شاید برای شما مفید باشد ناباروری زنان چیست؟

ناباروری زنان چیست؟

ناباروری چیست؟ مشکلاتی که بسیاری از زنان با آن دست و پنجه نرم می کنند ناباروری است. ناباروری یا همان نازایی یکی از مشکلات اساسی است که توانایی بچه دار شدن را از بانوان و آقایان می گیرد و ممکن است دلایل متعددی داشته باشد ۶۰% در بانوان اتفاق می ‌افتد و ۴۰ درصد در …

ناباروری چیست؟

مشکلاتی که بسیاری از زنان با آن دست و پنجه نرم می کنند ناباروری است.

ناباروری یا همان نازایی یکی از مشکلات اساسی است که توانایی بچه دار شدن را از بانوان و آقایان می گیرد و ممکن است دلایل متعددی داشته باشد ۶۰% در بانوان اتفاق می ‌افتد و ۴۰ درصد در آقایان اتفاق می‌افتد.

ناباروری برای بسیاری از زوجین یکی از اتفاقات بسیار سخت است که تلاش می‌کنند که آن را از بین ببرند وقتی که چندین ماه می‌گذرد و شما در روز تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار کرده اید ولی نتیجه آن همچنان منفی است و تلاش شما برای بارور شدن از بین رفته است ناباروری صورت می گیرد.

عوامل مختلفی در به وجود آمدن آن نقش دارد و اگر مطمئن شدید که نابارور هستید حتماً به پزشک زنان و زایمان مراجعه کنید تا ناباروری تا درمان شود امروزه فقط ۵ تا ۸ درصد ناباروری ها در بانوان درمان می شود.

بنابراین امید خود را از دست ندهید و به تلاش کردن بپردازید.

ما در این مطلب می خواهیم شما را با ویژگی های مهم ناباروری و عواملی که بر ناباروری تاثیر می گذارند آشنا کنیم. بنابراین اگر شما از این مسئله رنج می ‌برید بهتر است به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید و مسائل خود را حل کنید.

پزشکان تمام تلاش خود را می‌کنند تا شما مادر شوید بنابراین امید خود را از دست ندهید.

چه زمانی می توان گفت که یک زوج واقعا نابارور هستند؟

چه زمانی می توان گفت که یک زوج واقعا نابارور هستند؟
چه زمانی می توان گفت که یک زوج واقعا نابارور هستند؟

هنگامی که خانم ها بدون هیچ گونه جلوگیری در ۱۲ ماه از سال اقدام به باردار شدن می‌کنند اما جواب آن مثبت نمی شود و تمام تلاش هایشان منفی است و باروری رخ نمی‌دهد نابارور هستند.

مطالعه بیشتر:  هفته بیستم بارداری

معمولا این اتفاق در خانم های بالای ۳۵ سال اتفاق می‌ افتد و معمولاً بارور شدن برایشان بسیار دشوار است.

همچنین در آزمایشاتی که امروزه به وجود آمده است عوامل زیادی باعث به وجود آمدن ناباروری می‌شود.

ناباروری در واقع باعث از بین رفتن امید و تلاش یک خانوم می‌ شود و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد بنابراین ناباروری در هرخانم علل نازایی در زنان است. از هر دو خانم یک نفر به آن مبتلا می شود.

علل نازایی در زنان

علل نازایی در زنان
علل نازایی در زنان

در به وجود آمدن نازایی عوامل مختلف نقش دارد که عوامل مختلفی دست به دست هم می دهند تا فرد نازا شود.

یکی از این عوامل سنس معمولاً افرادی که بالای سی سال دارند کیفیت تخمک آنها کم می شود و توانایی بارور شدن را از دست می دهد به طور میانگین در افرادی که ۳۵ سال هستند ناباروری اتفاق می ‌افتد.

بنابراین این اتفاق بر اثر از بین بردن کیفیت و کروموزوم ها صورت می گیرد. افراد زیادی به ناباروری مبتلا می شوند.

یکی دیگر از عوامل ناباروری به وجود آمدن اختلالات تخمک گذاری هستند.

تخمک گذاری که بخش مهمی از بارورشدن هستند بدون تخمک گذاری عمل لقاح صورت نمی‌گیرد تخمک گذاری اختلالاتی به وجود می‌آید و به صورت نامنظم می شود.

همچنین افرادی که دچار سندروم پلی کیستیک همان تنبلی تخمدان هستند و تیروئید پرکار دارند و از نارسایی تخمدان ها رنج می برد احتمال اینکه نابارور باشد بسیار زیاد است.

سندروم تخمدان پلی کیستیک در عموم افراد به عنوان تنبلی تخمدان شناخته شده است این مشکل ها بسیار زیاد است و با دوره های نامنظم قاعدگی به همراه است به همین دلیل افراد زیادی به دلیل سندروم تخمدان از آن رنج می‌برند و نابارور هستند.

نارسایی زودرس یکی دیگر از عواملی است که معمولاً افراد زیادی به آن مبتلا می شوند افرادی که به صورت ژنتیکی و شیمی درمانی نابارور هستند.

مطالعه بیشتر:  هفته سی و ششم بارداری

احتمال نازایی در آنها ۵۰ درصد است آنها که در بدنشان دچار اختلالات هورمونی هستند به ناباروری مبتلا می‌شوند.

اختلال عملکرد هیپوتالاموس یا راه ندادن قاعدگی یکی از عوامل مختلف تخمک گذاری هستند افرادی که در غده هیپوفیز به آن‌ها اختلالاتی به وجود آمده است با افزایش سطح هورمون پرولاکتین مواجه هستند که در نتیجه نابارور هستند.

یکی دیگر از عواملی که در بانوان رخ می دهد اختلالات مربوط به لوله فالوپ است.

لوله فالوپ حدفاصله رحم و تخمدان قرار دارد و بنا به هر دلیلی ممکن است عفونت های به آن وارد شود به همین دلیل ممکن است بارداری اتفاق نیفتد و لقاح بارور نشود. آندومتریوز یکی دیگر از عوامل باردار شدن یا باردار نشدن در بدن است در واقع باعث می گردد که حاملگی خارج از رحم اتفاق بیفتد.

افرادی که به ناهنجاری ها و ضایعات رحم مبتلا هستند ممکن است نابارور شود از جمله آنهایی که رحم تک شاخ یا دو شاخه دارند و آنها که از رحم دوگانه رنج می برند.

آنهایی که دارای رحم سپتوم هستند افرادی که دارای رحم کمانی هستند آنهایی که به پولیپ رحم مبتلا هستند و افرادی که فیبروم دارد ممکن است نابارور شوند.

ناباروری بدون دلیل یکی دیگر از عواملی است که افراد به آن مبتلا می‌شود و معمولاً ممکن است برای افراد ناهنجاری های ایجاد کند اما با گذشت زمان ناباروری درمان می ‌شود و خوشبختانه در مدت کم می توانند بچه دار شوند.

افرادی که از الکل استفاده می‌کنند در معرض نابارور قرار می‌گیرند آنهایی که رژیم غذایی ضعیفی دارند و در برابر مواد شیمیایی سمی قرار می‌گیرد باعث می‌شود که اختلالاتی در هورمون آنها به وجود بیاید.

کیفیت پایین تخمک تا وقتی که تعداد آنها بسیار کم باشد اتفاق می‌افتد.

در واقع اگر سن افزایش پیدا کند کیفیت تخمک ها کمتر می شود به همین دلیل برای افرادی که از این مشکل رنج می برند از روش آی وی اف استفاده می کنند که بسیاری از مشکلات آنها از بین می رود.

مطالعه بیشتر:  عفونت واژن و ترشح آن

یکی از روش های اهدا کننده است که تخمک بارور می‌شود این روش سابق ها بیماری های آمیزشی را از بین می‌برد و فرد راحت بارور می‌ شود بنابراین باروری یکی از بیماری ‌هایی است که افراد زیادی از آن رنج می‌ برند.

ناباروری در زنان چگونه تشخیص داده می‌شود؟

ناباروری در زنان چگونه تشخیص داده می‌شود؟
ناباروری در زنان چگونه تشخیص داده می‌شود؟

با استفاده از یک آزمایش ساده خونی ناباروری مشخص می‌شود در واقع تمام تخمک و تخمدان مورد ارزیابی قرار می گیرد و در صد هورمون ها را می شمارند.

همچنین درد اول پریود نشان دهنده تعداد تخمک های رها شده از تخمدان ها به حساب می آید.

همچنین معمولاً این آزمایش در هر ۲۱ روز یکبار انجام می‌گیرد و باعث آزاد شدن تخمک می شود.

افرادی که دارای نمونه خون و مجاری تناسلی هستند باعث می شود که استفاده از یک آزمایش ناباروری آنها تشخیص داده شود و روش ‌های مختلفی دیگری برای درمان ناباروری وجود دارد.

از جمله این است که وزن فرد باید ایده آل باشد افرادی که بسیار لاغر هستند و کمبود وزن دارند و افرادی که بسیار چاق هستند و چربی در همه جای آنها جای گرفته است توانایی بارور شدن ندارند.

افرادی که تغییرات شکلی در اندام تناسلی همسرشان اتفاق افتاده است نمی‌توانند به راحتی بارور شوند.

امروزه برای درمان بارداری از آی وی اف استفاده می‌کنند.

در واقع در خاکریزی از تخمک هایی هستند که ممکن است فرد را باور کنند این روش از بهترین روش ها برای باروری به حساب می‌آید و معمولاً کودکی که از این راه به دنیا می‌آید دوقلو است.

امروزه برای از بین بردن ناباروری روش های مختلفی به وجود آمده است که بسیاری از مشکلات حل می‌شود و شما دیگر نگران نابارور بودن خود نباشید افراد زیادی با توجه به روش ای وی اف بارور شده اند و حس زیبای پدر و مادر شدن را تجربه کرده اند.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر