شاید برای شما مفید باشد پرده بکارت چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

پرده بکارت

در واقع پرده بکارت بافتی است که حاوی دو لایه مخاطی و یک لایه فیبری در وسط آن است که این بافت در جلوی ورودی واژن قرار گرفته است. در واقع پرده بکارت کار خاصی را انجام نمی‌دهد و کارایی خاصی ندارد و زمانی که اولین دخول به داخل واژن اتفاق می‌افتد این پرده پاره …

در واقع پرده بکارت بافتی است که حاوی دو لایه مخاطی و یک لایه فیبری در وسط آن است که این بافت در جلوی ورودی واژن قرار گرفته است.

در واقع پرده بکارت کار خاصی را انجام نمی‌دهد و کارایی خاصی ندارد و زمانی که اولین دخول به داخل واژن اتفاق می‌افتد این پرده پاره میشود.

 پاره شدن پرده بکارت در برخی از مواقع با خونریزی کمی همراه است این پرده به خاطر خاصیت فیبری که دارد خون ‌رسانی خیلی زیادی ندارد و فقط یک مقدار روی لایه مخاطی آن خون رسانی دارد و به همین دلیل است که بعد از پارگی مشخص نمی کند که خون رسانی خیلی زیاد است یا خیر.

در برخی از مواقع ممکن است اولین برخورد به واژن بسیار شدید اتفاق بیفتد و سبب شود تا پرده عمیقا پاره شود و حتی جداره های آن را پاره کند در این مواقع احتمال خونریزی شدید بسیار زیاد خواهد بود و در برخی از مواقع حتی بیمار باید ترمیم پرده بکارت (ناحیه پارگی) را انجام دهد.

در اکثر مواقع پرده بکارت خونریزی زیادی ندارد موردی که در زمان های قدیم بوده است این بود که پارچه باید به طور کامل خونی شود چنین مورد جز خرافات محسوب می‌شود.

البته شاید به دلیل تماس جنسی که در آن زمان اتفاق می افتاد و به صورت وحشیانه بوده است، پارگی در نواحی دیگری ممکن بود اتفاق بیفتد ولی در روزگار جدید با خونریزی کمی همراه است و حتی خونریزی کم هم نشان دهنده سالم بودن پرده بکارت خواهد بود.

انواع پرده بکارت

پرده بکارت
پرده بکارت

همان طور که گفته شد جنس پرده بکارت از جنس فیبر و مخاط است در واقع بافت تشکیل دهنده از لایه مخاطی است و در هر دو قسمت بیرونی آن خارجی پرده بکارت یک نوع بافت است و ورود یک شی به داخل واژن اتفاق می افتد و آن پاره میشود.

پرده بکارت حلقوی شایع ترین پرده ای است که در میان بانوان قرار دارد.

حدود ۹۵ درصد خانم ‌ها پرده بکارتشان از این نوع است در واقع این بافت بدین گونه است که به صورت لایه گرد در قسمت ورودی دهانه واژن قرار دارد که در وسط آن حفره‌ای است و از این حفره خون قاعدگی و ترشح خارج میشود.

پرده های حلقوی و اشکال مختلفی هستند و به عنوان مثال لایه  های درون آن می‌تواند خیلی کوچک و بزرگ باشد و بافت آن به صورت یک حلقه بسیار باریک در اطراف آن قرار دارد.

مطالعه بیشتر:  ناباروری زنان چیست؟

از انواع پرده بکارت، پرده حلقوی به این گونه است که حفره به شکل بیضی است و این شکل بیضی می‌تواند حالت افقی و عمودی باشد گاهی اوقات لبه های آن به صورت یک حلقه است این پرده در بعضی لبه ها در نواحی تحتانی خیلی ضخیم و بالا آمده است.

پرده بکارت سپتیت

نوع دیگری از پرده بکارت وجود دارد که بعد از پرده حلقوی شایع‌ ترین نوع فرم پرده به حساب می آید.

این نوع پرده بدین گونه است که همان حلقه در پرده وجود خواهد داشت ولی وسط آن بافت دیگری قرار دارد که باعث میشود حفره درونی آن به دو قسمت تقسیم گردد.

پرده بکارت کریبریفرم

نوع دیگری از پرده بکارت وجود دارد که بدان بکارت کریبریفر می گویند این نوع پرده ناشایع است ولی ممکن است در برخی ها وجود داشته باشد.

در حقیقت پرده بکارت در اصطلاح عامیانه به آن آبکشی و غربالی می‌گویند که اینگونه است که بافت کامل ورودی واژن حفره ‌های ریزی وجود دارد و خون قاعدگی با ترشحات خارجی از درون این حفره خارج می گردد.

پرده بکارت مسدود

گاهی اوقات به صورت ژنتیکی در زمان تشکیل شدن پرده بکارت حفره درونی آن تشکیل نمی شود و حفره در پرده بکارت وجود نخواهد داشت.

ترشحات خون قاعدگی از آن خارج نمی شوند گاهی پیش می آید که این حفره ایجاد نشود و کاملا بافت آن مسدود خواهد بود و هنگامی که فرد به سن بلوغ می رسد و عادت ماهانه را تجربه می کند.

این خون قاعدگی از رحم خارج نمی‌شود و در واژن ذخیره شده و پشت پرده باقی خواهد ماند و درد های قاعدگی را برای فرد به همراه خواهد داشت.

هنگامی که پرده بکارت مسدود باشد خون قاعدگی خارج نمی‌شود و هر ماه درد شدیدی برای فرد به همراه دارد.

امکان خروج آن وجود ندارد اگر چنین شرایطی تشخیص داده نشود از رحم وارد لوله های رحمی می شود و داخل شکم انتقال پیدا می کند و بسیار خطرناک است.

به همین دلیل والدین باید دختر خود را برای درمان به متخصص زنان ببرند و شرایط پرده بکارت را بررسی کنند و پزشک تشخیص می دهد که پرده بکارت او مسدود است یا خیر.

مطالعه بیشتر:  آسم بزرگسالان

اگر به موقع به آن رسیدگی نشود ممکن است به داخل واژن و نهایتا به داخل لگن انتقال پیدا کند و خطرات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

درمان پرده مسدود بسیار راحت است و معمولا درمان در اتاق عمل با یک بیهوشی کوتاه مدت اتفاق می‌افتد تا فرد هیچ گونه دردی را احساس نکند.

پرده به صورت صلیبی در دو برش بر روی آن ایجاد می شود تا خون خارج شود و در نهایت تمامی مسدودی پرده درمان میشود.

آیا امکان دارد پرده بکارت سالم باشد و خونریزی وجود نداشته باشد

همانطور که پرده بکارت انواع مختلفی دارد احتمال اینکه پرده بکارت سالم باشد ولی خونریزی هم نداشته باشد شایع است.

پرده حلقوی یک حلقه دارد و در وسط آن حفره وجود دارد.

زمانی که به صورت طبیعی این حفره بسیار بزرگ باشد پرده نازک و کوچک است و با وجود اینکه سالم است حجم پرده کم خواهد بود در این صورت ممکن است اتفاق بیفتد ولی خونریزی حاصل نگردد.

البته این مورد هم بستگی به شرایط دخول دارد که چقدر به آرامی اتفاق بیفتد این پرده بیش از حد خود را باز می کند تا پرده ی خاصیت ارتجاعی پیدا کند.

خونریزی نکردن پرده بکارت در زمان های گذشته برای خانواده ها بسیار مسئله ساز بود.

برای همین توصیه می شود در صورتی که این موضوع برای خانواده همسرتان و برای خانواده خودتان اهمیت دارد یک گواهی پرده بکارت از متخصص زنان و زایمان دریافت کنید و در خصوص نوع پرده و میزان خونریزی مشورت داشته باشید تا برای شما مشکلی ایجاد نشود.

آیا ممکن است پرده بکارت با رابطه جنسی پاره شود؟

باید گفت که با وجود پرده سالم امکان بارداری هم وجود دارد.

این پرده خاصیت شناوری دارد و حرکت می‌کند مایع منی هم که همراه با اسپرم بر روی پرده و ناحیه تناسلی ریخته شود از طریق حفره وسط بکارت به سمت داخل واژن کشیده می شود و در نهایت به سمت بالا می‌رود.

بارداری تنها در موقع صورت می‌گیرد که مایع منی در قسمت داخلی ناحیه تناسلی ریخته باشد و وجود این مایع در دیگر نواحی بدن موجب بارداری نمی گردد.

محل قرارگیری پرده بکارت

پرده بکارت
پرده بکارت

پرده بکارت در ورودی واژن و در جنوبی‌ترین قسمت واژن است پس از آن لوله واژینال است در مواردی حتی ممکن است فرد متوجه پارگی بکارت خود نگردد.

مطالعه بیشتر:  هایمن چیست؟

پرده های ارتجاعی اگر فشار های کوچک برای آن ها وارد می‌شود به حالت طبیعی باز می گردد.

آیا فعالیت‌های ورزشی منجر به آسیب پرده بکارت میشود

یکی از شایع ترین سوالاتی که در رابطه با فعالیت های ورزشی مثل دو میدانی شناکردن دوچرخه سواری پرسیده می شود این است که آیا در حین ورزش پارگی پرده بکارت وجود دارد یا خیر.

در هر حال باید گفت که در این رابطه به پارگی بکارت صورت می گیرد، مگر اینکه درون آن وارد شودپرد ه بکارت فقط با فشار مستقیم با ورود یک شی مثل آلت تناسلی یا هر شی دیگری پاره می شود انگشت یک وسیله ای به حساب می‌آید که با ورود به آن راه ورود پرده بکارت را دچار مشکل می‌کند.

آیا زمان پارگی پرده بکارت را میتوان تشخیص داد

به طور معمول بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت اول می توان تشخیص داد که آیا پارگی جدید است و خون مردگی و خراشیدگی برای پرده دیده می‌شود یا خیر.

می‌توان در این زمان تشخیص داد که پرده بکارت پاره شده است.

اگر پرده بکارت پاره شده است سعی نمایید در این زمان به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

آیا اولین تماس جنسی همراه با خونریزی همراه است

خونریزی در اولین تماس جنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان خون ریزی پرده  به عواملی بستگی دارد درصد زیادی از پرده بکارت یک فیبر است که طرفین آن مخاط از ونورن های بسیار ضعیفی دارند که با خونریزی کمی همراه است.

حال اگر این بافت خیلی بزرگ باشد پرده لبه ‌های بلندی دارد و سبب مسدود شدن ورودی واژن میشود.

گاهی اوقات اگر آلت تناسلی مردان خیلی بزرگ باشد یا با  فشار وارد شود سبب می گردد که پاره شود زمانی که بافت واژن آسیب ببیند خونریزی ‌های شدید وجود دارد که سبب می‌شود فرد به اتاق عمل برود و ترمیم دیواره واژن انجام دهد.

پرده بکارت به تنهایی خونریزی نمی‌کند حتی در زمانی که پرده به صورت یک لایه در اطراف آن قرار گرفته باشد ممکن است خونریزی اتفاق نیفتد و موارد تماس جنسی به آرامی انجام شود و طی چند مرحله انجام گیرد در این  صورتی پرده حالت ارتجاعی می گیرد و خونریزی ندارد.

پرده بکارت همیشه همراه با خونریزی نیست و پرده های حلقوی در بسیاری از موارد با خونریزی کم و حتی بدون خونریزی هستند در چنین مواقعی باید توضیحات لازم داده شود.

آیا پاره شدن پرده بکارت درد دارد

پرده بکارت
پرده بکارت

پرده ‌بکارت متشکل از بافت عصبی نیست بافت پرده بکارت با درد همراه نیست و ممکن است سبب ایجاد درد و فشار وارده بر واژن شود و این فشار سبب می شود که حس ناخوشایندی در فرد به وجود بیاید.

اگر در نواحی اطراف حفره واژن وارد شود این امر دردناک خواهد بود و آنچه سبب می‌شود که در دختران جوان به وجود بیاید فشار نادرست به ناحیه واژن است.

زیرا این ناحیه از سلول عصبی تشکیل شده است و به همین دلیل دردناک است.

امروز برای شما پیشنهاد سردبیر