شاید برای شما مفید باشد میکروانجکشن هر چیزی که نیاز هست بدانید

میکروانجکشن

میکروانجکشن امروزه ناباروری یکی از مشکلات بسیار حاد به حساب می‌آید که باعث شده است اکثر افراد به آن مبتلا شوند و ناباروری به معنی این است که یکی از زوجه نمی تواند بچه دار شود معمولاً افرادی که بچه دار نمی شود بعد از گذشت مدتی از هم طلاق می گیرند و یک زندگی …

میکروانجکشن

امروزه ناباروری یکی از مشکلات بسیار حاد به حساب می‌آید که باعث شده است اکثر افراد به آن مبتلا شوند و ناباروری به معنی این است که یکی از زوجه نمی تواند بچه دار شود معمولاً افرادی که بچه دار نمی شود بعد از گذشت مدتی از هم طلاق می گیرند و یک زندگی از هم متلاشی می شود.

امروزه با به وجود آمدن روش میکرواینجکشن همه این نگرانی ها رفع شده است و بیشتر افراد به دنبال راه حل هایی برای از بین رفتن آن هستند.

میکروانجکشن یکی از بهترین راه حل ها برای بارور شدن افراد است و افراد معمولاً با استفاده از آن می توانند پدر و مادر شوند.

در واقع با تزریق اسپرم به داخل آستر تخمک صورت می‌گیرد که باعث می ‌شود افرادی که به ناباروری مردانه دچار هستند از این روش استفاده کنند همچنین این روش باعث افزایش تلقیح اسپرم به داخل رحم می گردد و از حاملگی خارج از رحم جلوگیری می کند.

افراد زیادی به وسیله آن بارور شده اند اگر شما تعداد اسپرم ضعیف تان زیاد و یا کم است یا شکل ناهنجاری دارد و یا همچنین بیضه های شما از آزادسازی اسپرم جلوگیری می کند می توانید با استفاده از این روش بسیاری از آنها را درمان کنید.

همچنین آنتی بادی که در اسپرم است با استفاده از این روش چندین برابر می گردد و احتمال اینکه شما بارور شوید بسیار زیاد است اگر از انزال زودرس رنج می برید و توانایی بارور کردن شریک جنسیتان را ندارید با استفاده از روش میکرو اینجکشن شانس باروری شما افزایش پیدا می‌کند.

بنابراین بهتر است این عمل را زیر نظر پزشک متخصص انجام دهید.

‏ivf چیست؟

میکروانجکشن
میکروانجکشن

یکی از روش هایی که باعث بارور شدن زن و مرد می شود و افرادی که از مشکل ناباروری رنج می‌برند و معمولا از آن استفاده می‌کنند آی وی اف است.

مطالعه بیشتر:  ختنه حلقوی

ای وی اف یکی از روش‌ هایی است که باعث بارور شدن تخمک ها در زن می‌ شود و باعث می ‌شود که شرایطی به وجود بیاید که اسپرم با تخمک مخلوط شود و لقاح به وجود بیاید.

معمولاً روش بعد از ivf فریز نطفه است که عملیات انتقال نطفه به راحتی صورت می گیرد و باعث می ‌شود که حاملگی اتفاق بیفتد.

‏icsi چیست؟

روش icsi یکی از روش های باروری به حساب می ‌آید که باعث ترکیب شدن لقاح با تخمک است در واقع باعث پرورش دادن اسپرم است در این روش با استفاده از میکرو اینجکشن صورت می گیرد و مرد زمانی که به اسپرم درمانی می پردازد باعث بهبود کیفیت اسپرم می شود.

این روش زیر مجموعه میکرواینجکشن است که اگر زوجینی که چندین بار از ivf استفاده کرده‌اند ولی توانایی بارور شدن ندارند معمولا از روش آی سی اس آی استفاده می کنند این روش نوعی عمل است که بدون درد و خونریزی است.

مراحل انجام میکرواینجکشن

مراحل انجام میکرواینجکشن
مراحل انجام میکرواینجکشن

مرحله اول باعث تحریک تخمک گذاری می شود. مرحله دوم تخمک‌ ها جمع‌آوری می ‌شود. مرحله سوم برای آماده سازی اسپرم و تهیه اسپرم می پردازند در مرحله چهارم لقاح و رشد جنین در مرحله آزمایشگاهی و محیط های آزمایشگاهی صورت می‌گیرد در مرحله پنجم جنین به داخل رحم منتقل می شود.

مراحل میکرو اینجکشن دقیقا همانند مرحله آی وی اف است با این تفاوت که جمع‌آوری اسپرم ها در هر فرد متفاوت است و باعث می ‌شود که باعث تزریق اسپرم می گردد.

همچنین در این روش آنالیز اسپرم وجود ندارد و روش‌های مختلف دارد در قسمت اول استفاده از عمل جراحی میکروسکوپی است با استفاده از یک میکروسکوپ تمام بیضه ها را بررسی می‌کنند و سپس به استخراج همه اسپرم ها می پردازند.

مطالعه بیشتر:  ناباروری چیست؟

این عمل با استفاده از بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد هیچ دردی برای مرد ندارد و ممکن است بعد از انجام این عمل فرد تا ۱۰ روز نتواند هیچ کاری را انجام دهد و بهتر است بعد از انجام آن هیچگونه ورزشی نکند.

روش دیگر نمونه بافت در صورت لزوم است باعث می شود که با استفاده از یک نمونه که حاوی مقادیر زیادی اسپرم است از داخل بیضه نمونه برداری شود این روش همانند همان آی وی اف است و با استفاده از دارویی که باعث تحریک تخمک گذاری می شود رویان شروع به تشکیل شدن کند.

مزیت های عمل میکرواینجکشن چیست

عمل میکرواینجکشن مزیت های بسیار زیادی دارد و باعث سالم سازی اسپرم می شود.

افرادی که فقدان لوله رحمی دارند با استفاده از این روش مشکلات آنها حل می ‌شود این روش باعث بارور شدن مرد و زن می گردد یکی از روش ‌های باربری بدون درد و خونریزی است که نیازی به بی‌حسی موضعی ندارد بلکه در کمترین زمان در کمتر از دو هفته فرد بارور می شود.

میکرواینجکشن مدل های فراوانی دارد و افراد زیادی به دنبال استفاده از آن هستند اگر توسط پزشکان ماهر و حاذق صورت بگیرد باعث می شود در کمترین زمان افراد بارور شود و حس شیرین پدر و مادر و تشکیل خانواده را احساس کند.

معایب عمل میکرواینجکشن

معایب عمل میکرواینجکشن
معایب عمل میکرواینجکشن

عمل میکرواینجکشن مثل بسیاری از عمل ها معایب زیادی دارد و همچنین یکی از این معایب بالا بودن هزینه میکرواینجکشن است.

احتمال اینکه کودکی که متولد می شود چند قلو باشد در عمل میکرواینجکشن بسیار زیاد است و همچنین باعث تحریک بیش از اندازه تخمدان ها می شود و باید زیر نظر پزشک صورت گیرد.

اگر احتمال شکست عمل میکرواینجکشن از احتمال موفقیت آن بیشتر است بنابراین باید زیر نظر پزشکان ماهر انجام بگیرد و افراد باید تمام نکات پزشکی را رعایت کنند.

مطالعه بیشتر:  هایمن چیست؟

موفقیت میکرواینجکشن

اگر به هر دلیلی آی وی اف موفق نباشد علاوه بر ivf از میکرواینجکشن استفاده می شود و به افزایش شانس باروری کمک بسیاری می‌کند همچنین تعداد نوزادانی که از روش میکرواینجکشن متولد شده‌اند بسیار زیاد است.

این روش شانس باروری را بسیار زیاد کرده است و به افراد کمک فراوانی در زمینه نازایی و ناباروری کرده است افرادی که به بارداری خارج از رحم مبتلا شده‌اند با استفاده از این روش احتمال باروری آنها افزایش می یابد.

آمارها زیادی در جهان نشان داده است که شانس باروری با استفاده از روش میکرواینجکشن تنها ۴۰ درصد است بنابراین روز به روز به پیشرفت این روش افزوده می ‌شود و افراد زیادی با توجه به این درمان توانسته اند پدر و مادر شوند و ناباروری را درمان کرده اند.

کاربردهای میکرواینجکشن

میکرواینجکشن باعث بالا رفتن کیفیت و اندازه اسپرم می شود. اگر چندین بار آی وی اف به اتمام نرسیده باشد و نتیجه مطلوبی ندهد از این روش استفاده می ‌شود.

باعث کم شدن تحرک اسپرم می گردد باعث ظاهری نازیبا در اسپرم می گردد و افرادی که در منی آنها اسپرم وجود ندارد باعث می ‌شود که تعداد اسپرم ها افزایش پیدا کند.

میکرواینجکشن بهتر است یا ای وی اف

در پاسخ به این سوال باید گفت که هر کدام از این روش ها با توجه به نوع و آناتومی مادر صورت می گیرد بنابراین ابتدا یک اسپرم را در محیط امن آزمایشگاهی بررسی می کنند.

سپس به تقسیم کردن سلول ها می‌پردازند اگر ‏ivf صورت نگیرد میکرواینجکشن استفاده می کنند در واقع ivf و میکرواینجکشن مکمل یکدیگر هستند و باعث بهبود عمل می‌ شود.

میکرواینجکشن یا آی وی اف از روش های باروری به حساب می آید که ممکن است افراد با توجه به آن شانس موفقیت خود را افزایش دهند با استفاده از این روش بسیاری از ناباروری ها درمان شده است اگر شما به دنبال بچه دار شدن هستید این روش ها را حتماً امتحان کنید.

 

 

دسته بندی مقالات

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر