته بیستم بارداری خود از استرس کم تری برخوردار هستند.

علاوه بر آنکه در این داوطلبان ترشح هورمون کورتیزول در پاسخ به محرک آن دسترسی ۲۰ درصد کمتر از داوطلبانی است که این مکمل ها را دریافت نکرده بودند.

ترشح کم هورمون کورتیزول در خانم های باردار در این دوره مکمل امگا ۳ است و روند رشد و تکامل جنین و سلامت بلندمدت نوزاد را تحت تأثیر قرار می ‌دهد.

در حالی که نوزادان آن دسته از مادرانی که در هفته های پایانی بارداری خود سطح کورتیزول بالا قرار گرفت، بسیار بی قرار و ناآرام بودند و زمان زیادی از روز را به گریه می پرداختند و از سوی دیگر بنابر عقیده پژوهشگران سطوح بالای استرس در مادران باردار باعث به وجود آمدن مشکلات بسیار زیادی در روند رشد و تکامل کودک می‌شود.

افزایش اضطراب و اختلال کم توجهی بیش فعالی در آینده برای کودک می‌شود.

فواید مصرف امگا ۳ در بارداری برای جنین

مصرف امگا ۳ در بارداری
مصرف امگا ۳ در بارداری

امگا ۳ در ساخت مخزن شبکه جنین است  مصرف مقادیر کافی از آن در بارداری امری ضروری است منشاء آن غذا های جلبکی و دریایی است تحقیقات نشان می دهد که نیاز به امگا ۳ در دوره بارداری افزایش پیدا می‌کند.

که علت آن تامین نیاز های رشد جنین خصوص رشد و تکامل چشم و مغز او است مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نشان می‌دهد که محرومیت برخی ازحیوانات از امگا ۳ در زمان بارداری سبب اختلالات بینایی و رفتاری در نوزادان شده است که از طریق تامین امگا ۳ در بدو تولد مشکلات رفع می گردد.

مواد مغذی حیاتی و مهم برای رشد سیستم عصبی جهانی فراهم می کند رشد قلب و سیستم تنفسی را ارتقا می‌دهد از رشد چشم و مغز پشتیبانی می کند عملکرد شناختی و یادگیری را در جنین بالا می ‌برد.

مطالعه بیشتر:  سرطان آندومتریوز

باعث به وجود آمدن الگویی بهتر خواب می شود توجه کودک را افزایش می دهد معمولا با سنجش بنیادی هوش در ابعاد زندگی کودک قابل تشخیص خواهد بود احتمال خطر ابتلا به آلرژی ها را کاهش می دهد و سیستم ایمنی فرد را بهبود می بخشد.

امگا ۳ در چه مواد غذایی وجود دارد

مصرف امگا ۳ در بارداری
مصرف امگا ۳ در بارداری

تکامل عصبی جنین وابسته به منابع کافی از امگا ۳ است و غذا های دریایی و مکمل های روغن ماهی می‌باشد از سایر منابع غذایی سرشار از امگا ۳ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گل کلم
 • روغن کانولا
 • بذر کتان
 • روغن بذر کتان
 • تخم خردل
 • پونه کوهی
 • ساردین
 • لوبیای سویا
 • روغن لوبیای سویا
 • مغز گردو
 • روغن مغز گردو

بهترین زمان مصرف امگا ۳ در بارداری

آن هایی که ماهی به اندازه کافی مصرف نمی‌کنند در خطر بیماری‌ های قلبی هستند افرادی که دارای تری گلیسیرید بالا می باشند خانم های باردار و خانم هایی که اضافه وزن زیاد دارند در خطر مشکلات مفصلی هستند به آنها پیشنهاد می‌شود که حتما امگا ۳ استفاده نمایند.

مقدار مصرف قرص امگا ۳ در بارداری

یک گرم از قرص های امگا ۳ در کسانی که گلیسیرید بالا دارند البته این میزان قابل تغییر است و البته باید زیر نظر پزشک انجام گیرد تا ۳ گرم در روز هم ممکن است تجویز شود.

در بارداری یک گرم از این قرص کافی است که با غذا مصرف شود و در کسانی که به انعقاد خون دچار هستند باید در مصرف این قرص کمی احتیاط شود.

فواید علمی مصرف امگا ۳ در خانم ها

 • کاهش افسردگی و اضطراب
 • سلامت شبکه و جلوگیری از تغییرات شبکیه با افزایش سن
 • افزایش هوش و کاهش بیش فعالی در ابتدای زندگی
 • کاهش تری گلیسیرید
 • بهبود وضعیت فشار خون
 • بهبود سوخت و ساز در مبتلایان به دیابت
 • کاهش علائم بیش فعالی و بی قراری در کودکان
 • مقابله با بیماری های خود ایمنی جلوگیری از افت حافظه در سالمندان
 • افزایش مقاومت در برابر ابتلا به سرطان‌ ها
 • بهبود خواب
 • کاهش حملات آسم کودکان
 • مفید برای سلامت مفصل
 • کاهش درد های زمان پریود
 • مفید در سلامت پوست

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر